Besterdring 38 - a

5014 HL Tilburg · Besterd, Tilburg

  • Rivitalon keskiasunto
  • Rakennusvuosi 1906
  • 15 m² asuinpinta-alaa
  • 337 m² tonttia
  • ? ei rekisteröityä energialuokkaa
Vertaile
Tekoälyavustaja

Kysykää kohteesta Besterdring 38 - a

Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.

Vastaukset ovat suuntaa antavia, eikä niitä tule pitää neuvontana. Keskustelut tallennetaan avustajan kehittämistä varten.

Lyhyesti

Osoitteessa Besterdring 38 - a paikkakunnalla Tilburg sijaitsee rivitalon keskiasunto vuodelta 1906 , jonka asuinpinta-ala on 15 m² ja jonka energialuokkaa ei ole rekisteröity. Sijainti: asuinalue Besterd (kunta: Tilburg). Asuinpinta-ala nykyisen asuntoilmoituksen mukaan. Elinympäristö: melutaso 63 dB (meluisa), ilmanlaatu yli WHO:n ohjearvon, viheralueiden osuus 16 % 500 m:n säteellä, ei kohteeseen soveltuvaa tulvaskenaariota. Lentoliikenne: noin 5 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: tyydyttävä.

Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.

Sijainti

BAG:n mukainen sijainti (51.56631, 5.08935). Avatkaa OpenStreetMapissa

Vuokrattavana

€ 650 kuukaudessa kuukausivuokra · ilmoitus julkaistu 30 lokakuu 2026

Kohteen tarjoaa Uprent (0882-007000) · Katso kiinteistönvälittäjän sivuilta.

Lähde: asuntoilmoitukset, päivitetään päivittäin. Huisleon näyttää vain pyyntihinnan, päivämäärän ja ilmoittajan. Yllä oleva suuntaa antava arvohaarukka on niistä riippumaton.

Lähettäkää näyttöpyyntö

Tämä asunto on vuokrattavana hintaan € 650 kuukaudessa. Huisleonin kautta voitte pyytää näyttöä muutamassa vaiheessa. Laadimme kiinteistönvälittäjälle kattavan viestin, jossa ovat kaikki hänen tarvitsemansa tiedot ja maininta siitä, mitkä tietonne on vahvistettu.

Kirjautukaa sisään ja pyytäkää näyttöä Tilin luominen

Tilin luominen on maksutonta. Löydätte näyttöpyyntönne ja kiinteistönvälittäjän vastauksen Oma tili -osiosta.

Onko kuukausivuokra kohtuullinen tällä asuinalueella?

Pyydetty vuokra: € 650 kuukaudessa (havaittu 30-10-2026). Kohteen tarjoaa Uprent (0882-007000) · Katso kiinteistönvälittäjän sivuilta.

Markkinatasoinen vuokra tälle asunnolle vapailla vuokramarkkinoilla Lähialueella on liian vähän vertailukelpoisia vuokra-asuntoja

Arvio pyydetystä vuokrasta

  • Asuinpinta-ala 15 m²; neliömetrihintoja on verrattu samantyyppisten vuokra-asuntojen hintoihin.

Jos asunto ei kuulu vapaille vuokramarkkinoille

Noin 61–95 pisteellä tämä asunto kuuluu luokkaan sosiaalinen vuokra-asuminen: enimmäisvuokra on tällöin noin € 494 kuukaudessa. Pyydetty vuokra on € 156 yli tämän enimmäismäärän; säännellyssä vuokra-asunnossa vuokralainen voi kuuden kuukauden kuluessa vuokrasuhteen alkamisesta saattaa vuokran Huurcommissien tarkistettavaksi.

Pisteytys perustuu pinta-alaan, energialuokkaan, WOZ-verotusarvoon ja oletuksiin; tarkemmat tiedot ovat alla olevassa Vuokra-osiossa.

Suuntaa antava arvio, joka perustuu julkisiin tietoihin ja lähialueen viimeaikaisiin vuokriin – ei neuvontaa.

Ominaisuudet

Asuntotyyppi
Rivitalon keskiasunto
Käyttötarkoitus
Asuinkäyttö
Rakennusvuosi
1906
Asuinpinta-ala
15 m²
Rakennuksen pinta-ala
255 m²
Tontin pinta-ala
337 m²
Energialuokka
Ei rekisteröity
Käyttöyksikön tila
Käytössä
Rakennuksen tila
Käytössä
BAG-osoitetunnus
0855200000216699
BAG-käyttöyksikkö
0855010000316697
BAG-rakennus
0855100000107089
Lähde ja menetelmä

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.

Tontti, maaperä ja kaavoitus

Perustusongelmat ovat tällä asuinalueella harvinaisia. Maaperä on täällä vakaa.

Tontin pinta-ala (BAG)
337 m²
Perustusten vaurioitumisriski alueella Besterd
0,0 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (erittäin matala) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 0,0 %, epätasainen painuminen 1,0 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Maan vajoaminen alueella Besterd
−0,3 mm vuodessa pintakerroksissa −0,0 mm; kunta Tilburg: −0,5 mm
Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
haetaan…
Lähde ja menetelmä

Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.

Aurinko ja varjot

Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.

Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
lasketaan…
Auringon rata asunnon yllä (paikallista aikaa): kesällä korkealla, talvella matalalla. Keskipiste = suoraan yläpuolella, reuna = horisontti. Vihreä piste = pihan suunta.

tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta

Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.

Energia ja lämmitys

Ilman rekisteröityä energialuokkaa energiankulutus jää arvailun varaan. Pyytäkää nähtäväksi energian vuositasauslasku ja hankkikaa energiatodistus ennen kauppaa. Usein kyse on vanhoista, eristämättömistä asunnoista. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 458 pienemmät kuin paikkakunnan Besterd asunnoissa keskimäärin.

Energialuokka

? Tähän osoitteeseen ei ole rekisteröity energialuokkaa. Energialuokka on pakollinen asuntoa myytäessä tai vuokrattaessa.

Kulutus ja kustannukset

€ 136 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella

Maakaasu
670 m³ vuodessa; asuinalue 850
Sähkö
1.440 kWh vuodessa; asuinalue 2.240
Vuosikustannukset
€ 1.628 kaasu € 930, sähkö € 374, kiinteät maksut € 324
Keskimääräinen asunto alueella Besterd
€ 2.086 vuodessa
Aurinkopaneelit
7% vastaavista asunnoista; asuinalue 14%
Lähde ja menetelmä

Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.

Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet

Lämmitys alueella Besterd
72 % asuntokohtainen lämmityskattila, 20 % kiinteistökohtainen keskuslämmitys 2022
Geotermisen energian potentiaali
Epäsuotuisa Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
Kaukolämpöverkko
asuinalueella ei ole kaukolämpöverkkoa eikä sellaista ole tiettävästi suunnitteilla

ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)

Energialuokat alueella Besterd

  • A tai parempi 22% 192
  • B 8% 70
  • C 16% 141
  • D 6% 54
  • E 6% 49
  • F 23% 207
  • G 9% 77
  • Ei energialuokkaa 11% 97
Lähde ja menetelmä

Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.

Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto

Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.

Omarahoitusosuus 10% Säästöt tai aiemmasta asunnosta vapautuva pääoma, joilla katatte osan kauppahinnasta.
Lainan lyhennystapa
Asuntolainan maksuerä (brutto) —
josta lyhennystä (jää varallisuudeksenne)
Kiinteät kulut —
Yhteensä kuukaudessa —
Kiinteät kulut kuukaudessa (keskiarvoja, muokatkaa tarvittaessa)
Kunta: Tilburg, 2026. Kiinteistövero (OZB) on 0,0729 % WOZ-verotusarvosta (WOZ-verotusarvo ei ole tiedossa, laskennassa on käytetty suuntaa antavaa arvohaarukkaa € 54.000 eli € 39 vuodessa), jätehuoltomaksu € 354 ja viemärimaksu € 140 vuodessa usean hengen kotitaloudelle (COELO).
Waterschap De Dommel, 2026: asukasmaksu € 67, jätevedenpuhdistusmaksu € 235 (kolme kuormitusyksikköä) ja vesienhallintamaksu 0,0199 % WOZ-verotusarvosta (€ 11) vuodessa (CBS).
Pakollinen asuntolainan yhteydessä; keskimääräinen vakuutusmaksu.
Kunnossapitovaraus; usein 1 % asunnon arvosta vuodessa.
670 m³ kaasua ja 1.440 kWh sähköä vuodessa (CBS:n keskiarvo: tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot), hinnat: syy 2026.
Vain kerrostaloasunnoissa.
Keskimääräinen liittymäpaketti.

Ostaa vai vuokrata?

KulueräOstaminenVuokraaminen
Yhteensä kuukaudessa——
Josta lyhennystä (varallisuuden karttuminen)——
Asumiskulut ilman lainanlyhennystä——
Lyhennetty 10 vuodessa——

Laskelma ei huomioi arvonkehitystä, asuntolainan korkovähennystä, laskennallista omistusasuntotuloa, asumistukea eikä vuokrankorotuksia. Laskelma on suuntaa antava, ei suositus.

Hyödyllisiä työkaluja

Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä

Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.

Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.

Kirjautukaa sisään

Vuokraus: pisteytys ja tuotto

Pisteytys ja enimmäisvuokra

Tutustukaa asunnon vuokranmääritykseen: pisteisiin, vuokrasegmenttiin, enimmäiskuukausivuokraan ja tuottoon.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Asuinalue, kaupunginosa ja kunta

Asuinalue

Besterd

Asunnot
887
Asukkaita
1.660
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 267.000
Omistusasunnot
46%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1945
Yleisin
Kerrostaloasunto (52%)
Kaikki tiedot: Besterd →
Kunta

Tilburg

Asunnot
109.247
Asukkaita
230.357
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 326.000
Omistusasunnot
50%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1977
Yleisin
Rivitalon keskiasunto (39%)
Kaikki tiedot: Tilburg →

Keitä asuinalueella asuu?

Keitä asuinalueella asuu?

Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Ruokaostokset hoituvat kävellen. Alakoulu on kävelymatkan päässä, mikä helpottaa lapsiperheiden arkea. Joukkoliikenteen yhteydet ovat muutaman minuutin kävelymatkan päässä. Kaupunkimainen ympäristö: kaikki on lähellä, mutta myös vilskettä riittää.

Suuri ruokakauppa
300 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Yleislääkärin vastaanotto
500 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Alakoulu
500 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Päiväkoti
700 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Lähin alakoulu
290 m
Basisschool De Stappen
Lähin joukkoliikennepysäkki
430 m
Tilburg, Hoefstraat · bus · 4 vertrekken per uur overdag
Lähin latauspiste
130 m
19 Schaepmanstraat - qwello.eu
Lähin lastenhoitopaikka
390 m
Kindercampus Den Bijstere 0-4
Lähin antennimasto
320 m
Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 14,5 m hoog · veilige afstand 4,8 m
Koulut 3 km:n säteellä
14
Kaupungistumisaste
Erittäin kaupunkimainen
4.183 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä

Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Melu

63 dB Meluisa

enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa

Tieliikenne
61 dB
Junaliikenne
41 dB
Lentoliikenne
ei lainkaan
Tuulivoimalat
alle 40 dB
Tieliikenne yöllä
51 dB
Junaliikenne yöllä
34 dB

Alueella Besterd (asuinalue) 11 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 61 dB.

Meluisa: vastaa vilkkaan kaupunkikadun tai lähellä kulkevan moottoritien melutasoa. Ulkona keskusteleminen on hankalaa, ja sisällä äänieristys ratkaisee asumismukavuuden. Pitkäaikainen altistuminen tälle melutasolle on yhteydessä unihäiriöihin ja lisääntyneeseen stressiin. Merkittävin melulähde on tieliikenne (61 dB). Yölläkin melutaso on 51 dB, mikä ylittää WHO:n suosituksen häiriöttömälle yöunelle (45 dB).

Lähde ja menetelmä

Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.

Tulva

Ei tulvaa Ei tulvaa

Suurinta tulvasyvyyttä kuvaavassa kartassa ei ole tälle paikalle tulvaskenaariota.

Tulvalle alttiit asunnot alueella Besterd
0%
Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
0%
Suurin tulvasyvyys asuinalueella
ei lainkaan

Tälle paikalle ei ole laskettu tulvaskenaariota: alueen odotetaan säilyvän kuivana, vaikka tulvapenger murtuisi tai vedenpinta nousisi korkealle. Tulvavakuutus ei ole täällä välttämätön.

Lähde ja menetelmä

LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.

Ilmanlaatu

  • NO₂ 14,4 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM2,5 9,7 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM10 16,0 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon

Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.

Keskimäärin alueella Besterd: NO₂ 13,3, PM2,5 9,6 µg/m³.

Lähde ja menetelmä

Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.

Valo yöllä

Valaistu

pimeäerittäin valoisa

Keskiarvo alueella Besterd: kirkas.

Valaistu: vastaa tavallista kaupunkia tai kyläkeskusta. Kadunpuoleisissa makuuhuoneissa pimennysverhoista on hyötyä.

Lähde ja menetelmä

Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.

Asuinalueen kasvillisuus

16% kasvillisuutta 500 m:n säteellä

Keskiarvo alueella Besterd: 17 %.

Lähes kokonaan rakennettua ja päällystettyä ympäristöä: kuuluu Alankomaiden vähiten vehreisiin paikkoihin. Kesällä on odotettavissa selvä lämpösaarekeilmiö ja vain vähän varjoa. Kasvien vehreyttämä parveke tai kattoterassi on täällä kullanarvoinen.

Lähde ja menetelmä

Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.

Ydinturvallisuusvyöhyke: Kerncentrale Doel (B), etäisyys 64 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla); Kerncentrale Borssele, etäisyys 96 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla). Säteilyvaaratilanteita koskevan kansallisen kriisisuunnitelman mukaiset suojelutoimien vyöhykkeet.

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Ilmasto ja turvallisuus

Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.

Kuumuus

46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi

Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.

Lämpösaarekevaikutus
yli 2 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
8–14 yötä vuodessa
Etäisyys viileään paikkaan
300–400 m
Keskiarvo alueella Besterd
47 °C koettu lämpötila

Vesi

Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
Erittäin suuri kasvu
Kuivana säilyvä kerros alueella Besterd
100% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa

Ympäristön onnettomuusriskit

Suurjännitelinja
ei yhtään 2 km:n säteellä
Tuulivoimala
3,5 km Windturbine 2,4 MW, ashoogte 91 m · rotor 117 m · tässä noin 19 dB
Tuulivoimalamelu tässä osoitteessa
18 dB Lden-melutaso RIVM:n tuulivoimaloiden melukartan mukaan
Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
Aardgasstation, industrie, propaantank, tanken brandstoffen, vervoer gevaarlijke stoffen

Alueella Besterd sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.

Lähde ja menetelmä

Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.

Turvallisuus ja asumisviihtyvyys

Asumisviihtyvyys alueella Besterd (asuinalue)

Tyydyttävä Leefbaarometer 2024, luokka 5 / 9

  • Fyysinen ympäristö: heikko
  • Asunnot: tyydyttävä
  • Lähipalvelut: hyvä
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: heikko
  • Häiriöt ja turvattomuus: riittämätön

Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta

Rikokset alueella Besterd (asuinalue)

60 1 000 asukasta kohti vuodessa -32% edellisvuoteen verrattuna

Kirjattu syy 2025 – elo 2026
100
Kaupunginosa Loven-Besterd
62 1 000:ta kohti
Kunta Tilburg
58 1 000:ta kohti
Nederland
45 1 000:ta kohti
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
2,3 2 asuntomurtoa

Yleisin

Fietsdiefstal
24
Vernieling
16
Mishandeling
4
Woninginbraak
2
  1. 1672021
  2. 1502022
  3. 1362023
  4. 1392024
  5. 1322025

Keskimääräistä enemmän rikoksia: tyypillistä keskustoille, asemien lähialueille ja yöelämän keskittymille, joissa suuri kävijämäärä nostaa asukaskohtaisia lukuja. Tarkastelkaa rikoslajikohtaista erittelyä: myymälä- ja polkupyörävarkaudet ovat eri asia kuin murrot ja väkivalta.

Lähde ja menetelmä

Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asuntoraportti ja tarjoussuositus

Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Besterdring 38 - a? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.

Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.

Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.

Varovainenalle pyyntihinnan tai sen tuntumassa, jos tarjoajia on vähän
Markkinatason mukainenmillä hinnalla vastaavia asuntoja on täällä myyty viime kuukausina
Vahva tarjousyli markkinatason mutta arvohaarukan sisällä
  • Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
    Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan.
  • Vertailukaupat Kadasterista
    Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen.
  • Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
    Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella.
  • Kunnan asuntomarkkinatilastot
    Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa.
  • Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
    Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin.
  • Asunnon kunto kuvien perusteella
    Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin.
  • Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
    Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen.
  • Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
    Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.

Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.

Usein kysyttyä: Besterdring 38 - a

Millainen asunto on osoitteessa Besterdring 38 - a?

Osoitteessa Besterdring 38 - a (Tilburg) sijaitseva asunto on tussenwoning, rakennettu vuonna 1906, asuinpinta-ala 15 m², tontti 337 m². Asuinalue on Besterd ja kunta Tilburg.

Mikä on osoitteessa Besterdring 38 - a sijaitsevan asunnon energialuokka?

Tälle osoitteelle ei ole rekisteröity energialuokkaa. Voimassa oleva energiatodistus on pakollinen asuntoa myytäessä tai vuokrattaessa.

Mikä on osoitteessa Besterdring 38 - a sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?

Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 48.000 ja yläraja € 61.000 (keskikohta € 54.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.

Kuinka hiljaista osoitteessa Besterdring 38 - a on?

Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 63 dB Lden (meluisa). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 5 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.

Voiko osoitteessa Besterdring 38 - a tulvia?

Valtakunnallisessa tulvaveden enimmäissyvyyskartassa tälle paikalle ei ole esitetty tulvaskenaariota.

Kuinka turvallista osoitteen Besterdring 38 - a asuinalueella on?

Alueella Besterd (asuinalue) poliisi kirjasi 60 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 58 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on tyydyttävä.

Mitä lähipalveluja osoitteen Besterdring 38 - a ympäristössä on?

Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 300 m, yleislääkäri 500 m, alakoulu 500 m, päiväkoti 700 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.

Mistä nämä tiedot ovat peräisin?

Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.