Damrak 245

1012 ZJ Amsterdam · Oude Kerk en omgeving, Amsterdam

  • Lejlighed
  • Byggeår 1903
  • 72 m² boligareal
  • G energimærke
Sammenlign
AI-assistent

Spørg om Damrak 245

Stil et spørgsmål om boligen, kvarteret, værdien eller udgifterne. Assistenten svarer ud fra oplysningerne på denne side og søger efter aktuelle oplysninger efter behov.

Svarene er vejledende og udgør ikke rådgivning. Samtaler gemmes for at forbedre assistenten.

Kort fortalt

Boligen på Damrak 245 i Amsterdam er af typen lejlighed fra 1903 med et boligareal på 72 m² og energimærke G og ligger i kvarteret Oude Kerk en omgeving (Amsterdam Kommune). Den vejledende markedsværdi ligger mellem € 560.000 og € 619.000. Nærmiljø: støj 64 dB (støjende), luftkvalitet over EU's grænseværdi for 2030, 16% grønne arealer inden for 500 m, intet oversvømmelsesscenarie. Flytrafik: cirka 40 fly om dagen i en højde under 3.000 m inden for 2 km. Kvarterets bokvalitet: fremragende.

Alle oplysninger på denne side stammer fra offentlige registre og kort og er gratis. Det tager timer at indsamle dem selv for hver bolig; her er de samlet på ét sekund. Under hvert afsnit kan De læse, hvad tallene betyder for livet i boligen.

Beliggenhed

Position ifølge BAG (52.37522, 4.89611). Åbn i OpenStreetMap

Anslået værdi

Vejledende markedsværdi for denne bolig € 560.000 – € 619.000 middelværdi € 590.000 · prisniveau sep 2026 € 8.194 pr. m² · 72 m²

Marked

  • +1,0% salgspriser Amsterdam på et år (CBS-prisindeks, sep 2026)
  • € 630.621 gennemsnitlig salgspris i Amsterdam kommune i 2025 (CBS/Kadaster)
  • € 554.000 gennemsnitlig WOZ-værdi · kvarteret Oude Kerk en omgeving (CBS 2024)

Sådan beregnes den anslåede værdi

KildeUdgangsværdiOmregnet til aktuelt prisniveauVægtning
40 sammenlignelige boliger inden for 380 m
Median for WOZ-værdi pr. m², indekseret
€ 8.304/m² € 597.888 56%
21 udbudspriser for sammenlignelige boliger
Median for udbudspris pr. m², indekseret
€ 7.746/m² € 557.712 33%
Gennemsnit for kvarteret: Oude Kerk en omgeving
CBS WOZ 2024 (€ 554.000) / gns. 72 m²
€ 7.694/m² € 643.876
+16,2% siden 2023 K1
11%

Udeladt, fordi de afviger væsentligt fra de øvrige kilder: Boligens WOZ-værdi for 2023 (€ 1.198.191)

Denne boligs WOZ-værdi gennem årene

Boligens WOZ-værdi

Se WOZ-værdien for hvert år siden 2014, og sammenlign den med den anslåede værdi.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Sammenlignelige boliger i nærheden (61 fundet)

Sammenlignelige boliger

Se de sammenlignelige boliger i kvarteret, som ligger til grund for den anslåede værdi, med pris pr. m² og afstand.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Beregningsmetode: Værdien fra hver kilde er omregnet fra kildens referencedato til det aktuelle prisniveau med CBS' prisindeks for eksisterende ejerboliger (pr. provins, dog pr. by for Amsterdam, Rotterdam, Den Haag og Utrecht; for de seneste måneder anvendes det landsdækkende månedsindeks). Middelværdien er det vægtede gennemsnit. Intervallet er baseret på spredningen mellem kilderne (mindst 5%). Boligens stand, placering på gaden, arvefæste og særlige forhold er ikke medregnet. Dette er ikke en ejendomsvurdering.

Leje eller køb?

Leje af en tilsvarende bolig

€ 2.130 – € 2.490 pr. måned

Markedsleje: median på € 32,00 pr. m² for 200 lejeboliger af denne type i området, omregnet til 72 m².

Køb af denne bolig

€ 2.770 pr. måned

Annuitetslån på € 590.000 (midtpunkt i værdiintervallet) til 3,9% i rente, 30 år, fuldt finansieret: € 1.900 i renter og € 870 i afdrag den første måned. Eksklusive vedligeholdelse, skatter og rentefradrag.

Hvad kan bedst betale sig?

Det er billigere at købe

Af boliglånsydelsen på € 2.770 er € 1.900 renter (den del, De ikke får igen) og € 870 afdrag (formueopbygning). Renterne alene er lavere end huslejen for en tilsvarende bolig (€ 2.310).

Lav en beregning med Deres egen udbetaling, rente og husleje i afsnittet Månedlige boligudgifter.

Boligoplysninger

Boligtype
Lejlighed
Anvendelsesformål
Boligformål
Byggeår
1903
Boligareal
72 m²
Bygningens areal
6.477 m²
Grundareal
6.386 m²
Energimærke
G
Brugsenhedens status
I brug
Bygningens status
I brug
BAG-adressebetegnelse
0363200000392702
BAG-brugsenhed
0363010000614694
BAG-bygning
0363100012171966
Kilde og metode

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) og energimærkeregistret. Grundarealet er det samlede matrikulære areal; for lejligheder omfatter det hele bygningens grund.

Grund, jordbund og planforhold

En fredet bygning: karakter og beskyttelse, men også krav om tilladelse til næsten enhver ombygning, højere vedligeholdelsesudgifter og strengere krav til isolering. Til gengæld er der mulighed for tilskud og særlige lån til fredede bygninger. I en stor del af boligerne i dette kvarter er der risiko for råd i funderingspælene. Udbedring af fundamentet koster hurtigt titusindvis af euro. Det er derfor en god idé at få fundamentet undersøgt før købet. Jordbunden er stabil her.

Grundareal (BAG)
6.386 m² hele den grund, bygningen ligger på
Nationalt fredet bygning
nummer 437 · Handelsgebouwen, opslag- en transportgebouwen Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed; ombygning kræver tilladelse efter plan- og miljølovgivningen
Beskyttet by- eller landsbymiljø
Amsterdam - Binnen de Singelgracht nationalt beskyttet by- eller landsbymiljø (RCE); særlige regler for bygningens ydre
Risiko for fundamentskader i Oude Kerk en omgeving
28,6 % af boligerne har risiko for råd i funderingspæle (meget høj) 2050, højt scenarie: 28,6 %, uensartede sætninger 0,4 %; Amsterdam Kommune: 2,7 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Jordsætninger i Oude Kerk en omgeving
−1,3 mm om året i de øvre jordlag −0,4 mm; Amsterdam kommune −1,8 mm
Kadaster, højde, arealanvendelse, jordbund
hentes…
Kilde og metode

Grund: Kadaster (BRK, via PDOK; grundgrænsen vises på kortet ovenfor). Højde: Actueel Hoogtebestand Nederland. Planforhold: ruimtelijkeplannen.nl (lokalplaner frem til 1-1-2024; nyere regler findes i kommunens samlede plan for de fysiske omgivelser). Jordbund og fundament: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) og RVO/KCAF. Oplysningerne er vejledende og udgør ikke byggeteknisk eller juridisk rådgivning.

Sol og skygge

Hvordan vender facaderne, haven og taget i forhold til solen, og hvor meget skygger de omkringliggende bygninger? Beregnet ud fra solens position og bygningshøjderne i 3D BAG.

Facader, have, tag og dagslys
beregnes…
Solens bane over boligen (lokal tid): højt om sommeren, lavt om vinteren. Midten = lodret over boligen, kanten = horisonten. Grøn prik = havens retning.

denne bolig skygge fra bygninger grund retning mod solen

Bygninger og højder: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; taghøjde = 70-percentilen over terrænniveauet ved denne bolig, fra AHN). Grund: Kadaster (BRK). Solens position: NOAA-algoritme, lokal tid. Luftfoto: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Vejledende: træer, hegn, kviste og terrænvariationer er ikke medregnet.

Energi og varme

En bolig med højt energiforbrug: høje energiudgifter, træk og kolde vægge om vinteren og ofte for varmt om sommeren. Regn med et budget på titusindvis af euro til energiforbedringer, med ISDE-tilskud, og færre WWS-point ved udlejning. Banker regner ofte med højere boligudgifter her.

Energimærke

G foreløbigt energimærke

Energimærke A eller bedre i Oude Kerk en omgeving
23% af boligerne

Myndighedernes skøn ud fra byggeår og boligtype, ikke et energimærke registreret efter en besigtigelse; ved salg eller udlejning kræves et endeligt energimærke.

Med energimærke E, F eller G får boligen fratrukket 4 til 15 WWS-point. Energiforbedringer som isolering og varmepumpe kan udløse ISDE-tilskud.

Forbrug og udgifter

€ 149 pr. måned ved et gennemsnitligt forbrug

Naturgas
750 m³ om året; kvarteret 750
El
1.640 kWh om året; kvarteret 1.790
Årlige udgifter
€ 1.791 gas € 1.041, el € 426, faste udgifter € 324
Gennemsnitlig bolig i Oude Kerk en omgeving
€ 1.830 om året
Solceller
4% af sammenlignelige boliger; kvarteret 1%
Kilde og metode

Gennemsnitlig levering til boliger af samme type og størrelse fra samme byggeperiode (CBS 2025, temperaturkorrigeret), beregnet med de gennemsnitlige forbrugerpriser fra sep 2026 (CBS: 1,39 pr. m³ og 0,26 pr. kWh inklusive afgifter, med faste gebyrer og nedsættelse af energiafgiften indregnet). Det faktiske forbrug afhænger af beboerne og installationerne.

Omstilling af varmeforsyningen og tilskud

Fjernvarmenet
intet fjernvarmenet eller kendte planer om fjernvarme i dette kvarter

ISDE 2026 (€ 500 millioner): tilskud til isolering, varmepumpe (også hybrid), solvarmeanlæg, ventilation og tilslutning til fjernvarmenet (fast beløb på € 3.775); tilskud til varmepumper fra ca. € 500 til over € 13.000 afhængigt af type og effekt. Ansøg hos RVO efter installation. ISDE hos RVO · Energiesubsidiewijzer (også kommunale tilskudsordninger)

Energimærker i Oude Kerk en omgeving

  • A eller bedre 23% 129
  • B 10% 55
  • C 14% 80
  • D 5% 30
  • E 5% 27
  • F 4% 21
  • G 36% 200
  • Intet energimærke 3% 16
Kilde og metode

Energimærke og fordeling af energimærker: EP-Online (RVO) via vores database; forbrugsprofiler: CBS 85140NED (CC BY 4.0); takster: CBS 85592NED; kvarterets forbrug: CBS Kerncijfers; fjernvarmenet, planer, forsøgsområder og fordeling af opvarmningsformer: WarmteAtlas (RVO, på kvarterniveau; planer er tildelt de kvarterer, hvis midtpunkt ligger i planområdet); ISDE: RVO. Vejledende oplysninger, ikke energirådgivning.

Månedlige boligudgifter: køb eller leje

Beregn boligudgifterne ud fra Deres egen købspris, husleje og forudsætninger. Alle beløb kan ændres. Resultatet er vejledende.

Egenbetaling 10% Opsparing eller friværdi, som De selv lægger i boligen.
Lånetype
Boliglån (brutto) —
heraf afdrag (forbliver en del af Deres formue)
Faste udgifter —
I alt pr. måned —
Faste udgifter pr. måned (gennemsnit, kan tilpasses)
Amsterdam kommune, 2026: OZB på 0,0527% af WOZ-værdien (€ 1.092.000, dvs. € 575 om året), renovationsafgift på € 469 og kloakafgift på € 192 om året for en husstand med flere personer (COELO).
Waterschap Amstel, Gooi en Vecht, 2026: beboerafgift på € 187, spildevandsrensningsafgift på € 278 (tre forureningsenheder) og vandsystemafgift på 0,0177% af WOZ-værdien (€ 193) om året (CBS).
Obligatorisk ved boliglån; gennemsnitlig præmie.
Opsparing til vedligeholdelse; ofte 1 % af boligens værdi om året.
750 m³ gas og 1.640 kWh om året (CBS-gennemsnit for boliger af samme type og størrelse fra samme byggeperiode) til taksterne fra sep 2026.
Kun for lejligheder.
Typisk pakke.

Købe eller leje?

PostKøbLeje
I alt pr. måned——
Heraf afdrag (formueopbygning)——
Boligudgift uden afdrag——
Samlede afdrag efter 10 år——

Uden hensyn til værdiudvikling, rentefradrag på boliglån, beskatning af lejeværdien af egen bolig, boligstøtte eller huslejestigninger. Vejledende, ikke rådgivning.

Hvad koster det at købe denne bolig?

Engangsomkostningerne oven i købesummen: skat, notar, ejendomsvurdering, rådgivning og byggeteknisk gennemgang. Siden 2018 kan De højst låne boligens værdi, så disse omkostninger skal De betale af egen lomme.

Købsomkostninger i alt—
I procent af købesummen—
Heraf fradragsberettiget som engangsfradrag—
Nødvendig egenkapital omkostninger plus den del af købesummen, som De ikke låner—
Omkostningsposter (vejledende beløb for 2026, tilpas efter behov)
2% af købesummen for en bolig, som De selv skal bo i.
Inklusive registrering hos Kadaster og undersøgelsesomkostninger; taksterne varierer fra notar til notar. Ikke fradragsberettiget.
Kun ved boliglån; inklusive registrering hos Kadaster. Fradragsberettiget.
Långiveren kræver en valideret vurderingsrapport. Fradragsberettiget.
Typisk € 2.000 til € 3.500 afhængigt af rådgiver og situation. Fradragsberettiget.
Købesummen overstiger NHG's beløbsgrænse på € 470.000 (2026): NHG er ikke mulig.
Anbefales for boliger opført før 1995; denne bolig er fra 1903. En gennemgang afdækker vedligeholdelsesefterslæb og undersøger fundament, tag og fugtforhold. Ikke fradragsberettiget.
Ofte 1 til 1,5 % af købesummen eller et fast honorar. Ikke fradragsberettiget.
Hvis De ikke selv indbetaler depositummet på 10 %: ca. 1 % af dette beløb. Ikke fradragsberettiget.
Flyttefirma, gulve, gardiner og mindre tilpasninger; meget individuelt.

Vejledende beløb baseret på gængse takster; indhent tilbud fra notar, vurderingsmand og rådgiver. De kan få engangsfradrag for de fradragsberettigede omkostninger i købsåret. Dette er ikke finansiel rådgivning.

Nyttige værktøjer

Ny indretning med AI

Upload et billede af et rum, vælg en stil, og se på under et halvt minut, hvordan rummet kan komme til at se ud. Selve rummet forbliver uændret – kun indretningen ændres.

Dette værktøj kræver, at De er logget ind. Det er gratis at oprette en konto.

Log ind

Kvarter, distrikt og kommune

Kommune

Amsterdam

Boliger
513.363
Indbyggere
934.526
Gns. WOZ-værdi
€ 498.000
Ejerboliger
30%
Gns. byggeår
1958
Mest almindelig
Lejlighed (88%)
Alt om Amsterdam →

Hvem bor i kvarteret?

Hvem bor i kvarteret?

Sammenlign CBS-tallene for kvarteret, distriktet og kommunen med tallene for hele landet: herkomst, uddannelse, indkomst, offentlige ydelser og beskæftigelse.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Faciliteter og transportforbindelser

De kan købe dagligvarer i gåafstand. Grundskolen ligger i cykelafstand. Der er et stoppested for offentlig transport lige om hjørnet. Et byområde: alt er tæt på, med den travlhed, der følger med.

Stort supermarked
300 m
gns. afstand i kvarteret
Lægepraksis
1,0 km
gns. afstand i kvarteret
Grundskole
1,1 km
gns. afstand i kvarteret
Daginstitution
600 m
gns. afstand i kvarteret
Nærmeste grundskole
500 m
Burght
Nærmeste stoppested for offentlig transport
210 m
Nieuwezijds Kolk · tram · 48 vertrekken per uur overdag
Nærmeste ladepunkt
110 m
5 Beursplein - Shell-Recharge
Nærmeste børnepasningstilbud
170 m
De Kleine Wereld Juliana
Nærmeste sendemast
120 m
Zendmast 3G, 4G, 5G · 3 antennes · 32,3 m hoog · veilige afstand 18 m
Skoler inden for 3 km
19
Urbaniseringsgrad
Meget høj urbaniseringsgrad
7.541 adresser pr. km²
Kilde og metode

Afstande ad vej, som gennemsnit for alle beboere i kvarteret (CBS). Skole (DUO), stoppested (OVapi/GTFS, afgange på en hverdag), sendemast (Antenneregister), ladepunkt og børnepasning: afstand i luftlinje fra denne adresse, baseret på vores egen database.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Støj

64 dB Støjende

op til 45 dB meget roligtover 70 dB ekstremt

Vejtrafik
63 dB
Togtrafik
54 dB
Flytrafik
46 dB
Vindmøller
ingen
Vejtrafik, om natten
53 dB
Togtrafik, om natten
45 dB

I området Oude Kerk en omgeving (kvarteret) er 1% af boligerne udsat for mere støj end boligen på denne adresse; gennemsnittet dér er 56 dB.

Støjende: som på en trafikeret bygade eller nær en motorvej. Udendørs er det svært at føre en samtale. Indendørs er lydisoleringen afgørende for, hvor rart der er at bo. Langvarig udsættelse for dette støjniveau er forbundet med søvnforstyrrelser og øget stress. Den væsentligste støjkilde er vejtrafik (63 dB). Om natten er støjniveauet stadig 53 dB: over WHO's anbefaling på 45 dB for en uforstyrret nattesøvn.

Kilde og metode

Lden: årlig gennemsnitlig støjbelastning over dag, aften og nat (RIVM-støjkort 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024, 10 m-gitter). Et groft skøn, ikke en måling ved facaden. WHO anbefaler højst 53 dB for vejtrafik og 45 dB for flytrafik.

Oversvømmelse

Ingen Ingen

Kortet over maksimal vanddybde viser intet oversvømmelsesscenarie for dette sted.

Boliger i Oude Kerk en omgeving, der kan blive oversvømmet
23%
Heraf med mere end 0,5 m vand
0%
Maksimal vanddybde i kvarteret
0,06 m

Der er ikke beregnet noget oversvømmelsesscenarie for dette sted: ved digebrud eller højvande forventes området at forblive tørt. En oversvømmelsesforsikring er ikke påkrævet her.

Kilde og metode

LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde ved oversvømmelse, 25 m-gitter; sandsynlighed for oversvømmelse: Klimaateffectatlas. Dybden siger intet om sandsynligheden for, at det sker; diger og oversvømmelsesværn er dimensioneret efter denne sandsynlighed.

Luftkvalitet

  • NO₂ 23,4 µg/m³ over EU's grænseværdi for 2030
  • PM2,5 9,8 µg/m³ over WHO's vejledende grænseværdi
  • PM10 17,4 µg/m³ over WHO's vejledende grænseværdi

Forurenet luft: over EU's grænseværdier for 2030, som regel på grund af en trafikeret vej, industri eller intensivt husdyrbrug i nærheden. Det er værd at tage med i overvejelserne for personer med luftvejsgener og for små børn. Det hjælper at lufte ud på husets rolige side.

Gennemsnit i Oude Kerk en omgeving: NO₂ 20,0, PM2,5 9,6 µg/m³.

Kilde og metode

Årsmiddelkoncentrationer i et gitter på 25 m (RIVM, seneste kort). Stregen i søjlen viser WHO's vejledende værdi (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Farven viser niveauet i forhold til WHO's anbefaling og EU's grænseværdi for 2030.

Lys om natten

Meget lyst

mørktmeget lyst

Gennemsnit i Oude Kerk en omgeving: meget lyst.

Meget lyst: blandt de 10 % mest oplyste steder i Nederlandene, typisk nær drivhuse, industri, større veje eller en bymidte. Forvent en orange nattehimmel og behov for mørklægning.

Kilde og metode

Opadrettet kunstigt lys målt af satellitter (RIVM's kort over lysudledning 2023, gitter på 375 m), inddelt i forhold til alle boliger i Nederlandene: Mørkt svarer til de mørkeste 20 %, meget lyst til de lyseste 10 %.

Grønne områder i kvarteret

16% grønne områder inden for 500 m

Gennemsnit i Oude Kerk en omgeving: 16%.

Meget tæt bebygget og befæstet: blandt de mindst grønne steder i Nederlandene. Forvent en mærkbar varmeøeffekt om sommeren og begrænset skygge. En altan eller tagterrasse med planter er guld værd her.

Kilde og metode

Andel grønne områder (græs, buske og træer) i 500 m-feltet omkring denne adresse (RIVM groenkaart 2022). Halvdelen af boligerne i Nederlandene har mere end 52 % grønne områder inden for 500 m; hver tiende har mindre end 32 %.

Flytrafik over denne adresse

Flytrafik over denne adresse

Se, hvor mange fly der passerer her dagligt, hvor lavt de flyver, på hvilke tidspunkter og hvilke lufthavne de flyver til og fra.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Klima og sikkerhed

Selv på varme dage er varmestressen omkring huset moderat, og omgivelserne køler rimeligt af om aftenen. Ved skybrud strømmer regnvand langs huset. Vandet kan trænge ind over et lavt dørtrin og oversvømme en kælderetage eller en lavtliggende have.

Varme

46–48 °C ekstrem varmestress

Oplevet temperatur på en varm sommerdag (2022), 1 m fra huset.

Varmeøeffekt
mere end 2 °C varmere end det åbne land
Varme nætter (20 °C eller mere)
8–14 nætter om året
Afstand til et køligt sted
0–200 m
Gennemsnit i Oude Kerk en omgeving
45 °C oplevet temperatur

Vand

Regnvand ved skybrud (70 mm/time)
en afstrømningsvej for regnvand løber langs huset (inden for 10 m)
Gener fra grundvand i 2050
Meget stor stigning

Sikkerhed i omgivelserne

Højspændingsledning
ingen inden for 2 km
Vindmølle
4,7 km Windturbine 2,0 MW, ashoogte 67 m · rotor 80 m · her ca. 13 dB
Vindmøllestøj på denne adresse
ca. 13 dB ikke hørbar; skøn baseret på effekten af og afstanden til den nærmeste vindmølle, uden for RIVM-kortets dækningsområde
Risikofyldte aktiviteter inden for 1 km
Vervoer gevaarlijke stoffen

I Oude Kerk en omgeving ligger 0% af boligerne inden for magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning og 0% inden for 1 km fra en vindmølle.

Kilde og metode

Varme, vand og grundvand: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, sandsynlighed for oversvømmelse og vanddybde fra de landsdækkende oversvømmelsesscenarier, sandsynlighed for gener fra grundvand i 2050 i et højt scenarie, afstrømningsveje ved 70 mm nedbør på en time). Højspænding: RIVM Netkaart med beregnede afstande (magnetfeltzone); vindmøller: RIVM; risikofyldte aktiviteter: Register Externe Veiligheidsrisico's via RIVM Atlas Leefomgeving (aktiviteter med en opmærksomhedszone inden for 1 km). Vejledende oplysninger baseret på kort, ikke målinger.

Tryghed og bokvalitet

Bokvalitet i Oude Kerk en omgeving (kvarteret)

Fremragende Leefbaarometer 2024, klasse 9 af 9

  • Fysiske omgivelser: tilfredsstillende
  • Boliger: tilfredsstillende
  • Faciliteter: fremragende
  • Social sammenhængskraft: svag
  • Gener og utryghed: meget utilfredsstillende

Leefbaarometer 3.0 (BZK): anslået vurdering af bokvaliteten i ni klasser med fem dimensioner sammenholdt med landsgennemsnittet. Mere om dette kvarter

Forbrydelser i Oude Kerk en omgeving (kvarteret)

1.417 pr. 1.000 indbyggere om året -13% sammenlignet med året før

Registreret sep 2025 – aug 2026
1.091
Distrikt Burgwallen-Oude Zijde
550 pr. 1.000
Kommune Amsterdam
87 pr. 1.000
Nederland
45 pr. 1.000
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
3,6 2 indbrud

Mest almindelig

Zakkenrollerij
220
Winkeldiefstal
104
Mishandeling
59
Fietsdiefstal
57
  1. 5752021
  2. 1.1972022
  3. 1.3822023
  4. 1.2832024
  5. 1.1392025

Langt over landsgennemsnittet. Ofte et centralt kvarter eller et stationskvarter med mange besøgende, men undertiden et kvarter med vedvarende problemer. Leefbaarometer og et besøg om aftenen viser, hvad der er tilfældet.

Kilde og metode

Politiet, registrerede forbrydelser pr. kvarter (åbne data fra CBS og politiet, månedstal). Små kvarterer giver små tal; se tallet i sammenhæng med antallet af indbyggere og boliger. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Boligrapport med budrådgivning

Vil De byde på Damrak 245? Få styr på, hvad boligen reelt er værd.

Den gratis side viser fakta. Rapporten besvarer det afgørende spørgsmål: Hvad skal jeg byde? Tre scenarier i euro, underbygget af de faktiske købesummer for sammenlignelige boliger fra Kadaster, den modelberegnede værdi, kommunens tal for bud over udbudsprisen og boligens stand på billederne. Dertil kommer de spørgsmål, De bør stille ejendomsmægleren, før De skriver under.

Regneeksempel: et bud, der er 2% for højt, koster hele € 9.000 ved en bolig til € 450.000. Rapporten koster € 19.

Forsigtigtunder eller omkring udbudsprisen, hvis der er få budgivere
Markedssvarendehvad sammenlignelige boliger her er blevet solgt for de seneste måneder
Gode chancerover markedsværdien, men inden for det anslåede værdiinterval
  • Budstrategi med tre scenarier
    Et forsigtigt bud, et markedssvarende bud og et bud med gode chancer for accept, angivet i euro og beregnet ud fra den modelberegnede værdi, sammenlignelige salg og hvor meget der betales over udbudsprisen i denne kommune.
  • Sammenlignelige salg fra Kadaster
    De faktiske købesummer for boliger i kvarteret, der ligner denne i type, størrelse og byggeperiode, vist på et kort og i en tabel og reguleret til dagens prisniveau.
  • Modelberegnet værdi og tidligere salg
    Den automatiske værdiberegning med et anslået værdiinterval, adressens salgshistorik og WOZ-værdiens udvikling gennem årene.
  • Boligmarkedstal for kommunen
    Salgstid, hvor mange procent der bydes over udbudsprisen, pris pr. m² og en indikator for forholdet mellem udbud og efterspørgsel for denne boligtype (NVM), så De ved, hvor stor konkurrence De kan forvente.
  • Spørgsmål til ejendomsmægleren
    En liste med spørgsmål til fremvisningen, tilpasset boligen ud fra byggeår, energimærke, risici i omgivelserne, annoncen og billedanalysen.
  • Boligens stand ud fra billederne
    En billedanalysemodel vurderer boligens generelle stand, køkken, badeværelse og synlige mangler ud fra annoncebillederne og anslår et vejledende budget til istandsættelse.
  • Månedlige boligudgifter ved hvert bud
    De månedlige udgifter i hvert scenarie: boliglån, købsomkostninger, kommunale skatter og afgifter, energi og vedligeholdelse – sammenlignet med at leje.
  • Alt fra den gratis side er inkluderet
    Bolig, kvarter, energi, nærmiljø, klima, sikkerhed og flytrafik samlet i ét overblik, så det hele er i én PDF.

Vil De sammenligne flere boliger? 5 rapporter for € 39 om måneden, ekstra rapporter til € 6 pr. stk. Ingen ejendomsvurdering eller garanti, men tal, der giver Dem et solidt grundlag for at begrunde Deres bud.

Ofte stillede spørgsmål om Damrak 245

Hvilken type bolig er Damrak 245?

Damrak 245 i Amsterdam er af boligtypen appartement, bygget i 1903, 72 m² boligareal. Adressen ligger i kvarteret Oude Kerk en omgeving i Amsterdam kommune.

Hvilket energimærke har Damrak 245?

Det registrerede energimærke er G. I en sammenlignelig bolig er udgiften til gas og el i gennemsnit € 149 om måneden.

Hvad er Damrak 245 cirka værd?

Den vejledende markedsværdi ligger mellem € 560.000 og € 619.000 (midtpunkt € 590.000, prisniveau sep 2026), beregnet ud fra WOZ-værdier, udbudspriser og salg af sammenlignelige boliger i kvarteret. Det er en anslået værdi, ikke en ejendomsvurdering.

Hvad er huslejen for en bolig som Damrak 245?

Medianhuslejen for sammenlignelige lejeboliger i området er € 2.310 om måneden (€ 32 pr. m², 200 boliger). Pointberegningen på denne side viser, om huslejen er reguleret.

Hvor stille er der ved Damrak 245?

Det årlige gennemsnitlige støjniveau ved facaden er 64 dB Lden (støjende). Den største støjkilde er vejtrafik. Hver dag passerer cirka 40 fly i en højde under 3.000 m inden for en radius af 2 km.

Kan Damrak 245 blive oversvømmet?

På det landsdækkende kort over maksimal vanddybde er der ikke angivet noget oversvømmelsesscenarie for dette sted.

Hvor trygt er kvarteret omkring Damrak 245?

I Oude Kerk en omgeving (kvarteret) registrerede politiet 1.417 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere om året, mod 87 i kommunen og 45 på landsplan. Leefbaarometer vurderer bokvaliteten som fremragende.

Hvilke faciliteter ligger tæt på Damrak 245?

Gennemsnitlige afstande i kvarteret: stort supermarked 300 m, praktiserende læge 1,0 km, grundskole 1,1 km, daginstitution 600 m (CBS). På denne side vises den nærmeste skole, det nærmeste stoppested, den nærmeste ladestander og det nærmeste børnepasningstilbud med afstanden fra denne adresse.

Hvor kommer oplysningerne fra?

Fra offentligt tilgængelige myndighedskilder: BAG og Kadaster (boligoplysninger, grund), EP-Online (energimærke), CBS (kvartersstatistik, prisindeks, energiforbrug), RIVM (støj, luft, lys, grønne områder), Klimaateffectatlas og LIWO (varme, vand), politiets åbne data og Leefbaarometer (sikkerhed) samt ADS-B-netværk (flytrafik). Alle beregninger er vejledende og udgør hverken en ejendomsvurdering eller rådgivning.