Buurt Roderwolde

Buurt in wijk Roden · gemeente Noordenveld · Drenthe

  • 110 woningen
  • 290 inwoners
  • gem. bouwjaar 1967
  • gem. WOZ € 433.000

Wonen in Roderwolde: deze buurt in de gemeente Noordenveld telt 110 woningen, 290 inwoners en 125 huishoudens. De woningen in Roderwolde zijn vooral van het type vrijstaand (66%) en twee-onder-een-kap (25%), gebouwd vooral in de periode 1970-1989 (33%) en met 82% koopwoningen en 18% huurwoningen. De gemiddelde WOZ-waarde is € 433.000. Van de woningen met een geregistreerd energielabel heeft 40% label A of B; het meest voorkomende energielabel is C. De leefbaarheid scoort uitstekend volgens de Leefbaarometer, het gemiddelde geluidniveau is 42 dB (zeer rustig) en de politie registreerde 3,4 misdrijven per 1.000 inwoners (landelijk 45,3). Een supermarkt ligt gemiddeld op 4,9 km, een basisschool op 300 m en 32% van de huishoudens heeft kinderen. Per woning in Roderwolde vindt u op Huisleon de waarde-indicatie, het energielabel, de maandlasten, de leefomgeving en het actuele aanbod te koop en te huur.

Kaart

Grens volgens de CBS wijk- en buurtkaart 2024. Zoom in voor de afzonderlijke woningen; klik een woning voor de details. Open in de woningenkaart

Woningen in Roderwolde

Woningen
110
adressen met woonfunctie (BAG)
Gemiddeld bouwjaar
1967
Gemiddelde woonoppervlakte
182 m²
Woningvoorraad (CBS)
126
2025

Woningtype

  • Vrijstaand 66% 73
  • Twee-onder-een-kap 25% 27
  • Hoekwoning 5% 6
  • Tussenwoning 4% 4

Energielabel

  • A of beter 23% 25
  • B 17% 19
  • C 24% 26
  • D 2% 2
  • E 5% 5
  • F 9% 10
  • G 20% 22
  • Geen label 1% 1

Bouwperiode

  • Voor 1945 22% 24
  • 1945–1969 23% 25
  • 1970–1989 33% 36
  • 1990–2009 19% 21
  • 2010 en later 4% 4

Bewoners

Inwoners
290
1 januari 2025
Huishoudens
125
gem. 2,2 personen
Eenpersoonshuishoudens
20%
Nederland: 40%
Huishoudens met kinderen
32%
Nederland: 32%
Bevolkingsdichtheid
430
inwoners per km²
Oppervlakte
0,7 km²
Geboren buiten Nederland
2%
Nederland: 16%
Personen in armoede
1%
Nederland: 3%
Bijstandsuitkeringen
0
per 1.000 inwoners · Nederland: 22
Nettoarbeidsparticipatie
72%
Nederland: 72%
Werknemers met vast contract
60%
Nederland: 56%

Leeftijdsopbouw

  • 0–15 jaar 12% 35
  • 15–25 jaar 7% 20
  • 25–45 jaar 14% 40
  • 45–65 jaar 40% 115
  • 65 jaar en ouder 26% 75

Herkomst

  • Nederland 98% 275
  • Europa (excl. Nederland) 2% 5

Bron: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst volgens de CBS-indeling (geboorteland van de persoon of van de ouders); opleidingsniveau van 15- tot 75-jarigen; inkomen gestandaardiseerd voor de grootte en samenstelling van het huishouden; kleine aantallen worden door het CBS niet gepubliceerd.

Wonen en waarde

Gemiddelde WOZ-waarde
€ 433.000
CBS 2024
Koopwoningen
82%
Huurwoningen
18%
15% corporatie
Eengezinswoningen
98%
2% meergezins
Gebouwd in de laatste 10 jaar
2%
Onbewoonde woningen
2%
Nieuwbouw in het jaar
0
opgeleverde woningen

De WOZ-waarde is het gemiddelde van alle woningen in het gebied (waardepeildatum 1 januari van het jaar ervoor), geen marktwaarde van een specifieke woning.

Energie

Gem. stroomverbruik
3.210 kWh
per woning per jaar
Gem. teruglevering
1.910 kWh
zonnestroom per woning
Gem. gasverbruik
1.220 m³
per woning per jaar
Woningen met zonnepanelen
74%
Aardgasvrij
4%
Hoofdzakelijk elektrisch verwarmd
11%
Verwarming (WarmteAtlas)
95% cv, 4% elektrisch
2022
Aardwarmtepotentie
>50%kans >5MWth
Slochteren-formatie

Verbruik is het gemiddelde van alle woningen met een aansluiting in het gebied (CBS); de labelverdeling staat bij "Woningen".

Voorzieningen en bereikbaarheid

Grote supermarkt
4,9 km
gem. afstand
Huisartsenpraktijk
5,6 km
gem. afstand
Basisschool
300 m
gem. afstand
Kinderdagverblijf
300 m
gem. afstand
Scholen binnen 3 km
1
Stedelijkheid
Niet stedelijk
48 adressen per km²
Auto's per huishouden
1,3
163 personenauto's
Bedrijfsvestigingen
40
waarvan 5 handel en horeca

Afstanden over de weg, gemiddeld voor alle inwoners van het gebied (CBS).

Scholen

1 school in buurt Roderwolde, met leerlingen en het oordeel van de Inspectie.

Alle scholen in gemeente Noordenveld

DUO open onderwijsdata en Inspectie van het Onderwijs; de school is aan de buurt gekoppeld via het adres van de vestiging.

Leefomgeving: geluid, water, lucht, licht en groen

Gemiddeld geluidniveau (Lden)
42 dB
gemeente 47 dB
Woningen met wegverkeer boven 55 dB
1%
gemeente 8%
Woningen met treinverkeer boven 55 dB
0%
Woningen met vliegverkeer boven 48 dB
0%
gemeente 0%
Woningen met windturbinegeluid boven 40 dB
0%
's Nachts wegverkeer boven 50 dB
0%
gemeente 3%

Geluidniveau van de 110 woningen

  • tot 45 dB: zeer rustig 69% 76
  • 46–50 dB: rustig 27% 30
  • 51–55 dB: redelijk 3% 3
  • 56–60 dB: druk 1% 1

Overstroming

Woningen die kunnen overstromen
39%
gemeente 1%
Waarvan meer dan 0,5 m water
3%
Waarvan meer dan 2 m water
0%
Maximale waterdiepte
0,8 m
gemiddeld 0,2 m waar het overstroomt

Lucht, licht en groen

NO₂
6,0 µg/m³
0% boven WHO-advies (10)
PM2,5
6,1 µg/m³
100% boven WHO-advies (5)
PM10
11,9 µg/m³
0% boven WHO-advies (15)
Licht 's nachts
Donker
gemeente: donker
Groen binnen 500 m
87%
gemeente 63%

Geluid: RIVM-geluidkaarten (weg en trein 2020, vliegverkeer 2022, windturbines 2024), jaargemiddelde Lden per 10 m, bemonsterd op elk adres. Overstroming: LIWO (Rijkswaterstaat), kaart maximale waterdiepte; de diepte zegt niets over de kans. Lucht: RIVM jaargemiddelde concentraties op 25 m. Licht: RIVM lichtemissiekaart 2023. Groen: RIVM groenkaart 2022, aandeel groen per 500 m. Zet de geluidkaart aan op de kaart hierboven.

Klimaat en veiligheid

Gevoelstemperatuur op een hete dag
43 °C
extreme hittestress
Woningen met extreme hittestress (41 °C of meer)
89%
gemeente 92%
Hitte-eilandeffect
0–0,2 °C
gemiddeld warmer dan het buitengebied
Woningen met een koele plek binnen 300 m
100%
gemeente 99%
Woningen met middelgrote of grote overstromingskans
0%
gemeente 6%
Droge verdieping bij de zwaarste overstroming
78%
Woningen met grotere kans op grondwateroverlast in 2050
13%
gemeente 58%
Woningen met een regenstroombaan langs het huis
5%
gemeente 10%
Woningen in de magneetveldzone van een hoogspanningslijn
0%
gemeente 0%
Woningen binnen 1 km van een windturbine
0%
gemeente 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): gevoelstemperatuur en hitte-eiland 2022, koele plekken, plaatsgebonden overstromingskans (minstens 20 cm water), droge verdiepingen, kans op grondwateroverlast 2050 (hoog scenario), stroombanen bij 70 mm neerslag per uur; per woning bemonsterd. Hoogspanning: RIVM Netkaart met rekenafstanden. Windturbines: RIVM. Zet de hittekaart aan op de kaart hierboven.

Veiligheid

Misdrijven per 1.000 inwoners
3
sep 2025 – aug 2026
Geregistreerde misdrijven
1
0% t.o.v. het jaar ervoor
Woninginbraken per 1.000 woningen
0,0
0 inbraken
Gemeente
20
per 1.000 inwoners
Nederland
45
per 1.000 inwoners

Soorten misdrijven (laatste 12 maanden)

  • Vernieling 100% 1

Per jaar

  1. 82021
  2. 22022
  3. 32023
  4. 02024
  5. 12025

Bron: politie, geregistreerde misdrijven per gebied (CBS/politie open data, maandcijfers). Per 1.000 inwoners op basis van het inwonertal van het gebied; niet elk misdrijf wordt gemeld.

Leefbaarheid

Uitstekend Leefbaarometer 2024

zeer onvoldoendeuitstekend

Leefbaarheid
Uitstekend
klasse 9 van 9, meting 2024
Score
4,28
+0,17 t.o.v. het landelijk gemiddelde
Sinds de vorige meting
+0,00
meting 2022: Uitstekend
Gemeente
Zeer goed
score 4,25

Vijf dimensies, afwijking van het landelijk gemiddelde

  • Fysieke omgeving groen, water, bebouwing, geluid +0,04 ruim voldoende
  • Woningvoorraad type, bouwjaar, eigendom +0,08 goed
  • Voorzieningen winkels, scholen, zorg, OV −0,15 onvoldoende
  • Sociale samenhang bevolkingsopbouw, verhuizingen +0,08 goed
  • Overlast en onveiligheid criminaliteit en overlast +0,11 goed

Bron: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), tweejaarlijkse schatting op basis van ruim honderd kenmerken; de score drukt uit hoe bewoners de leefbaarheid gemiddeld waarderen. Negatief = onder het landelijk gemiddelde.

Bodem en fundering

Bodemdaling (totaal)
−1,8 mm per jaar
gemeente −0,7 mm
Bodemdaling (ondiep)
−0,3 mm per jaar
veen en klei die inklinken
Verwachte daling tot 2050
0 cm
hoog scenario
Woningen met risico op paalrot
0,7%
zeer laag, gemeente 0,3%
Paalrot in 2050
0,9%
hoog scenario, drogere zomers
Verschilzetting in 2050
0,3%
woningen op staal met risico

Bron: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): bodemdaling uit satellietmetingen (Bodemdalingskaart), funderingsrisico per buurt (Deltares/KCAF, aandeel woningen met houten palen of op staal dat risico loopt). Een buurtgemiddelde, geen uitspraak over één woning.

Inkomen en werk

Mediaan vermogen huishoudens
€ 382.400
Nettoarbeidsparticipatie
72%
van 15 tot 75 jaar
Zelfstandigen
23%
van de werkzame bevolking
Hoogste 20% inkomens
26,9%
aandeel personen (landelijk 20%)