Osiedle Langerak
Osiedle w dzielnicy Leidsche Rijn · gmina Utrecht · Utrecht
- 1.825 nieruchomości
- 4.560 mieszkańców
- śr. rok budowy 1999
- śr. wartość podatkowa WOZ € 524.000
Życie w Langerak: osiedlu w gminie Utrecht liczy 1.825 nieruchomości, 4.560 mieszkańców i 1.995 gospodarstw domowych. Nieruchomości w Langerak: głównie typu mieszkanie (37%) i dom szeregowy – segment środkowy (35%), pochodzące głównie z okresu 1990-2009 (91%) i z nieruchomościami własnościowymi (64%) i wynajmowanymi (36%). Średnia wartość podatkowa WOZ wynosi € 524.000. Spośród nieruchomości z zarejestrowaną klasą energetyczną 90% ma klasę A lub B; najczęściej występująca klasa energetyczna to A. Jakość życia uzyskała ocenę bardzo dobra według Leefbaarometer, średni poziom hałasu wynosi 56 dB (dość głośno) i policja zarejestrowała 25,4 przestępstw na 1000 mieszkańców (w skali kraju: 45,3). Supermarket znajduje się średnio w odległości 1,0 km, szkoła podstawowa w odległości 700 m i W 40% gospodarstw domowych są dzieci. Dla każdej nieruchomości w Langerak na Huisleon znajdą Państwo orientacyjny przedział wartości, klasę energetyczną, miesięczne koszty mieszkaniowe, informacje o otoczeniu nieruchomości oraz aktualne oferty sprzedaży i najmu.
Mapa
Nieruchomości w Langerak
- Nieruchomości
- 1.825 adresy nieruchomości o funkcji mieszkalnej (BAG)
- Średni rok budowy
- 1999
- Średnia powierzchnia mieszkalna
- 113 m²
- Zasoby mieszkaniowe (CBS)
- 1.853 2025
Typ nieruchomości
Klasa energetyczna
Okres budowy
Mieszkańcy
- Liczba mieszkańców
- 4.560 1 stycznia 2025 r.
- Gospodarstwa domowe
- 1.995 średnio 2,3 os.
- Jednoosobowe gospodarstwa domowe
- 33% Nederland: 40%
- Gospodarstwa domowe z dziećmi
- 40% Nederland: 32%
- Gęstość zaludnienia
- 5.301 mieszkańców na km²
- Powierzchnia
- 0,9 km² w tym 0,0 km² stanowią wody
- Osoby urodzone poza Nederland
- 18% Nederland: 16%
- Osoby żyjące w ubóstwie
- 1% Nederland: 3%
- Zasiłki z pomocy społecznej
- 9 na 1000 mieszkańców · Nederland: 22
- Wskaźnik zatrudnienia
- 79% Nederland: 72%
- Pracownicy z umową na czas nieokreślony
- 62% Nederland: 56%
Struktura wiekowa
Pochodzenie
Poziom wykształcenia (15–75 lat)
Źródło: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Pochodzenie według klasyfikacji CBS (kraj urodzenia danej osoby lub jej rodziców); poziom wykształcenia osób w wieku od 15 do 75 lat; dochód standaryzowany z uwzględnieniem wielkości i składu gospodarstwa domowego; CBS nie publikuje danych dla małych grup.
Mieszkalnictwo i wartość nieruchomości
- Średnia wartość podatkowa WOZ
- € 524.000 CBS 2024
- Nieruchomości własnościowe
- 64%
- Nieruchomości na wynajem
- 36% 26% w zasobach organizacji mieszkalnictwa społecznego
- Domy jednorodzinne
- 62% 38% w budynkach wielorodzinnych
- Wybudowane w ostatnich 10 latach
- 1%
- Niezamieszkane nieruchomości
- 2%
- Nowe nieruchomości w danym roku
- 44 nieruchomości oddane do użytku
Wartość podatkowa WOZ to średnia dla wszystkich nieruchomości na danym obszarze (według stanu na 1 stycznia poprzedniego roku), a nie wartość rynkowa konkretnej nieruchomości.
Energia
- Śr. zużycie energii elektrycznej
- 2.530 kWh na nieruchomość rocznie
- Śr. ilość energii oddanej do sieci
- 730 kWh energia elektryczna z fotowoltaiki na nieruchomość
- Śr. zużycie gazu
- 80 m³ na nieruchomość rocznie
- Nieruchomości z panelami fotowoltaicznymi
- 34%
- Bez gazu ziemnego
- 93%
- Ogrzewanie z sieci ciepłowniczej
- 84%
- Ogrzewanie głównie elektryczne
- 10%
- Sieć ciepłownicza
- 82% nieruchomości podłączonych do sieci (WarmteAtlas 2023)
- Ogrzewanie (WarmteAtlas)
- 8% indywidualne centralne ogrzewanie, 90% – ogrzewanie miejskie 2022
- Potencjał geotermalny
- Ongunstig Formacja Slochteren
Zużycie to średnia dla wszystkich nieruchomości z przyłączem na danym obszarze (CBS); rozkład klas energetycznych znajduje się w sekcji „Nieruchomości”.
Lokalna infrastruktura i dostępność komunikacyjna
- Duży supermarket
- 1,0 km śr. odległość
- Gabinet lekarza rodzinnego
- 1,0 km śr. odległość
- Szkoła podstawowa
- 700 m śr. odległość
- Żłobek
- 500 m śr. odległość
- Szkoły w promieniu 3 km
- 16
- Stopień urbanizacji
- Obszar silnie zurbanizowany 1.957 adresów na km²
- Samochody na gospodarstwo domowe
- 0,9 1.728 samochodów osobowych
- Siedziby i oddziały firm
- 575 w tym 55 w handlu, gastronomii i hotelarstwie
Odległości mierzone wzdłuż dróg, uśrednione dla wszystkich mieszkańców danego obszaru (CBS).
Szkoły
3 szkoły w osiedlu Langerak — liczba uczniów i ocena inspekcji oświatowej.
- Protestants Christelijke Basisschool De Boomgaard Liczba uczniów: 636
- KBS De Achtbaan Liczba uczniów: 425
- Obs De Klimroos, samen de wereld in Liczba uczniów: 110
Wszystkie szkoły w gminie Utrecht
Otwarte dane oświatowe DUO i Inspectie van het Onderwijs; szkołę przypisano do osiedla na podstawie adresu placówki.
Otoczenie nieruchomości: hałas, woda, powietrze, światło i zieleń
- Średni poziom hałasu (Lden)
- 56 dB gmina: 56 dB
- Nieruchomości narażone na hałas drogowy powyżej 55 dB
- 38% gmina 33%
- Nieruchomości narażone na hałas kolejowy powyżej 55 dB
- 0% gmina 7%
- Nieruchomości narażone na hałas lotniczy powyżej 48 dB
- 0% gmina 0%
- Nieruchomości narażone na hałas turbin wiatrowych powyżej 40 dB
- 0%
- Nocny hałas drogowy powyżej 50 dB
- 11% gmina 15%
Poziom hałasu w otoczeniu 1.825 nieruchomości
Powódź
- Nieruchomości zagrożone powodzią
- 64% gmina 74%
- W tym zagrożone zalaniem na głębokość ponad 0,5 m
- 19%
- W tym zagrożone zalaniem na głębokość ponad 2 m
- 0%
- Maksymalna głębokość wody
- 0,9 m średnio 0,4 m na obszarach zalewanych
Powietrze, światło i zieleń
- NO₂
- 17,1 µg/m³ 100% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (10)
- PM2,5
- 9,4 µg/m³ 100% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (5)
- PM10
- 16,0 µg/m³ 100% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (15)
- Światło w nocy
- Umiarkowanie jasno gmina: jasno
- Tereny zielone w promieniu 500 m
- 51% gmina: 44%
Hałas: mapy hałasu RIVM (ruch drogowy i kolejowy 2020, ruch lotniczy 2022, turbiny wiatrowe 2024), średnioroczny poziom Lden w siatce 10 m, odczytywany dla każdego adresu. Powódź: LIWO (Rijkswaterstaat), mapa maksymalnej głębokości zalania; głębokość nie określa prawdopodobieństwa powodzi. Powietrze: średnioroczne stężenia RIVM w siatce 25 m. Światło: mapa emisji światła RIVM 2023. Zieleń: mapa zieleni RIVM 2022, udział zieleni w promieniu 500 m. Warstwę hałasu można włączyć na mapie powyżej.
Klimat i bezpieczeństwo
- Temperatura odczuwalna w upalny dzień
- 45 °C ekstremalny stres cieplny
- Nieruchomości narażone na ekstremalny stres cieplny (41 °C lub więcej)
- 99% gmina 90%
- Efekt miejskiej wyspy ciepła
- 1,4–1,6 °C średnio cieplej niż na terenach pozamiejskich
- Nieruchomości z dostępem do chłodnego miejsca w promieniu 300 m
- 38% gmina 71%
- Nieruchomości na obszarach o średnim lub wysokim prawdopodobieństwie powodzi
- 76% gmina 80%
- Kondygnacja niezalewana nawet podczas najpoważniejszej powodzi
- 96%
- Nieruchomości o podwyższonym ryzyku podtopień spowodowanych wodami gruntowymi w 2050 r.
- 3% gmina 72%
- Nieruchomości, obok których przebiega trasa spływu wód opadowych
- 8% gmina 10%
- Nieruchomości w strefie pola magnetycznego linii wysokiego napięcia
- 0% gmina 0%
- Nieruchomości w promieniu 1 km od turbiny wiatrowej
- 0% gmina 0%
Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): temperatura odczuwalna i miejska wyspa ciepła z 2022 r., chłodne miejsca, lokalne prawdopodobieństwo powodzi (co najmniej 20 cm wody), niezalewane kondygnacje, ryzyko podtopień spowodowanych wodami gruntowymi w 2050 r. (scenariusz wysoki), trasy spływu wody przy opadach 70 mm na godzinę; dane odczytane dla każdej nieruchomości. Linie wysokiego napięcia: RIVM Netkaart z odległościami obliczeniowymi. Turbiny wiatrowe: RIVM. Na powyższej mapie można włączyć warstwę upałów.
Bezpieczeństwo
- Przestępstwa na 1000 mieszkańców
- 25 wrz 2025 – sie 2026
- Zarejestrowane przestępstwa
- 116 +3% względem poprzedniego roku
- Włamania do domów lub mieszkań na 1 000 nieruchomości
- 2,2 4 włamania
- Gmina
- 75 na 1000 mieszkańców
- Nederland
- 45 na 1000 mieszkańców
Rodzaje przestępstw (ostatnie 12 miesięcy)
Według lat
Źródło: policja, zarejestrowane przestępstwa według obszaru (otwarte dane CBS i policji, dane miesięczne). Wskaźnik na 1000 mieszkańców obliczono na podstawie liczby ludności danego obszaru. Nie każde przestępstwo jest zgłaszane.
Jakość życia
Bardzo dobra Leefbaarometer 2024
bardzo zładoskonała
- Jakość życia
- Bardzo dobra klasa 8 z 9, pomiar z 2024 r.
- Wynik
- 4,20 +0,10 względem średniej krajowej
- Od poprzedniego pomiaru
- +0,01 pomiar z 2022 r.: Dobra
- Gmina
- W pełni zadowalająca wynik 4,09
Pięć wymiarów — odchylenie od średniej krajowej
- Otoczenie fizyczne zieleń, woda, zabudowa, hałas −0,01 zadowalająca
- Zasoby mieszkaniowe typ, rok budowy, forma własności +0,01 zadowalająca
- Lokalna infrastruktura sklepy, szkoły, opieka zdrowotna, transport publiczny +0,07 w pełni zadowalająca
- Spójność społeczna struktura ludności, przeprowadzki +0,00 zadowalająca
- Uciążliwości i brak bezpieczeństwa przestępczość i uciążliwości +0,04 zadowalająca
Źródło: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), szacunek sporządzany co dwa lata na podstawie ponad stu cech. Wynik odzwierciedla średnią ocenę jakości życia wśród mieszkańców. Wartość ujemna = poniżej średniej krajowej.
Grunt i fundamenty
- Całkowite osiadanie gruntu
- −0,7 mm rocznie gmina −1,0 mm
- Osiadanie gruntu (warstwy przypowierzchniowe)
- −0,1 mm rocznie zagęszczanie się torfu i gliny
- Przewidywane osiadanie do 2050 r.
- 0 cm scenariusz pesymistyczny
- Nieruchomości zagrożone gniciem drewnianych pali fundamentowych
- 0,1% zeer laag, gmina 2,8%
- Gnicie drewnianych pali fundamentowych w 2050 r.
- 0,1% scenariusz pesymistyczny, bardziej suche okresy letnie
- Nierównomierne osiadanie w 2050 r.
- 0,7% zagrożone nieruchomości na fundamentach bezpośrednich
Źródło: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): osiadanie gruntu na podstawie pomiarów satelitarnych (Bodemdalingskaart), ryzyko uszkodzenia fundamentów według osiedli (Deltares/KCAF, odsetek zagrożonych nieruchomości na drewnianych palach lub fundamentach bezpośrednich). Są to średnie dla osiedla, a nie ocena konkretnej nieruchomości.
Dochody i praca
- Średni dochód na mieszkańca
- € 42.900 rocznie
- Średni dochód na osobę uzyskującą dochody
- € 53.500 rocznie
- Mediana majątku gospodarstw domowych
- € 320.100
- Wskaźnik zatrudnienia
- 79% w wieku od 15 do 75 lat
- Osoby samozatrudnione
- 15% wśród osób pracujących
- Osoby o najwyższych dochodach (górne 20%)
- 35,5% odsetek osób (w skali kraju 20%)