Sibeliuspark 337

5343 BM Oss · Wagenaarstraat en omgeving, Oss

  • Lejlighed
  • Byggeår 1977
  • 60 m² boligareal
  • A++ energimærke
Sammenlign
AI-assistent

Spørg om Sibeliuspark 337

Stil et spørgsmål om boligen, kvarteret, værdien eller udgifterne. Assistenten svarer ud fra oplysningerne på denne side og søger efter aktuelle oplysninger efter behov.

Svarene er vejledende og udgør ikke rådgivning. Samtaler gemmes for at forbedre assistenten.

Kort fortalt

Boligen på Sibeliuspark 337 i Oss er af typen lejlighed fra 1977 med et boligareal på 60 m² og energimærke A++ og ligger i kvarteret Wagenaarstraat en omgeving (Oss Kommune). Boligareal ifølge den aktuelle boligannonce. Boligen er eller har for nylig været en lejebolig; markedslejen ligger på omkring € 980 om måneden. Nærmiljø: støj 55 dB (moderat), luftkvalitet over WHO's vejledende grænseværdi, 72% grønne arealer inden for 500 m, intet oversvømmelsesscenarie. Flytrafik: cirka 6 fly om dagen i en højde under 3.000 m inden for 2 km. Kvarterets bokvalitet: fuldt tilfredsstillende.

Alle oplysninger på denne side stammer fra offentlige registre og kort og er gratis. Det tager timer at indsamle dem selv for hver bolig; her er de samlet på ét sekund. Under hvert afsnit kan De læse, hvad tallene betyder for livet i boligen.

Beliggenhed

Position ifølge BAG (51.75224, 5.52607). Åbn i OpenStreetMap

Til leje

€ 1.052 pr. måned husleje · udbudt siden 30 oktober 2026

Udbudt af GoHome.

Kilde: boligudbuddet, opdateret dagligt. Huisleon viser kun udbudsprisen, datoen og udbyderen; den anslåede værdi ovenfor er uafhængig heraf.

Anmod om en fremvisning

Denne bolig udbydes til leje for € 1.052 pr. måned. Via Huisleon kan De anmode om en fremvisning i nogle få trin. Vi udarbejder en besked til ejendomsmægleren med alle de oplysninger, mægleren har brug for, og angiver, hvilke oplysninger De har fået bekræftet.

Log ind og anmod om en fremvisning Opret konto

Det er gratis at oprette en konto. De finder Deres anmodning og ejendomsmæglerens svar under Min konto.

Er huslejen rimelig for dette kvarter?

Udbudt husleje: € 1.052 pr. måned (set den 05-11-2026). Udbudt af GoHome.

Markedsleje for denne bolig på det frie marked € 900 – € 1.060 pr. måned median € 980 · € 16,30 pr. m² · 8 lejeboliger af denne type i området

Vurdering af den udbudte husleje

I den høje ende +7% i forhold til medianen

  • Udbudt husleje € 17,53 pr. m² mod en median på € 16,30 pr. m² for 8 sammenlignelige lejeboliger i området.
  • Energimærke A++: lave energiudgifter berettiger en lidt højere husleje.
  • Boligareal 60 m²; sammenligningen er foretaget pr. kvadratmeter med lejeboliger af samme type.

Hvis denne bolig ikke hører til den frie sektor

Med ca. 142–169 point hører denne bolig under lejeboliger i mellemsegmentet (reguleret): den maksimale husleje er da omkring € 1.015 pr. måned. Den udbudte husleje ligger € 37 over dette maksimum; ved en reguleret lejebolig kan lejeren inden for seks måneder efter lejemålets start få huslejen prøvet af Huurcommissie.

Pointberegning baseret på areal, energimærke, WOZ-værdi og antagelser; detaljerne findes i afsnittet Leje nedenfor.

Et vejledende skøn baseret på offentlige data og nylige huslejer i området, ikke rådgivning.

Boligoplysninger

Boligtype
Lejlighed
Anvendelsesformål
Boligformål
Byggeår
1977
Boligareal
60 m²
Bygningens areal
2.761 m²
Grundareal
7.065 m²
Energimærke
A++ (25 juli 2024)
Brugsenhedens status
I brug
Bygningens status
I brug
BAG-adressebetegnelse
0828200001563539
BAG-brugsenhed
0828010001563540
BAG-bygning
0828100001483831
Kilde og metode

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) og energimærkeregistret. Grundarealet er det samlede matrikulære areal; for lejligheder omfatter det hele bygningens grund.

Grund, jordbund og planforhold

Jordbunden er stabil her.

Grundareal (BAG)
7.065 m² hele den grund, bygningen ligger på
Risiko for fundamentskader i Wagenaarstraat en omgeving
0,0 % af boligerne har risiko for råd i funderingspæle (meget lav) 2050, højt scenarie: 0,0 %, uensartede sætninger 1,0 %; Oss Kommune: 0,1 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Jordsætninger i Wagenaarstraat en omgeving
−1,3 mm om året i de øvre jordlag −0,8 mm; Oss kommune −0,8 mm
Kadaster, højde, arealanvendelse, jordbund
hentes…
Kilde og metode

Grund: Kadaster (BRK, via PDOK; grundgrænsen vises på kortet ovenfor). Højde: Actueel Hoogtebestand Nederland. Planforhold: ruimtelijkeplannen.nl (lokalplaner frem til 1-1-2024; nyere regler findes i kommunens samlede plan for de fysiske omgivelser). Jordbund og fundament: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) og RVO/KCAF. Oplysningerne er vejledende og udgør ikke byggeteknisk eller juridisk rådgivning.

Sol og skygge

Hvordan vender facaderne, haven og taget i forhold til solen, og hvor meget skygger de omkringliggende bygninger? Beregnet ud fra solens position og bygningshøjderne i 3D BAG.

Facader, have, tag og dagslys
beregnes…
Solens bane over boligen (lokal tid): højt om sommeren, lavt om vinteren. Midten = lodret over boligen, kanten = horisonten. Grøn prik = havens retning.

denne bolig skygge fra bygninger grund retning mod solen

Bygninger og højder: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; taghøjde = 70-percentilen over terrænniveauet ved denne bolig, fra AHN). Grund: Kadaster (BRK). Solens position: NOAA-algoritme, lokal tid. Luftfoto: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Vejledende: træer, hegn, kviste og terrænvariationer er ikke medregnet.

Energi og varme

En energieffektiv bolig: lave energiudgifter, et behageligt indeklima og bedre vilkår for boliglån hos mange banker. Yderligere energiforbedringer giver kun en begrænset gevinst her. En tilsvarende bolig bruger årligt cirka € 553 mindre på energi end gennemsnitsboligen i Wagenaarstraat en omgeving.

Energimærke

A++ registreret energimærke (NTA 8800)

Besigtiget den
25 juli 2024
Energimærke A eller bedre i Wagenaarstraat en omgeving
42% af boligerne

Vurderet af en certificeret rådgiver efter den gældende metode.

Forbrug og udgifter

€ 127 pr. måned ved et gennemsnitligt forbrug

Naturgas
580 m³ om året; kvarteret 810
El
1.520 kWh om året; kvarteret 2.420
Årlige udgifter
€ 1.524 gas € 805, el € 395, faste udgifter € 324
Gennemsnitlig bolig i Wagenaarstraat en omgeving
€ 2.077 om året
Solceller
8% af sammenlignelige boliger; kvarteret 35%
Kilde og metode

Gennemsnitlig levering til boliger af samme type og størrelse fra samme byggeperiode (CBS 2025, temperaturkorrigeret), beregnet med de gennemsnitlige forbrugerpriser fra sep 2026 (CBS: 1,39 pr. m³ og 0,26 pr. kWh inklusive afgifter, med faste gebyrer og nedsættelse af energiafgiften indregnet). Det faktiske forbrug afhænger af beboerne og installationerne.

Omstilling af varmeforsyningen og tilskud

Opvarmning i Wagenaarstraat en omgeving
81% centralvarmekedel, 9% elvarme 2022
Potentiale for geotermisk varme
Ugunstig Slochteren-formationen, WarmteAtlas
Fjernvarmenet
intet fjernvarmenet eller kendte planer om fjernvarme i dette kvarter

ISDE 2026 (€ 500 millioner): tilskud til isolering, varmepumpe (også hybrid), solvarmeanlæg, ventilation og tilslutning til fjernvarmenet (fast beløb på € 3.775); tilskud til varmepumper fra ca. € 500 til over € 13.000 afhængigt af type og effekt. Ansøg hos RVO efter installation. ISDE hos RVO · Energiesubsidiewijzer (også kommunale tilskudsordninger)

Energimærker i Wagenaarstraat en omgeving

  • A eller bedre 42% 449
  • B 8% 81
  • C 28% 304
  • D 11% 118
  • E 1% 16
  • F 0% 2
  • Intet energimærke 10% 109
Kilde og metode

Energimærke og fordeling af energimærker: EP-Online (RVO) via vores database; forbrugsprofiler: CBS 85140NED (CC BY 4.0); takster: CBS 85592NED; kvarterets forbrug: CBS Kerncijfers; fjernvarmenet, planer, forsøgsområder og fordeling af opvarmningsformer: WarmteAtlas (RVO, på kvarterniveau; planer er tildelt de kvarterer, hvis midtpunkt ligger i planområdet); ISDE: RVO. Vejledende oplysninger, ikke energirådgivning.

Månedlige boligudgifter: køb eller leje

Beregn boligudgifterne ud fra Deres egen købspris, husleje og forudsætninger. Alle beløb kan ændres. Resultatet er vejledende.

Egenbetaling 10% Opsparing eller friværdi, som De selv lægger i boligen.
Lånetype
Boliglån (brutto) —
heraf afdrag (forbliver en del af Deres formue)
Faste udgifter —
I alt pr. måned —
Faste udgifter pr. måned (gennemsnit, kan tilpasses)
Oss kommune, 2026: OZB på 0,0913% af WOZ-værdien (ingen kendt WOZ-værdi; beregnet ud fra den anslåede værdi på € 276.000, dvs. € 252 om året), renovationsafgift på € 385 og kloakafgift på € 178 om året for en husstand med flere personer (COELO).
Waterschap Aa en Maas, 2026: beboerafgift på € 91, spildevandsrensningsafgift på € 200 (tre forureningsenheder) og vandsystemafgift på 0,0309% af WOZ-værdien (€ 85) om året (CBS).
Obligatorisk ved boliglån; gennemsnitlig præmie.
Opsparing til vedligeholdelse; ofte 1 % af boligens værdi om året.
580 m³ gas og 1.520 kWh om året (CBS-gennemsnit for boliger af samme type og størrelse fra samme byggeperiode) til taksterne fra sep 2026.
Kun for lejligheder.
Typisk pakke.

Købe eller leje?

PostKøbLeje
I alt pr. måned——
Heraf afdrag (formueopbygning)——
Boligudgift uden afdrag——
Samlede afdrag efter 10 år——

Uden hensyn til værdiudvikling, rentefradrag på boliglån, beskatning af lejeværdien af egen bolig, boligstøtte eller huslejestigninger. Vejledende, ikke rådgivning.

Nyttige værktøjer

Ny indretning med AI

Upload et billede af et rum, vælg en stil, og se på under et halvt minut, hvordan rummet kan komme til at se ud. Selve rummet forbliver uændret – kun indretningen ændres.

Dette værktøj kræver, at De er logget ind. Det er gratis at oprette en konto.

Log ind

Udlejning: pointberegning og afkast

Pointberegning og maksimal husleje

Se boligens vurdering efter pointsystemet: antal point, lejesegment, maksimal husleje og afkast.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Kvarter, distrikt og kommune

Distrikt

Ruwaard

Boliger
6.537
Indbyggere
13.700
Gns. WOZ-værdi
€ 303.000
Ejerboliger
52%
Gns. byggeår
1978
Mest almindelig
Midterrækkehus (44%)
Alt om Ruwaard →
Kommune

Oss

Boliger
43.098
Indbyggere
95.239
Gns. WOZ-værdi
€ 365.000
Ejerboliger
63%
Gns. byggeår
1979
Mest almindelig
Midterrækkehus (32%)
Alt om Oss →

Hvem bor i kvarteret?

Hvem bor i kvarteret?

Sammenlign CBS-tallene for kvarteret, distriktet og kommunen med tallene for hele landet: herkomst, uddannelse, indkomst, offentlige ydelser og beskæftigelse.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Faciliteter og transportforbindelser

Supermarkedet ligger i cykelafstand. Der ligger en grundskole i gåafstand, hvilket er praktisk for familier. Der er få minutters gang til offentlig transport. Et byområde: alt er tæt på, med den travlhed, der følger med.

Stort supermarked
1,0 km
gns. afstand i kvarteret
Lægepraksis
1,0 km
gns. afstand i kvarteret
Grundskole
400 m
gns. afstand i kvarteret
Daginstitution
400 m
gns. afstand i kvarteret
Nærmeste skole
260 m
Het Hooghuis Locatie Stadion
Nærmeste stoppested for offentlig transport
500 m
Oss, Nieuwe Hescheweg · bus · 3 vertrekken per uur overdag
Nærmeste ladepunkt
620 m
Sint-Annaziekenhuislaan 59 - EVBox
Nærmeste børnepasningstilbud
310 m
Oorschot
Nærmeste sendemast
280 m
Zendmast 3G, 4G, 5G · 3 antennes · 31,3 m hoog · veilige afstand 19,6 m
Skoler inden for 3 km
10
Urbaniseringsgrad
Høj urbaniseringsgrad
1.637 adresser pr. km²
Kilde og metode

Afstande ad vej, som gennemsnit for alle beboere i kvarteret (CBS). Skole (DUO), stoppested (OVapi/GTFS, afgange på en hverdag), sendemast (Antenneregister), ladepunkt og børnepasning: afstand i luftlinje fra denne adresse, baseret på vores egen database.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Støj

55 dB Moderat

op til 45 dB meget roligtover 70 dB ekstremt

Vejtrafik
51 dB
Togtrafik
under 40 dB
Flytrafik
under 40 dB
Vindmøller
ingen
Vejtrafik, om natten
41 dB
Togtrafik, om natten
15 dB

I området Wagenaarstraat en omgeving (kvarteret) er 11% af boligerne udsat for mere støj end boligen på denne adresse; gennemsnittet dér er 53 dB.

Moderat: hørbar trafik som på en gennemgående vej i et boligkvarter. Indendørs mærkes støjen næsten ikke med lukkede vinduer. Man kan sagtens sidde ude, men der er aldrig helt stille. Den væsentligste støjkilde er vejtrafik (51 dB).

Kilde og metode

Lden: årlig gennemsnitlig støjbelastning over dag, aften og nat (RIVM-støjkort 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024, 10 m-gitter). Et groft skøn, ikke en måling ved facaden. WHO anbefaler højst 53 dB for vejtrafik og 45 dB for flytrafik.

Oversvømmelse

Ingen Ingen

Kortet over maksimal vanddybde viser intet oversvømmelsesscenarie for dette sted.

Boliger i Wagenaarstraat en omgeving, der kan blive oversvømmet
0%
Heraf med mere end 0,5 m vand
0%
Maksimal vanddybde i kvarteret
ingen

Der er ikke beregnet noget oversvømmelsesscenarie for dette sted: ved digebrud eller højvande forventes området at forblive tørt. En oversvømmelsesforsikring er ikke påkrævet her.

Kilde og metode

LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde ved oversvømmelse, 25 m-gitter; sandsynlighed for oversvømmelse: Klimaateffectatlas. Dybden siger intet om sandsynligheden for, at det sker; diger og oversvømmelsesværn er dimensioneret efter denne sandsynlighed.

Luftkvalitet

  • NO₂ 11,6 µg/m³ over WHO's vejledende grænseværdi
  • PM2,5 8,9 µg/m³ over WHO's vejledende grænseværdi
  • PM10 14,9 µg/m³ inden for WHO's vejledende grænseværdi

Forurenet luft: over EU's grænseværdier for 2030, som regel på grund af en trafikeret vej, industri eller intensivt husdyrbrug i nærheden. Det er værd at tage med i overvejelserne for personer med luftvejsgener og for små børn. Det hjælper at lufte ud på husets rolige side.

Gennemsnit i Wagenaarstraat en omgeving: NO₂ 11,5, PM2,5 8,9 µg/m³.

Kilde og metode

Årsmiddelkoncentrationer i et gitter på 25 m (RIVM, seneste kort). Stregen i søjlen viser WHO's vejledende værdi (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Farven viser niveauet i forhold til WHO's anbefaling og EU's grænseværdi for 2030.

Lys om natten

Oplyst

mørktmeget lyst

Gennemsnit i Wagenaarstraat en omgeving: dæmpet.

Oplyst: som i en gennemsnitlig by eller i centrum af en landsby. Mørklægningsgardiner er en fordel i soveværelser ud mod gaden.

Kilde og metode

Opadrettet kunstigt lys målt af satellitter (RIVM's kort over lysudledning 2023, gitter på 375 m), inddelt i forhold til alle boliger i Nederlandene: Mørkt svarer til de mørkeste 20 %, meget lyst til de lyseste 10 %.

Grønne områder i kvarteret

72% grønne områder inden for 500 m

Gennemsnit i Wagenaarstraat en omgeving: 67%.

Meget grønt: træer, græs og buske præger området. Grønne områder køler kvarteret på varme dage, dæmper støj, opfanger fine partikler og indbyder til bevægelse. Forskning viser en sammenhæng med mindre stress.

Kilde og metode

Andel grønne områder (græs, buske og træer) i 500 m-feltet omkring denne adresse (RIVM groenkaart 2022). Halvdelen af boligerne i Nederlandene har mere end 52 % grønne områder inden for 500 m; hver tiende har mindre end 32 %.

Nuklear sikkerhedszone: Kerncentrale Doel (B) i en afstand af 100 km (zone op til 100 km: jodprofylakse for personer under 18 år og gravide). Beredskabszoner fra den nationale beredskabsplan for strålingshændelser.

Flytrafik over denne adresse

Flytrafik over denne adresse

Se, hvor mange fly der passerer her dagligt, hvor lavt de flyver, på hvilke tidspunkter og hvilke lufthavne de flyver til og fra.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Klima og sikkerhed

Selv på varme dage er varmestressen omkring huset moderat, og omgivelserne køler rimeligt af om aftenen.

Varme

38–40 °C kraftig varmestress

Oplevet temperatur på en varm sommerdag (2022), 1 m fra huset.

Varmeøeffekt
0,6–0,8 °C varmere end det åbne land
Varme nætter (20 °C eller mere)
8–14 nætter om året
Afstand til et køligt sted
0–200 m
Gennemsnit i Wagenaarstraat en omgeving
43 °C oplevet temperatur

Vand

Regnvand ved skybrud (70 mm/time)
ingen afstrømningsvej for regnvand lige ved huset
Gener fra grundvand i 2050
Meget stor stigning
Tør etage i Wagenaarstraat en omgeving
100% af boligerne ved den mest alvorlige oversvømmelse

Sikkerhed i omgivelserne

Højspændingsledning
ingen inden for 2 km
Vindmølle
ingen inden for 5 km
Risikofyldte aktiviteter inden for 1 km
Industrie, tanken brandstoffen
Nærmeste risikovirksomhed
Enexis Netbeheer B.V. 632 m

I Wagenaarstraat en omgeving ligger 0% af boligerne inden for magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning og 0% inden for 1 km fra en vindmølle.

Kilde og metode

Varme, vand og grundvand: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, sandsynlighed for oversvømmelse og vanddybde fra de landsdækkende oversvømmelsesscenarier, sandsynlighed for gener fra grundvand i 2050 i et højt scenarie, afstrømningsveje ved 70 mm nedbør på en time). Højspænding: RIVM Netkaart med beregnede afstande (magnetfeltzone); vindmøller: RIVM; risikofyldte aktiviteter: Register Externe Veiligheidsrisico's via RIVM Atlas Leefomgeving (aktiviteter med en opmærksomhedszone inden for 1 km). Vejledende oplysninger baseret på kort, ikke målinger.

Tryghed og bokvalitet

Bokvalitet i Wagenaarstraat en omgeving (kvarteret)

Fuldt tilfredsstillende Leefbaarometer 2024, klasse 6 af 9

  • Fysiske omgivelser: tilfredsstillende
  • Boliger: utilfredsstillende
  • Faciliteter: tilfredsstillende
  • Social sammenhængskraft: tilfredsstillende
  • Gener og utryghed: tilfredsstillende

Leefbaarometer 3.0 (BZK): anslået vurdering af bokvaliteten i ni klasser med fem dimensioner sammenholdt med landsgennemsnittet. Mere om dette kvarter

Forbrydelser i Wagenaarstraat en omgeving (kvarteret)

37 pr. 1.000 indbyggere om året +13% sammenlignet med året før

Registreret sep 2025 – aug 2026
81
Distrikt Ruwaard
49 pr. 1.000
Kommune Oss
48 pr. 1.000
Nederland
45 pr. 1.000
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
0,0 0 indbrud

Mest almindelig

Fietsdiefstal
11
Vernieling
10
Diefstal uit auto
7
Mishandeling
7
  1. 762021
  2. 662022
  3. 632023
  4. 602024
  5. 822025

Sikrere end gennemsnittet: færre forbrydelser pr. indbygger end på landsplan. Boligindbrud og cykeltyveri er fortsat de typiske forhold at være opmærksom på. Boligindbrud forekommer sjældent her.

Kilde og metode

Politiet, registrerede forbrydelser pr. kvarter (åbne data fra CBS og politiet, månedstal). Små kvarterer giver små tal; se tallet i sammenhæng med antallet af indbyggere og boliger. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Boligrapport med budrådgivning

Vil De byde på Sibeliuspark 337? Få styr på, hvad boligen reelt er værd.

Den gratis side viser fakta. Rapporten besvarer det afgørende spørgsmål: Hvad skal jeg byde? Tre scenarier i euro, underbygget af de faktiske købesummer for sammenlignelige boliger fra Kadaster, den modelberegnede værdi, kommunens tal for bud over udbudsprisen og boligens stand på billederne. Dertil kommer de spørgsmål, De bør stille ejendomsmægleren, før De skriver under.

Regneeksempel: et bud, der er 2% for højt, koster hele € 9.000 ved en bolig til € 450.000. Rapporten koster € 19.

Forsigtigtunder eller omkring udbudsprisen, hvis der er få budgivere
Markedssvarendehvad sammenlignelige boliger her er blevet solgt for de seneste måneder
Gode chancerover markedsværdien, men inden for det anslåede værdiinterval
  • Budstrategi med tre scenarier
    Et forsigtigt bud, et markedssvarende bud og et bud med gode chancer for accept, angivet i euro og beregnet ud fra den modelberegnede værdi, sammenlignelige salg og hvor meget der betales over udbudsprisen i denne kommune.
  • Sammenlignelige salg fra Kadaster
    De faktiske købesummer for boliger i kvarteret, der ligner denne i type, størrelse og byggeperiode, vist på et kort og i en tabel og reguleret til dagens prisniveau.
  • Modelberegnet værdi og tidligere salg
    Den automatiske værdiberegning med et anslået værdiinterval, adressens salgshistorik og WOZ-værdiens udvikling gennem årene.
  • Boligmarkedstal for kommunen
    Salgstid, hvor mange procent der bydes over udbudsprisen, pris pr. m² og en indikator for forholdet mellem udbud og efterspørgsel for denne boligtype (NVM), så De ved, hvor stor konkurrence De kan forvente.
  • Spørgsmål til ejendomsmægleren
    En liste med spørgsmål til fremvisningen, tilpasset boligen ud fra byggeår, energimærke, risici i omgivelserne, annoncen og billedanalysen.
  • Boligens stand ud fra billederne
    En billedanalysemodel vurderer boligens generelle stand, køkken, badeværelse og synlige mangler ud fra annoncebillederne og anslår et vejledende budget til istandsættelse.
  • Månedlige boligudgifter ved hvert bud
    De månedlige udgifter i hvert scenarie: boliglån, købsomkostninger, kommunale skatter og afgifter, energi og vedligeholdelse – sammenlignet med at leje.
  • Alt fra den gratis side er inkluderet
    Bolig, kvarter, energi, nærmiljø, klima, sikkerhed og flytrafik samlet i ét overblik, så det hele er i én PDF.

Vil De sammenligne flere boliger? 5 rapporter for € 39 om måneden, ekstra rapporter til € 6 pr. stk. Ingen ejendomsvurdering eller garanti, men tal, der giver Dem et solidt grundlag for at begrunde Deres bud.

Ofte stillede spørgsmål om Sibeliuspark 337

Hvilken type bolig er Sibeliuspark 337?

Sibeliuspark 337 i Oss er af boligtypen appartement, bygget i 1977, 60 m² boligareal. Adressen ligger i kvarteret Wagenaarstraat en omgeving i Oss kommune.

Hvilket energimærke har Sibeliuspark 337?

Det registrerede energimærke er A++ (registreret 25 juli 2024). I en sammenlignelig bolig er udgiften til gas og el i gennemsnit € 127 om måneden.

Hvad er Sibeliuspark 337 cirka værd?

Den vejledende markedsværdi ligger mellem € 236.000 og € 315.000 (midtpunkt € 276.000, prisniveau sep 2026), beregnet ud fra WOZ-værdier, udbudspriser og salg af sammenlignelige boliger i kvarteret. Det er en anslået værdi, ikke en ejendomsvurdering.

Hvad er huslejen for en bolig som Sibeliuspark 337?

Medianhuslejen for sammenlignelige lejeboliger i området er € 980 om måneden (€ 16 pr. m², 8 boliger). Pointberegningen på denne side viser, om huslejen er reguleret.

Hvor stille er der ved Sibeliuspark 337?

Det årlige gennemsnitlige støjniveau ved facaden er 55 dB Lden (moderat). Den største støjkilde er vejtrafik. Hver dag passerer cirka 6 fly i en højde under 3.000 m inden for en radius af 2 km.

Kan Sibeliuspark 337 blive oversvømmet?

På det landsdækkende kort over maksimal vanddybde er der ikke angivet noget oversvømmelsesscenarie for dette sted.

Hvor trygt er kvarteret omkring Sibeliuspark 337?

I Wagenaarstraat en omgeving (kvarteret) registrerede politiet 37 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere om året, mod 48 i kommunen og 45 på landsplan. Leefbaarometer vurderer bokvaliteten som fuldt tilfredsstillende.

Hvilke faciliteter ligger tæt på Sibeliuspark 337?

Gennemsnitlige afstande i kvarteret: stort supermarked 1,0 km, praktiserende læge 1,0 km, grundskole 400 m, daginstitution 400 m (CBS). På denne side vises den nærmeste skole, det nærmeste stoppested, den nærmeste ladestander og det nærmeste børnepasningstilbud med afstanden fra denne adresse.

Hvor kommer oplysningerne fra?

Fra offentligt tilgængelige myndighedskilder: BAG og Kadaster (boligoplysninger, grund), EP-Online (energimærke), CBS (kvartersstatistik, prisindeks, energiforbrug), RIVM (støj, luft, lys, grønne områder), Klimaateffectatlas og LIWO (varme, vand), politiets åbne data og Leefbaarometer (sikkerhed) samt ADS-B-netværk (flytrafik). Alle beregninger er vejledende og udgør hverken en ejendomsvurdering eller rådgivning.