Mahalle Kern-Dorp

Wijngaarden semtine bağlı mahalle · Molenlanden belediyesi · Zuid-Holland

  • 186 konut
  • 435 kişi
  • ort. yapım yılı 1974
  • ort. WOZ değeri € 404.000

Kern-Dorp bölgesinde yaşam: Molenlanden belediyesi sınırları içinde yer alan bu mahalle, 186 konut, 435 kişi ve 180 hane barındırıyor. Kern-Dorp bölgesindeki konutlar ağırlıklı olarak ara sıra ev (37%) ve köşe sıra ev (28%) tipinde, çoğunlukla 1970-1989 döneminde inşa edilmiş (%31) ve 75% sahibinin oturduğu konut ve 25% kiralık konuttan oluşuyor. Ortalama WOZ değeri € 404.000. Kayıtlı enerji etiketi bulunan konutlarda A veya B etiketi oranı %37; en yaygın enerji etiketi C. Leefbaarometer verilerine göre yaşanabilirlik düzeyi yeterli düzeyin üzerinde, ortalama gürültü seviyesi 48 dB (sessiz) ve polis, her 1.000 kişi başına 27,6 suç kaydetti (ülke genelinde 45,3). Bir süpermarkete ortalama uzaklık 4,1 km, bir ilkokula uzaklık 200 m ve çocuklu hanelerin oranı %42. Huisleon'da Kern-Dorp bölgesindeki her konutun tahmini değer aralığını, enerji etiketini, aylık konut giderlerini ve yaşam çevresini inceleyebilir, güncel satılık ve kiralık ilanlarını görebilirsiniz.

Harita

Sınırlar, CBS 2024 semt ve mahalle haritasına göredir. Konutları tek tek görmek için yakınlaştırın; ayrıntılar için bir konuta tıklayın. Konut haritasında aç

Kern-Dorp bölgesindeki konutlar

Konutlar
186
konut olarak kayıtlı adresler (BAG)
Ortalama yapım yılı
1974
Ortalama kullanım alanı
131 m²
Konut stoku (CBS)
186
2025

Konut tipi

  • Ara sıra ev 37% 69
  • Köşe sıra ev 28% 53
  • Müstakil ev 19% 35
  • İkiz ev 14% 26
  • Daire 2% 3

Enerji etiketi

  • A veya daha iyi 19% 36
  • B 13% 25
  • C 22% 41
  • D 17% 31
  • E 8% 14
  • F 3% 6
  • G 6% 11
  • Etiket yok 12% 22

Yapım dönemi

  • 1945 öncesi 10% 19
  • 1945–1969 23% 42
  • 1970–1989 31% 58
  • 1990–2009 19% 36
  • 2010 ve sonrası 17% 31

Nüfus

Nüfus
435
1 Ocak 2025
Haneler
180
ortalama 2,5 kişi
Tek kişilik haneler
31%
Hollanda: 40%
Çocuklu haneler
42%
Hollanda: 32%
Nüfus yoğunluğu
3.896
km² başına kişi
Alan
0,1 km²
Hollanda dışında doğanlar
3%
Hollanda: 16%
Yoksulluk içinde yaşayanlar
1%
Hollanda: 3%
Sosyal yardım ödemeleri
0
1.000 kişi başına · Hollanda: 22
İstihdam oranı
78%
Hollanda: 72%
Süresiz sözleşmeli çalışanlar
60%
Hollanda: 56%

Yaş dağılımı

  • 0–15 yaş 17% 75
  • 15–25 yaş 12% 50
  • 25–45 yaş 24% 105
  • 45–65 yaş 28% 120
  • 65 yaş ve üzeri 19% 80

Köken

  • Nederland 94% 415
  • Avrupa (Hollanda hariç) 2% 10
  • Avrupa dışı 3% 15

Kaynak: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Köken, CBS sınıflandırmasına göredir (kişinin veya ebeveynlerinin doğum ülkesi); eğitim düzeyi 15–75 yaş arasındakiler içindir; gelir, hanenin büyüklüğü ve bileşimine göre standartlaştırılmıştır; CBS, sayının düşük olduğu gruplara ait verileri yayımlamaz.

Konut ve değer

Ortalama WOZ değeri
€ 404.000
CBS 2024
Ev sahibinin oturduğu konutlar
75%
Kiralık konutlar
25%
19% sosyal konut kuruluşlarına ait
Tek ailelik konutlar
98%
2% apartman dairesi
Son 10 yılda inşa edilenler
8%
Boş konutlar
5%
Yıl içinde inşa edilen yeni konutlar
0
teslim edilen konutlar

WOZ değeri, bölgedeki tüm konutların ortalamasıdır (değerleme tarihi bir önceki yılın 1 Ocak günüdür); belirli bir konutun piyasa değeri değildir.

Enerji

Ort. elektrik tüketimi
2.780 kWh
konut başına yıllık
Şebekeye verilen ort. elektrik
1.150 kWh
konut başına güneş enerjisinden üretilen elektrik
Ort. doğal gaz tüketimi
860 m³
konut başına yıllık
Güneş panelleri olan konutlar
45%
Doğal gazsız
1%
Ağırlıklı olarak elektrikle ısıtılan
11%
Isıtma (WarmteAtlas)
%92 bireysel ısıtma, %6 elektrikli ısıtma
2022
Jeotermal enerji potansiyeli
Ongunstig
Slochteren formasyonu

Tüketim, bölgedeki bağlantısı olan tüm konutların ortalamasıdır (CBS); enerji etiketi dağılımı için "Konutlar" bölümüne bakın.

Çevredeki olanaklar ve ulaşım

Büyük süpermarket
4,1 km
ort. mesafe
Aile hekimi muayenehanesi
4,3 km
ort. mesafe
İlkokul
200 m
ort. mesafe
Kreş
500 m
ort. mesafe
3 km içindeki okullar
1
Kentleşme düzeyi
Kentleşmemiş
km² başına 76 adres
Hane başına otomobil sayısı
1,1
194 binek otomobil
İş yerleri
60
bunların 10 kadarı ticaret, konaklama ve yeme içme sektöründe

Bölgede yaşayan tüm kişiler için ortalama kara yolu mesafeleri (CBS).

Okullar

mahalle Kern-Dorp bölgesindeki 1 okulun öğrenci sayıları ve Inspectie van het Onderwijs değerlendirmeleri.

Molenlanden belediyesindeki tüm okullar

DUO açık eğitim verileri ve Inspectie van het Onderwijs; okul, yerleşkesinin adresine göre mahalleyle eşleştirilmiştir.

Yaşam çevresi: gürültü, su, hava, ışık ve yeşil alanlar

Ortalama gürültü düzeyi (Lden)
48 dB
belediye genelinde 50 dB
Kara yolu trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
0%
13% belediyesi
Tren trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Hava trafiği gürültüsü 48 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Rüzgâr türbini gürültüsü 40 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Gece kara yolu trafiği gürültüsü 50 dB'nin üzerinde
0%
3% belediyesi

186 konutun gürültü düzeyi

  • 45 dB'ye kadar: çok sessiz 7% 13
  • 46–50 dB: sessiz 83% 155
  • 51–55 dB: kabul edilebilir 10% 18

Sel

Sel riski altındaki konutlar
100%
96% belediyesi
Bunlardan su derinliği 0,5 m'yi aşanlar
100%
Bunlardan su derinliği 2 m'yi aşanlar
100%
En yüksek su derinliği
4,6 m
sel altında kalan yerlerde ortalama 4,2 m

Hava, ışık ve yeşil alanlar

NO₂
14,6 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (10) 100% üzerinde
PM2,5
8,4 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (5) 100% üzerinde
PM10
14,7 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (15) 0% üzerinde
Gece ışık düzeyi
Karanlık
belediye genelinde: karanlık
500 m içindeki yeşil alanlar
88%
belediye genelinde %74

Gürültü: RIVM gürültü haritaları (kara yolu ve demir yolu 2020, hava trafiği 2022, rüzgâr türbinleri 2024); her adreste örneklenen, 10 m çözünürlükte yıllık ortalama Lden değerleri. Sel: LIWO (Rijkswaterstaat), maksimum su derinliği haritası; derinlik, sel olasılığı hakkında bilgi vermez. Hava: RIVM, 25 m çözünürlükte yıllık ortalama kirletici konsantrasyonları. Işık: RIVM ışık yayılımı haritası 2023. Yeşil alanlar: RIVM yeşil alan haritası 2022, 500 m içindeki yeşil alan oranı. Yukarıdaki haritada gürültü katmanını açın.

İklim ve güvenlik

Sıcak bir günde hissedilen sıcaklık
43 °C
aşırı ısı stresi
Aşırı ısı stresine maruz kalan konutlar (41 °C ve üzeri)
96%
98% belediyesi
Isı adası etkisi
0–0,2 °C
ortalama olarak kırsal alanlardan daha sıcak
En fazla 300 m mesafede serin bir alan bulunan konutlar
12%
68% belediyesi
Sel olasılığı orta veya yüksek olan konutlar
100%
93% belediyesi
En şiddetli selde su altında kalmayan kat
27%
2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı daha yüksek olan konutlar
0%
26% belediyesi
Yanından yağmur suyu akış güzergâhı geçen konutlar
9%
12% belediyesi
Yüksek gerilim hattının manyetik alan bölgesindeki konutlar
0%
3% belediyesi
Bir rüzgâr türbinine en fazla 1 km uzaklıktaki konutlar
0%
22% belediyesi

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): 2022 yılına ait hissedilen sıcaklık ve ısı adası verileri, serin alanlar, konuma bağlı sel olasılığı (en az 20 cm su), su altında kalmayan katlar, 2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı (yüksek senaryo), saatte 70 mm yağışta su akış yolları; her konut için örnekleme yapılmıştır. Yüksek gerilim: hesaplama mesafeleriyle birlikte RIVM Netkaart. Rüzgâr türbinleri: RIVM. Yukarıdaki haritada ısı katmanını açın.

Güvenlik

1.000 kişi başına suç sayısı
28
eyl 2025 – ağu 2026
Kayda geçen suçlar
12
önceki yıla göre %+200
1.000 konut başına evden hırsızlık sayısı
10,8
2 evden hırsızlık vakası
Belediye
16
1.000 kişi başına
Nederland
45
1.000 kişi başına

Suç türleri (son 12 ay)

  • Woninginbraak 17% 2
  • Vernieling 17% 2
  • Inbraak schuur/garage 8% 1
  • Bedreiging 8% 1
  • Mishandeling 8% 1
  • Drugshandel 8% 1

Yıllara göre

  1. 72021
  2. 62022
  3. 62023
  4. 42024
  5. 92025

Kaynak: polis, bölgelere göre kayda geçen suçlar (CBS/polis açık verileri, aylık rakamlar). 1.000 kişi başına değerler, bölgenin nüfusu esas alınarak hesaplanır; her suç ihbar edilmez.

Yaşanabilirlik

Yeterli düzeyin üzerinde Leefbaarometer 2024

çok yetersizmükemmel

Yaşanabilirlik
Yeterli düzeyin üzerinde
9 sınıf içinde 6. sınıf, 2024 ölçümü
Puan
4,08
ülke ortalamasına göre −0,03
Önceki ölçümden bu yana
−0,03
2022 ölçümü: Yeterli düzeyin üzerinde
Belediye
İyi
puan: 4,12

Beş boyutta ülke ortalamasından sapma

  • Fiziksel çevre yeşil alanlar, su alanları, yapılaşma, gürültü −0,02 yeterli
  • Konut stoku tür, yapım yılı, mülkiyet +0,02 yeterli
  • Çevredeki olanaklar mağazalar, okullar, sağlık hizmetleri, toplu taşıma −0,14 yetersiz
  • Sosyal bağlar nüfus yapısı, taşınmalar +0,04 yeterli
  • Rahatsızlık veren olaylar ve güvensizlik suç ve çevreyi rahatsız eden davranışlar +0,09 İyi

Kaynak: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Yüzü aşkın özelliğe dayalı bu tahmin iki yılda bir yapılır. Puan, bölge sakinlerinin yaşanabilirliğe ilişkin ortalama değerlendirmesini yansıtır. Negatif değer = ülke ortalamasının altında.

Zemin ve temel

Zemin çökmesi (toplam)
yılda −1,2 mm
−1,6 mm belediyesi
Zemin çökmesi (sığ katmanlar)
yılda −0,3 mm
turba ve kil tabakalarının sıkışması
2050'ye kadar beklenen çökme
19 cm
yüksek senaryo
Ahşap temel kazıklarında çürüme riski olan konutlar
0,1%
zeer laag, 0,7% belediyesi
2050'de ahşap temel kazıklarında çürüme
0,7%
yüksek senaryo, daha kurak yazlar
2050'de düzensiz temel oturması
48,8%
yüzeysel temelli, risk altındaki konutlar

Kaynak: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): uydu ölçümlerine dayalı zemin çökmesi (Bodemdalingskaart), mahalle bazında temel hasarı riski (Deltares/KCAF, ahşap kazıklı veya yüzeysel temelli olup risk taşıyan konutların oranı). Mahalle ortalamasıdır; tek bir konuta ilişkin değerlendirme niteliği taşımaz.

Gelir ve istihdam

Hanelerin medyan net serveti
€ 345.600
İstihdam oranı
78%
15–74 yaş arası nüfusta
Kendi hesabına çalışanlar
23%
çalışan nüfus içindeki payı
En yüksek gelirli %20'lik kesim
19,9%
kişilerin oranı (ülke genelinde %20)