Kvarter Nuth

Kvarter i distriktet Nuth · Beekdaelen kommune · Limburg

  • 2.276 boliger
  • 4.395 indbyggere
  • gns. byggeår 1964
  • gns. WOZ-værdi € 244.000

At bo i Nuth: kvarteret i kommunen Beekdaelen har 2.276 boliger, 4.395 indbyggere og 2.260 husstande. Boligerne i Nuth er især af typen lejlighed (34%) og midterrækkehus (23%), overvejende opført i perioden 1945-1969 (38%) og med 52% ejerboliger og 48% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 244.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 36 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er A. Bokvaliteten vurderes som fuldt tilfredsstillende ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 53 dB (moderat) og politiet registrerede 24,3 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 600 m, til en grundskole 600 m og 26 % af husstandene har børn. For hver bolig i Nuth kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Nuth

Boliger
2.276
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1964
Gennemsnitligt boligareal
125 m²
Boligbestand (CBS)
2.290
2025

Boligtype

  • Lejlighed 34% 774
  • Midterrækkehus 23% 521
  • Dobbelthus 18% 413
  • Enderækkehus 13% 286
  • Fritliggende hus 12% 282

Energimærke

  • A eller bedre 24% 550
  • B 11% 243
  • C 18% 421
  • D 15% 347
  • E 9% 203
  • F 10% 234
  • G 8% 180
  • Intet energimærke 4% 98

Opførelsesperiode

  • Før 1945 18% 414
  • 1945–1969 38% 867
  • 1970–1989 26% 587
  • 1990–2009 13% 294
  • 2010 og senere 5% 114

Beboere

Indbyggere
4.395
1. januar 2025
Husstande
2.260
gns. 1,9 personer
Enpersonshusstande
42%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
26%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
2.154
indbyggere pr. km²
Areal
2,1 km²
Født uden for Nederlandene
10%
Nederlandene: 16%
Personer i fattigdom
3%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
23
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
64%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
59%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 11% 495
  • 15–25 år 8% 370
  • 25–45 år 22% 980
  • 45–65 år 27% 1.175
  • 65 år og derover 31% 1.375

Herkomst

  • Nederland 80% 3.540
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 11% 490
  • Uden for Europa 9% 415

Uddannelsesniveau (15–75 år)

  • Grundskole, erhvervsforberedende uddannelse (vmbo), erhvervsuddannelse på niveau 1 (mbo 1) 33% 1.060
  • Gymnasiale uddannelser (Havo, vwo), erhvervsuddannelser på niveau 2–4 (mbo 2–4) 41% 1.310
  • Professionsrettet videregående uddannelse (Hbo), universitetsuddannelse (wo) 25% 810

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 244.000
CBS 2024
Ejerboliger
52%
Lejeboliger
48%
39% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
65%
35% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
3%
Ubeboede boliger
4%
Nybyggeri i det pågældende år
2
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
2.600 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
870 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
860 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
45%
Naturgasfri
2%
Primært elopvarmet
12%
Opvarmning (WarmteAtlas)
83% centralvarme, 8% fælles varmeanlæg, 7% elvarme
2022
Potentiale for geotermisk varme
Ongunstig
Slochteren-formationen

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
600 m
gns. afstand
Lægepraksis
600 m
gns. afstand
Grundskole
600 m
gns. afstand
Daginstitution
500 m
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
2
Urbaniseringsgrad
Lav urbaniseringsgrad
836 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
1,0
2.347 personbiler
Arbejdssteder
465
heraf 80 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Skoler

1 skole i kvarteret Nuth med elevtal og vurdering fra Inspectie van het Onderwijs.

Alle skoler i Beekdaelen kommune

Åbne uddannelsesdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs; skolen er knyttet til kvarteret ud fra skolens adresse.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
53 dB
kommunen: 53 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
25%
22% kommune
Boliger med togstøj over 55 dB
0%
0% kommune
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
0%
5% kommune
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
0%
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
9%
10% kommune

Støjniveau ved de 2.276 boliger

  • 46–50 dB: stille 36% 812
  • 51–55 dB: moderat støj 38% 859
  • 56–60 dB: en del støj 20% 461
  • 61–65 dB: støjende 6% 129
  • 66–70 dB: meget støjende 0% 9
  • over 70 dB: ekstrem støj 0% 6

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
0%
0% kommune
Heraf med over 0,5 m vand
0%
Heraf med over 2 m vand
0%
Maksimal vanddybde
ingen

Luft, lys og grønne områder

NO₂
9,0 µg/m³
13% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
7,5 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
12,7 µg/m³
0% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Dæmpet
kommunen: mørkt
Grønne områder inden for 500 m
54%
kommunen 68%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
44 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
94%
97% kommune
Varmeøeffekt
0,8–1,0 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
85%
79% kommune
Tør etage ved den mest alvorlige oversvømmelse
100%
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
100%
100% kommune
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
24%
35% kommune
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
0%
0% kommune
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
0%
0% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
24
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
107
-26 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
0,9
2 indbrud
Kommune
27
pr. 1.000 indbyggere
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Autodiefstal 7% 8
  • Fietsdiefstal 7% 7
  • Vernieling 7% 7
  • Diefstal uit auto 4% 4
  • Bedreiging 4% 4
  • Winkeldiefstal 4% 4
  • Drugshandel 4% 4
  • Mishandeling 3% 3

Pr. år

  1. 1082021
  2. 1712022
  3. 1112023
  4. 1542024
  5. 1232025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

Fuldt tilfredsstillende Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
Fuldt tilfredsstillende
klasse 6 af 9, måling 2024
Score
4,05
−0,06 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
−0,02
måling 2022: Fuldt tilfredsstillende
Kommune
God
score 4,15

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj +0,00 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold +0,03 tilfredsstillende
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport −0,08 svag
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger +0,00 tilfredsstillende
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener −0,02 tilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Jordbund og fundament

Jordsætning (samlet)
+0,6 mm om året
+0,4 mm kommune
Jordsætning (overfladenær)
−0,1 mm om året
tørv og ler, der synker sammen

Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): jordsætning baseret på satellitmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader pr. kvarter (Deltares/KCAF, andel af boliger med træpæle eller direkte fundering, som er i risikozonen). Et gennemsnit for kvarteret, ikke en vurdering af den enkelte bolig.

Indkomst og arbejde

Gns. indkomst pr. indbygger
€ 31.700
om året
Gns. indkomst pr. indkomstmodtager
€ 36.600
om året
Husstandenes medianformue
€ 69.900
Beskæftigelsesfrekvens
64%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
15%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
13%
andel af personer (20 % på landsplan)