Distrikt Beusichem

Distrikt i kommunen Buren · Gelderland

  • 1.661 boliger
  • 4.010 indbyggere
  • gns. byggeår 1974
  • gns. WOZ-værdi € 469.000

At bo i Beusichem: distrikt i kommunen Buren har 1.661 boliger, 4.010 indbyggere og 1.685 husstande. Boligerne i Beusichem er især af typen fritliggende hus (32%) og midterrækkehus (24%), overvejende opført i perioden 1970-1989 (31%) og med 81% ejerboliger og 19% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 469.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 45 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er A. Bokvaliteten vurderes som god ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 49 dB (roligt) og politiet registrerede 14,0 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 800 m, til en grundskole 700 m og 40 % af husstandene har børn. For hver bolig i Beusichem kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Beusichem

Boliger
1.661
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1974
Gennemsnitligt boligareal
152 m²
Boligbestand (CBS)
1.699
2025

Boligtype

  • Fritliggende hus 32% 524
  • Midterrækkehus 24% 399
  • Dobbelthus 19% 322
  • Enderækkehus 19% 312
  • Lejlighed 6% 104

Energimærke

  • A eller bedre 27% 453
  • B 17% 277
  • C 25% 417
  • D 11% 185
  • E 3% 56
  • F 5% 88
  • G 8% 140
  • Intet energimærke 3% 45

Opførelsesperiode

  • Før 1945 12% 206
  • 1945–1969 21% 341
  • 1970–1989 31% 513
  • 1990–2009 22% 366
  • 2010 og senere 14% 234
  • Ukendt 0% 1

Beboere

Indbyggere
4.010
1. januar 2025
Husstande
1.685
gns. 2,4 personer
Enpersonshusstande
25%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
40%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
344
indbyggere pr. km²
Areal
12,3 km²
heraf 0,6 km² vand
Født uden for Nederlandene
6%
Nederlandene: 16%
Personer i fattigdom
1%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
7
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
77%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
57%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 15% 595
  • 15–25 år 11% 435
  • 25–45 år 21% 835
  • 45–65 år 32% 1.280
  • 65 år og derover 21% 860

Herkomst

  • Nederland 89% 3.570
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 5% 205
  • Uden for Europa 6% 240

Uddannelsesniveau (15–75 år)

  • Grundskole, erhvervsforberedende uddannelse (vmbo), erhvervsuddannelse på niveau 1 (mbo 1) 25% 750
  • Gymnasiale uddannelser (Havo, vwo), erhvervsuddannelser på niveau 2–4 (mbo 2–4) 41% 1.240
  • Professionsrettet videregående uddannelse (Hbo), universitetsuddannelse (wo) 34% 1.030

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 469.000
CBS 2024
Ejerboliger
81%
Lejeboliger
19%
15% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
93%
7% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
10%
Ubeboede boliger
3%
Nybyggeri i det pågældende år
0
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
3.200 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
1.380 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
1.010 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
54%
Naturgasfri
3%
Primært elopvarmet
8%

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
800 m
gns. afstand
Lægepraksis
800 m
gns. afstand
Grundskole
700 m
gns. afstand
Daginstitution
900 m
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
2
Urbaniseringsgrad
Ikke urbaniseret
367 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
1,3
2.220 personbiler
Arbejdssteder
665
heraf 100 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Skoler

2 skoler i distrikt Beusichem med elevtal og vurdering fra Inspectie van het Onderwijs.

Alle skoler i Buren kommune

Åbne uddannelsesdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs; skolen er knyttet til kvarteret ud fra skolens adresse.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
49 dB
kommunen: 48 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
5%
8% kommune
Boliger med togstøj over 55 dB
0%
0% kommune
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
0%
0% kommune
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
1%
2% kommune

Støjniveau ved de 1.661 boliger

  • op til 45 dB: meget stille 24% 396
  • 46–50 dB: stille 47% 783
  • 51–55 dB: moderat støj 22% 368
  • 56–60 dB: en del støj 5% 80
  • 61–65 dB: støjende 2% 31
  • 66–70 dB: meget støjende 0% 3

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
97%
99% kommune
Heraf med over 0,5 m vand
91%
Heraf med over 2 m vand
3%
Maksimal vanddybde
5,3 m
i gennemsnit 1,2 m i områder, der kan blive oversvømmet

Luft, lys og grønne områder

NO₂
9,8 µg/m³
7% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
8,6 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
14,5 µg/m³
0% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Mørkt
kommunen: mørkt
Grønne områder inden for 500 m
71%
kommunen 75%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
46–48 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
98%
98% kommune
Varmeøeffekt
0,4–0,6 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
81%
73% kommune
Boliger med moderat eller høj risiko for oversvømmelse
99%
97% kommune
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
66%
21% kommune
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
6%
8% kommune
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
0%
0% kommune
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
0%
2% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
14
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
56
-23 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
0,0
0 indbrud
Kommune
21
pr. 1.000 indbyggere
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Diefstal uit auto 14% 8
  • Autodiefstal 9% 5
  • Vernieling 9% 5
  • Fietsdiefstal 5% 3
  • Inbraak schuur/garage 4% 2
  • Bedreiging 2% 1
  • Mishandeling 2% 1

Pr. år

  1. 872021
  2. 842022
  3. 672023
  4. 782024
  5. 722025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

God Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
God
klasse 7 af 9, måling 2024
Score
4,16
+0,06 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
+0,04
måling 2022: God
Kommune
God
score 4,12

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj −0,01 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold +0,05 fuldt tilfredsstillende
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport −0,14 utilfredsstillende
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger +0,06 fuldt tilfredsstillende
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener +0,09 god

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Indkomst og arbejde

Gns. indkomst pr. indbygger
€ 39.700
om året
Gns. indkomst pr. indkomstmodtager
€ 47.600
om året
Husstandenes medianformue
€ 331.900
Beskæftigelsesfrekvens
77%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
22%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
25,7%
andel af personer (20 % på landsplan)

Kvarterer i Beusichem 3