Buurt Gilden

Buurt in wijk Houten Noord-Oost · gemeente Houten · Utrecht

  • 784 woningen
  • 1.795 inwoners
  • gem. bouwjaar 1983
  • gem. WOZ € 480.000

Wonen in Gilden: deze buurt in de gemeente Houten telt 784 woningen, 1.795 inwoners en 790 huishoudens. De woningen in Gilden zijn vooral van het type tussenwoning (49%) en hoekwoning (22%), gebouwd vooral in de periode 1970-1989 (94%) en met 61% koopwoningen en 39% huurwoningen. De gemiddelde WOZ-waarde is € 480.000. Van de woningen met een geregistreerd energielabel heeft 43% label A of B; het meest voorkomende energielabel is C. De leefbaarheid scoort goed volgens de Leefbaarometer, het gemiddelde geluidniveau is 47 dB (rustig) en de politie registreerde 18,9 misdrijven per 1.000 inwoners (landelijk 45,3). Een supermarkt ligt gemiddeld op 500 m, een basisschool op 300 m en 37% van de huishoudens heeft kinderen. Per woning in Gilden vindt u op Huisleon de waarde-indicatie, het energielabel, de maandlasten, de leefomgeving en het actuele aanbod te koop en te huur.

Kaart

Grens volgens de CBS wijk- en buurtkaart 2024. Zoom in voor de afzonderlijke woningen; klik een woning voor de details. Open in de woningenkaart

Woningen in Gilden

Woningen
784
adressen met woonfunctie (BAG)
Gemiddeld bouwjaar
1983
Gemiddelde woonoppervlakte
119 m²
Woningvoorraad (CBS)
785
2025

Woningtype

  • Tussenwoning 49% 384
  • Hoekwoning 22% 173
  • Appartement 16% 125
  • Twee-onder-een-kap 7% 53
  • Vrijstaand 6% 49

Energielabel

  • A of beter 11% 88
  • B 32% 248
  • C 50% 392
  • D 5% 40
  • E 0% 1
  • F 0% 3
  • G 1% 7
  • Geen label 1% 5

Bouwperiode

  • Voor 1945 1% 9
  • 1945–1969 1% 4
  • 1970–1989 94% 740
  • 1990–2009 3% 24
  • 2010 en later 1% 6
  • Onbekend 0% 1

Bewoners

Inwoners
1.795
1 januari 2025
Huishoudens
790
gem. 2,3 personen
Eenpersoonshuishoudens
31%
Nederland: 40%
Huishoudens met kinderen
37%
Nederland: 32%
Bevolkingsdichtheid
5.697
inwoners per km²
Oppervlakte
0,3 km²
Geboren buiten Nederland
9%
Nederland: 16%
Personen in armoede
2%
Nederland: 3%
Bijstandsuitkeringen
11
per 1.000 inwoners · Nederland: 22
Nettoarbeidsparticipatie
70%
Nederland: 72%
Werknemers met vast contract
59%
Nederland: 56%

Leeftijdsopbouw

  • 0–15 jaar 16% 290
  • 15–25 jaar 12% 210
  • 25–45 jaar 23% 405
  • 45–65 jaar 26% 470
  • 65 jaar en ouder 23% 420

Herkomst

  • Nederland 83% 1.485
  • Europa (excl. Nederland) 6% 100
  • Buiten Europa 12% 215

Opleidingsniveau (15–75 jaar)

  • Basisonderwijs, vmbo, mbo 1 23% 320
  • Havo, vwo, mbo 2–4 36% 500
  • Hbo, wo 41% 560

Bron: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst volgens de CBS-indeling (geboorteland van de persoon of van de ouders); opleidingsniveau van 15- tot 75-jarigen; inkomen gestandaardiseerd voor de grootte en samenstelling van het huishouden; kleine aantallen worden door het CBS niet gepubliceerd.

Wonen en waarde

Gemiddelde WOZ-waarde
€ 480.000
CBS 2024
Koopwoningen
61%
Huurwoningen
39%
29% corporatie
Eengezinswoningen
84%
16% meergezins
Gebouwd in de laatste 10 jaar
1%
Onbewoonde woningen
1%
Nieuwbouw in het jaar
0
opgeleverde woningen

De WOZ-waarde is het gemiddelde van alle woningen in het gebied (waardepeildatum 1 januari van het jaar ervoor), geen marktwaarde van een specifieke woning.

Energie

Gem. stroomverbruik
2.410 kWh
per woning per jaar
Gem. teruglevering
920 kWh
zonnestroom per woning
Gem. gasverbruik
770 m³
per woning per jaar
Woningen met zonnepanelen
47%
Aardgasvrij
2%
Hoofdzakelijk elektrisch verwarmd
6%
Verwarming (WarmteAtlas)
98% cv, 2% elektrisch
2022
Aardwarmtepotentie
Ongunstig
Slochteren-formatie

Verbruik is het gemiddelde van alle woningen met een aansluiting in het gebied (CBS); de labelverdeling staat bij "Woningen".

Voorzieningen en bereikbaarheid

Grote supermarkt
500 m
gem. afstand
Huisartsenpraktijk
1,3 km
gem. afstand
Basisschool
300 m
gem. afstand
Kinderdagverblijf
300 m
gem. afstand
Scholen binnen 3 km
9
Stedelijkheid
Sterk stedelijk
2.047 adressen per km²
Auto's per huishouden
1,0
765 personenauto's
Bedrijfsvestigingen
190
waarvan 10 handel en horeca

Afstanden over de weg, gemiddeld voor alle inwoners van het gebied (CBS).

Scholen

4 scholen in buurt Gilden, met leerlingen en het oordeel van de Inspectie.

Alle scholen in gemeente Houten

DUO open onderwijsdata en Inspectie van het Onderwijs; de school is aan de buurt gekoppeld via het adres van de vestiging.

Leefomgeving: geluid, water, lucht, licht en groen

Gemiddeld geluidniveau (Lden)
47 dB
gemeente 50 dB
Woningen met wegverkeer boven 55 dB
9%
gemeente 13%
Woningen met treinverkeer boven 55 dB
0%
gemeente 7%
Woningen met vliegverkeer boven 48 dB
0%
gemeente 0%
Woningen met windturbinegeluid boven 40 dB
0%
gemeente 0%
's Nachts wegverkeer boven 50 dB
5%
gemeente 4%

Geluidniveau van de 784 woningen

  • tot 45 dB: zeer rustig 46% 360
  • 46–50 dB: rustig 37% 287
  • 51–55 dB: redelijk 10% 75
  • 56–60 dB: druk 4% 35
  • 61–65 dB: lawaaiig 3% 27

Overstroming

Woningen die kunnen overstromen
83%
gemeente 96%
Waarvan meer dan 0,5 m water
78%
Waarvan meer dan 2 m water
0%
Maximale waterdiepte
1,6 m
gemiddeld 0,9 m waar het overstroomt

Lucht, licht en groen

NO₂
12,5 µg/m³
100% boven WHO-advies (10)
PM2,5
9,1 µg/m³
100% boven WHO-advies (5)
PM10
15,3 µg/m³
100% boven WHO-advies (15)
Licht 's nachts
Verlicht
gemeente: verlicht
Groen binnen 500 m
58%
gemeente 62%

Geluid: RIVM-geluidkaarten (weg en trein 2020, vliegverkeer 2022, windturbines 2024), jaargemiddelde Lden per 10 m, bemonsterd op elk adres. Overstroming: LIWO (Rijkswaterstaat), kaart maximale waterdiepte; de diepte zegt niets over de kans. Lucht: RIVM jaargemiddelde concentraties op 25 m. Licht: RIVM lichtemissiekaart 2023. Groen: RIVM groenkaart 2022, aandeel groen per 500 m. Zet de geluidkaart aan op de kaart hierboven.

Klimaat en veiligheid

Gevoelstemperatuur op een hete dag
44 °C
extreme hittestress
Woningen met extreme hittestress (41 °C of meer)
86%
gemeente 97%
Hitte-eilandeffect
1,2–1,4 °C
gemiddeld warmer dan het buitengebied
Woningen met een koele plek binnen 300 m
100%
gemeente 55%
Woningen met middelgrote of grote overstromingskans
100%
gemeente 99%
Droge verdieping bij de zwaarste overstroming
93%
Woningen met grotere kans op grondwateroverlast in 2050
42%
gemeente 41%
Woningen met een regenstroombaan langs het huis
10%
gemeente 10%
Woningen in de magneetveldzone van een hoogspanningslijn
0%
gemeente 0%
Woningen binnen 1 km van een windturbine
0%
gemeente 4%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): gevoelstemperatuur en hitte-eiland 2022, koele plekken, plaatsgebonden overstromingskans (minstens 20 cm water), droge verdiepingen, kans op grondwateroverlast 2050 (hoog scenario), stroombanen bij 70 mm neerslag per uur; per woning bemonsterd. Hoogspanning: RIVM Netkaart met rekenafstanden. Windturbines: RIVM. Zet de hittekaart aan op de kaart hierboven.

Veiligheid

Misdrijven per 1.000 inwoners
19
sep 2025 – aug 2026
Geregistreerde misdrijven
34
-17% t.o.v. het jaar ervoor
Woninginbraken per 1.000 woningen
16,6
13 inbraken
Gemeente
34
per 1.000 inwoners
Nederland
45
per 1.000 inwoners

Soorten misdrijven (laatste 12 maanden)

  • Woninginbraak 38% 13
  • Vernieling 12% 4
  • Mishandeling 6% 2
  • Autodiefstal 3% 1
  • Zakkenrollerij 3% 1
  • Bedreiging 3% 1

Per jaar

  1. 472021
  2. 412022
  3. 302023
  4. 462024
  5. 362025

Bron: politie, geregistreerde misdrijven per gebied (CBS/politie open data, maandcijfers). Per 1.000 inwoners op basis van het inwonertal van het gebied; niet elk misdrijf wordt gemeld.

Leefbaarheid

Goed Leefbaarometer 2024

zeer onvoldoendeuitstekend

Leefbaarheid
Goed
klasse 7 van 9, meting 2024
Score
4,14
+0,03 t.o.v. het landelijk gemiddelde
Sinds de vorige meting
+0,01
meting 2022: Goed
Gemeente
Goed
score 4,15

Vijf dimensies, afwijking van het landelijk gemiddelde

  • Fysieke omgeving groen, water, bebouwing, geluid +0,00 voldoende
  • Woningvoorraad type, bouwjaar, eigendom +0,02 voldoende
  • Voorzieningen winkels, scholen, zorg, OV −0,03 voldoende
  • Sociale samenhang bevolkingsopbouw, verhuizingen −0,01 voldoende
  • Overlast en onveiligheid criminaliteit en overlast +0,05 ruim voldoende

Bron: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), tweejaarlijkse schatting op basis van ruim honderd kenmerken; de score drukt uit hoe bewoners de leefbaarheid gemiddeld waarderen. Negatief = onder het landelijk gemiddelde.

Bodem en fundering

Bodemdaling (totaal)
−0,0 mm per jaar
gemeente −1,0 mm
Bodemdaling (ondiep)
+0,5 mm per jaar
veen en klei die inklinken
Verwachte daling tot 2050
1 cm
hoog scenario
Woningen met risico op paalrot
0,0%
zeer laag, gemeente 0,3%
Paalrot in 2050
0,0%
hoog scenario, drogere zomers
Verschilzetting in 2050
0,3%
woningen op staal met risico

Bron: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): bodemdaling uit satellietmetingen (Bodemdalingskaart), funderingsrisico per buurt (Deltares/KCAF, aandeel woningen met houten palen of op staal dat risico loopt). Een buurtgemiddelde, geen uitspraak over één woning.

Inkomen en werk

Mediaan vermogen huishoudens
€ 308.300
Nettoarbeidsparticipatie
70%
van 15 tot 75 jaar
Zelfstandigen
16%
van de werkzame bevolking
Hoogste 20% inkomens
25,7%
aandeel personen (landelijk 20%)