Område Eefde

Område i distriktet Gorssel · Lochem kommun · Gelderland

  • 1.614 bostäder
  • 3.435 invånare
  • genomsnittligt byggår 1971
  • genomsnittligt WOZ-värde € 397.000

Bo i Eefde: området i Lochem kommun har 1.614 bostäder, 3.435 invånare och 1.605 hushåll. Bostäderna i Eefde är främst av typen friliggande hus (23%) och parhus (22%), huvudsakligen byggda under perioden 1945-1969 (29%) och med 66% ägarbostäder och 34% hyresbostäder. Det genomsnittliga WOZ-värdet är € 397.000. Av bostäderna med registrerad energiklass har 38% klass A eller B. Den vanligaste energiklassen är C. Boendetrivseln bedöms som mycket god enligt Leefbaarometer, den genomsnittliga ljudnivån är 51 dB (måttligt bullrigt) och polisen registrerade 18,3 brott per 1 000 invånare (45,3 i hela landet). Det genomsnittliga avståndet till en livsmedelsbutik är 800 m, till en grundskola är det 700 m och 29% av hushållen har barn. På Huisleon hittar ni ett uppskattat värdeintervall, energiklass, månatliga boendekostnader, information om boendemiljön och aktuella försäljnings- och uthyrningsannonser för varje bostad i Eefde.

Karta

Gräns enligt CBS karta över distrikt och områden 2024. Zooma in för att se enskilda bostäder och klicka på en bostad för mer information. Öppna i bostadskartan

Bostäder i Eefde

Bostäder
1.614
adresser registrerade för bostadsändamål (BAG)
Genomsnittligt byggår
1971
Genomsnittlig boarea
131 m²
Bostadsbestånd (CBS)
1.616
2025

Bostadstyp

  • Friliggande hus 23% 366
  • Parhus 22% 349
  • Radhus i mellanläge 21% 335
  • Gavelradhus 20% 315
  • Lägenhet 15% 249

Energiklass

  • A eller bättre 22% 362
  • B 14% 225
  • C 26% 412
  • D 13% 211
  • E 3% 55
  • F 7% 115
  • G 11% 183
  • Energiklass saknas 3% 51

Byggperiod

  • Före 1945 19% 309
  • 1945–1969 29% 460
  • 1970–1989 20% 326
  • 1990–2009 22% 352
  • 2010 och senare 10% 167

Invånare

Invånare
3.435
1 januari 2025
Hushåll
1.605
i genomsnitt 2,1 personer
Enpersonshushåll
35%
Nederländerna: 40%
Hushåll med barn
29%
Nederländerna: 32%
Befolkningstäthet
1.584
invånare per km²
Yta
2,2 km²
varav 0,0 km² vatten
Födda utanför Nederländerna
6%
Nederländerna: 16%
Personer i fattigdom
1%
Nederländerna: 3%
Försörjningsstöd
17
per 1 000 invånare · Nederländerna: 22
Sysselsättningsgrad
70%
Nederländerna: 72%
Tillsvidareanställda
58%
Nederländerna: 56%

Åldersfördelning

  • 0–15 år 13% 430
  • 15–25 år 11% 375
  • 25–45 år 15% 510
  • 45–65 år 31% 1.060
  • 65 år och äldre 31% 1.065

Härkomst

  • Nederländerna 88% 3.000
  • Europa (exkl. Nederländerna) 5% 155
  • Utanför Europa 8% 265

Utbildningsnivå (15–75 år)

  • Grundskola, yrkesförberedande utbildning, yrkesutbildning på nivå 1 25% 620
  • Högskoleförberedande gymnasieutbildning, yrkesutbildning på nivå 2–4 40% 990
  • Högskola, universitet 35% 860

Källa: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Härkomst enligt CBS:s indelning (personens eller föräldrarnas födelseland); utbildningsnivå för 15–75-åringar; inkomst standardiserad efter hushållets storlek och sammansättning; uppgifter som bygger på små antal publiceras inte av CBS.

Boende och värde

Genomsnittligt WOZ-värde
€ 397.000
CBS 2024
Ägarbebodda bostäder
66%
Hyresbostäder
34%
25% ägs av icke-vinstdrivande bostadsbolag
Enfamiljshus
84%
16% i flerfamiljshus
Byggda under de senaste 10 åren
7%
Obebodda bostäder
2%
Nybyggnation under året
2
färdigställda bostäder

WOZ-värdet är genomsnittet för alla bostäder i området (värdetidpunkt 1 januari föregående år), inte marknadsvärdet för en enskild bostad.

Energi

Genomsnittlig elförbrukning
2.640 kWh
per bostad och år
Genomsnittlig inmatning till elnätet
1.020 kWh
solel per bostad
Genomsnittlig gasförbrukning
900 m³
per bostad och år
Bostäder med solpaneler
50%
Naturgasfri
8%
Huvudsakligen eluppvärmda
13%
Uppvärmning (WarmteAtlas)
95% centralvärme, 2% gemensam värmecentral, 1% elvärme
2022
Potential för geotermisk energi
Ongunstig
Slochterenformationen

Förbrukningen är genomsnittet för alla bostäder med anslutning i området (CBS). Fördelningen av energiklasser visas under ”Bostäder”.

Service och kommunikationer

Stor livsmedelsbutik
800 m
genomsnittligt avstånd
Allmänläkarmottagning
900 m
genomsnittligt avstånd
Grundskola
700 m
genomsnittligt avstånd
Förskola
900 m
genomsnittligt avstånd
Skolor inom 3 km
2
Urbaniseringsgrad
Ej urbaniserat
462 adresser per km²
Bilar per hushåll
1,1
1.785 personbilar
Arbetsställen
360
varav 65 inom handel, hotell och restaurang

Vägavstånd, genomsnitt för alla invånare i området (CBS).

Skolor

2 skolor i området Eefde, med elevantal och bedömning från Inspectie van het Onderwijs.

Alla skolor i Lochem kommun

Öppna utbildningsdata från DUO och Inspectie van het Onderwijs. Skolan kopplas till området utifrån skolenhetens adress.

Boendemiljö: buller, vatten, luft, ljus och grönska

Genomsnittlig ljudnivå (Lden)
51 dB
kommunen 49 dB
Bostäder med vägtrafikbuller över 55 dB
9%
15% kommun
Bostäder med tågtrafikbuller över 55 dB
7%
1% kommun
Bostäder med flygtrafikbuller över 48 dB
0%
0% kommun
Bostäder med vindkraftsbuller över 40 dB
0%
0% kommun
Vägtrafikbuller över 50 dB nattetid
1%
7% kommun

Bullernivå vid de 1.614 bostäderna

  • upp till 45 dB: mycket tyst 12% 191
  • 46–50 dB: tyst 38% 610
  • 51–55 dB: måttlig ljudnivå 34% 556
  • 56–60 dB: hög ljudnivå 14% 218
  • 61–65 dB: bullrigt 2% 39

Översvämning

Bostäder som kan översvämmas
45%
23% kommun
Varav med över 0,5 m vattendjup
21%
Varav med över 2 m vattendjup
0%
Maximalt vattendjup
1,2 m
i genomsnitt 0,5 m där översvämning kan inträffa

Luft, ljus och grönska

NO₂
8,5 µg/m³
0% över WHO:s riktvärde (10)
PM2,5
7,7 µg/m³
100% över WHO:s riktvärde (5)
PM10
13,1 µg/m³
0% över WHO:s riktvärde (15)
Ljus nattetid
Mörkt
kommunen: mörkt
Grönområden inom 500 m
69%
kommunen 65%

Buller: RIVM:s bullerkartor (väg- och tågtrafik 2020, flygtrafik 2022, vindkraftverk 2024), årsmedelvärde för Lden med 10 m upplösning, avläst vid varje adress. Översvämning: LIWO (Rijkswaterstaat), karta över maximalt vattendjup. Djupet säger inget om sannolikheten. Luft: RIVM:s årsmedelhalter med 25 m upplösning. Ljus: RIVM:s karta över ljusutsläpp 2023. Grönska: RIVM:s grönskekarta 2022, andel grönska inom 500 m. Aktivera bullerlagret på kartan ovan.

Klimat och säkerhet

Upplevd temperatur en het dag
43 °C
extrem värmestress
Bostäder med extrem värmestress (41 °C eller mer)
94%
88% kommun
Värmeöeffekt
0,4–0,6 °C
i genomsnitt varmare än den omgivande landsbygden
Bostäder med en sval plats inom 300 m
98%
89% kommun
Bostäder med medelhög eller hög risk för översvämning
0%
0% kommun
Torrt våningsplan vid den värsta översvämningen
92%
Bostäder med ökad risk för grundvattenproblem år 2050
94%
73% kommun
Bostäder med en flödesväg för regnvatten längs huset
1%
2% kommun
Bostäder inom magnetfältszonen kring en högspänningsledning
0%
0% kommun
Bostäder inom 1 km från ett vindkraftverk
0%
1% kommun

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): upplevd temperatur och värmeöeffekt 2022, svala platser, platsspecifik risk för översvämning (minst 20 cm vatten), torra våningsplan, risk för grundvattenproblem 2050 (högscenario), flödesvägar vid 70 mm nederbörd per timme. Värden har hämtats för varje bostad. Högspänning: RIVM Netkaart med beräkningsavstånd. Vindkraftverk: RIVM. Aktivera värmelagret på kartan ovan.

Trygghet

Brott per 1 000 invånare
18
sep 2025 – aug 2026
Registrerade brott
63
-2 % jämfört med föregående år
Bostadsinbrott per 1 000 bostäder
4,3
7 inbrott
Kommun
19
per 1 000 invånare
Nederländerna
45
per 1 000 invånare

Brottstyper (de senaste 12 månaderna)

  • Woninginbraak 11% 7
  • Vernieling 11% 7
  • Winkeldiefstal 6% 4
  • Inbraak schuur/garage 5% 3
  • Fietsdiefstal 5% 3
  • Diefstal uit auto 3% 2
  • Bedreiging 3% 2
  • Mishandeling 3% 2

Per år

  1. 772021
  2. 832022
  3. 472023
  4. 602024
  5. 732025

Källa: polisen, registrerade brott per område (öppna data från CBS/polisen, månadsstatistik). Antalet per 1 000 invånare beräknas utifrån områdets invånarantal. Alla brott anmäls inte.

Boendetrivsel

Mycket god Leefbaarometer 2024

mycket bristfälligutmärkt

Boendetrivsel
Mycket god
klass 8 av 9, mätning 2024
Poäng
4,23
+0,12 jämfört med riksgenomsnittet
Sedan föregående mätning
+0,00
mätning 2022: Mycket god
Kommun
Mycket god
4,23 poäng

Fem dimensioner, avvikelse från riksgenomsnittet

  • Fysisk miljö grönska, vatten, bebyggelse, buller +0,02 tillfredsställande
  • Bostadsbestånd typ, byggår, ägarförhållanden +0,04 tillfredsställande
  • Service butiker, skolor, vård, kollektivtrafik −0,09 otillfredsställande
  • Social sammanhållning befolkningssammansättning, flyttningar +0,05 mer än tillfredsställande
  • Störningar och otrygghet brottslighet och störningar +0,10 god

Källa: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), en uppskattning som görs vartannat år utifrån drygt hundra faktorer. Poängen visar hur de boende i genomsnitt bedömer boendetrivseln. Negativt värde = under riksgenomsnittet.

Mark och grundläggning

Marksänkning (totalt)
−1,0 mm per år
−1,2 mm kommun
Marksänkning (ytliga jordlager)
−0,1 mm per år
torv och lera som sjunker ihop
Förväntad sänkning till 2050
0 cm
högalternativ
Bostäder med risk för röta i grundpålar
0,0%
zeer laag, 0,0% kommun
Röta i grundpålar 2050
0,0%
högalternativ, torrare somrar
Ojämna sättningar 2050
1,0%
riskutsatta bostäder med ytlig grundläggning

Källa: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): marksänkning enligt satellitmätningar (Bodemdalingskaart), risk för grundläggningsskador per område (Deltares/KCAF, andel bostäder med träpålar eller ytlig grundläggning som löper risk). Ett genomsnitt för området, inte en bedömning av en enskild bostad.

Inkomst och arbete

Genomsnittsinkomst per invånare
€ 34.600
per år
Genomsnittsinkomst per inkomsttagare
€ 40.400
per år
Hushållens medianförmögenhet
€ 244.800
Sysselsättningsgrad
70%
i åldern 15–74 år
Egenföretagare
17%
av den sysselsatta befolkningen
De 20 % med högst inkomst
17%
andel personer (20 % i hela landet)