Kvarter Franse Gat

Kvarter i distriktet Zuidwest · Veenendaal kommune · Utrecht

  • 2.739 boliger
  • 5.790 indbyggere
  • gns. byggeår 1964
  • gns. WOZ-værdi € 331.000

At bo i Franse Gat: kvarteret i kommunen Veenendaal har 2.739 boliger, 5.790 indbyggere og 2.650 husstande. Boligerne i Franse Gat er især af typen lejlighed (39%) og midterrækkehus (26%), overvejende opført i perioden 1945-1969 (54%) og med 40% ejerboliger og 60% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 331.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 27 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er C. Bokvaliteten vurderes som fuldt tilfredsstillende ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 52 dB (moderat) og politiet registrerede 30,9 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 500 m, til en grundskole 600 m og 35 % af husstandene har børn. For hver bolig i Franse Gat kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Franse Gat

Boliger
2.739
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1964
Gennemsnitligt boligareal
95 m²
Boligbestand (CBS)
2.689
2025

Boligtype

  • Lejlighed 39% 1.061
  • Midterrækkehus 26% 716
  • Dobbelthus 19% 519
  • Enderækkehus 13% 349
  • Fritliggende hus 3% 94

Energimærke

  • A eller bedre 17% 478
  • B 9% 237
  • C 18% 504
  • D 17% 478
  • E 13% 365
  • F 9% 251
  • G 12% 336
  • Intet energimærke 3% 90

Opførelsesperiode

  • Før 1945 20% 559
  • 1945–1969 54% 1.481
  • 1970–1989 4% 104
  • 1990–2009 11% 288
  • 2010 og senere 11% 307

Beboere

Indbyggere
5.790
1. januar 2025
Husstande
2.650
gns. 2,2 personer
Enpersonshusstande
39%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
35%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
6.656
indbyggere pr. km²
Areal
0,9 km²
Født uden for Nederlandene
14%
Nederlandene: 16%
Ækvivaleret indkomst
€ 35.900
gns. pr. husstand pr. år · Nederlandene: € 42.080
Personer i fattigdom
3%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
36
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
70%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
55%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 17% 980
  • 15–25 år 13% 750
  • 25–45 år 28% 1.625
  • 45–65 år 25% 1.450
  • 65 år og derover 17% 980

Herkomst

  • Nederland 73% 4.185
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 5% 270
  • Uden for Europa 23% 1.310

Uddannelsesniveau (15–75 år)

  • Grundskole, erhvervsforberedende uddannelse (vmbo), erhvervsuddannelse på niveau 1 (mbo 1) 30% 1.290
  • Gymnasiale uddannelser (Havo, vwo), erhvervsuddannelser på niveau 2–4 (mbo 2–4) 50% 2.180
  • Professionsrettet videregående uddannelse (Hbo), universitetsuddannelse (wo) 21% 900

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 331.000
CBS 2024
Ejerboliger
40%
Lejeboliger
60%
54% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
61%
39% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
3%
Ubeboede boliger
4%
Nybyggeri i det pågældende år
12
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
2.340 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
610 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
820 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
39%
Naturgasfri
8%
Fjernvarme
5%
Primært elopvarmet
5%
Fjernvarmenet
8%
af boligerne er tilsluttet (WarmteAtlas 2023)
Opvarmning (WarmteAtlas)
88% centralvarme, 4% fælles varmeanlæg, 6% fjernvarme
2022
Potentiale for geotermisk varme
Ongunstig
Slochteren-formationen

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
500 m
gns. afstand
Lægepraksis
1,4 km
gns. afstand
Grundskole
600 m
gns. afstand
Daginstitution
500 m
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
18
Urbaniseringsgrad
Høj urbaniseringsgrad
2.448 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
0,9
2.364 personbiler
Arbejdssteder
655
heraf 115 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Skoler

4 skoler i kvarteret Franse Gat med elevtal og vurdering fra Inspectie van het Onderwijs.

Alle skoler i Veenendaal kommune

Åbne uddannelsesdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs; skolen er knyttet til kvarteret ud fra skolens adresse.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
52 dB
kommunen: 55 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
19%
25% kommune
Boliger med togstøj over 55 dB
1%
1% kommune
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
0%
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
2%
9% kommune

Støjniveau ved de 2.739 boliger

  • 46–50 dB: stille 33% 911
  • 51–55 dB: moderat støj 46% 1.272
  • 56–60 dB: en del støj 19% 531
  • 61–65 dB: støjende 1% 25

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
100%
99% kommune
Heraf med over 0,5 m vand
100%
Heraf med over 2 m vand
87%
Maksimal vanddybde
4,2 m
i gennemsnit 2,6 m i områder, der kan blive oversvømmet

Luft, lys og grønne områder

NO₂
10,4 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
8,9 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
15,0 µg/m³
23% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Dæmpet
kommunen: oplyst
Grønne områder inden for 500 m
53%
kommunen 51%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
45 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
91%
93% kommune
Varmeøeffekt
1,4–1,6 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
78%
81% kommune
Boliger med moderat eller høj risiko for oversvømmelse
100%
100% kommune
Tør etage ved den mest alvorlige oversvømmelse
47%
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
100%
50% kommune
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
13%
6% kommune
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
0%
3% kommune
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
0%
0% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
31
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
179
-10 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
3,7
10 indbrud
Kommune
32
pr. 1.000 indbyggere
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Vernieling 18% 33
  • Fietsdiefstal 6% 11
  • Drugshandel 6% 11
  • Woninginbraak 6% 10
  • Winkeldiefstal 5% 9
  • Mishandeling 4% 8
  • Inbraak schuur/garage 3% 5
  • Diefstal uit auto 3% 5

Pr. år

  1. 2002021
  2. 1842022
  3. 2022023
  4. 1922024
  5. 1892025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

Fuldt tilfredsstillende Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
Fuldt tilfredsstillende
klasse 6 af 9, måling 2024
Score
4,05
−0,06 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
+0,02
måling 2022: Fuldt tilfredsstillende
Kommune
Fuldt tilfredsstillende
score 4,09

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj −0,02 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold −0,02 tilfredsstillende
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport +0,02 tilfredsstillende
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger −0,03 tilfredsstillende
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener −0,01 tilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Jordbund og fundament

Jordsætning (samlet)
−0,8 mm om året
−1,0 mm kommune
Jordsætning (overfladenær)
+0,0 mm om året
tørv og ler, der synker sammen
Forventet sætning frem til 2050
0 cm
højt scenarie
Boliger med risiko for råd i funderingspæle
0,0%
zeer laag, 0,0% kommune
Råd i funderingspæle i 2050
0,0%
højt scenarie, tørrere somre
Ujævne sætninger i 2050
4,1%
risikoudsatte boliger med direkte fundering

Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): jordsætning baseret på satellitmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader pr. kvarter (Deltares/KCAF, andel af boliger med træpæle eller direkte fundering, som er i risikozonen). Et gennemsnit for kvarteret, ikke en vurdering af den enkelte bolig.

Indkomst og arbejde

Gns. indkomst pr. indbygger
€ 29.100
om året
Gns. indkomst pr. indkomstmodtager
€ 35.900
om året
Husstandenes medianformue
€ 31.400
Beskæftigelsesfrekvens
70%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
14%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
13,5%
andel af personer (20 % på landsplan)