Buurt De Maat

Buurt in wijk Voorthuizen · gemeente Barneveld · Gelderland

  • 563 woningen
  • 1.390 inwoners
  • gem. bouwjaar 1993
  • gem. WOZ € 435.000

Wonen in De Maat: deze buurt in de gemeente Barneveld telt 563 woningen, 1.390 inwoners en 555 huishoudens. De woningen in De Maat zijn vooral van het type tussenwoning (43%) en hoekwoning (20%), gebouwd vooral in de periode 1990-2009 (73%) en met 78% koopwoningen en 22% huurwoningen. De gemiddelde WOZ-waarde is € 435.000. Van de woningen met een geregistreerd energielabel heeft 67% label A of B; het meest voorkomende energielabel is B. De leefbaarheid scoort ruim voldoende volgens de Leefbaarometer, het gemiddelde geluidniveau is 49 dB (rustig) en de politie registreerde 8,6 misdrijven per 1.000 inwoners (landelijk 45,3). Een supermarkt ligt gemiddeld op 1,1 km, een basisschool op 600 m en 43% van de huishoudens heeft kinderen. Per woning in De Maat vindt u op Huisleon de waarde-indicatie, het energielabel, de maandlasten, de leefomgeving en het actuele aanbod te koop en te huur.

Kaart

Grens volgens de CBS wijk- en buurtkaart 2024. Zoom in voor de afzonderlijke woningen; klik een woning voor de details. Open in de woningenkaart

Woningen in De Maat

Woningen
563
adressen met woonfunctie (BAG)
Gemiddeld bouwjaar
1993
Gemiddelde woonoppervlakte
125 m²
Woningvoorraad (CBS)
553
2025

Woningtype

  • Tussenwoning 43% 241
  • Hoekwoning 20% 111
  • Appartement 13% 75
  • Twee-onder-een-kap 12% 70
  • Vrijstaand 12% 66

Energielabel

  • A of beter 23% 128
  • B 44% 249
  • C 32% 181
  • D 0% 1
  • F 0% 2
  • G 0% 1
  • Geen label 0% 1

Bouwperiode

  • Voor 1945 1% 5
  • 1945–1969 0% 1
  • 1970–1989 22% 125
  • 1990–2009 73% 410
  • 2010 en later 4% 22

Bewoners

Inwoners
1.390
1 januari 2025
Huishoudens
555
gem. 2,5 personen
Eenpersoonshuishoudens
27%
Nederland: 40%
Huishoudens met kinderen
43%
Nederland: 32%
Bevolkingsdichtheid
5.937
inwoners per km²
Oppervlakte
0,2 km²
Geboren buiten Nederland
4%
Nederland: 16%
Personen in armoede
1%
Nederland: 3%
Bijstandsuitkeringen
14
per 1.000 inwoners · Nederland: 22
Nettoarbeidsparticipatie
81%
Nederland: 72%
Werknemers met vast contract
59%
Nederland: 56%

Leeftijdsopbouw

  • 0–15 jaar 17% 235
  • 15–25 jaar 14% 190
  • 25–45 jaar 23% 325
  • 45–65 jaar 32% 440
  • 65 jaar en ouder 15% 205

Herkomst

  • Nederland 93% 1.285
  • Europa (excl. Nederland) 2% 25
  • Buiten Europa 5% 65

Opleidingsniveau (15–75 jaar)

  • Basisonderwijs, vmbo, mbo 1 22% 240
  • Havo, vwo, mbo 2–4 49% 530
  • Hbo, wo 29% 320

Bron: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst volgens de CBS-indeling (geboorteland van de persoon of van de ouders); opleidingsniveau van 15- tot 75-jarigen; inkomen gestandaardiseerd voor de grootte en samenstelling van het huishouden; kleine aantallen worden door het CBS niet gepubliceerd.

Wonen en waarde

Gemiddelde WOZ-waarde
€ 435.000
CBS 2024
Koopwoningen
78%
Huurwoningen
22%
19% corporatie
Eengezinswoningen
86%
14% meergezins
Gebouwd in de laatste 10 jaar
2%
Onbewoonde woningen
1%
Nieuwbouw in het jaar
10
opgeleverde woningen

De WOZ-waarde is het gemiddelde van alle woningen in het gebied (waardepeildatum 1 januari van het jaar ervoor), geen marktwaarde van een specifieke woning.

Energie

Gem. stroomverbruik
2.700 kWh
per woning per jaar
Gem. teruglevering
1.240 kWh
zonnestroom per woning
Gem. gasverbruik
810 m³
per woning per jaar
Woningen met zonnepanelen
54%
Aardgasvrij
1%
Hoofdzakelijk elektrisch verwarmd
8%
Verwarming (WarmteAtlas)
98% cv, 2% elektrisch
2022
Aardwarmtepotentie
Ongunstig
Slochteren-formatie

Verbruik is het gemiddelde van alle woningen met een aansluiting in het gebied (CBS); de labelverdeling staat bij "Woningen".

Voorzieningen en bereikbaarheid

Grote supermarkt
1,1 km
gem. afstand
Huisartsenpraktijk
1,2 km
gem. afstand
Basisschool
600 m
gem. afstand
Kinderdagverblijf
600 m
gem. afstand
Scholen binnen 3 km
5
Stedelijkheid
Weinig stedelijk
883 adressen per km²
Auto's per huishouden
1,2
646 personenauto's
Bedrijfsvestigingen
140
waarvan 15 handel en horeca

Afstanden over de weg, gemiddeld voor alle inwoners van het gebied (CBS).

Leefomgeving: geluid, water, lucht, licht en groen

Gemiddeld geluidniveau (Lden)
49 dB
gemeente 51 dB
Woningen met wegverkeer boven 55 dB
1%
gemeente 17%
Woningen met treinverkeer boven 55 dB
0%
gemeente 1%
Woningen met vliegverkeer boven 48 dB
0%
gemeente 0%
Woningen met windturbinegeluid boven 40 dB
0%
gemeente 0%
's Nachts wegverkeer boven 50 dB
1%
gemeente 6%

Geluidniveau van de 563 woningen

  • tot 45 dB: zeer rustig 1% 7
  • 46–50 dB: rustig 87% 487
  • 51–55 dB: redelijk 11% 62
  • 56–60 dB: druk 1% 4
  • 61–65 dB: lawaaiig 1% 3

Overstroming

Woningen die kunnen overstromen
0%
gemeente 1%
Waarvan meer dan 0,5 m water
0%
Waarvan meer dan 2 m water
0%
Maximale waterdiepte
geen

Lucht, licht en groen

NO₂
10,1 µg/m³
28% boven WHO-advies (10)
PM2,5
8,7 µg/m³
100% boven WHO-advies (5)
PM10
15,4 µg/m³
100% boven WHO-advies (15)
Licht 's nachts
Donker
gemeente: gedimd
Groen binnen 500 m
68%
gemeente 60%

Geluid: RIVM-geluidkaarten (weg en trein 2020, vliegverkeer 2022, windturbines 2024), jaargemiddelde Lden per 10 m, bemonsterd op elk adres. Overstroming: LIWO (Rijkswaterstaat), kaart maximale waterdiepte; de diepte zegt niets over de kans. Lucht: RIVM jaargemiddelde concentraties op 25 m. Licht: RIVM lichtemissiekaart 2023. Groen: RIVM groenkaart 2022, aandeel groen per 500 m. Zet de geluidkaart aan op de kaart hierboven.

Klimaat en veiligheid

Gevoelstemperatuur op een hete dag
45 °C
extreme hittestress
Woningen met extreme hittestress (41 °C of meer)
99%
gemeente 95%
Hitte-eilandeffect
0,6–0,8 °C
gemiddeld warmer dan het buitengebied
Woningen met een koele plek binnen 300 m
59%
gemeente 83%
Droge verdieping bij de zwaarste overstroming
100%
Woningen met grotere kans op grondwateroverlast in 2050
0%
gemeente 20%
Woningen met een regenstroombaan langs het huis
0%
gemeente 3%
Woningen in de magneetveldzone van een hoogspanningslijn
0%
gemeente 0%
Woningen binnen 1 km van een windturbine
0%
gemeente 6%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): gevoelstemperatuur en hitte-eiland 2022, koele plekken, plaatsgebonden overstromingskans (minstens 20 cm water), droge verdiepingen, kans op grondwateroverlast 2050 (hoog scenario), stroombanen bij 70 mm neerslag per uur; per woning bemonsterd. Hoogspanning: RIVM Netkaart met rekenafstanden. Windturbines: RIVM. Zet de hittekaart aan op de kaart hierboven.

Veiligheid

Misdrijven per 1.000 inwoners
9
sep 2025 – aug 2026
Geregistreerde misdrijven
12
-40% t.o.v. het jaar ervoor
Woninginbraken per 1.000 woningen
0,0
0 inbraken
Gemeente
26
per 1.000 inwoners
Nederland
45
per 1.000 inwoners

Soorten misdrijven (laatste 12 maanden)

  • Mishandeling 17% 2
  • Vernieling 17% 2
  • Bedreiging 8% 1

Per jaar

  1. 272021
  2. 242022
  3. 132023
  4. 152024
  5. 192025

Bron: politie, geregistreerde misdrijven per gebied (CBS/politie open data, maandcijfers). Per 1.000 inwoners op basis van het inwonertal van het gebied; niet elk misdrijf wordt gemeld.

Leefbaarheid

Ruim voldoende Leefbaarometer 2024

zeer onvoldoendeuitstekend

Leefbaarheid
Ruim voldoende
klasse 6 van 9, meting 2024
Score
4,11
+0,01 t.o.v. het landelijk gemiddelde
Sinds de vorige meting
+0,02
meting 2022: Ruim voldoende
Gemeente
Goed
score 4,14

Vijf dimensies, afwijking van het landelijk gemiddelde

  • Fysieke omgeving groen, water, bebouwing, geluid −0,01 voldoende
  • Woningvoorraad type, bouwjaar, eigendom +0,02 voldoende
  • Voorzieningen winkels, scholen, zorg, OV −0,11 onvoldoende
  • Sociale samenhang bevolkingsopbouw, verhuizingen +0,02 voldoende
  • Overlast en onveiligheid criminaliteit en overlast +0,08 goed

Bron: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), tweejaarlijkse schatting op basis van ruim honderd kenmerken; de score drukt uit hoe bewoners de leefbaarheid gemiddeld waarderen. Negatief = onder het landelijk gemiddelde.

Bodem en fundering

Bodemdaling (totaal)
−0,4 mm per jaar
gemeente −0,6 mm
Bodemdaling (ondiep)
+0,1 mm per jaar
veen en klei die inklinken
Verwachte daling tot 2050
0 cm
hoog scenario
Woningen met risico op paalrot
0,0%
zeer laag, gemeente 0,0%
Paalrot in 2050
0,0%
hoog scenario, drogere zomers
Verschilzetting in 2050
1,0%
woningen op staal met risico

Bron: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): bodemdaling uit satellietmetingen (Bodemdalingskaart), funderingsrisico per buurt (Deltares/KCAF, aandeel woningen met houten palen of op staal dat risico loopt). Een buurtgemiddelde, geen uitspraak over één woning.

Inkomen en werk

Mediaan vermogen huishoudens
€ 319.400
Nettoarbeidsparticipatie
81%
van 15 tot 75 jaar
Zelfstandigen
14%
van de werkzame bevolking
Hoogste 20% inkomens
21,6%
aandeel personen (landelijk 20%)