Buurt Wieringerwerf Centrum
Buurt in wijk Wieringerwerf · gemeente Hollands Kroon · Noord-Holland
- 956 woningen
- 1.650 inwoners
- gem. bouwjaar 1981
- gem. WOZ € 289.000
Wonen in Wieringerwerf Centrum: deze buurt in de gemeente Hollands Kroon telt 956 woningen, 1.650 inwoners en 820 huishoudens. De woningen in Wieringerwerf Centrum zijn vooral van het type tussenwoning (35%) en appartement (26%), gebouwd vooral in de periode 1945-1969 (50%) en met 53% koopwoningen en 47% huurwoningen. De gemiddelde WOZ-waarde is € 289.000. Van de woningen met een geregistreerd energielabel heeft 56% label A of B; het meest voorkomende energielabel is A. De leefbaarheid scoort ruim voldoende volgens de Leefbaarometer, het gemiddelde geluidniveau is 49 dB (rustig) en de politie registreerde 43,0 misdrijven per 1.000 inwoners (landelijk 45,3). Een supermarkt ligt gemiddeld op 500 m, een basisschool op 300 m en 24% van de huishoudens heeft kinderen. Per woning in Wieringerwerf Centrum vindt u op Huisleon de waarde-indicatie, het energielabel, de maandlasten, de leefomgeving en het actuele aanbod te koop en te huur.
Kaart
Woningen in Wieringerwerf Centrum
- Woningen
- 956 adressen met woonfunctie (BAG)
- Gemiddeld bouwjaar
- 1981
- Gemiddelde woonoppervlakte
- 105 m²
- Woningvoorraad (CBS)
- 877 2025
Woningtype
Energielabel
Bouwperiode
Bewoners
- Inwoners
- 1.650 1 januari 2025
- Huishoudens
- 820 gem. 1,9 personen
- Eenpersoonshuishoudens
- 41% Nederland: 40%
- Huishoudens met kinderen
- 24% Nederland: 32%
- Bevolkingsdichtheid
- 2.256 inwoners per km²
- Oppervlakte
- 0,8 km² waarvan 0,0 km² water
- Geboren buiten Nederland
- 10% Nederland: 16%
- Personen in armoede
- 2% Nederland: 3%
- Bijstandsuitkeringen
- 18 per 1.000 inwoners · Nederland: 22
- Nettoarbeidsparticipatie
- 71% Nederland: 72%
- Werknemers met vast contract
- 57% Nederland: 56%
Leeftijdsopbouw
Herkomst
Opleidingsniveau (15–75 jaar)
Bron: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst volgens de CBS-indeling (geboorteland van de persoon of van de ouders); opleidingsniveau van 15- tot 75-jarigen; inkomen gestandaardiseerd voor de grootte en samenstelling van het huishouden; kleine aantallen worden door het CBS niet gepubliceerd.
Wonen en waarde
- Gemiddelde WOZ-waarde
- € 289.000 CBS 2024
- Koopwoningen
- 53%
- Huurwoningen
- 47% 32% corporatie
- Eengezinswoningen
- 73% 27% meergezins
- Gebouwd in de laatste 10 jaar
- 11%
- Onbewoonde woningen
- 5%
- Nieuwbouw in het jaar
- 0 opgeleverde woningen
De WOZ-waarde is het gemiddelde van alle woningen in het gebied (waardepeildatum 1 januari van het jaar ervoor), geen marktwaarde van een specifieke woning.
Energie
- Gem. stroomverbruik
- 2.470 kWh per woning per jaar
- Gem. teruglevering
- 790 kWh zonnestroom per woning
- Gem. gasverbruik
- 730 m³ per woning per jaar
- Woningen met zonnepanelen
- 41%
- Aardgasvrij
- 10%
- Hoofdzakelijk elektrisch verwarmd
- 17%
- Verwarming (WarmteAtlas)
- 84% cv, 1% blok, 7% elektrisch 2022
- Aardwarmtepotentie
- Ongunstig Slochteren-formatie
Verbruik is het gemiddelde van alle woningen met een aansluiting in het gebied (CBS); de labelverdeling staat bij "Woningen".
Voorzieningen en bereikbaarheid
- Grote supermarkt
- 500 m gem. afstand
- Huisartsenpraktijk
- 400 m gem. afstand
- Basisschool
- 300 m gem. afstand
- Kinderdagverblijf
- 300 m gem. afstand
- Scholen binnen 3 km
- 4
- Stedelijkheid
- Weinig stedelijk 717 adressen per km²
- Auto's per huishouden
- 1,0 824 personenauto's
- Bedrijfsvestigingen
- 215 waarvan 55 handel en horeca
Afstanden over de weg, gemiddeld voor alle inwoners van het gebied (CBS).
Scholen
3 scholen in buurt Wieringerwerf Centrum, met leerlingen en het oordeel van de Inspectie.
- Openbare Basisschool Triangel 105 leerlingen
- Protestants Christelijke Basisschool het Baken 81 leerlingen
- rsg Wiringherlant voor vwo havo mavo en vbo 893 leerlingen · Inspectie: Voldoende
Alle scholen in gemeente Hollands Kroon
DUO open onderwijsdata en Inspectie van het Onderwijs; de school is aan de buurt gekoppeld via het adres van de vestiging.
Leefomgeving: geluid, water, lucht, licht en groen
- Gemiddeld geluidniveau (Lden)
- 49 dB gemeente 49 dB
- Woningen met wegverkeer boven 55 dB
- 16% gemeente 12%
- Woningen met treinverkeer boven 55 dB
- 0% gemeente 0%
- Woningen met vliegverkeer boven 48 dB
- 0% gemeente 0%
- Woningen met windturbinegeluid boven 40 dB
- 0% gemeente 4%
- 's Nachts wegverkeer boven 50 dB
- 9% gemeente 3%
Geluidniveau van de 956 woningen
Overstroming
- Woningen die kunnen overstromen
- 100% gemeente 69%
- Waarvan meer dan 0,5 m water
- 100%
- Waarvan meer dan 2 m water
- 100%
- Maximale waterdiepte
- 5,3 m gemiddeld 4,4 m waar het overstroomt
Lucht, licht en groen
- NO₂
- 7,3 µg/m³ 0% boven WHO-advies (10)
- PM2,5
- 6,6 µg/m³ 100% boven WHO-advies (5)
- PM10
- 13,0 µg/m³ 0% boven WHO-advies (15)
- Licht 's nachts
- Donker gemeente: donker
- Groen binnen 500 m
- 62% gemeente 69%
Geluid: RIVM-geluidkaarten (weg en trein 2020, vliegverkeer 2022, windturbines 2024), jaargemiddelde Lden per 10 m, bemonsterd op elk adres. Overstroming: LIWO (Rijkswaterstaat), kaart maximale waterdiepte; de diepte zegt niets over de kans. Lucht: RIVM jaargemiddelde concentraties op 25 m. Licht: RIVM lichtemissiekaart 2023. Groen: RIVM groenkaart 2022, aandeel groen per 500 m. Zet de geluidkaart aan op de kaart hierboven.
Klimaat en veiligheid
- Gevoelstemperatuur op een hete dag
- 43 °C extreme hittestress
- Woningen met extreme hittestress (41 °C of meer)
- 95% gemeente 97%
- Hitte-eilandeffect
- 0,2–0,4 °C gemiddeld warmer dan het buitengebied
- Woningen met een koele plek binnen 300 m
- 100% gemeente 95%
- Woningen met middelgrote of grote overstromingskans
- 0% gemeente 4%
- Droge verdieping bij de zwaarste overstroming
- 3%
- Woningen met grotere kans op grondwateroverlast in 2050
- 2% gemeente 32%
- Woningen met een regenstroombaan langs het huis
- 10% gemeente 11%
- Woningen in de magneetveldzone van een hoogspanningslijn
- 0% gemeente 0%
- Woningen binnen 1 km van een windturbine
- 0% gemeente 20%
Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): gevoelstemperatuur en hitte-eiland 2022, koele plekken, plaatsgebonden overstromingskans (minstens 20 cm water), droge verdiepingen, kans op grondwateroverlast 2050 (hoog scenario), stroombanen bij 70 mm neerslag per uur; per woning bemonsterd. Hoogspanning: RIVM Netkaart met rekenafstanden. Windturbines: RIVM. Zet de hittekaart aan op de kaart hierboven.
Veiligheid
- Misdrijven per 1.000 inwoners
- 43 sep 2025 – aug 2026
- Geregistreerde misdrijven
- 71 -7% t.o.v. het jaar ervoor
- Woninginbraken per 1.000 woningen
- 0,0 0 inbraken
- Gemeente
- 20 per 1.000 inwoners
- Nederland
- 45 per 1.000 inwoners
Soorten misdrijven (laatste 12 maanden)
Per jaar
Bron: politie, geregistreerde misdrijven per gebied (CBS/politie open data, maandcijfers). Per 1.000 inwoners op basis van het inwonertal van het gebied; niet elk misdrijf wordt gemeld.
Leefbaarheid
Ruim voldoende Leefbaarometer 2024
zeer onvoldoendeuitstekend
- Leefbaarheid
- Ruim voldoende klasse 6 van 9, meting 2024
- Score
- 4,08 −0,03 t.o.v. het landelijk gemiddelde
- Sinds de vorige meting
- +0,00 meting 2022: Ruim voldoende
- Gemeente
- Ruim voldoende score 4,06
Vijf dimensies, afwijking van het landelijk gemiddelde
- Fysieke omgeving groen, water, bebouwing, geluid +0,04 ruim voldoende
- Woningvoorraad type, bouwjaar, eigendom +0,00 voldoende
- Voorzieningen winkels, scholen, zorg, OV −0,10 onvoldoende
- Sociale samenhang bevolkingsopbouw, verhuizingen +0,01 voldoende
- Overlast en onveiligheid criminaliteit en overlast +0,02 voldoende
Bron: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), tweejaarlijkse schatting op basis van ruim honderd kenmerken; de score drukt uit hoe bewoners de leefbaarheid gemiddeld waarderen. Negatief = onder het landelijk gemiddelde.
Bodem en fundering
- Bodemdaling (totaal)
- −0,3 mm per jaar gemeente −0,7 mm
- Bodemdaling (ondiep)
- −0,1 mm per jaar veen en klei die inklinken
- Verwachte daling tot 2050
- 0 cm hoog scenario
- Woningen met risico op paalrot
- 0,0% zeer laag, gemeente 0,0%
- Paalrot in 2050
- 0,0% hoog scenario, drogere zomers
- Verschilzetting in 2050
- 95,2% woningen op staal met risico
Bron: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): bodemdaling uit satellietmetingen (Bodemdalingskaart), funderingsrisico per buurt (Deltares/KCAF, aandeel woningen met houten palen of op staal dat risico loopt). Een buurtgemiddelde, geen uitspraak over één woning.
Inkomen en werk
- Mediaan vermogen huishoudens
- € 110.400
- Nettoarbeidsparticipatie
- 71% van 15 tot 75 jaar
- Zelfstandigen
- 17% van de werkzame bevolking
- Hoogste 20% inkomens
- 13,4% aandeel personen (landelijk 20%)