Buurt Peij

Buurt in wijk Peij · gemeente Echt-Susteren · Limburg

  • 1.444 woningen
  • 2.995 inwoners
  • gem. bouwjaar 1974
  • gem. WOZ € 301.000

Wonen in Peij: deze buurt in de gemeente Echt-Susteren telt 1.444 woningen, 2.995 inwoners en 1.385 huishoudens. De woningen in Peij zijn vooral van het type vrijstaand (24%) en tussenwoning (22%), gebouwd vooral in de periode 1970-1989 (30%) en met 70% koopwoningen en 30% huurwoningen. De gemiddelde WOZ-waarde is € 301.000. Van de woningen met een geregistreerd energielabel heeft 45% label A of B; het meest voorkomende energielabel is A. De leefbaarheid scoort goed volgens de Leefbaarometer, het gemiddelde geluidniveau is 51 dB (redelijk) en de politie registreerde 25,7 misdrijven per 1.000 inwoners (landelijk 45,3). Een supermarkt ligt gemiddeld op 600 m, een basisschool op 700 m en 31% van de huishoudens heeft kinderen. Per woning in Peij vindt u op Huisleon de waarde-indicatie, het energielabel, de maandlasten, de leefomgeving en het actuele aanbod te koop en te huur.

Kaart

Grens volgens de CBS wijk- en buurtkaart 2024. Zoom in voor de afzonderlijke woningen; klik een woning voor de details. Open in de woningenkaart

Woningen in Peij

Woningen
1.444
adressen met woonfunctie (BAG)
Gemiddeld bouwjaar
1974
Gemiddelde woonoppervlakte
143 m²
Woningvoorraad (CBS)
1.422
2025

Woningtype

  • Vrijstaand 24% 353
  • Tussenwoning 22% 323
  • Appartement 22% 312
  • Twee-onder-een-kap 17% 247
  • Hoekwoning 14% 209

Energielabel

  • A of beter 34% 491
  • B 9% 133
  • C 21% 299
  • D 11% 162
  • E 4% 52
  • F 9% 128
  • G 9% 133
  • Geen label 3% 46

Bouwperiode

  • Voor 1945 14% 199
  • 1945–1969 25% 356
  • 1970–1989 30% 431
  • 1990–2009 20% 285
  • 2010 en later 12% 173

Bewoners

Inwoners
2.995
1 januari 2025
Huishoudens
1.385
gem. 2,1 personen
Eenpersoonshuishoudens
36%
Nederland: 40%
Huishoudens met kinderen
31%
Nederland: 32%
Bevolkingsdichtheid
2.447
inwoners per km²
Oppervlakte
1,2 km²
Geboren buiten Nederland
9%
Nederland: 16%
Personen in armoede
2%
Nederland: 3%
Bijstandsuitkeringen
13
per 1.000 inwoners · Nederland: 22
Nettoarbeidsparticipatie
67%
Nederland: 72%
Werknemers met vast contract
64%
Nederland: 56%

Leeftijdsopbouw

  • 0–15 jaar 13% 400
  • 15–25 jaar 9% 265
  • 25–45 jaar 21% 640
  • 45–65 jaar 27% 820
  • 65 jaar en ouder 29% 865

Herkomst

  • Nederland 82% 2.445
  • Europa (excl. Nederland) 11% 340
  • Buiten Europa 7% 200

Opleidingsniveau (15–75 jaar)

  • Basisonderwijs, vmbo, mbo 1 29% 620
  • Havo, vwo, mbo 2–4 39% 850
  • Hbo, wo 32% 700

Bron: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst volgens de CBS-indeling (geboorteland van de persoon of van de ouders); opleidingsniveau van 15- tot 75-jarigen; inkomen gestandaardiseerd voor de grootte en samenstelling van het huishouden; kleine aantallen worden door het CBS niet gepubliceerd.

Wonen en waarde

Gemiddelde WOZ-waarde
€ 301.000
CBS 2024
Koopwoningen
70%
Huurwoningen
30%
23% corporatie
Eengezinswoningen
80%
20% meergezins
Gebouwd in de laatste 10 jaar
5%
Onbewoonde woningen
4%
Nieuwbouw in het jaar
4
opgeleverde woningen

De WOZ-waarde is het gemiddelde van alle woningen in het gebied (waardepeildatum 1 januari van het jaar ervoor), geen marktwaarde van een specifieke woning.

Energie

Gem. stroomverbruik
2.920 kWh
per woning per jaar
Gem. teruglevering
1.370 kWh
zonnestroom per woning
Gem. gasverbruik
900 m³
per woning per jaar
Woningen met zonnepanelen
54%
Aardgasvrij
3%
Hoofdzakelijk elektrisch verwarmd
9%
Verwarming (WarmteAtlas)
94% cv, 2% blok, 3% elektrisch
2022
Aardwarmtepotentie
Ongunstig
Slochteren-formatie

Verbruik is het gemiddelde van alle woningen met een aansluiting in het gebied (CBS); de labelverdeling staat bij "Woningen".

Voorzieningen en bereikbaarheid

Grote supermarkt
600 m
gem. afstand
Huisartsenpraktijk
500 m
gem. afstand
Basisschool
700 m
gem. afstand
Kinderdagverblijf
400 m
gem. afstand
Scholen binnen 3 km
4
Stedelijkheid
Weinig stedelijk
841 adressen per km²
Auto's per huishouden
1,1
1.594 personenauto's
Bedrijfsvestigingen
325
waarvan 70 handel en horeca

Afstanden over de weg, gemiddeld voor alle inwoners van het gebied (CBS).

Scholen

1 school in buurt Peij, met leerlingen en het oordeel van de Inspectie.

Alle scholen in gemeente Echt-Susteren

DUO open onderwijsdata en Inspectie van het Onderwijs; de school is aan de buurt gekoppeld via het adres van de vestiging.

Leefomgeving: geluid, water, lucht, licht en groen

Gemiddeld geluidniveau (Lden)
51 dB
gemeente 52 dB
Woningen met wegverkeer boven 55 dB
27%
gemeente 19%
Woningen met treinverkeer boven 55 dB
0%
gemeente 3%
Woningen met vliegverkeer boven 48 dB
0%
gemeente 0%
Woningen met windturbinegeluid boven 40 dB
0%
gemeente 3%
's Nachts wegverkeer boven 50 dB
21%
gemeente 8%

Geluidniveau van de 1.444 woningen

  • tot 45 dB: zeer rustig 27% 386
  • 46–50 dB: rustig 37% 537
  • 51–55 dB: redelijk 10% 142
  • 56–60 dB: druk 9% 133
  • 61–65 dB: lawaaiig 16% 224
  • 66–70 dB: zeer lawaaiig 2% 22

Overstroming

Woningen die kunnen overstromen
0%
gemeente 11%
Waarvan meer dan 0,5 m water
0%
Waarvan meer dan 2 m water
0%
Maximale waterdiepte
geen

Lucht, licht en groen

NO₂
10,0 µg/m³
23% boven WHO-advies (10)
PM2,5
7,8 µg/m³
100% boven WHO-advies (5)
PM10
13,2 µg/m³
0% boven WHO-advies (15)
Licht 's nachts
Gedimd
gemeente: gedimd
Groen binnen 500 m
49%
gemeente 55%

Geluid: RIVM-geluidkaarten (weg en trein 2020, vliegverkeer 2022, windturbines 2024), jaargemiddelde Lden per 10 m, bemonsterd op elk adres. Overstroming: LIWO (Rijkswaterstaat), kaart maximale waterdiepte; de diepte zegt niets over de kans. Lucht: RIVM jaargemiddelde concentraties op 25 m. Licht: RIVM lichtemissiekaart 2023. Groen: RIVM groenkaart 2022, aandeel groen per 500 m. Zet de geluidkaart aan op de kaart hierboven.

Klimaat en veiligheid

Gevoelstemperatuur op een hete dag
46 °C
extreme hittestress
Woningen met extreme hittestress (41 °C of meer)
99%
gemeente 98%
Hitte-eilandeffect
0,6–0,8 °C
gemiddeld warmer dan het buitengebied
Woningen met een koele plek binnen 300 m
67%
gemeente 78%
Droge verdieping bij de zwaarste overstroming
100%
Woningen met grotere kans op grondwateroverlast in 2050
100%
gemeente 87%
Woningen met een regenstroombaan langs het huis
3%
gemeente 7%
Woningen in de magneetveldzone van een hoogspanningslijn
0%
gemeente 1%
Woningen binnen 1 km van een windturbine
0%
gemeente 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): gevoelstemperatuur en hitte-eiland 2022, koele plekken, plaatsgebonden overstromingskans (minstens 20 cm water), droge verdiepingen, kans op grondwateroverlast 2050 (hoog scenario), stroombanen bij 70 mm neerslag per uur; per woning bemonsterd. Hoogspanning: RIVM Netkaart met rekenafstanden. Windturbines: RIVM. Zet de hittekaart aan op de kaart hierboven.

Veiligheid

Misdrijven per 1.000 inwoners
26
sep 2025 – aug 2026
Geregistreerde misdrijven
77
-17% t.o.v. het jaar ervoor
Woninginbraken per 1.000 woningen
2,1
3 inbraken
Gemeente
41
per 1.000 inwoners
Nederland
45
per 1.000 inwoners

Soorten misdrijven (laatste 12 maanden)

  • Vernieling 10% 8
  • Winkeldiefstal 6% 5
  • Bedreiging 5% 4
  • Mishandeling 5% 4
  • Woninginbraak 4% 3
  • Diefstal uit auto 4% 3
  • Drugshandel 4% 3
  • Fietsdiefstal 3% 2

Per jaar

  1. 892021
  2. 1162022
  3. 1022023
  4. 872024
  5. 972025

Bron: politie, geregistreerde misdrijven per gebied (CBS/politie open data, maandcijfers). Per 1.000 inwoners op basis van het inwonertal van het gebied; niet elk misdrijf wordt gemeld.

Leefbaarheid

Goed Leefbaarometer 2024

zeer onvoldoendeuitstekend

Leefbaarheid
Goed
klasse 7 van 9, meting 2024
Score
4,18
+0,08 t.o.v. het landelijk gemiddelde
Sinds de vorige meting
+0,01
meting 2022: Goed
Gemeente
Goed
score 4,15

Vijf dimensies, afwijking van het landelijk gemiddelde

  • Fysieke omgeving groen, water, bebouwing, geluid +0,00 voldoende
  • Woningvoorraad type, bouwjaar, eigendom +0,05 ruim voldoende
  • Voorzieningen winkels, scholen, zorg, OV −0,06 zwak
  • Sociale samenhang bevolkingsopbouw, verhuizingen +0,03 voldoende
  • Overlast en onveiligheid criminaliteit en overlast +0,06 ruim voldoende

Bron: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), tweejaarlijkse schatting op basis van ruim honderd kenmerken; de score drukt uit hoe bewoners de leefbaarheid gemiddeld waarderen. Negatief = onder het landelijk gemiddelde.

Bodem en fundering

Bodemdaling (totaal)
−1,1 mm per jaar
gemeente −1,0 mm
Bodemdaling (ondiep)
−0,1 mm per jaar
veen en klei die inklinken
Verwachte daling tot 2050
0 cm
hoog scenario
Woningen met risico op paalrot
0,0%
zeer laag, gemeente 0,0%
Paalrot in 2050
0,0%
hoog scenario, drogere zomers
Verschilzetting in 2050
1,0%
woningen op staal met risico

Bron: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): bodemdaling uit satellietmetingen (Bodemdalingskaart), funderingsrisico per buurt (Deltares/KCAF, aandeel woningen met houten palen of op staal dat risico loopt). Een buurtgemiddelde, geen uitspraak over één woning.

Inkomen en werk

Gem. inkomen per inwoner
€ 34.200
per jaar
Mediaan vermogen huishoudens
€ 194.700
Nettoarbeidsparticipatie
67%
van 15 tot 75 jaar
Zelfstandigen
13%
van de werkzame bevolking
Hoogste 20% inkomens
17%
aandeel personen (landelijk 20%)