Kvarter Oud-Stein

Kvarter i distriktet Stein · Stein kommune · Limburg

  • 1.565 boliger
  • 3.165 indbyggere
  • gns. byggeår 1963
  • gns. WOZ-værdi € 318.000

At bo i Oud-Stein: kvarteret i kommunen Stein har 1.565 boliger, 3.165 indbyggere og 1.500 husstande. Boligerne i Oud-Stein er især af typen fritliggende hus (33%) og lejlighed (27%), overvejende opført i perioden 1945-1969 (28%) og med 72% ejerboliger og 28% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 318.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 32 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er A. Bokvaliteten vurderes som god ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 52 dB (moderat) og politiet registrerede 17,4 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 600 m, til en grundskole 600 m og 29 % af husstandene har børn. For hver bolig i Oud-Stein kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Oud-Stein

Boliger
1.565
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1963
Gennemsnitligt boligareal
156 m²
Boligbestand (CBS)
1.587
2025

Boligtype

  • Fritliggende hus 33% 511
  • Lejlighed 27% 415
  • Dobbelthus 19% 299
  • Midterrækkehus 12% 181
  • Enderækkehus 10% 159

Energimærke

  • A eller bedre 17% 262
  • B 13% 208
  • C 12% 187
  • D 16% 245
  • E 6% 95
  • F 14% 221
  • G 16% 257
  • Intet energimærke 6% 90

Opførelsesperiode

  • Før 1945 24% 383
  • 1945–1969 28% 439
  • 1970–1989 24% 381
  • 1990–2009 17% 261
  • 2010 og senere 6% 101

Beboere

Indbyggere
3.165
1. januar 2025
Husstande
1.500
gns. 2,1 personer
Enpersonshusstande
35%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
29%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
1.683
indbyggere pr. km²
Areal
2,3 km²
heraf 0,4 km² vand
Født uden for Nederlandene
5%
Nederlandene: 16%
Personer i fattigdom
1%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
6
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
69%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
65%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 11% 335
  • 15–25 år 8% 260
  • 25–45 år 18% 560
  • 45–65 år 29% 920
  • 65 år og derover 34% 1.090

Herkomst

  • Nederland 87% 2.745
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 9% 275
  • Uden for Europa 5% 150

Uddannelsesniveau (15–75 år)

  • Grundskole, erhvervsforberedende uddannelse (vmbo), erhvervsuddannelse på niveau 1 (mbo 1) 22% 490
  • Gymnasiale uddannelser (Havo, vwo), erhvervsuddannelser på niveau 2–4 (mbo 2–4) 45% 1.010
  • Professionsrettet videregående uddannelse (Hbo), universitetsuddannelse (wo) 33% 750

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 318.000
CBS 2024
Ejerboliger
72%
Lejeboliger
28%
16% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
71%
29% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
2%
Ubeboede boliger
7%
Nybyggeri i det pågældende år
2
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
3.010 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
1.270 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
980 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
46%
Naturgasfri
3%
Primært elopvarmet
7%
Opvarmning (WarmteAtlas)
91% centralvarme, 4% fælles varmeanlæg, 3% elvarme
2022
Potentiale for geotermisk varme
Ongunstig
Slochteren-formationen

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
600 m
gns. afstand
Lægepraksis
500 m
gns. afstand
Grundskole
600 m
gns. afstand
Daginstitution
500 m
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
3
Urbaniseringsgrad
Moderat urbaniseringsgrad
1.066 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
1,2
1.763 personbiler
Arbejdssteder
350
heraf 65 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Skoler

1 skole i kvarteret Oud-Stein med elevtal og vurdering fra Inspectie van het Onderwijs.

Alle skoler i Stein kommune

Åbne uddannelsesdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs; skolen er knyttet til kvarteret ud fra skolens adresse.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
52 dB
kommunen: 52 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
18%
13% kommune
Boliger med togstøj over 55 dB
0%
1% kommune
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
0%
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
5%
4% kommune

Støjniveau ved de 1.565 boliger

  • op til 45 dB: meget stille 1% 17
  • 46–50 dB: stille 48% 745
  • 51–55 dB: moderat støj 36% 563
  • 56–60 dB: en del støj 13% 196
  • 61–65 dB: støjende 2% 29
  • 66–70 dB: meget støjende 1% 12
  • over 70 dB: ekstrem støj 0% 3

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
5%
7% kommune
Heraf med over 0,5 m vand
4%
Heraf med over 2 m vand
4%
Maksimal vanddybde
7,3 m
i gennemsnit 3,2 m i områder, der kan blive oversvømmet

Luft, lys og grønne områder

NO₂
10,3 µg/m³
52% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
7,8 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
13,2 µg/m³
0% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Dæmpet
kommunen: dæmpet
Grønne områder inden for 500 m
48%
kommunen 50%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
45 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
99%
98% kommune
Varmeøeffekt
1,0–1,2 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
54%
76% kommune
Boliger med moderat eller høj risiko for oversvømmelse
0%
6% kommune
Tør etage ved den mest alvorlige oversvømmelse
95%
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
99%
99% kommune
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
29%
21% kommune
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
0%
1% kommune
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
0%
0% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
17
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
55
-26 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
0,6
1 indbrud
Kommune
26
pr. 1.000 indbyggere
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Vernieling 11% 6
  • Winkeldiefstal 11% 6
  • Diefstal uit auto 4% 2
  • Autodiefstal 4% 2
  • Fietsdiefstal 4% 2
  • Mishandeling 4% 2
  • Woninginbraak 2% 1
  • Drugshandel 2% 1

Pr. år

  1. 992021
  2. 792022
  3. 792023
  4. 662024
  5. 692025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

God Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
God
klasse 7 af 9, måling 2024
Score
4,18
+0,08 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
+0,05
måling 2022: God
Kommune
God
score 4,14

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj +0,03 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold +0,05 fuldt tilfredsstillende
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport −0,06 svag
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger +0,03 tilfredsstillende
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener +0,03 tilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Jordbund og fundament

Jordsætning (samlet)
+1,9 mm om året
+1,1 mm kommune
Jordsætning (overfladenær)
+0,6 mm om året
tørv og ler, der synker sammen
Forventet sætning frem til 2050
0 cm
højt scenarie

Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): jordsætning baseret på satellitmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader pr. kvarter (Deltares/KCAF, andel af boliger med træpæle eller direkte fundering, som er i risikozonen). Et gennemsnit for kvarteret, ikke en vurdering af den enkelte bolig.

Indkomst og arbejde

Gns. indkomst pr. indbygger
€ 36.500
om året
Gns. indkomst pr. indkomstmodtager
€ 42.000
om året
Husstandenes medianformue
€ 246.200
Beskæftigelsesfrekvens
69%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
16%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
21,4%
andel af personer (20 % på landsplan)