Kvarter Roodeschool

Kvarter i distriktet Uithuizermeeden · Het Hogeland kommune · Groningen

  • 469 boliger
  • 1.100 indbyggere
  • gns. byggeår 1952
  • gns. WOZ-værdi € 220.000

At bo i Roodeschool: kvarteret i kommunen Het Hogeland har 469 boliger, 1.100 indbyggere og 470 husstande. Boligerne i Roodeschool er især af typen fritliggende hus (61%) og dobbelthus (19%), overvejende opført i perioden før 1945 (44%) og med 72% ejerboliger og 28% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 220.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 19 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er G. Bokvaliteten vurderes som fuldt tilfredsstillende ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 49 dB (roligt) og politiet registrerede 8,2 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 3,5 km, til en grundskole 700 m og 35 % af husstandene har børn. For hver bolig i Roodeschool kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Roodeschool

Boliger
469
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1952
Gennemsnitligt boligareal
159 m²
Boligbestand (CBS)
484
2025

Boligtype

  • Fritliggende hus 61% 285
  • Dobbelthus 19% 88
  • Midterrækkehus 9% 40
  • Enderækkehus 9% 40
  • Lejlighed 3% 16

Energimærke

  • A eller bedre 9% 44
  • B 10% 46
  • C 18% 85
  • D 12% 54
  • E 7% 35
  • F 7% 35
  • G 35% 166
  • Intet energimærke 1% 4

Opførelsesperiode

  • Før 1945 44% 205
  • 1945–1969 14% 68
  • 1970–1989 24% 114
  • 1990–2009 13% 59
  • 2010 og senere 4% 18
  • Ukendt 1% 5

Beboere

Indbyggere
1.100
1. januar 2025
Husstande
470
gns. 2,3 personer
Enpersonshusstande
33%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
35%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
1.459
indbyggere pr. km²
Areal
0,8 km²
Født uden for Nederlandene
5%
Nederlandene: 16%
Personer i fattigdom
4%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
27
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
70%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
58%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 17% 190
  • 15–25 år 10% 115
  • 25–45 år 23% 250
  • 45–65 år 27% 300
  • 65 år og derover 22% 245

Herkomst

  • Nederland 90% 985
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 4% 45
  • Uden for Europa 6% 60

Uddannelsesniveau (15–75 år)

  • Grundskole, erhvervsforberedende uddannelse (vmbo), erhvervsuddannelse på niveau 1 (mbo 1) 31% 250
  • Gymnasiale uddannelser (Havo, vwo), erhvervsuddannelser på niveau 2–4 (mbo 2–4) 56% 450
  • Professionsrettet videregående uddannelse (Hbo), universitetsuddannelse (wo) 13% 100

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 220.000
CBS 2024
Ejerboliger
72%
Lejeboliger
28%
22% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
95%
5% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
0%
Ubeboede boliger
4%
Nybyggeri i det pågældende år
1
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
2.920 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
1.300 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
1.170 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
53%
Naturgasfri
2%
Primært elopvarmet
9%
Opvarmning (WarmteAtlas)
94% centralvarme, 2% fælles varmeanlæg, 2% elvarme
2022
Potentiale for geotermisk varme
>50%kans >5MWth
Slochteren-formationen

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
3,5 km
gns. afstand
Lægepraksis
3,5 km
gns. afstand
Grundskole
700 m
gns. afstand
Daginstitution
700 m
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
2
Urbaniseringsgrad
Ikke urbaniseret
122 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
1,3
594 personbiler
Arbejdssteder
115
heraf 25 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Skoler

1 skole i kvarteret Roodeschool med elevtal og vurdering fra Inspectie van het Onderwijs.

Alle skoler i Het Hogeland kommune

Åbne uddannelsesdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs; skolen er knyttet til kvarteret ud fra skolens adresse.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
49 dB
kommunen: 47 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
28%
9% kommune
Boliger med togstøj over 55 dB
0%
0% kommune
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
0%
1% kommune
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
19%
3% kommune

Støjniveau ved de 469 boliger

  • op til 45 dB: meget stille 48% 224
  • 46–50 dB: stille 18% 86
  • 51–55 dB: moderat støj 7% 31
  • 56–60 dB: en del støj 15% 69
  • 61–65 dB: støjende 12% 58
  • 66–70 dB: meget støjende 0% 1

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
100%
91% kommune
Heraf med over 0,5 m vand
100%
Heraf med over 2 m vand
0%
Maksimal vanddybde
1,7 m
i gennemsnit 0,9 m i områder, der kan blive oversvømmet

Luft, lys og grønne områder

NO₂
5,2 µg/m³
0% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
5,9 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
11,9 µg/m³
0% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Mørkt
kommunen: mørkt
Grønne områder inden for 500 m
74%
kommunen 67%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
44 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
99%
97% kommune
Varmeøeffekt
0–0,2 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
96%
94% kommune
Boliger med moderat eller høj risiko for oversvømmelse
0%
1% kommune
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
86%
36% kommune
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
7%
9% kommune
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
0%
0% kommune
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
21%
37% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
8
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
9
-40 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
4,3
2 indbrud
Kommune
23
pr. 1.000 indbyggere
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Mishandeling 33% 3
  • Woninginbraak 22% 2
  • Bedreiging 11% 1
  • Vernieling 11% 1

Pr. år

  1. 232021
  2. 282022
  3. 172023
  4. 132024
  5. 122025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

Fuldt tilfredsstillende Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
Fuldt tilfredsstillende
klasse 6 af 9, måling 2024
Score
4,03
−0,07 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
−0,03
måling 2022: Fuldt tilfredsstillende
Kommune
God
score 4,12

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj −0,02 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold +0,08 god
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport −0,23 klart utilfredsstillende
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger +0,05 fuldt tilfredsstillende
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener +0,05 fuldt tilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Jordbund og fundament

Jordsætning (samlet)
−4,9 mm om året
−2,8 mm kommune
Jordsætning (overfladenær)
+0,1 mm om året
tørv og ler, der synker sammen
Forventet sætning frem til 2050
5 cm
højt scenarie
Boliger med risiko for råd i funderingspæle
0,1%
zeer laag, 1,8% kommune
Råd i funderingspæle i 2050
0,1%
højt scenarie, tørrere somre
Ujævne sætninger i 2050
1,0%
risikoudsatte boliger med direkte fundering

Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): jordsætning baseret på satellitmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader pr. kvarter (Deltares/KCAF, andel af boliger med træpæle eller direkte fundering, som er i risikozonen). Et gennemsnit for kvarteret, ikke en vurdering af den enkelte bolig.

Indkomst og arbejde

Husstandenes medianformue
€ 160.000
Beskæftigelsesfrekvens
70%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
20%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
10%
andel af personer (20 % på landsplan)