Markt 2 - b
3621 AB Breukelen · Breukelen Zuid, Stichtse Vecht
- Kerrostaloasunto
- Rakennusvuosi 1988
- 115 m² asuinpinta-alaa
- A energialuokka
Kysykää kohteesta Markt 2 - b
Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.
Lyhyesti
Osoitteessa Markt 2 - b paikkakunnalla Breukelen sijaitsee kerrostaloasunto vuodelta 1988 , jonka asuinpinta-ala on 115 m² ja energialuokka on A. Sijainti: asuinalue Breukelen Zuid (kunta: Stichtse Vecht). Asuinpinta-ala nykyisen asuntoilmoituksen mukaan. Elinympäristö: melutaso 54 dB (kohtalainen), ilmanlaatu yli WHO:n ohjearvon, viheralueiden osuus 62 % 500 m:n säteellä, tulvatilanteessa veden syvyys enimmillään 0,2 m. Lentoliikenne: noin 80 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: hyvä.
Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.
Sijainti
Vuokrattavana
€ 2.750 kuukaudessa kuukausivuokra · ilmoitus julkaistu 29 lokakuu 2026
Kohteen tarjoaa Gerwig Makelaardij O.G. | Baerz & Co · Katso kiinteistönvälittäjän sivuilta.
Lähde: asuntoilmoitukset, päivitetään päivittäin. Huisleon näyttää vain pyyntihinnan, päivämäärän ja ilmoittajan. Yllä oleva suuntaa antava arvohaarukka on niistä riippumaton.
Lähettäkää näyttöpyyntö
Tämä asunto on vuokrattavana hintaan € 2.750 kuukaudessa. Huisleonin kautta voitte pyytää näyttöä muutamassa vaiheessa. Laadimme kiinteistönvälittäjälle kattavan viestin, jossa ovat kaikki hänen tarvitsemansa tiedot ja maininta siitä, mitkä tietonne on vahvistettu.
Kirjautukaa sisään ja pyytäkää näyttöä Tilin luominen
Tilin luominen on maksutonta. Löydätte näyttöpyyntönne ja kiinteistönvälittäjän vastauksen Oma tili -osiosta.
Onko kuukausivuokra kohtuullinen tällä asuinalueella?
Pyydetty vuokra: € 2.750 kuukaudessa (havaittu 30-10-2026). Kohteen tarjoaa Gerwig Makelaardij O.G. | Baerz & Co · Katso kiinteistönvälittäjän sivuilta.
Arvio pyydetystä vuokrasta
- Energialuokka A: alhaiset energiakustannukset oikeuttavat hieman korkeampaan vuokraan.
- Asuinpinta-ala 115 m²; neliömetrihintoja on verrattu samantyyppisten vuokra-asuntojen hintoihin.
Jos asunto ei kuulu vapaille vuokramarkkinoille
Asunto saa pisteytysjärjestelmässä noin 200–235 pistettä ja kuuluu siten vapaille vuokramarkkinoille: lakisääteistä enimmäisvuokraa ei ole, vaan markkinat määräävät kuukausivuokran.
Pisteytys perustuu pinta-alaan, energialuokkaan, WOZ-verotusarvoon ja oletuksiin; tarkemmat tiedot ovat alla olevassa Vuokra-osiossa.
Suuntaa antava arvio, joka perustuu julkisiin tietoihin ja lähialueen viimeaikaisiin vuokriin – ei neuvontaa.
Ominaisuudet
- Asuntotyyppi
- Kerrostaloasunto
- Käyttötarkoitus
- Asuinkäyttö
- Rakennusvuosi
- 1988
- Asuinpinta-ala
- 115 m²
- Rakennuksen pinta-ala
- 183 m²
- Tontin pinta-ala
- 224 m²
- Energialuokka
- A (16 toukokuu 2023)
- Käyttöyksikön tila
- Käytössä
- Rakennuksen tila
- Käytössä
- BAG-osoitetunnus
- 1904200000035026
- BAG-käyttöyksikkö
- 1904010000034589
- BAG-rakennus
- 0311100000006433
Lähde ja menetelmä
Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.
Tontti, maaperä ja kaavoitus
Perustusongelmat ovat tällä asuinalueella harvinaisia. Maaperä on täällä vakaa.
- Tontin pinta-ala (BAG)
- 224 m² rakennuksen koko tontti
- Perustusten vaurioitumisriski alueella Breukelen Zuid
- 3,7 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (kohtalainen) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 3,7 %, epätasainen painuminen 0,2 %; kunta Stichtse Vecht: 2,2 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
- Maan vajoaminen alueella Breukelen Zuid
- −1,3 mm vuodessa pintakerroksissa −0,5 mm; kunta Stichtse Vecht: −1,2 mm
- Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
- haetaan…
Lähde ja menetelmä
Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.
Aurinko ja varjot
Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.
- Julkisivut
- EKa 11,1 m · PLu 7,8 m · PLu 5,2 m · Ka 4,7 m · I 3,7 m koko rakennuksen julkisivut; julkisivun suunta (3D BAG); 1 yhteinen seinä naapurirakennuksen kanssa
- Julkisivulle osuva auringonvalo EKa
- 21. kesäkuuta 08:00–17:00 (9 h 00 min) · 21. joulukuuta 09:30–15:10 (5 h 42 min) suora auringonvalo 1,5 m:n korkeudella, ympäröivien rakennusten varjot huomioitu
- Julkisivulle osuva auringonvalo PLu
- 21. kesäkuuta 17:20–18:00 ja 19:50–20:40 (1 h 18 min) · 21. joulukuuta ei suoraa auringonvaloa suora auringonvalo 1,5 m:n korkeudella, ympäröivien rakennusten varjot huomioitu
- Julkisivulle osuva auringonvalo PLu
- 21. kesäkuuta ei suoraa auringonvaloa · 21. joulukuuta ei suoraa auringonvaloa suora auringonvalo 1,5 m:n korkeudella, ympäröivien rakennusten varjot huomioitu
- Julkisivulle osuva auringonvalo Ka
- 21. kesäkuuta 07:50–15:30 (7 h 42 min) · 21. joulukuuta 09:00–15:20 (6 h 12 min) suora auringonvalo 1,5 m:n korkeudella, ympäröivien rakennusten varjot huomioitu
- Tontin ulkoalueet
- sijaitsee asunnosta katsottuna suunnassa pohjoisluoteispuolella (vähän suoraa auringonvaloa), avointa maata ≈ 52 m² rakennuksen tontin rakentamaton osa; Kadaster ja 3D BAG
- Auringonvalo puutarhassa 21. kesäkuuta
- keskimäärin 2 h 36 min auringonpaistetta kussakin kohdassa · 09:00 15% · 12:00 24% · 15:00 24% · 18:00 9% auringon valaiseman alueen osuus tontin rakentamattomasta osasta kyseisenä tuntina; puita ja aitoja ei ole huomioitu
- Auringonvalo puutarhassa 21. maaliskuuta / 21. syyskuuta
- keskimäärin 2 h 00 min auringonpaistetta kussakin kohdassa · 09:00 30% · 12:00 21% · 15:00 15% · 18:00 0% auringon valaiseman alueen osuus tontin rakentamattomasta osasta kyseisenä tuntina; puita ja aitoja ei ole huomioitu
- Auringonvalo puutarhassa 21. joulukuuta
- keskimäärin 1 h 06 min auringonpaistetta kussakin kohdassa · 09:00 21% · 12:00 18% · 15:00 0% auringon valaiseman alueen osuus tontin rakentamattomasta osasta kyseisenä tuntina; puita ja aitoja ei ole huomioitu
- Katto ja korkeus
- kalteva katto, katon harja 9,9 m maanpinnan yläpuolella, 3 kerrosta 3D BAG, perustuu AHN-korkeusmittauksiin
- Katon lappeet
- tasakatto ≈ 108 m² · tasakatto ≈ 25 m² · PLu 46° ≈ 17 m² · LLo 45° ≈ 16 m² · PLu 46° ≈ 15 m² · EKa 45° ≈ 11 m² kunkin lappeen suunta ja kaltevuus (3D BAG LoD2.2); kaltevan pinnan pinta-ala
- Aurinkopaneelit
- Hyvä: ≈ 11 m² etelään suuntautuvaa kattopintaa (kaakosta lounaaseen), ≈ 16 m² itään tai länteen suuntautuvaa kattopintaa, ≈ 133 m² tasakattoa (sijoittelu vapaasti valittavissa) suuntaan ja kaltevuuteen perustuva arvio; puiden, savupiippujen ja kattolyhtyjen varjostusta ei ole huomioitu
- Päivänvalo
- 21. kesäkuuta 05:18–22:04 (16 h 46 min, auringon enimmäiskorkeus 61°) · 21. joulukuuta 08:46–16:29 (7 h 43 min, auringon enimmäiskorkeus 14°) auringonnousu ja -lasku paikallista aikaa
Rakennustietojen lataaminen epäonnistui.
tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta
Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.
Energia ja lämmitys
Energiatehokas asunto: pienet energiakulut, miellyttävä sisäilmasto ja monissa pankeissa edullisemmat asuntolainaehdot. Energiatehokkuuden lisäparannuksista on enää vähän hyötyä. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 199 pienemmät kuin paikkakunnan Breukelen Zuid asunnoissa keskimäärin.
Energialuokka
A rekisteröity energialuokka (NTA 8800)
- Tarkastuspäivä
- 16 toukokuu 2023
- Energialuokka A tai parempi alueella Breukelen Zuid
- 21% asunnoista
Sertifioidun asiantuntijan nykyisen menetelmän mukaisesti määrittämä.
Kulutus ja kustannukset
€ 172 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella
- Maakaasu
- 840 m³ vuodessa; asuinalue 890
- Sähkö
- 2.220 kWh vuodessa; asuinalue 2.720
- Vuosikustannukset
- € 2.067 kaasu € 1.166, sähkö € 576, kiinteät maksut € 324
- Keskimääräinen asunto alueella Breukelen Zuid
- € 2.266 vuodessa
- Aurinkopaneelit
- 10% vastaavista asunnoista; asuinalue 30%
Lähde ja menetelmä
Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.
Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet
- Lämmitys alueella Breukelen Zuid
- 94 % asuntokohtainen lämmityskattila, 1 % kiinteistökohtainen keskuslämmitys 2022
- Geotermisen energian potentiaali
- Epäsuotuisa Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
- Kaukolämpöverkko
- asuinalueella ei ole kaukolämpöverkkoa eikä sellaista ole tiettävästi suunnitteilla
ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)
Energialuokat alueella Breukelen Zuid
Lähde ja menetelmä
Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.
Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto
Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.
Hyödyllisiä työkaluja
Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä
Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.
Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.
Vuokraus: pisteytys ja tuotto
Pisteytys ja enimmäisvuokra
Tutustukaa asunnon vuokranmääritykseen: pisteisiin, vuokrasegmenttiin, enimmäiskuukausivuokraan ja tuottoon.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Asuinalue, kaupunginosa ja kunta
Breukelen Zuid
- Asunnot
- 544
- Asukkaita
- 1.140
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 493.000
- Omistusasunnot
- 62%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1956
- Yleisin
- Rivitalon keskiasunto (37%)
Breukelen
- Asunnot
- 5.199
- Asukkaita
- 10.800
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 459.000
- Omistusasunnot
- 59%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1969
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (37%)
Stichtse Vecht
- Asunnot
- 29.782
- Asukkaita
- 66.130
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 460.000
- Omistusasunnot
- 65%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1973
- Yleisin
- Rivitalon keskiasunto (40%)
Tämän asuinalueen asunnot kartalla Breukelen · Utrecht
Keitä asuinalueella asuu?
Keitä asuinalueella asuu?
Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
Ruokaostokset hoituvat kävellen. Alakoulu on pyöräilymatkan päässä. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Melko kaupunkimainen ympäristö: kaupungin ja kylän välimuoto.
- Suuri ruokakauppa
- 500 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Yleislääkärin vastaanotto
- 1,5 km keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Alakoulu
- 700 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Päiväkoti
- 700 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Lähin alakoulu
- 550 m Openbare Basisschool De Regenboog
- Lähin joukkoliikennepysäkki
- 70 m Breukelen, Markt · bus · 6 vertrekken per uur overdag
- Lähin latauspiste
- 40 m Markt 2 - Allego
- Lähin lastenhoitopaikka
- 200 m H.M.C. Hop-Bakkum
- Koulut 3 km:n säteellä
- 4
- Kaupungistumisaste
- Kohtalaisen kaupunkimainen 1.083 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä
Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
Melu
54 dB Kohtalainen
enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa
- Tieliikenne
- 54 dB
- Junaliikenne
- alle 40 dB
- Lentoliikenne
- 45 dB
- Tuulivoimalat
- ei lainkaan
- Tieliikenne yöllä
- 44 dB
- Junaliikenne yöllä
- 29 dB
Alueella Breukelen Zuid (asuinalue) 24 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 53 dB.
Kohtalainen: liikenne kuuluu kuten asuinalueen läpikulkukadulla. Sisällä sitä tuskin huomaa ikkunoiden ollessa kiinni. Ulkona voi hyvin oleskella, mutta täysin hiljaista ei ole koskaan. Merkittävin melulähde on tieliikenne (54 dB).
Lähde ja menetelmä
Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.
Tulva
0,24 m Vähäinen
Jos alue tulvii, veden syvyys voi suurinta tulvasyvyyttä kuvaavan kartan mukaan olla tässä kohdassa jopa 0,24 m.
- Tulvalle alttiit asunnot alueella Breukelen Zuid
- 99%
- Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
- 8%
- Suurin tulvasyvyys asuinalueella
- 1,08 m
Vähäinen: tulvassa kadulla on vettä polviin asti. Ryömintätilat ja pihat kastuvat, mutta asuinkerrokseen syntyy harvoin vaurioita. Korotettu kynnys ja kuiva ryömintätila auttavat pitämään vahingot pieninä. Tulvan todennäköisyys on pieni (1/300–1/3 000 vuodessa): veden syvyys kertoo, mitä tulvan sattuessa tapahtuu, ja todennäköisyys kertoo, kuinka usein se voi tapahtua.
Lähde ja menetelmä
LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.
Ilmanlaatu
- NO₂ 16,5 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM2,5 9,0 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM10 15,6 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.
Keskimäärin alueella Breukelen Zuid: NO₂ 15,8, PM2,5 8,9 µg/m³.
Lähde ja menetelmä
Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.
Valo yöllä
Valaistu
pimeäerittäin valoisa
Keskiarvo alueella Breukelen Zuid: valaistu.
Valaistu: vastaa tavallista kaupunkia tai kyläkeskusta. Kadunpuoleisissa makuuhuoneissa pimennysverhoista on hyötyä.
Lähde ja menetelmä
Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.
Asuinalueen kasvillisuus
62% kasvillisuutta 500 m:n säteellä
Keskiarvo alueella Breukelen Zuid: 61 %.
Paljon kasvillisuutta: puut, nurmikot ja pensaat hallitsevat maisemaa. Kasvillisuus viilentää asuinaluetta kuumina päivinä, vaimentaa melua, sitoo pienhiukkasia ja houkuttelee liikkumaan. Tutkimuksissa se on yhdistetty vähäisempään stressiin.
Lähde ja menetelmä
Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Ilmasto ja turvallisuus
Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.
Kuumuus
46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi
Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.
- Lämpösaarekevaikutus
- 0,8–1,0 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
- Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
- 8–14 yötä vuodessa
- Etäisyys viileään paikkaan
- 0–200 m
- Keskiarvo alueella Breukelen Zuid
- 43 °C koettu lämpötila
Vesi
Pieni tulvan todennäköisyys
Todennäköisyys, että veden syvyys on vähintään 20 cm tulvavallin murtumisen tai korkean vedenpinnan vuoksi: 1/300–1/3 000 vuodessa. Veden enimmäissyvyys tulvan sattuessa: 0,24 m.
- Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
- ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
- Kuivana säilyvä kerros alueella Breukelen Zuid
- 84% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa
- Asunnot alueella Breukelen Zuid, joissa todennäköisyys on kohtalainen tai suuri
- 41%
Ympäristön onnettomuusriskit
- Suurjännitelinja
- 997 m 150 kV
- Tuulivoimala
- ei yhtään 5 km:n säteellä
- Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
- Aardgasstation, buisleiding, vervoer gevaarlijke stoffen
Alueella Breukelen Zuid sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.
Lähde ja menetelmä
Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.
Turvallisuus ja asumisviihtyvyys
Asumisviihtyvyys alueella Breukelen Zuid (asuinalue)
Hyvä Leefbaarometer 2024, luokka 7 / 9
- Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
- Asunnot: tyydyttävä
- Lähipalvelut: tyydyttävä
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: tyydyttävä
- Häiriöt ja turvattomuus: tyydyttävä
Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta
Rikokset alueella Breukelen Zuid (asuinalue)
59 1 000 asukasta kohti vuodessa -26% edellisvuoteen verrattuna
- Kirjattu syy 2025 – elo 2026
- 67
- Kaupunginosa Breukelen
- 73 1 000:ta kohti
- Kunta Stichtse Vecht
- 37 1 000:ta kohti
- Nederland
- 45 1 000:ta kohti
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 3,7 2 asuntomurtoa
Yleisin
- Diefstal uit auto
- 16
- Winkeldiefstal
- 9
- Vernieling
- 5
- Fietsdiefstal
- 3
Lähellä koko maan keskiarvoa. Lukuun vaikuttavat eniten varkaudet ja ilkivalta. Se kertoo vain vähän siitä, kuinka turvalliseksi kadulla liikkuminen koetaan. Tätä arvioitaessa on huomioitava myös Leefbaarometerin osa-alue ”häiriöt ja turvattomuus”.
Lähde ja menetelmä
Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Markt 2 - b? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.
Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.
Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.
-
Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan. -
Vertailukaupat Kadasterista
Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen. -
Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella. -
Kunnan asuntomarkkinatilastot
Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa. -
Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin. -
Asunnon kunto kuvien perusteella
Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin. -
Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen. -
Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.
Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.
Usein kysyttyä: Markt 2 - b
Millainen asunto on osoitteessa Markt 2 - b?
Osoitteessa Markt 2 - b (Breukelen) sijaitseva asunto on appartement, rakennettu vuonna 1988, asuinpinta-ala 115 m². Asuinalue on Breukelen Zuid ja kunta Stichtse Vecht.
Mikä on osoitteessa Markt 2 - b sijaitsevan asunnon energialuokka?
Rekisteröity energialuokka on A (rekisteröity 16 toukokuu 2023). Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 172 kuukaudessa.
Mikä on osoitteessa Markt 2 - b sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?
Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 572.000 ja yläraja € 638.000 (keskikohta € 605.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.
Kuinka hiljaista osoitteessa Markt 2 - b on?
Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 54 dB Lden (kohtalainen). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 80 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.
Voiko osoitteessa Markt 2 - b tulvia?
Kyllä, teoriassa: tulvan aikana veden syvyys voi täällä olla jopa 0,24 m (vähäinen). Todennäköisyys, että vettä kertyy vähintään 20 cm, on pieni (1/300–1/3 000 vuodessa).
Kuinka turvallista osoitteen Markt 2 - b asuinalueella on?
Alueella Breukelen Zuid (asuinalue) poliisi kirjasi 59 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 37 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on hyvä.
Mitä lähipalveluja osoitteen Markt 2 - b ympäristössä on?
Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 500 m, yleislääkäri 1,5 km, alakoulu 700 m, päiväkoti 700 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.
Mistä nämä tiedot ovat peräisin?
Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.