Distrikt Nuth

Distrikt i kommunen Beekdaelen · Limburg

  • 3.175 boliger
  • 6.425 indbyggere
  • gns. byggeår 1959
  • gns. WOZ-værdi € 270.000

At bo i Nuth: distrikt i kommunen Beekdaelen har 3.175 boliger, 6.425 indbyggere og 3.155 husstande. Boligerne i Nuth er især af typen lejlighed (28%) og dobbelthus (23%), overvejende opført i perioden 1945-1969 (35%) og med 60% ejerboliger og 40% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 270.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 32 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er A. Bokvaliteten vurderes som fuldt tilfredsstillende ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 53 dB (moderat) og politiet registrerede 29,7 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 800 m, til en grundskole 1,0 km og 28 % af husstandene har børn. For hver bolig i Nuth kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Nuth

Boliger
3.175
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1959
Gennemsnitligt boligareal
139 m²
Boligbestand (CBS)
3.206
2025

Boligtype

  • Lejlighed 28% 877
  • Dobbelthus 23% 738
  • Midterrækkehus 20% 621
  • Fritliggende hus 17% 555
  • Enderækkehus 12% 384

Energimærke

  • A eller bedre 21% 658
  • B 10% 314
  • C 17% 554
  • D 16% 517
  • E 8% 262
  • F 11% 345
  • G 12% 372
  • Intet energimærke 5% 153

Opførelsesperiode

  • Før 1945 23% 716
  • 1945–1969 35% 1.111
  • 1970–1989 25% 799
  • 1990–2009 12% 376
  • 2010 og senere 5% 173

Beboere

Indbyggere
6.425
1. januar 2025
Husstande
3.155
gns. 2,0 personer
Enpersonshusstande
38%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
28%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
601
indbyggere pr. km²
Areal
10,8 km²
heraf 0,0 km² vand
Født uden for Nederlandene
10%
Nederlandene: 16%
Ækvivaleret indkomst
€ 40.900
gns. pr. husstand pr. år · Nederlandene: € 42.080
Personer i fattigdom
3%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
19
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
66%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
59%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 12% 795
  • 15–25 år 8% 545
  • 25–45 år 23% 1.460
  • 45–65 år 28% 1.780
  • 65 år og derover 29% 1.855

Herkomst

  • Nederland 80% 5.170
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 11% 740
  • Uden for Europa 8% 530

Uddannelsesniveau (15–75 år)

  • Grundskole, erhvervsforberedende uddannelse (vmbo), erhvervsuddannelse på niveau 1 (mbo 1) 30% 1.410
  • Gymnasiale uddannelser (Havo, vwo), erhvervsuddannelser på niveau 2–4 (mbo 2–4) 43% 1.980
  • Professionsrettet videregående uddannelse (Hbo), universitetsuddannelse (wo) 27% 1.260

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 270.000
CBS 2024
Ejerboliger
60%
Lejeboliger
40%
30% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
72%
28% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
4%
Ubeboede boliger
5%
Nybyggeri i det pågældende år
5
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
2.830 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
990 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
920 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
45%
Naturgasfri
3%
Primært elopvarmet
12%

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
800 m
gns. afstand
Lægepraksis
900 m
gns. afstand
Grundskole
1,0 km
gns. afstand
Daginstitution
900 m
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
2
Urbaniseringsgrad
Lav urbaniseringsgrad
720 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
1,1
3.512 personbiler
Arbejdssteder
835
heraf 160 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Skoler

1 skole i distrikt Nuth med elevtal og vurdering fra Inspectie van het Onderwijs.

Alle skoler i Beekdaelen kommune

Åbne uddannelsesdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs; skolen er knyttet til kvarteret ud fra skolens adresse.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
53 dB
kommunen: 53 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
23%
22% kommune
Boliger med togstøj over 55 dB
0%
0% kommune
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
0%
5% kommune
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
0%
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
9%
10% kommune

Støjniveau ved de 3.175 boliger

  • op til 45 dB: meget stille 0% 13
  • 46–50 dB: stille 32% 1.030
  • 51–55 dB: moderat støj 42% 1.344
  • 56–60 dB: en del støj 18% 584
  • 61–65 dB: støjende 6% 188
  • 66–70 dB: meget støjende 0% 10
  • over 70 dB: ekstrem støj 0% 6

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
0%
0% kommune
Heraf med over 0,5 m vand
0%
Heraf med over 2 m vand
0%
Maksimal vanddybde
1,7 m
i gennemsnit 1,7 m i områder, der kan blive oversvømmet

Luft, lys og grønne områder

NO₂
9,1 µg/m³
11% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
7,5 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
12,7 µg/m³
0% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Dæmpet
kommunen: mørkt
Grønne områder inden for 500 m
61%
kommunen 68%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
46–48 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
95%
97% kommune
Varmeøeffekt
0,8–1,0 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
86%
79% kommune
Boliger med moderat eller høj risiko for oversvømmelse
0%
0% kommune
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
100%
100% kommune
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
28%
35% kommune
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
0%
0% kommune
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
0%
0% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
30
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
191
-19 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
0,6
2 indbrud
Kommune
27
pr. 1.000 indbyggere
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Vernieling 6% 11
  • Autodiefstal 4% 8
  • Mishandeling 4% 8
  • Winkeldiefstal 4% 8
  • Fietsdiefstal 4% 7
  • Bedreiging 3% 6
  • Drugshandel 3% 6
  • Diefstal uit auto 3% 5

Pr. år

  1. 1912021
  2. 2632022
  3. 1762023
  4. 2602024
  5. 2042025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

Fuldt tilfredsstillende Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
Fuldt tilfredsstillende
klasse 6 af 9, måling 2024
Score
4,09
−0,01 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
−0,02
måling 2022: Fuldt tilfredsstillende
Kommune
God
score 4,15

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj +0,00 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold +0,04 fuldt tilfredsstillende
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport −0,08 utilfredsstillende
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger +0,02 tilfredsstillende
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener +0,00 tilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Indkomst og arbejde

Gns. indkomst pr. indbygger
€ 32.900
om året
Gns. indkomst pr. indkomstmodtager
€ 38.600
om året
Husstandenes medianformue
€ 107.500
Beskæftigelsesfrekvens
66%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
16%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
15,6%
andel af personer (20 % på landsplan)

Kvarterer i Nuth 5