Singel 54
1015 AB Amsterdam · Langestraat en omgeving, Amsterdam
- Midterrækkehus
- Byggeår 1738
- 296 m² boligareal
- 132 m² grund
- F energimærke
Spørg om Singel 54
Stil et spørgsmål om boligen, kvarteret, værdien eller udgifterne. Assistenten svarer ud fra oplysningerne på denne side og søger efter aktuelle oplysninger efter behov.
Kort fortalt
Boligen på Singel 54 i Amsterdam er af typen midterrækkehus fra 1738 med et boligareal på 296 m² og energimærke F og ligger i kvarteret Langestraat en omgeving (Amsterdam Kommune). Den vejledende markedsværdi ligger mellem € 2.118.000 og € 3.177.000. Nærmiljø: støj 57 dB (livligt), luftkvalitet over EU's grænseværdi for 2030, 21% grønne arealer inden for 500 m, op til 0,4 m vand ved oversvømmelse. Flytrafik: cirka 37 fly om dagen i en højde under 3.000 m inden for 2 km. Kvarterets bokvalitet: fremragende.
Alle oplysninger på denne side stammer fra offentlige registre og kort og er gratis. Det tager timer at indsamle dem selv for hver bolig; her er de samlet på ét sekund. Under hvert afsnit kan De læse, hvad tallene betyder for livet i boligen.
Beliggenhed
Anslået værdi
Marked
- +1,0% salgspriser Amsterdam på et år (CBS-prisindeks, sep 2026)
- € 630.621 gennemsnitlig salgspris i Amsterdam kommune i 2025 (CBS/Kadaster)
- € 906.000 gennemsnitlig WOZ-værdi · kvarteret Langestraat en omgeving (CBS 2024)
Sådan beregnes den anslåede værdi
| Kilde | Udgangsværdi | Omregnet til aktuelt prisniveau | Vægtning |
|---|---|---|---|
| 15 sammenlignelige boliger inden for 370 m Median for WOZ-værdi pr. m², indekseret |
€ 7.725/m² | € 2.286.600 | 61% |
| 4 udbudspriser for sammenlignelige boliger Median for udbudspris pr. m², indekseret |
€ 11.248/m² | € 3.329.408 | 26% |
| Gennemsnit for kvarteret: Langestraat en omgeving CBS WOZ 2024 (€ 906.000) / gns. 104 m² |
€ 8.712/m² | € 2.996.949 +16,2% siden 2023 K1 |
13% |
Sammenlignelige boliger i nærheden (19 fundet)
Sammenlignelige boliger
Se de sammenlignelige boliger i kvarteret, som ligger til grund for den anslåede værdi, med pris pr. m² og afstand.
Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.
Beregningsmetode: Værdien fra hver kilde er omregnet fra kildens referencedato til det aktuelle prisniveau med CBS' prisindeks for eksisterende ejerboliger (pr. provins, dog pr. by for Amsterdam, Rotterdam, Den Haag og Utrecht; for de seneste måneder anvendes det landsdækkende månedsindeks). Middelværdien er det vægtede gennemsnit. Intervallet er baseret på spredningen mellem kilderne (mindst 5%). Boligens stand, placering på gaden, arvefæste og særlige forhold er ikke medregnet. Dette er ikke en ejendomsvurdering.
Leje eller køb?
Leje af en tilsvarende bolig
€ 6.610 – € 7.750 pr. måned
Markedsleje: median på € 24,20 pr. m² for 3 lejeboliger af denne type i området, omregnet til 296 m².
Køb af denne bolig
€ 12.440 pr. måned
Annuitetslån på € 2.647.000 (midtpunkt i værdiintervallet) til 3,9% i rente, 30 år, fuldt finansieret: € 8.540 i renter og € 3.900 i afdrag den første måned. Eksklusive vedligeholdelse, skatter og rentefradrag.
Hvad kan bedst betale sig?
Leje er billigere pr. måned
Køb koster € 12.440 om måneden mod € 7.180 i husleje for en tilsvarende bolig; af forskellen på € 5.260 går € 3.900 til afdrag, så en del er opsparing.
Lav en beregning med Deres egen udbetaling, rente og husleje i afsnittet Månedlige boligudgifter.
Boligoplysninger
- Boligtype
- Midterrækkehus
- Anvendelsesformål
- Boligformål
- Byggeår
- 1738
- Boligareal
- 296 m²
- Bygningens areal
- 130 m²
- Grundareal
- 132 m²
- Energimærke
- F
- Brugsenhedens status
- I brug
- Bygningens status
- I brug
- BAG-adressebetegnelse
- 0363200000268350
- BAG-brugsenhed
- 0363010000809722
- BAG-bygning
- 0363100012175318
Kilde og metode
Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) og energimærkeregistret. Grundarealet er det samlede matrikulære areal; for lejligheder omfatter det hele bygningens grund.
Grund, jordbund og planforhold
En fredet bygning: karakter og beskyttelse, men også krav om tilladelse til næsten enhver ombygning, højere vedligeholdelsesudgifter og strengere krav til isolering. Til gengæld er der mulighed for tilskud og særlige lån til fredede bygninger. Jordbunden er stabil her.
- Grundareal (BAG)
- 132 m²
- Nationalt fredet bygning
- nummer 5272 · Woningen en woningbouwcomplexen Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed; ombygning kræver tilladelse efter plan- og miljølovgivningen
- Beskyttet by- eller landsbymiljø
- Amsterdam - Binnen de Singelgracht nationalt beskyttet by- eller landsbymiljø (RCE); særlige regler for bygningens ydre
- Risiko for fundamentskader i Langestraat en omgeving
- 0,0 % af boligerne har risiko for råd i funderingspæle (meget lav) 2050, højt scenarie: 0,0 %, uensartede sætninger 1,0 %; Amsterdam Kommune: 2,7 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
- Jordsætninger i Langestraat en omgeving
- −1,1 mm om året i de øvre jordlag −0,2 mm; Amsterdam kommune −1,8 mm
- Kadaster, højde, arealanvendelse, jordbund
- hentes…
Kilde og metode
Grund: Kadaster (BRK, via PDOK; grundgrænsen vises på kortet ovenfor). Højde: Actueel Hoogtebestand Nederland. Planforhold: ruimtelijkeplannen.nl (lokalplaner frem til 1-1-2024; nyere regler findes i kommunens samlede plan for de fysiske omgivelser). Jordbund og fundament: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) og RVO/KCAF. Oplysningerne er vejledende og udgør ikke byggeteknisk eller juridisk rådgivning.
Sol og skygge
Hvordan vender facaderne, haven og taget i forhold til solen, og hvor meget skygger de omkringliggende bygninger? Beregnet ud fra solens position og bygningshøjderne i 3D BAG.
- Facader, have, tag og dagslys
- beregnes…
Bygningsoplysningerne kunne ikke indlæses.
denne bolig skygge fra bygninger grund retning mod solen
Bygninger og højder: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; taghøjde = 70-percentilen over terrænniveauet ved denne bolig, fra AHN). Grund: Kadaster (BRK). Solens position: NOAA-algoritme, lokal tid. Luftfoto: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Vejledende: træer, hegn, kviste og terrænvariationer er ikke medregnet.
Energi og varme
En bolig med højt energiforbrug: høje energiudgifter, træk og kolde vægge om vinteren og ofte for varmt om sommeren. Regn med et budget på titusindvis af euro til energiforbedringer, med ISDE-tilskud, og færre WWS-point ved udlejning. Banker regner ofte med højere boligudgifter her. En tilsvarende bolig bruger årligt cirka € 1.684 mere på energi end gennemsnitsboligen i Langestraat en omgeving.
Energimærke
F foreløbigt energimærke
- Energimærke A eller bedre i Langestraat en omgeving
- 4% af boligerne
Myndighedernes skøn ud fra byggeår og boligtype, ikke et energimærke registreret efter en besigtigelse; ved salg eller udlejning kræves et endeligt energimærke.
Med energimærke E, F eller G får boligen fratrukket 4 til 15 WWS-point. Energiforbedringer som isolering og varmepumpe kan udløse ISDE-tilskud.
Forbrug og udgifter
€ 326 pr. måned ved et gennemsnitligt forbrug
- Naturgas
- 1.850 m³ om året; kvarteret 970
- El
- 3.930 kWh om året; kvarteret 2.150
- Årlige udgifter
- € 3.913 gas € 2.569, el € 1.020, faste udgifter € 324
- Gennemsnitlig bolig i Langestraat en omgeving
- € 2.229 om året
- Solceller
- 37% af sammenlignelige boliger; kvarteret 1%
Kilde og metode
Gennemsnitlig levering til boliger af samme type og størrelse fra samme byggeperiode (CBS 2025, temperaturkorrigeret), beregnet med de gennemsnitlige forbrugerpriser fra sep 2026 (CBS: 1,39 pr. m³ og 0,26 pr. kWh inklusive afgifter, med faste gebyrer og nedsættelse af energiafgiften indregnet). Det faktiske forbrug afhænger af beboerne og installationerne.
Omstilling af varmeforsyningen og tilskud
- Fjernvarmenet
- intet fjernvarmenet eller kendte planer om fjernvarme i dette kvarter
ISDE 2026 (€ 500 millioner): tilskud til isolering, varmepumpe (også hybrid), solvarmeanlæg, ventilation og tilslutning til fjernvarmenet (fast beløb på € 3.775); tilskud til varmepumper fra ca. € 500 til over € 13.000 afhængigt af type og effekt. Ansøg hos RVO efter installation. ISDE hos RVO · Energiesubsidiewijzer (også kommunale tilskudsordninger)
Energimærker i Langestraat en omgeving
Kilde og metode
Energimærke og fordeling af energimærker: EP-Online (RVO) via vores database; forbrugsprofiler: CBS 85140NED (CC BY 4.0); takster: CBS 85592NED; kvarterets forbrug: CBS Kerncijfers; fjernvarmenet, planer, forsøgsområder og fordeling af opvarmningsformer: WarmteAtlas (RVO, på kvarterniveau; planer er tildelt de kvarterer, hvis midtpunkt ligger i planområdet); ISDE: RVO. Vejledende oplysninger, ikke energirådgivning.
Månedlige boligudgifter: køb eller leje
Beregn boligudgifterne ud fra Deres egen købspris, husleje og forudsætninger. Alle beløb kan ændres. Resultatet er vejledende.
Hvad koster det at købe denne bolig?
Engangsomkostningerne oven i købesummen: skat, notar, ejendomsvurdering, rådgivning og byggeteknisk gennemgang. Siden 2018 kan De højst låne boligens værdi, så disse omkostninger skal De betale af egen lomme.
Nyttige værktøjer
Ny indretning med AI
Upload et billede af et rum, vælg en stil, og se på under et halvt minut, hvordan rummet kan komme til at se ud. Selve rummet forbliver uændret – kun indretningen ændres.
Dette værktøj kræver, at De er logget ind. Det er gratis at oprette en konto.
Kvarter, distrikt og kommune
Langestraat en omgeving
- Boliger
- 1.215
- Indbyggere
- 1.885
- Gns. WOZ-værdi
- € 906.000
- Ejerboliger
- 49%
- Gns. byggeår
- 1786
- Mest almindelig
- Lejlighed (89%)
Grachtengordel-West
- Boliger
- 4.380
- Indbyggere
- 6.505
- Gns. WOZ-værdi
- € 909.000
- Ejerboliger
- 42%
- Gns. byggeår
- 1787
- Mest almindelig
- Lejlighed (89%)
Amsterdam
- Boliger
- 513.363
- Indbyggere
- 934.526
- Gns. WOZ-værdi
- € 498.000
- Ejerboliger
- 30%
- Gns. byggeår
- 1958
- Mest almindelig
- Lejlighed (88%)
Boliger i dette kvarter på kortet Bydel Centrum · Amsterdam · Noord-Holland
Hvem bor i kvarteret?
Hvem bor i kvarteret?
Sammenlign CBS-tallene for kvarteret, distriktet og kommunen med tallene for hele landet: herkomst, uddannelse, indkomst, offentlige ydelser og beskæftigelse.
Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.
Faciliteter og transportforbindelser
De kan købe dagligvarer i gåafstand. Der ligger en grundskole i gåafstand, hvilket er praktisk for familier. Der er et stoppested for offentlig transport lige om hjørnet. Et byområde: alt er tæt på, med den travlhed, der følger med.
- Stort supermarked
- 500 m gns. afstand i kvarteret
- Lægepraksis
- 300 m gns. afstand i kvarteret
- Grundskole
- 500 m gns. afstand i kvarteret
- Daginstitution
- 700 m gns. afstand i kvarteret
- Nærmeste grundskole
- 130 m Burght
- Nærmeste stoppested for offentlig transport
- 180 m Nieuwezijds Kolk · tram · 48 vertrekken per uur overdag
- Nærmeste ladepunkt
- 20 m Singel 58 - Equans Amsterdam
- Nærmeste børnepasningstilbud
- 230 m Voorschool De Burght
- Nærmeste sendemast
- 160 m Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 29,2 m hoog · veilige afstand 37,2 m
- Skoler inden for 3 km
- 20
- Urbaniseringsgrad
- Meget høj urbaniseringsgrad 9.771 adresser pr. km²
Kilde og metode
Afstande ad vej, som gennemsnit for alle beboere i kvarteret (CBS). Skole (DUO), stoppested (OVapi/GTFS, afgange på en hverdag), sendemast (Antenneregister), ladepunkt og børnepasning: afstand i luftlinje fra denne adresse, baseret på vores egen database.
Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder
Støj
57 dB Livligt
op til 45 dB meget roligtover 70 dB ekstremt
- Vejtrafik
- 51 dB
- Togtrafik
- 54 dB
- Flytrafik
- 47 dB
- Vindmøller
- ingen
- Vejtrafik, om natten
- 41 dB
- Togtrafik, om natten
- 46 dB
I området Langestraat en omgeving (kvarteret) er 0% af boligerne udsat for mere støj end boligen på denne adresse; gennemsnittet dér er 57 dB.
Trafikeret: over WHO's anbefaling for vejtrafikstøj (53 dB). Trafikken er en fast del af lydbilledet i hus og have. Gode ruder og lyddæmpende ventilationsåbninger gør en forskel i soveværelserne. Den væsentligste støjkilde er togtrafik (54 dB).
Kilde og metode
Lden: årlig gennemsnitlig støjbelastning over dag, aften og nat (RIVM-støjkort 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024, 10 m-gitter). Et groft skøn, ikke en måling ved facaden. WHO anbefaler højst 53 dB for vejtrafik og 45 dB for flytrafik.
Oversvømmelse
0,35 m Begrænset
Hvis området oversvømmes, kan vandet ifølge kortet over maksimal vanddybde nå op til 0,35 m her.
- Boliger i Langestraat en omgeving, der kan blive oversvømmet
- 48%
- Heraf med mere end 0,5 m vand
- 3%
- Maksimal vanddybde i kvarteret
- 0,57 m
Begrænset: ved en oversvømmelse kan vandet stå i knæhøjde på gaden. Det betyder vand i krybekældre og haver, men sjældent skader på boligens beboelsesarealer. Et forhøjet dørtrin og en tør krybekælder begrænser skaderne. Sandsynligheden for, at det sker, er ekstremt lille (mindre end 1 ud af 30.000 om året): vanddybden viser, hvad der sker i så fald, mens sandsynligheden angiver, hvor ofte det kan ske.
Kilde og metode
LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde ved oversvømmelse, 25 m-gitter; sandsynlighed for oversvømmelse: Klimaateffectatlas. Dybden siger intet om sandsynligheden for, at det sker; diger og oversvømmelsesværn er dimensioneret efter denne sandsynlighed.
Luftkvalitet
- NO₂ 20,1 µg/m³ over EU's grænseværdi for 2030
- PM2,5 9,6 µg/m³ over WHO's vejledende grænseværdi
- PM10 16,9 µg/m³ over WHO's vejledende grænseværdi
Forurenet luft: over EU's grænseværdier for 2030, som regel på grund af en trafikeret vej, industri eller intensivt husdyrbrug i nærheden. Det er værd at tage med i overvejelserne for personer med luftvejsgener og for små børn. Det hjælper at lufte ud på husets rolige side.
Gennemsnit i Langestraat en omgeving: NO₂ 19,9, PM2,5 9,5 µg/m³.
Kilde og metode
Årsmiddelkoncentrationer i et gitter på 25 m (RIVM, seneste kort). Stregen i søjlen viser WHO's vejledende værdi (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Farven viser niveauet i forhold til WHO's anbefaling og EU's grænseværdi for 2030.
Lys om natten
Meget lyst
mørktmeget lyst
Gennemsnit i Langestraat en omgeving: meget lyst.
Meget lyst: blandt de 10 % mest oplyste steder i Nederlandene, typisk nær drivhuse, industri, større veje eller en bymidte. Forvent en orange nattehimmel og behov for mørklægning.
Kilde og metode
Opadrettet kunstigt lys målt af satellitter (RIVM's kort over lysudledning 2023, gitter på 375 m), inddelt i forhold til alle boliger i Nederlandene: Mørkt svarer til de mørkeste 20 %, meget lyst til de lyseste 10 %.
Grønne områder i kvarteret
21% grønne områder inden for 500 m
Gennemsnit i Langestraat en omgeving: 23%.
Meget tæt bebygget og befæstet: blandt de mindst grønne steder i Nederlandene. Forvent en mærkbar varmeøeffekt om sommeren og begrænset skygge. En altan eller tagterrasse med planter er guld værd her.
Kilde og metode
Andel grønne områder (græs, buske og træer) i 500 m-feltet omkring denne adresse (RIVM groenkaart 2022). Halvdelen af boligerne i Nederlandene har mere end 52 % grønne områder inden for 500 m; hver tiende har mindre end 32 %.
Flytrafik over denne adresse
Flytrafik over denne adresse
Se, hvor mange fly der passerer her dagligt, hvor lavt de flyver, på hvilke tidspunkter og hvilke lufthavne de flyver til og fra.
Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.
Klima og sikkerhed
Selv på varme dage er varmestressen omkring huset moderat, og omgivelserne køler rimeligt af om aftenen.
Varme
41–43 °C ekstrem varmestress
Oplevet temperatur på en varm sommerdag (2022), 1 m fra huset.
- Varmeøeffekt
- 1,8–2,0 °C varmere end det åbne land
- Varme nætter (20 °C eller mere)
- 8–14 nætter om året
- Afstand til et køligt sted
- 300–400 m
- Gennemsnit i Langestraat en omgeving
- 42 °C oplevet temperatur
Vand
Ekstremt lille sandsynlighed for oversvømmelse
Sandsynlighed for mindst 20 cm vand ved digebrud eller højvande: mindre end 1 ud af 30.000 om året. Maksimal vanddybde, hvis det sker: 0,35 m.
- Regnvand ved skybrud (70 mm/time)
- ingen afstrømningsvej for regnvand lige ved huset
- Gener fra grundvand i 2050
- Meget stor stigning
- Boliger i Langestraat en omgeving med middelstor eller stor sandsynlighed
- 0%
Sikkerhed i omgivelserne
- Højspændingsledning
- ingen inden for 2 km
- Vindmølle
- 4,3 km Windturbine 2,0 MW, ashoogte 67 m · rotor 80 m · her ca. 15 dB
- Vindmøllestøj på denne adresse
- ca. 15 dB ikke hørbar; skøn baseret på effekten af og afstanden til den nærmeste vindmølle, uden for RIVM-kortets dækningsområde
- Risikofyldte aktiviteter inden for 1 km
- Vervoer gevaarlijke stoffen
I Langestraat en omgeving ligger 0% af boligerne inden for magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning og 0% inden for 1 km fra en vindmølle.
Kilde og metode
Varme, vand og grundvand: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, sandsynlighed for oversvømmelse og vanddybde fra de landsdækkende oversvømmelsesscenarier, sandsynlighed for gener fra grundvand i 2050 i et højt scenarie, afstrømningsveje ved 70 mm nedbør på en time). Højspænding: RIVM Netkaart med beregnede afstande (magnetfeltzone); vindmøller: RIVM; risikofyldte aktiviteter: Register Externe Veiligheidsrisico's via RIVM Atlas Leefomgeving (aktiviteter med en opmærksomhedszone inden for 1 km). Vejledende oplysninger baseret på kort, ikke målinger.
Tryghed og bokvalitet
Bokvalitet i Langestraat en omgeving (kvarteret)
Fremragende Leefbaarometer 2024, klasse 9 af 9
- Fysiske omgivelser: tilfredsstillende
- Boliger: tilfredsstillende
- Faciliteter: fremragende
- Social sammenhængskraft: svag
- Gener og utryghed: svag
Leefbaarometer 3.0 (BZK): anslået vurdering af bokvaliteten i ni klasser med fem dimensioner sammenholdt med landsgennemsnittet. Mere om dette kvarter
Forbrydelser i Langestraat en omgeving (kvarteret)
83 pr. 1.000 indbyggere om året -15% sammenlignet med året før
- Registreret sep 2025 – aug 2026
- 157
- Distrikt Grachtengordel-West
- 146 pr. 1.000
- Kommune Amsterdam
- 87 pr. 1.000
- Nederland
- 45 pr. 1.000
- Boligindbrud pr. 1.000 boliger
- 15,6 19 indbrud
Mest almindelig
- Fietsdiefstal
- 23
- Woninginbraak
- 19
- Diefstal uit auto
- 14
- Vernieling
- 10
Flere forbrydelser end gennemsnittet: typisk for bymidter, kvarterer omkring stationer og områder med natteliv, hvor mange besøgende trækker antallet pr. indbygger op. Se på fordelingen: butikstyveri og cykeltyveri har en anden betydning end indbrud og vold. Antallet af boligindbrud pr. bolig er højt: gode beslag og låse (SKG) samt belysning er her mere end en formalitet.
Kilde og metode
Politiet, registrerede forbrydelser pr. kvarter (åbne data fra CBS og politiet, månedstal). Små kvarterer giver små tal; se tallet i sammenhæng med antallet af indbyggere og boliger. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.
Vil De byde på Singel 54? Få styr på, hvad boligen reelt er værd.
Den gratis side viser fakta. Rapporten besvarer det afgørende spørgsmål: Hvad skal jeg byde? Tre scenarier i euro, underbygget af de faktiske købesummer for sammenlignelige boliger fra Kadaster, den modelberegnede værdi, kommunens tal for bud over udbudsprisen og boligens stand på billederne. Dertil kommer de spørgsmål, De bør stille ejendomsmægleren, før De skriver under.
Regneeksempel: et bud, der er 2% for højt, koster hele € 9.000 ved en bolig til € 450.000. Rapporten koster € 19.
-
Budstrategi med tre scenarier
Et forsigtigt bud, et markedssvarende bud og et bud med gode chancer for accept, angivet i euro og beregnet ud fra den modelberegnede værdi, sammenlignelige salg og hvor meget der betales over udbudsprisen i denne kommune. -
Sammenlignelige salg fra Kadaster
De faktiske købesummer for boliger i kvarteret, der ligner denne i type, størrelse og byggeperiode, vist på et kort og i en tabel og reguleret til dagens prisniveau. -
Modelberegnet værdi og tidligere salg
Den automatiske værdiberegning med et anslået værdiinterval, adressens salgshistorik og WOZ-værdiens udvikling gennem årene. -
Boligmarkedstal for kommunen
Salgstid, hvor mange procent der bydes over udbudsprisen, pris pr. m² og en indikator for forholdet mellem udbud og efterspørgsel for denne boligtype (NVM), så De ved, hvor stor konkurrence De kan forvente. -
Spørgsmål til ejendomsmægleren
En liste med spørgsmål til fremvisningen, tilpasset boligen ud fra byggeår, energimærke, risici i omgivelserne, annoncen og billedanalysen. -
Boligens stand ud fra billederne
En billedanalysemodel vurderer boligens generelle stand, køkken, badeværelse og synlige mangler ud fra annoncebillederne og anslår et vejledende budget til istandsættelse. -
Månedlige boligudgifter ved hvert bud
De månedlige udgifter i hvert scenarie: boliglån, købsomkostninger, kommunale skatter og afgifter, energi og vedligeholdelse – sammenlignet med at leje. -
Alt fra den gratis side er inkluderet
Bolig, kvarter, energi, nærmiljø, klima, sikkerhed og flytrafik samlet i ét overblik, så det hele er i én PDF.
Vil De sammenligne flere boliger? 5 rapporter for € 39 om måneden, ekstra rapporter til € 6 pr. stk. Ingen ejendomsvurdering eller garanti, men tal, der giver Dem et solidt grundlag for at begrunde Deres bud.
Ofte stillede spørgsmål om Singel 54
Hvilken type bolig er Singel 54?
Singel 54 i Amsterdam er af boligtypen tussenwoning, bygget i 1738, 296 m² boligareal, grund på 132 m². Adressen ligger i kvarteret Langestraat en omgeving i Amsterdam kommune.
Hvilket energimærke har Singel 54?
Det registrerede energimærke er F. I en sammenlignelig bolig er udgiften til gas og el i gennemsnit € 326 om måneden.
Hvad er Singel 54 cirka værd?
Den vejledende markedsværdi ligger mellem € 2.118.000 og € 3.177.000 (midtpunkt € 2.647.000, prisniveau sep 2026), beregnet ud fra WOZ-værdier, udbudspriser og salg af sammenlignelige boliger i kvarteret. Det er en anslået værdi, ikke en ejendomsvurdering.
Hvad er huslejen for en bolig som Singel 54?
Medianhuslejen for sammenlignelige lejeboliger i området er € 7.180 om måneden (€ 24 pr. m², 3 boliger). Pointberegningen på denne side viser, om huslejen er reguleret.
Hvor stille er der ved Singel 54?
Det årlige gennemsnitlige støjniveau ved facaden er 57 dB Lden (livligt). Den største støjkilde er togtrafik. Hver dag passerer cirka 37 fly i en højde under 3.000 m inden for en radius af 2 km.
Kan Singel 54 blive oversvømmet?
Ja, i teorien: Ved en oversvømmelse kan vandet her nå en højde på op til 0,35 m (begrænset). Sandsynligheden for mindst 20 cm vand er ekstremt lille (mindre end 1 ud af 30.000 om året).
Hvor trygt er kvarteret omkring Singel 54?
I Langestraat en omgeving (kvarteret) registrerede politiet 83 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere om året, mod 87 i kommunen og 45 på landsplan. Leefbaarometer vurderer bokvaliteten som fremragende.
Hvilke faciliteter ligger tæt på Singel 54?
Gennemsnitlige afstande i kvarteret: stort supermarked 500 m, praktiserende læge 300 m, grundskole 500 m, daginstitution 700 m (CBS). På denne side vises den nærmeste skole, det nærmeste stoppested, den nærmeste ladestander og det nærmeste børnepasningstilbud med afstanden fra denne adresse.
Hvor kommer oplysningerne fra?
Fra offentligt tilgængelige myndighedskilder: BAG og Kadaster (boligoplysninger, grund), EP-Online (energimærke), CBS (kvartersstatistik, prisindeks, energiforbrug), RIVM (støj, luft, lys, grønne områder), Klimaateffectatlas og LIWO (varme, vand), politiets åbne data og Leefbaarometer (sikkerhed) samt ADS-B-netværk (flytrafik). Alle beregninger er vejledende og udgør hverken en ejendomsvurdering eller rådgivning.