Buurt Overberg

Buurt in wijk Amerongen · gemeente Utrechtse Heuvelrug · Utrecht

  • 335 woningen
  • 1.435 inwoners
  • gem. bouwjaar 1983
  • gem. WOZ € 590.000

Wonen in Overberg: deze buurt in de gemeente Utrechtse Heuvelrug telt 335 woningen, 1.435 inwoners en 600 huishoudens. De woningen in Overberg zijn vooral van het type vrijstaand (56%) en twee-onder-een-kap (25%), gebouwd vooral in de periode 1990-2009 (30%) en met 87% koopwoningen en 12% huurwoningen. De gemiddelde WOZ-waarde is € 590.000. Van de woningen met een geregistreerd energielabel heeft 43% label A of B; het meest voorkomende energielabel is B. De leefbaarheid scoort goed volgens de Leefbaarometer, het gemiddelde geluidniveau is 54 dB (redelijk) en de politie registreerde 20,9 misdrijven per 1.000 inwoners (landelijk 45,3). Een supermarkt ligt gemiddeld op 3,5 km, een basisschool op 1,2 km en 35% van de huishoudens heeft kinderen. Per woning in Overberg vindt u op Huisleon de waarde-indicatie, het energielabel, de maandlasten, de leefomgeving en het actuele aanbod te koop en te huur.

Kaart

Grens volgens de CBS wijk- en buurtkaart 2024. Zoom in voor de afzonderlijke woningen; klik een woning voor de details. Open in de woningenkaart

Woningen in Overberg

Woningen
335
adressen met woonfunctie (BAG)
Gemiddeld bouwjaar
1983
Gemiddelde woonoppervlakte
177 m²
Woningvoorraad (CBS)
364
2025

Woningtype

  • Vrijstaand 56% 186
  • Twee-onder-een-kap 25% 84
  • Appartement 7% 24
  • Tussenwoning 7% 22
  • Hoekwoning 6% 19

Energielabel

  • A of beter 13% 45
  • B 18% 61
  • C 17% 57
  • D 10% 34
  • E 1% 5
  • F 7% 23
  • G 7% 22
  • Geen label 26% 88

Bouwperiode

  • Voor 1945 11% 36
  • 1945–1969 16% 52
  • 1970–1989 26% 86
  • 1990–2009 30% 101
  • 2010 en later 18% 60

Bewoners

Inwoners
1.435
1 januari 2025
Huishoudens
600
gem. 2,5 personen
Eenpersoonshuishoudens
38%
Nederland: 40%
Huishoudens met kinderen
35%
Nederland: 32%
Bevolkingsdichtheid
163
inwoners per km²
Oppervlakte
9,1 km²
waarvan 0,1 km² water
Geboren buiten Nederland
6%
Nederland: 16%
Personen in armoede
4%
Nederland: 3%
Bijstandsuitkeringen
7
per 1.000 inwoners · Nederland: 22
Nettoarbeidsparticipatie
76%
Nederland: 72%
Werknemers met vast contract
44%
Nederland: 56%

Leeftijdsopbouw

  • 0–15 jaar 18% 260
  • 15–25 jaar 14% 200
  • 25–45 jaar 20% 285
  • 45–65 jaar 30% 425
  • 65 jaar en ouder 18% 260

Herkomst

  • Nederland 92% 1.350
  • Europa (excl. Nederland) 5% 70
  • Buiten Europa 4% 55

Opleidingsniveau (15–75 jaar)

  • Basisonderwijs, vmbo, mbo 1 27% 290
  • Havo, vwo, mbo 2–4 48% 520
  • Hbo, wo 25% 270

Bron: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst volgens de CBS-indeling (geboorteland van de persoon of van de ouders); opleidingsniveau van 15- tot 75-jarigen; inkomen gestandaardiseerd voor de grootte en samenstelling van het huishouden; kleine aantallen worden door het CBS niet gepubliceerd.

Wonen en waarde

Gemiddelde WOZ-waarde
€ 590.000
CBS 2024
Koopwoningen
87%
Huurwoningen
12%
1% corporatie
Eengezinswoningen
93%
7% meergezins
Gebouwd in de laatste 10 jaar
8%
Onbewoonde woningen
5%
Nieuwbouw in het jaar
2
opgeleverde woningen

De WOZ-waarde is het gemiddelde van alle woningen in het gebied (waardepeildatum 1 januari van het jaar ervoor), geen marktwaarde van een specifieke woning.

Energie

Gem. stroomverbruik
3.990 kWh
per woning per jaar
Gem. teruglevering
1.960 kWh
zonnestroom per woning
Gem. gasverbruik
1.160 m³
per woning per jaar
Woningen met zonnepanelen
57%
Aardgasvrij
7%
Hoofdzakelijk elektrisch verwarmd
12%
Verwarming (WarmteAtlas)
85% cv, 5% elektrisch
2022
Aardwarmtepotentie
Ongunstig
Slochteren-formatie

Verbruik is het gemiddelde van alle woningen met een aansluiting in het gebied (CBS); de labelverdeling staat bij "Woningen".

Voorzieningen en bereikbaarheid

Grote supermarkt
3,5 km
gem. afstand
Huisartsenpraktijk
3,1 km
gem. afstand
Basisschool
1,2 km
gem. afstand
Kinderdagverblijf
1,2 km
gem. afstand
Scholen binnen 3 km
2
Stedelijkheid
Niet stedelijk
177 adressen per km²
Auto's per huishouden
1,2
695 personenauto's
Bedrijfsvestigingen
285
waarvan 40 handel en horeca

Afstanden over de weg, gemiddeld voor alle inwoners van het gebied (CBS).

Scholen

1 school in buurt Overberg, met leerlingen en het oordeel van de Inspectie.

Alle scholen in gemeente Utrechtse Heuvelrug

DUO open onderwijsdata en Inspectie van het Onderwijs; de school is aan de buurt gekoppeld via het adres van de vestiging.

Leefomgeving: geluid, water, lucht, licht en groen

Gemiddeld geluidniveau (Lden)
54 dB
gemeente 50 dB
Woningen met wegverkeer boven 55 dB
30%
gemeente 18%
Woningen met treinverkeer boven 55 dB
17%
gemeente 3%
Woningen met vliegverkeer boven 48 dB
0%
gemeente 0%
Woningen met windturbinegeluid boven 40 dB
0%
's Nachts wegverkeer boven 50 dB
10%
gemeente 7%

Geluidniveau van de 335 woningen

  • tot 45 dB: zeer rustig 7% 22
  • 46–50 dB: rustig 32% 106
  • 51–55 dB: redelijk 21% 72
  • 56–60 dB: druk 30% 101
  • 61–65 dB: lawaaiig 10% 32
  • 66–70 dB: zeer lawaaiig 1% 2

Overstroming

Woningen die kunnen overstromen
23%
gemeente 19%
Waarvan meer dan 0,5 m water
20%
Waarvan meer dan 2 m water
6%
Maximale waterdiepte
3,4 m
gemiddeld 1,5 m waar het overstroomt

Lucht, licht en groen

NO₂
10,6 µg/m³
70% boven WHO-advies (10)
PM2,5
8,7 µg/m³
100% boven WHO-advies (5)
PM10
15,1 µg/m³
67% boven WHO-advies (15)
Licht 's nachts
Donker
gemeente: donker
Groen binnen 500 m
89%
gemeente 74%

Geluid: RIVM-geluidkaarten (weg en trein 2020, vliegverkeer 2022, windturbines 2024), jaargemiddelde Lden per 10 m, bemonsterd op elk adres. Overstroming: LIWO (Rijkswaterstaat), kaart maximale waterdiepte; de diepte zegt niets over de kans. Lucht: RIVM jaargemiddelde concentraties op 25 m. Licht: RIVM lichtemissiekaart 2023. Groen: RIVM groenkaart 2022, aandeel groen per 500 m. Zet de geluidkaart aan op de kaart hierboven.

Klimaat en veiligheid

Gevoelstemperatuur op een hete dag
42 °C
extreme hittestress
Woningen met extreme hittestress (41 °C of meer)
83%
gemeente 80%
Hitte-eilandeffect
0,2–0,4 °C
gemiddeld warmer dan het buitengebied
Woningen met een koele plek binnen 300 m
87%
gemeente 87%
Woningen met middelgrote of grote overstromingskans
75%
gemeente 90%
Droge verdieping bij de zwaarste overstroming
86%
Woningen met grotere kans op grondwateroverlast in 2050
52%
gemeente 83%
Woningen met een regenstroombaan langs het huis
1%
gemeente 6%
Woningen in de magneetveldzone van een hoogspanningslijn
0%
gemeente 1%
Woningen binnen 1 km van een windturbine
0%
gemeente 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): gevoelstemperatuur en hitte-eiland 2022, koele plekken, plaatsgebonden overstromingskans (minstens 20 cm water), droge verdiepingen, kans op grondwateroverlast 2050 (hoog scenario), stroombanen bij 70 mm neerslag per uur; per woning bemonsterd. Hoogspanning: RIVM Netkaart met rekenafstanden. Windturbines: RIVM. Zet de hittekaart aan op de kaart hierboven.

Veiligheid

Misdrijven per 1.000 inwoners
21
sep 2025 – aug 2026
Geregistreerde misdrijven
30
-29% t.o.v. het jaar ervoor
Woninginbraken per 1.000 woningen
0,0
0 inbraken
Gemeente
30
per 1.000 inwoners
Nederland
45
per 1.000 inwoners

Soorten misdrijven (laatste 12 maanden)

  • Mishandeling 7% 2
  • Drugshandel 7% 2
  • Diefstal uit auto 3% 1
  • Bedreiging 3% 1
  • Vernieling 3% 1

Per jaar

  1. 412021
  2. 232022
  3. 372023
  4. 342024
  5. 382025

Bron: politie, geregistreerde misdrijven per gebied (CBS/politie open data, maandcijfers). Per 1.000 inwoners op basis van het inwonertal van het gebied; niet elk misdrijf wordt gemeld.

Leefbaarheid

Goed Leefbaarometer 2024

zeer onvoldoendeuitstekend

Leefbaarheid
Goed
klasse 7 van 9, meting 2024
Score
4,17
+0,07 t.o.v. het landelijk gemiddelde
Sinds de vorige meting
+0,02
meting 2022: Goed
Gemeente
Zeer goed
score 4,19

Vijf dimensies, afwijking van het landelijk gemiddelde

  • Fysieke omgeving groen, water, bebouwing, geluid −0,04 voldoende
  • Woningvoorraad type, bouwjaar, eigendom +0,04 ruim voldoende
  • Voorzieningen winkels, scholen, zorg, OV −0,12 onvoldoende
  • Sociale samenhang bevolkingsopbouw, verhuizingen +0,10 goed
  • Overlast en onveiligheid criminaliteit en overlast +0,09 goed

Bron: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), tweejaarlijkse schatting op basis van ruim honderd kenmerken; de score drukt uit hoe bewoners de leefbaarheid gemiddeld waarderen. Negatief = onder het landelijk gemiddelde.

Bodem en fundering

Bodemdaling (totaal)
−1,2 mm per jaar
gemeente −0,5 mm
Bodemdaling (ondiep)
−0,5 mm per jaar
veen en klei die inklinken
Verwachte daling tot 2050
0 cm
hoog scenario
Woningen met risico op paalrot
0,1%
zeer laag, gemeente 0,1%
Paalrot in 2050
0,2%
hoog scenario, drogere zomers
Verschilzetting in 2050
1,0%
woningen op staal met risico

Bron: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): bodemdaling uit satellietmetingen (Bodemdalingskaart), funderingsrisico per buurt (Deltares/KCAF, aandeel woningen met houten palen of op staal dat risico loopt). Een buurtgemiddelde, geen uitspraak over één woning.

Inkomen en werk

Mediaan vermogen huishoudens
€ 269.800
Nettoarbeidsparticipatie
76%
van 15 tot 75 jaar
Zelfstandigen
33%
van de werkzame bevolking
Hoogste 20% inkomens
20,2%
aandeel personen (landelijk 20%)