Kvarter De Zoom
Kvarter i distriktet Overhees · Soest kommune · Utrecht
- 2.481 boliger
- 5.525 indbyggere
- gns. byggeår 1983
- gns. WOZ-værdi € 378.000
At bo i De Zoom: kvarteret i kommunen Soest har 2.481 boliger, 5.525 indbyggere og 2.480 husstande. Boligerne i De Zoom er især af typen midterrækkehus (54%) og lejlighed (20%), overvejende opført i perioden 1970-1989 (95%) og med 61% ejerboliger og 39% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 378.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 34 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er C. Bokvaliteten vurderes som fuldt tilfredsstillende ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 50 dB (roligt) og politiet registrerede 17,9 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 700 m, til en grundskole 500 m og 35 % af husstandene har børn. For hver bolig i De Zoom kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.
Kort
Boliger i De Zoom
- Boliger
- 2.481 adresser med boligformål (BAG)
- Gennemsnitligt byggeår
- 1983
- Gennemsnitligt boligareal
- 107 m²
- Boligbestand (CBS)
- 2.447 2025
Boligtype
Energimærke
Opførelsesperiode
Beboere
- Indbyggere
- 5.525 1. januar 2025
- Husstande
- 2.480 gns. 2,2 personer
- Enpersonshusstande
- 33% Nederlandene: 40%
- Husstande med børn
- 35% Nederlandene: 32%
- Befolkningstæthed
- 1.336 indbyggere pr. km²
- Areal
- 4,2 km² heraf 0,0 km² vand
- Født uden for Nederlandene
- 11% Nederlandene: 16%
- Personer i fattigdom
- 2% Nederlandene: 3%
- Kontanthjælpsydelser
- 11 pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
- Beskæftigelsesfrekvens
- 70% Nederlandene: 72%
- Lønmodtagere med fast ansættelse
- 60% Nederlandene: 56%
Aldersfordeling
Herkomst
Uddannelsesniveau (15–75 år)
Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.
Boliger og værdi
- Gennemsnitlig WOZ-værdi
- € 378.000 CBS 2024
- Ejerboliger
- 61%
- Lejeboliger
- 39% 22% ejet af almene boligselskaber
- Enfamiliehuse
- 81% 19% boliger i flerfamiliehuse
- Opført inden for de seneste 10 år
- 0%
- Ubeboede boliger
- 1%
- Nybyggeri i det pågældende år
- 0 færdigopførte boliger
WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.
Energi
- Gns. elforbrug
- 2.400 kWh pr. bolig om året
- Gns. levering til elnettet
- 640 kWh solcellestrøm pr. bolig
- Gns. gasforbrug
- 850 m³ pr. bolig om året
- Boliger med solceller
- 36%
- Naturgasfri
- 0%
- Primært elopvarmet
- 3%
- Fjernvarmenet under udvikling
- Overhees Initiatiefase, techniek onbekend
- Opvarmning (WarmteAtlas)
- 93% centralvarme, 6% fælles varmeanlæg 2022
- Potentiale for geotermisk varme
- Ongunstig Slochteren-formationen
Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".
Faciliteter og transportforbindelser
- Stort supermarked
- 700 m gns. afstand
- Lægepraksis
- 800 m gns. afstand
- Grundskole
- 500 m gns. afstand
- Daginstitution
- 600 m gns. afstand
- Skoler inden for 3 km
- 11
- Urbaniseringsgrad
- Høj urbaniseringsgrad 1.867 adresser pr. km²
- Biler pr. husstand
- 1,1 2.640 personbiler
- Arbejdssteder
- 505 heraf 65 inden for handel, hotel og restauration
Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).
Skoler
3 skoler i kvarteret De Zoom med elevtal og vurdering fra Inspectie van het Onderwijs.
- Basisschool De Bron 229 elever
- 2e van der Huchtschool voor Basisonderwijs 225 elever
- Basisschool de Wegwijzer 188 elever
Åbne uddannelsesdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs; skolen er knyttet til kvarteret ud fra skolens adresse.
Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder
- Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
- 50 dB kommunen: 52 dB
- Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
- 3% 16% kommune
- Boliger med togstøj over 55 dB
- 0% 1% kommune
- Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
- 0% 0% kommune
- Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
- 0%
- Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
- 0% 5% kommune
Støjniveau ved de 2.481 boliger
Oversvømmelse
- Boliger med risiko for oversvømmelse
- 0% 0% kommune
- Heraf med over 0,5 m vand
- 0%
- Heraf med over 2 m vand
- 0%
- Maksimal vanddybde
- ingen
Luft, lys og grønne områder
- NO₂
- 9,4 µg/m³ 6% over WHO's anbefaling (10)
- PM2,5
- 8,5 µg/m³ 100% over WHO's anbefaling (5)
- PM10
- 14,6 µg/m³ 0% over WHO's anbefaling (15)
- Lys om natten
- Dæmpet kommunen: dæmpet
- Grønne områder inden for 500 m
- 64% kommunen 63%
Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.
Klima og sikkerhed
- Oplevet temperatur på en varm dag
- 37 °C ekstrem varmestress
- Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
- 93% 84% kommune
- Varmeøeffekt
- 1,0–1,2 °C i gennemsnit varmere end det åbne land
- Boliger med et køligt sted inden for 300 m
- 100% 89% kommune
- Tør etage ved den mest alvorlige oversvømmelse
- 100%
- Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
- 100% 98% kommune
- Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
- 2% 3% kommune
- Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
- 0% 0% kommune
- Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
- 0% 0% kommune
Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.
Sikkerhed
- Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
- 18 sep 2025 – aug 2026
- Registrerede forbrydelser
- 99 -4 % i forhold til året før
- Boligindbrud pr. 1.000 boliger
- 2,8 7 indbrud
- Kommune
- 29 pr. 1.000 indbyggere
- Nederland
- 45 pr. 1.000 indbyggere
Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)
Pr. år
Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.
Bokvalitet
Fuldt tilfredsstillende Leefbaarometer 2024
meget utilfredsstillendefremragende
- Bokvalitet
- Fuldt tilfredsstillende klasse 6 af 9, måling 2024
- Score
- 4,09 −0,01 i forhold til landsgennemsnittet
- Siden sidste måling
- +0,02 måling 2022: Fuldt tilfredsstillende
- Kommune
- God score 4,14
Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet
- Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj +0,00 tilfredsstillende
- Boligbestand type, byggeår, ejerforhold +0,00 tilfredsstillende
- Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport −0,04 tilfredsstillende
- Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger −0,01 tilfredsstillende
- Gener og utryghed kriminalitet og gener +0,03 tilfredsstillende
Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.
Jordbund og fundament
- Jordsætning (samlet)
- −0,4 mm om året −0,7 mm kommune
- Jordsætning (overfladenær)
- +0,1 mm om året tørv og ler, der synker sammen
- Forventet sætning frem til 2050
- 9 cm højt scenarie
- Boliger med risiko for råd i funderingspæle
- 0,0% zeer laag, 0,1% kommune
- Råd i funderingspæle i 2050
- 0,0% højt scenarie, tørrere somre
- Ujævne sætninger i 2050
- 1,0% risikoudsatte boliger med direkte fundering
Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): jordsætning baseret på satellitmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader pr. kvarter (Deltares/KCAF, andel af boliger med træpæle eller direkte fundering, som er i risikozonen). Et gennemsnit for kvarteret, ikke en vurdering af den enkelte bolig.
Indkomst og arbejde
- Gns. indkomst pr. indbygger
- € 32.900 om året
- Gns. indkomst pr. indkomstmodtager
- € 39.900 om året
- Husstandenes medianformue
- € 215.200
- Beskæftigelsesfrekvens
- 70% fra 15 til under 75 år
- Selvstændige
- 15% af de beskæftigede
- De 20 % højeste indkomster
- 17,9% andel af personer (20 % på landsplan)