Asuinalue Dolphia

Asuinalue kaupunginosassa Glanerbrug en omgeving · kunta: Enschede · Overijssel

  • 258 asuntoa
  • 620 asukasta
  • keskim. rakennusvuosi 1940
  • keskim. WOZ-verotusarvo € 233.000

Asuminen alueella Dolphia: asuinalue kunnassa Enschede, jossa on 258 asuntoa, 620 asukasta ja 265 kotitaloutta. Alueen Dolphia asunnot: pääasiassa tyyppiä rivitalon keskiasunto (37%) ja rivitalon päätyasunto (36%), rakennettu pääosin ajanjaksolla ennen vuotta 1945 (84%) ja omistusasuntoja 22% ja vuokra-asuntoja 78%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 233.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 55 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on B. Asumisviihtyvyyden arvosana on tyydyttävä Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 52 dB (kohtalainen) ja poliisi kirjasi 37,1 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 1,0 km, alakouluun 900 m ja 40 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella Dolphia sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.

Kartta

Alueraja perustuu CBS:n vuoden 2024 kaupunginosa- ja asuinaluekarttaan. Lähentäkää karttaa nähdäksenne yksittäiset asunnot. Avatkaa asunnon tiedot napsauttamalla asuntoa. Avatkaa asuntokartalla

Asunnot alueella Dolphia

Asunnot
258
asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
Keskimääräinen rakennusvuosi
1940
Keskimääräinen asuinpinta-ala
120 m²
Asuntokanta (CBS)
257
2025

Asuntotyyppi

  • Rivitalon keskiasunto 37% 96
  • Rivitalon päätyasunto 36% 94
  • Paritalo 20% 52
  • Omakotitalo 5% 14
  • Kerrostaloasunto 1% 2

Energialuokka

  • A tai parempi 15% 39
  • B 39% 100
  • C 26% 67
  • D 3% 7
  • E 1% 3
  • F 2% 6
  • G 13% 33
  • Ei energialuokkaa 1% 3

Rakennusajankohta

  • Ennen vuotta 1945 84% 216
  • 1945–1969 2% 6
  • 1970–1989 11% 29
  • Vuodesta 2010 alkaen 2% 6
  • Ei tiedossa 0% 1

Asukkaat

Asukkaita
620
1. tammikuuta 2025
Kotitaloudet
265
keskimäärin 2,3 henkilöä
Yhden hengen kotitaloudet
34%
Alankomaat: 40%
Lapsiperheet
40%
Alankomaat: 32%
Väestötiheys
1.048
asukasta/km²
Pinta-ala
0,6 km²
Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
10%
Alankomaat: 16%
Köyhyydessä elävät
7%
Alankomaat: 3%
Toimeentulotuet
97
1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
Työllisyysaste
54%
Alankomaat: 72%
Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
48%
Alankomaat: 56%

Ikärakenne

  • 0–15-vuotiaat 25% 155
  • 15–25-vuotiaat 13% 80
  • 25–45-vuotiaat 25% 155
  • 45–65-vuotiaat 23% 145
  • 65-vuotiaat ja vanhemmat 14% 90

Syntyperä

  • Nederland 79% 480
  • Eurooppa (pl. Alankomaat) 11% 65
  • Euroopan ulkopuoli 10% 60

Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.

Asuminen ja asuntojen arvot

Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 233.000
CBS 2024
Omistusasunnot
22%
Vuokra-asunnot
78%
75% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
Pientaloasunnot
99%
1% kerrostaloasuntoja
Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
1%
Tyhjillään olevat asunnot
3%
Vuoden uudisrakentaminen
1
valmistuneet asunnot

WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.

Energia

Keskimääräinen sähkönkulutus
2.930 kWh
asuntoa kohti vuodessa
Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
290 kWh
aurinkosähköä asuntoa kohti
Keskimääräinen kaasunkulutus
1.020 m³
asuntoa kohti vuodessa
Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
16%
Maakaasuton
1%
Pääosin sähkölämmitteinen
7%
Lämmitys (WarmteAtlas)
Huoneistokohtainen keskuslämmitys 96%, 4 % sähkölämmitystä
2022
Geotermisen energian potentiaali
Ongunstig
Slochteren-muodostuma

Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Suuri ruokakauppa
1,0 km
keskim. etäisyys
Yleislääkärin vastaanotto
2,2 km
keskim. etäisyys
Alakoulu
900 m
keskim. etäisyys
Päiväkoti
800 m
keskim. etäisyys
Koulut 3 km:n säteellä
11
Kaupungistumisaste
Hieman kaupunkimainen
752 osoitetta / km²
Autoja kotitaloutta kohden
0,9
232 henkilöautoa
Yritysten toimipaikat
45
joista 10 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja

Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Keskimääräinen melutaso (Lden)
52 dB
kunnassa 51 dB
Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
16%
kunta: 16%
Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
0%
kunta: 1%
Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
0%
kunta: 0%
Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
0%
Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
5%
kunta: 7%

258 asunnon melutaso

  • 46–50 dB: hiljainen 54% 139
  • 51–55 dB: kohtuullinen 29% 74
  • 56–60 dB: melko meluisa 17% 45

Tulva

Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
0%
kunta: 0%
Näistä veden syvyys yli 0,5 m
0%
Näistä veden syvyys yli 2 m
0%
Veden enimmäissyvyys
ei lainkaan

Ilma, valo ja viheralueet

NO₂
8,7 µg/m³
0% yli WHO:n suosituksen (10)
PM2,5
8,0 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (5)
PM10
14,0 µg/m³
0% yli WHO:n suosituksen (15)
Valo yöllä
Hämärä
kunta: valaistu
Viheralueet 500 m:n säteellä
60%
kunnassa 40%

Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Ilmasto ja turvallisuus

Koettu lämpötila kuumana päivänä
43 °C
äärimmäinen lämpöstressi
Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
98%
kunta: 90%
Lämpösaarekevaikutus
0,6–0,8 °C
keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
100%
kunta: 92%
Kuivana pysyvä kerros pahimmassa tulvassa
100%
Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
6%
kunta: 57%
Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
8%
kunta: 23%
Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
0%
kunta: 0%
Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
0%
kunta: 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Turvallisuus

Rikoksia 1 000 asukasta kohti
37
syy 2025 – elo 2026
Kirjatut rikokset
23
+35 % edellisvuoteen verrattuna
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
0,0
0 asuntomurtoa
Kunta
59
1 000 asukasta kohti
Nederland
45
1 000 asukasta kohti

Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)

  • Vernieling 30% 7
  • Bedreiging 9% 2
  • Drugshandel 9% 2
  • Mishandeling 4% 1
  • Overval 4% 1

Vuosittain

  1. 252021
  2. 332022
  3. 222023
  4. 202024
  5. 182025

Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asumisviihtyvyys

Tyydyttävä Leefbaarometer 2024

erittäin heikkoerinomainen

Asumisviihtyvyys
Tyydyttävä
luokka 5/9, mittausvuosi 2024
Pistemäärä
3,98
−0,12 koko maan keskiarvoon verrattuna
Muutos edellisestä mittauksesta
−0,01
mittaus 2022: Tyydyttävä
Kunta
Melko hyvä
pistemäärä 4,05

Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta

  • Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu +0,00 tyydyttävä
  • Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto +0,04 melko hyvä
  • Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne −0,06 heikko
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot −0,02 tyydyttävä
  • Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt −0,08 riittämätön

Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.

Maaperä ja perustukset

Maanpinnan kokonaispainuminen
−1,4 mm vuodessa
kunta: −1,0 mm
Maanpinnan painuminen (pintakerrokset)
−0,1 mm vuodessa
turpeen ja saven tiivistyminen
Ennustettu painuminen vuoteen 2050 mennessä
0 cm
voimakkaan muutoksen skenaario
Asunnot, joissa on perustuspaalujen lahoamisriski
0,0%
zeer laag, kunta: 0,0%
Perustuspaalujen lahoaminen vuonna 2050
0,0%
voimakkaan muutoksen skenaario, kuivemmat kesät
Epätasainen painuminen vuonna 2050
1,0%
maanvaraisesti perustetut asunnot, joissa on vaurioriski

Lähde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): maanpinnan painuminen satelliittimittausten perusteella (Bodemdalingskaart), perustusten vaurioitumisriski asuinalueittain (Deltares/KCAF, vaurioriskissä olevien puupaaluille tai maanvaraisesti perustettujen asuntojen osuus). Luvut ovat asuinalueen keskiarvoja eivätkä kuvaa yksittäisen asunnon tilannetta.

Tulot ja työ

Kotitalouksien varallisuuden mediaani
€ 3.000
Työllisyysaste
54%
15–74-vuotiaista
Yrittäjät
15%
työllisistä
Suurituloisin 20 %
4,9%
osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)