Merelstraat 258
2352 VJ Leiderdorp · De Vogelwijk, Leiderdorp
- Kerrostaloasunto
- Rakennusvuosi 1968
- 92 m² asuinpinta-alaa
- D energialuokka
Kysykää kohteesta Merelstraat 258
Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.
Lyhyesti
Osoitteessa Merelstraat 258 paikkakunnalla Leiderdorp sijaitsee kerrostaloasunto vuodelta 1968 , jonka asuinpinta-ala on 92 m² ja energialuokka on D. Sijainti: asuinalue De Vogelwijk (kunta: Leiderdorp). Asuinpinta-ala nykyisen asuntoilmoituksen mukaan. Asunto on tai on äskettäin ollut vuokra-asunto; markkinatasoinen vuokra on noin € 1.610 kuukaudessa. Elinympäristö: melutaso 58 dB (vilkas), ilmanlaatu yli WHO:n ohjearvon, viheralueiden osuus 47 % 500 m:n säteellä, tulvatilanteessa veden syvyys enimmillään 0,2 m. Lentoliikenne: noin 87 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: hyvä.
Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.
Sijainti
Vuokrattavana
€ 1.900 kuukaudessa kuukausivuokra · ilmoitus julkaistu 30 lokakuu 2026
Kohteen tarjoaa Kerkvliet Makelaars (071-5141489) · Katso kiinteistönvälittäjän sivuilta.
Lähde: asuntoilmoitukset, päivitetään päivittäin. Huisleon näyttää vain pyyntihinnan, päivämäärän ja ilmoittajan. Yllä oleva suuntaa antava arvohaarukka on niistä riippumaton.
Lähettäkää näyttöpyyntö
Tämä asunto on vuokrattavana hintaan € 1.900 kuukaudessa. Huisleonin kautta voitte pyytää näyttöä muutamassa vaiheessa. Laadimme kiinteistönvälittäjälle kattavan viestin, jossa ovat kaikki hänen tarvitsemansa tiedot ja maininta siitä, mitkä tietonne on vahvistettu.
Kirjautukaa sisään ja pyytäkää näyttöä Tilin luominen
Tilin luominen on maksutonta. Löydätte näyttöpyyntönne ja kiinteistönvälittäjän vastauksen Oma tili -osiosta.
Onko kuukausivuokra kohtuullinen tällä asuinalueella?
Pyydetty vuokra: € 1.900 kuukaudessa (havaittu 05-11-2026). Kohteen tarjoaa Kerkvliet Makelaars (071-5141489) · Katso kiinteistönvälittäjän sivuilta.
Arvio pyydetystä vuokrasta
Yli markkinatason +18% mediaaniin verrattuna
- Pyydetty vuokra on € 20,65/m², kun lähialueen 5 vertailukelpoisen vuokra-asunnon mediaani on € 17,50/m².
- Energialuokka D: keskimääräiset energiakustannukset.
- Asuinpinta-ala 92 m²; neliömetrihintoja on verrattu samantyyppisten vuokra-asuntojen hintoihin.
Jos asunto ei kuulu vapaille vuokramarkkinoille
Noin 139–172 pisteellä tämä asunto kuuluu luokkaan keskihintainen vuokra-asuminen (säännelty): enimmäisvuokra on tällöin noin € 1.022 kuukaudessa. Pyydetty vuokra on € 878 yli tämän enimmäismäärän; säännellyssä vuokra-asunnossa vuokralainen voi kuuden kuukauden kuluessa vuokrasuhteen alkamisesta saattaa vuokran Huurcommissien tarkistettavaksi.
Pisteytys perustuu pinta-alaan, energialuokkaan, WOZ-verotusarvoon ja oletuksiin; tarkemmat tiedot ovat alla olevassa Vuokra-osiossa.
Suuntaa antava arvio, joka perustuu julkisiin tietoihin ja lähialueen viimeaikaisiin vuokriin – ei neuvontaa.
Ominaisuudet
- Asuntotyyppi
- Kerrostaloasunto
- Käyttötarkoitus
- Asuinkäyttö
- Rakennusvuosi
- 1968
- Asuinpinta-ala
- 92 m²
- Rakennuksen pinta-ala
- 1.248 m²
- Tontin pinta-ala
- 1.250 m²
- Energialuokka
- D (6 syyskuu 2017)
- Käyttöyksikön tila
- Käytössä
- Rakennuksen tila
- Käytössä
- BAG-osoitetunnus
- 0547200000316496
- BAG-käyttöyksikkö
- 0547010000316497
- BAG-rakennus
- 0547100000287067
Lähde ja menetelmä
Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.
Tontti, maaperä ja kaavoitus
Maaperä on täällä vakaa.
- Tontin pinta-ala (BAG)
- 1.250 m² rakennuksen koko tontti
- Perustusten vaurioitumisriski alueella De Vogelwijk
- 0,0 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (erittäin matala) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 0,0 %, epätasainen painuminen 4,0 %; kunta Leiderdorp: 0,1 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
- Maan vajoaminen alueella De Vogelwijk
- −1,3 mm vuodessa pintakerroksissa −0,4 mm; kunta Leiderdorp: −2,6 mm
- Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
- haetaan…
Lähde ja menetelmä
Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.
Aurinko ja varjot
Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.
- Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
- lasketaan…
Rakennustietojen lataaminen epäonnistui.
tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta
Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.
Energia ja lämmitys
Alankomaiden keskitasoa: kohtuullinen eristys, mutta katossa, lattiassa ja ikkunoissa on parantamisen varaa. Lisäeristys maksaa itsensä yleensä takaisin muutamassa vuodessa ja nostaa asunnon arvoa.
Energialuokka
D rekisteröity energialuokka (energiaindeksi)
- Tarkastuspäivä
- 6 syyskuu 2017
- Energialuokka A tai parempi alueella De Vogelwijk
- 9% asunnoista
Määritetty ennen vuotta 2021 käytetyllä menetelmällä; vuodesta 2021 lähtien käytössä on NTA 8800.
Kulutus ja kustannukset
€ 143 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella
- Maakaasu
- 620 m³ vuodessa; asuinalue 480
- Sähkö
- 2.060 kWh vuodessa; asuinalue 2.320
- Vuosikustannukset
- € 1.720 kaasu € 861, sähkö € 535, kiinteät maksut € 324
- Keskimääräinen asunto alueella De Vogelwijk
- € 1.593 vuodessa
- Aurinkopaneelit
- 8% vastaavista asunnoista; asuinalue 18%
Lähde ja menetelmä
Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.
Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet
- Asuinalueen kaukolämpöverkko
- 46% asunnoista liitetty verkkoon (2023)
- Lämmitys alueella De Vogelwijk
- 42 % asuntokohtainen lämmityskattila, 16 % kiinteistökohtainen keskuslämmitys, 42 % kaukolämpöä 2022
- Geotermisen energian potentiaali
- 30-50%kans >5MWth Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)
Energialuokat alueella De Vogelwijk
Lähde ja menetelmä
Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.
Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto
Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.
Hyödyllisiä työkaluja
Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä
Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.
Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.
Vuokraus: pisteytys ja tuotto
Pisteytys ja enimmäisvuokra
Tutustukaa asunnon vuokranmääritykseen: pisteisiin, vuokrasegmenttiin, enimmäiskuukausivuokraan ja tuottoon.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Asuinalue, kaupunginosa ja kunta
De Vogelwijk
- Asunnot
- 1.044
- Asukkaita
- 2.100
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 377.000
- Omistusasunnot
- 66%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1972
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (64%)
Wijk 00
- Asunnot
- 7.829
- Asukkaita
- 16.385
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 398.000
- Omistusasunnot
- 58%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1975
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (52%)
Leiderdorp
- Asunnot
- 12.718
- Asukkaita
- 27.751
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 423.000
- Omistusasunnot
- 64%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1979
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (43%)
Tämän asuinalueen asunnot kartalla Leiderdorp · Zuid-Holland
Keitä asuinalueella asuu?
Keitä asuinalueella asuu?
Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
Ruokaostokset hoituvat kävellen. Alakoulu on kävelymatkan päässä, mikä helpottaa lapsiperheiden arkea. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Kaupunkimainen ympäristö: kaikki on lähellä, mutta myös vilskettä riittää.
- Suuri ruokakauppa
- 400 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Yleislääkärin vastaanotto
- 700 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Alakoulu
- 300 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Päiväkoti
- 400 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Lähin alakoulu
- 160 m De Bron, basisschool bij de Bijbel
- Lähin joukkoliikennepysäkki
- 80 m Leiderdorp, Vronkenlaan · bus · 12 vertrekken per uur overdag
- Lähin latauspiste
- 80 m 20b Koekoekstraat - qwello.eu
- Lähin lastenhoitopaikka
- 140 m kindercentrum Villa Picasso
- Lähin antennimasto
- 80 m Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 29,2 m hoog · veilige afstand 9,1 m
- Koulut 3 km:n säteellä
- 13
- Kaupungistumisaste
- Erittäin kaupunkimainen 3.304 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä
Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
Melu
58 dB Vilkas
enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa
- Tieliikenne
- 58 dB
- Junaliikenne
- alle 40 dB
- Lentoliikenne
- 42 dB
- Tuulivoimalat
- ei lainkaan
- Tieliikenne yöllä
- 48 dB
- Junaliikenne yöllä
- 14 dB
Alueella De Vogelwijk (asuinalue) 4 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 52 dB.
Vilkkaan liikenteen melua: ylittää WHO:n tieliikennemelua koskevan suosituksen (53 dB). Liikenteen ääni kuuluu jatkuvasti sekä sisällä että pihalla. Hyvin ääntä eristävät ikkunat ja äänenvaimennetut ilmanvaihtoventtiilit vähentävät melua makuuhuoneissa merkittävästi. Merkittävin melulähde on tieliikenne (58 dB).
Lähde ja menetelmä
Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.
Tulva
0,15 m Vähäinen
Jos alue tulvii, veden syvyys voi suurinta tulvasyvyyttä kuvaavan kartan mukaan olla tässä kohdassa jopa 0,15 m.
- Tulvalle alttiit asunnot alueella De Vogelwijk
- 95%
- Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
- 0%
- Suurin tulvasyvyys asuinalueella
- 0,43 m
Vähäinen: tulvassa kadulla on vettä polviin asti. Ryömintätilat ja pihat kastuvat, mutta asuinkerrokseen syntyy harvoin vaurioita. Korotettu kynnys ja kuiva ryömintätila auttavat pitämään vahingot pieninä.
Lähde ja menetelmä
LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.
Ilmanlaatu
- NO₂ 14,8 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM2,5 8,7 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM10 15,8 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.
Keskimäärin alueella De Vogelwijk: NO₂ 15,3, PM2,5 8,6 µg/m³.
Lähde ja menetelmä
Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.
Valo yöllä
Kirkas
pimeäerittäin valoisa
Keskiarvo alueella De Vogelwijk: kirkas.
Valoisa: paljon teiden, yritysten tai kasvihuoneiden keinovaloa. Runsas yöaikainen valo on yhteydessä heikompaan uneen. Kiinnittäkää huomiota makuuhuoneiden sijaintiin.
Lähde ja menetelmä
Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.
Asuinalueen kasvillisuus
47% kasvillisuutta 500 m:n säteellä
Keskiarvo alueella De Vogelwijk: 49 %.
Kasvillisuutta on Alankomaiden asuinalueille tyypillinen määrä: puutarhoja, pieniä viheralueita ja päällystettyjä pintoja. Muutaman minuutin kävelymatkan päässä oleva puisto tai viheralue helpottaa oloa lämpiminä päivinä.
Lähde ja menetelmä
Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.
Ydinturvallisuusvyöhyke: Kerncentrale Doel (B), etäisyys 95 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla); Kerncentrale Borssele, etäisyys 99 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla). Säteilyvaaratilanteita koskevan kansallisen kriisisuunnitelman mukaiset suojelutoimien vyöhykkeet.
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Ilmasto ja turvallisuus
Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.
Kuumuus
41–43 °C äärimmäinen lämpöstressi
Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.
- Lämpösaarekevaikutus
- 1,4–1,6 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
- Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
- 8–14 yötä vuodessa
- Etäisyys viileään paikkaan
- 0–200 m
- Keskiarvo alueella De Vogelwijk
- 45 °C koettu lämpötila
Vesi
- Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
- ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
- Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
- Vähäinen kasvu
- Kuivana säilyvä kerros alueella De Vogelwijk
- 97% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa
- Asunnot alueella De Vogelwijk, joissa todennäköisyys on kohtalainen tai suuri
- 0%
Ympäristön onnettomuusriskit
- Suurjännitelinja
- 1,2 km 150 kV
- Tuulivoimala
- 2,6 km Windturbine 15 kW, ashoogte 15 m · rotor 13 m · EAZ wind · tässä noin 25 dB
- Tuulivoimalamelu tässä osoitteessa
- noin 25 dB tuskin kuultavissa; arvio lähimmän tuulivoimalan tehon ja etäisyyden perusteella, RIVM-kartan kattaman alueen ulkopuolella
- Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
- Aardgasstation, buisleiding
Alueella De Vogelwijk sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.
Lähde ja menetelmä
Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.
Turvallisuus ja asumisviihtyvyys
Asumisviihtyvyys alueella De Vogelwijk (asuinalue)
Hyvä Leefbaarometer 2024, luokka 7 / 9
- Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
- Asunnot: heikko
- Lähipalvelut: melko hyvä
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: tyydyttävä
- Häiriöt ja turvattomuus: tyydyttävä
Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta
Rikokset alueella De Vogelwijk (asuinalue)
32 1 000 asukasta kohti vuodessa +49% edellisvuoteen verrattuna
- Kirjattu syy 2025 – elo 2026
- 67
- Kaupunginosa Wijk 00
- 43 1 000:ta kohti
- Kunta Leiderdorp
- 36 1 000:ta kohti
- Nederland
- 45 1 000:ta kohti
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 1,0 1 asuntomurto
Yleisin
- Vernieling
- 14
- Inbraak schuur/garage
- 6
- Autodiefstal
- 4
- Fietsdiefstal
- 4
Keskimääräistä turvallisempi: vähemmän rikoksia asukasta kohti kuin koko maassa keskimäärin. Asuntomurrot ja polkupyörävarkaudet ovat silti tavallisia riskejä, joihin on syytä varautua. Asuntomurrot ovat täällä harvinaisia.
Lähde ja menetelmä
Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Merelstraat 258? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.
Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.
Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.
-
Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan. -
Vertailukaupat Kadasterista
Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen. -
Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella. -
Kunnan asuntomarkkinatilastot
Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa. -
Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin. -
Asunnon kunto kuvien perusteella
Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin. -
Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen. -
Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.
Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.
Usein kysyttyä: Merelstraat 258
Millainen asunto on osoitteessa Merelstraat 258?
Osoitteessa Merelstraat 258 (Leiderdorp) sijaitseva asunto on appartement, rakennettu vuonna 1968, asuinpinta-ala 92 m². Asuinalue on De Vogelwijk ja kunta Leiderdorp.
Mikä on osoitteessa Merelstraat 258 sijaitsevan asunnon energialuokka?
Rekisteröity energialuokka on D (rekisteröity 6 syyskuu 2017). Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 143 kuukaudessa.
Mikä on osoitteessa Merelstraat 258 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?
Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 385.000 ja yläraja € 425.000 (keskikohta € 405.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.
Mikä on osoitteessa Merelstraat 258 sijaitsevaa asuntoa vastaavan asunnon kuukausivuokra?
Lähialueen vastaavien vuokra-asuntojen kuukausivuokran mediaani on € 1.610 (€ 17/m², 5 asuntoa). Tämän sivun pisteytyksestä selviää, kuuluuko vuokra sääntelyn piiriin.
Kuinka hiljaista osoitteessa Merelstraat 258 on?
Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 58 dB Lden (vilkas). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 87 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.
Voiko osoitteessa Merelstraat 258 tulvia?
Kyllä, teoriassa: tulvan aikana veden syvyys voi täällä olla jopa 0,15 m (vähäinen).
Kuinka turvallista osoitteen Merelstraat 258 asuinalueella on?
Alueella De Vogelwijk (asuinalue) poliisi kirjasi 32 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 36 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on hyvä.
Mitä lähipalveluja osoitteen Merelstraat 258 ympäristössä on?
Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 400 m, yleislääkäri 700 m, alakoulu 300 m, päiväkoti 400 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.
Mistä nämä tiedot ovat peräisin?
Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.