Buurt Sterrenwijk

Buurt in wijk Oost · gemeente Utrecht · Utrecht

  • 379 woningen
  • 905 inwoners
  • gem. bouwjaar 1974
  • gem. WOZ € 390.000

Wonen in Sterrenwijk: deze buurt in de gemeente Utrecht telt 379 woningen, 905 inwoners en 435 huishoudens. De woningen in Sterrenwijk zijn vooral van het type tussenwoning (53%) en appartement (32%), gebouwd vooral in de periode 1970-1989 (86%) en met 11% koopwoningen en 89% huurwoningen. De gemiddelde WOZ-waarde is € 390.000. Van de woningen met een geregistreerd energielabel heeft 14% label A of B; het meest voorkomende energielabel is C. De leefbaarheid scoort ruim voldoende volgens de Leefbaarometer, het gemiddelde geluidniveau is 52 dB (redelijk) en de politie registreerde 39,8 misdrijven per 1.000 inwoners (landelijk 45,3). Een supermarkt ligt gemiddeld op 600 m, een basisschool op 600 m en 32% van de huishoudens heeft kinderen. Per woning in Sterrenwijk vindt u op Huisleon de waarde-indicatie, het energielabel, de maandlasten, de leefomgeving en het actuele aanbod te koop en te huur.

Kaart

Grens volgens de CBS wijk- en buurtkaart 2024. Zoom in voor de afzonderlijke woningen; klik een woning voor de details. Open in de woningenkaart

Woningen in Sterrenwijk

Woningen
379
adressen met woonfunctie (BAG)
Gemiddeld bouwjaar
1974
Gemiddelde woonoppervlakte
99 m²
Woningvoorraad (CBS)
392
2025

Woningtype

  • Tussenwoning 53% 199
  • Appartement 32% 121
  • Hoekwoning 15% 57
  • Twee-onder-een-kap 1% 2

Energielabel

  • A of beter 4% 15
  • B 10% 39
  • C 62% 236
  • D 19% 72
  • E 0% 1
  • F 2% 9
  • G 2% 7

Bouwperiode

  • Voor 1945 9% 33
  • 1970–1989 86% 326
  • 1990–2009 1% 4
  • 2010 en later 4% 16

Bewoners

Inwoners
905
1 januari 2025
Huishoudens
435
gem. 2,1 personen
Eenpersoonshuishoudens
46%
Nederland: 40%
Huishoudens met kinderen
32%
Nederland: 32%
Bevolkingsdichtheid
9.507
inwoners per km²
Oppervlakte
0,1 km²
Geboren buiten Nederland
17%
Nederland: 16%
Personen in armoede
7%
Nederland: 3%
Bijstandsuitkeringen
55
per 1.000 inwoners · Nederland: 22
Nettoarbeidsparticipatie
61%
Nederland: 72%
Werknemers met vast contract
49%
Nederland: 56%

Leeftijdsopbouw

  • 0–15 jaar 17% 155
  • 15–25 jaar 14% 130
  • 25–45 jaar 26% 235
  • 45–65 jaar 25% 230
  • 65 jaar en ouder 17% 155

Herkomst

  • Nederland 64% 575
  • Europa (excl. Nederland) 6% 55
  • Buiten Europa 30% 275

Bron: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst volgens de CBS-indeling (geboorteland van de persoon of van de ouders); opleidingsniveau van 15- tot 75-jarigen; inkomen gestandaardiseerd voor de grootte en samenstelling van het huishouden; kleine aantallen worden door het CBS niet gepubliceerd.

Wonen en waarde

Gemiddelde WOZ-waarde
€ 390.000
CBS 2024
Koopwoningen
11%
Huurwoningen
89%
82% corporatie
Eengezinswoningen
69%
31% meergezins
Gebouwd in de laatste 10 jaar
4%
Onbewoonde woningen
3%
Nieuwbouw in het jaar
0
opgeleverde woningen

De WOZ-waarde is het gemiddelde van alle woningen in het gebied (waardepeildatum 1 januari van het jaar ervoor), geen marktwaarde van een specifieke woning.

Energie

Gem. stroomverbruik
2.160 kWh
per woning per jaar
Gem. teruglevering
160 kWh
zonnestroom per woning
Gem. gasverbruik
880 m³
per woning per jaar
Woningen met zonnepanelen
12%
Aardgasvrij
4%
Hoofdzakelijk elektrisch verwarmd
5%
Verwarming (WarmteAtlas)
95% cv, 4% elektrisch
2022
Aardwarmtepotentie
Ongunstig
Slochteren-formatie

Verbruik is het gemiddelde van alle woningen met een aansluiting in het gebied (CBS); de labelverdeling staat bij "Woningen".

Voorzieningen en bereikbaarheid

Grote supermarkt
600 m
gem. afstand
Huisartsenpraktijk
800 m
gem. afstand
Basisschool
600 m
gem. afstand
Kinderdagverblijf
600 m
gem. afstand
Scholen binnen 3 km
23
Stedelijkheid
Zeer sterk stedelijk
5.215 adressen per km²
Auto's per huishouden
0,6
249 personenauto's
Bedrijfsvestigingen
110
waarvan 10 handel en horeca

Afstanden over de weg, gemiddeld voor alle inwoners van het gebied (CBS).

Leefomgeving: geluid, water, lucht, licht en groen

Gemiddeld geluidniveau (Lden)
52 dB
gemeente 56 dB
Woningen met wegverkeer boven 55 dB
23%
gemeente 33%
Woningen met treinverkeer boven 55 dB
0%
gemeente 7%
Woningen met vliegverkeer boven 48 dB
0%
gemeente 0%
Woningen met windturbinegeluid boven 40 dB
0%
's Nachts wegverkeer boven 50 dB
11%
gemeente 15%

Geluidniveau van de 379 woningen

  • 46–50 dB: rustig 39% 149
  • 51–55 dB: redelijk 39% 146
  • 56–60 dB: druk 13% 51
  • 61–65 dB: lawaaiig 9% 33

Overstroming

Woningen die kunnen overstromen
100%
gemeente 74%
Waarvan meer dan 0,5 m water
83%
Waarvan meer dan 2 m water
0%
Maximale waterdiepte
1,7 m
gemiddeld 0,9 m waar het overstroomt

Lucht, licht en groen

NO₂
16,8 µg/m³
100% boven WHO-advies (10)
PM2,5
9,5 µg/m³
100% boven WHO-advies (5)
PM10
16,2 µg/m³
100% boven WHO-advies (15)
Licht 's nachts
Helder
gemeente: helder
Groen binnen 500 m
44%
gemeente 44%

Geluid: RIVM-geluidkaarten (weg en trein 2020, vliegverkeer 2022, windturbines 2024), jaargemiddelde Lden per 10 m, bemonsterd op elk adres. Overstroming: LIWO (Rijkswaterstaat), kaart maximale waterdiepte; de diepte zegt niets over de kans. Lucht: RIVM jaargemiddelde concentraties op 25 m. Licht: RIVM lichtemissiekaart 2023. Groen: RIVM groenkaart 2022, aandeel groen per 500 m. Zet de geluidkaart aan op de kaart hierboven.

Klimaat en veiligheid

Gevoelstemperatuur op een hete dag
45 °C
extreme hittestress
Woningen met extreme hittestress (41 °C of meer)
95%
gemeente 90%
Hitte-eilandeffect
1,8–2,0 °C
gemiddeld warmer dan het buitengebied
Woningen met een koele plek binnen 300 m
99%
gemeente 71%
Woningen met middelgrote of grote overstromingskans
92%
gemeente 80%
Droge verdieping bij de zwaarste overstroming
96%
Woningen met grotere kans op grondwateroverlast in 2050
100%
gemeente 72%
Woningen met een regenstroombaan langs het huis
15%
gemeente 10%
Woningen in de magneetveldzone van een hoogspanningslijn
0%
gemeente 0%
Woningen binnen 1 km van een windturbine
0%
gemeente 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): gevoelstemperatuur en hitte-eiland 2022, koele plekken, plaatsgebonden overstromingskans (minstens 20 cm water), droge verdiepingen, kans op grondwateroverlast 2050 (hoog scenario), stroombanen bij 70 mm neerslag per uur; per woning bemonsterd. Hoogspanning: RIVM Netkaart met rekenafstanden. Windturbines: RIVM. Zet de hittekaart aan op de kaart hierboven.

Veiligheid

Misdrijven per 1.000 inwoners
40
sep 2025 – aug 2026
Geregistreerde misdrijven
36
-22% t.o.v. het jaar ervoor
Woninginbraken per 1.000 woningen
2,6
1 inbraak
Gemeente
75
per 1.000 inwoners
Nederland
45
per 1.000 inwoners

Soorten misdrijven (laatste 12 maanden)

  • Diefstal uit auto 19% 7
  • Fietsdiefstal 8% 3
  • Bedreiging 8% 3
  • Mishandeling 6% 2
  • Vernieling 6% 2
  • Woninginbraak 3% 1
  • Openlijk geweld 3% 1

Per jaar

  1. 342021
  2. 372022
  3. 282023
  4. 282024
  5. 512025

Bron: politie, geregistreerde misdrijven per gebied (CBS/politie open data, maandcijfers). Per 1.000 inwoners op basis van het inwonertal van het gebied; niet elk misdrijf wordt gemeld.

Leefbaarheid

Ruim voldoende Leefbaarometer 2024

zeer onvoldoendeuitstekend

Leefbaarheid
Ruim voldoende
klasse 6 van 9, meting 2024
Score
4,06
−0,05 t.o.v. het landelijk gemiddelde
Sinds de vorige meting
−0,04
meting 2022: Ruim voldoende
Gemeente
Ruim voldoende
score 4,09

Vijf dimensies, afwijking van het landelijk gemiddelde

  • Fysieke omgeving groen, water, bebouwing, geluid −0,02 voldoende
  • Woningvoorraad type, bouwjaar, eigendom −0,08 zwak
  • Voorzieningen winkels, scholen, zorg, OV +0,19 zeer goed
  • Sociale samenhang bevolkingsopbouw, verhuizingen −0,06 zwak
  • Overlast en onveiligheid criminaliteit en overlast −0,08 onvoldoende

Bron: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), tweejaarlijkse schatting op basis van ruim honderd kenmerken; de score drukt uit hoe bewoners de leefbaarheid gemiddeld waarderen. Negatief = onder het landelijk gemiddelde.

Bodem en fundering

Bodemdaling (totaal)
−0,5 mm per jaar
gemeente −1,0 mm
Bodemdaling (ondiep)
+0,2 mm per jaar
veen en klei die inklinken
Verwachte daling tot 2050
1 cm
hoog scenario
Woningen met risico op paalrot
0,9%
laag, gemeente 2,8%
Paalrot in 2050
0,9%
hoog scenario, drogere zomers
Verschilzetting in 2050
0,2%
woningen op staal met risico

Bron: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): bodemdaling uit satellietmetingen (Bodemdalingskaart), funderingsrisico per buurt (Deltares/KCAF, aandeel woningen met houten palen of op staal dat risico loopt). Een buurtgemiddelde, geen uitspraak over één woning.

Inkomen en werk

Mediaan vermogen huishoudens
€ 5.800
Nettoarbeidsparticipatie
61%
van 15 tot 75 jaar
Zelfstandigen
18%
van de werkzame bevolking
Hoogste 20% inkomens
11,1%
aandeel personen (landelijk 20%)