Osiedle Dolphia

Osiedle w dzielnicy Glanerbrug en omgeving · gmina Enschede · Overijssel

  • 258 nieruchomości
  • 620 mieszkańców
  • śr. rok budowy 1940
  • śr. wartość podatkowa WOZ € 233.000

Życie w Dolphia: osiedlu w gminie Enschede liczy 258 nieruchomości, 620 mieszkańców i 265 gospodarstw domowych. Nieruchomości w Dolphia: głównie typu dom szeregowy – segment środkowy (37%) i dom szeregowy – segment skrajny (36%), pochodzące głównie z okresu przed 1945 r. (84%) i z nieruchomościami własnościowymi (22%) i wynajmowanymi (78%). Średnia wartość podatkowa WOZ wynosi € 233.000. Spośród nieruchomości z zarejestrowaną klasą energetyczną 55% ma klasę A lub B; najczęściej występująca klasa energetyczna to B. Jakość życia uzyskała ocenę zadowalająca według Leefbaarometer, średni poziom hałasu wynosi 52 dB (umiarkowanie cicho) i policja zarejestrowała 37,1 przestępstw na 1000 mieszkańców (w skali kraju: 45,3). Supermarket znajduje się średnio w odległości 1,0 km, szkoła podstawowa w odległości 900 m i W 40% gospodarstw domowych są dzieci. Dla każdej nieruchomości w Dolphia na Huisleon znajdą Państwo orientacyjny przedział wartości, klasę energetyczną, miesięczne koszty mieszkaniowe, informacje o otoczeniu nieruchomości oraz aktualne oferty sprzedaży i najmu.

Mapa

Granice według mapy dzielnic i osiedli CBS z 2024 r. Proszę przybliżyć mapę, aby zobaczyć poszczególne nieruchomości, i kliknąć nieruchomość, aby wyświetlić szczegóły. Otwórz na mapie nieruchomości

Nieruchomości w Dolphia

Nieruchomości
258
adresy nieruchomości o funkcji mieszkalnej (BAG)
Średni rok budowy
1940
Średnia powierzchnia mieszkalna
120 m²
Zasoby mieszkaniowe (CBS)
257
2025

Typ nieruchomości

  • Dom szeregowy – segment środkowy 37% 96
  • Dom szeregowy – segment skrajny 36% 94
  • Dom w zabudowie bliźniaczej 20% 52
  • Dom wolnostojący 5% 14
  • Mieszkanie 1% 2

Klasa energetyczna

  • A lub lepsza 15% 39
  • B 39% 100
  • C 26% 67
  • D 3% 7
  • E 1% 3
  • F 2% 6
  • G 13% 33
  • Brak klasy energetycznej 1% 3

Okres budowy

  • Przed 1945 r. 84% 216
  • 1945–1969 2% 6
  • 1970–1989 11% 29
  • 2010 r. i później 2% 6
  • Brak danych 0% 1

Mieszkańcy

Liczba mieszkańców
620
1 stycznia 2025 r.
Gospodarstwa domowe
265
średnio 2,3 os.
Jednoosobowe gospodarstwa domowe
34%
Nederland: 40%
Gospodarstwa domowe z dziećmi
40%
Nederland: 32%
Gęstość zaludnienia
1.048
mieszkańców na km²
Powierzchnia
0,6 km²
Osoby urodzone poza Nederland
10%
Nederland: 16%
Osoby żyjące w ubóstwie
7%
Nederland: 3%
Zasiłki z pomocy społecznej
97
na 1000 mieszkańców · Nederland: 22
Wskaźnik zatrudnienia
54%
Nederland: 72%
Pracownicy z umową na czas nieokreślony
48%
Nederland: 56%

Struktura wiekowa

  • 0–15 lat 25% 155
  • 15–25 lat 13% 80
  • 25–45 lat 25% 155
  • 45–65 lat 23% 145
  • 65 lat i więcej 14% 90

Pochodzenie

  • Nederland 79% 480
  • Europa (bez Nederland) 11% 65
  • Spoza Europy 10% 60

Źródło: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Pochodzenie według klasyfikacji CBS (kraj urodzenia danej osoby lub jej rodziców); poziom wykształcenia osób w wieku od 15 do 75 lat; dochód standaryzowany z uwzględnieniem wielkości i składu gospodarstwa domowego; CBS nie publikuje danych dla małych grup.

Mieszkalnictwo i wartość nieruchomości

Średnia wartość podatkowa WOZ
€ 233.000
CBS 2024
Nieruchomości własnościowe
22%
Nieruchomości na wynajem
78%
75% w zasobach organizacji mieszkalnictwa społecznego
Domy jednorodzinne
99%
1% w budynkach wielorodzinnych
Wybudowane w ostatnich 10 latach
1%
Niezamieszkane nieruchomości
3%
Nowe nieruchomości w danym roku
1
nieruchomości oddane do użytku

Wartość podatkowa WOZ to średnia dla wszystkich nieruchomości na danym obszarze (według stanu na 1 stycznia poprzedniego roku), a nie wartość rynkowa konkretnej nieruchomości.

Energia

Śr. zużycie energii elektrycznej
2.930 kWh
na nieruchomość rocznie
Śr. ilość energii oddanej do sieci
290 kWh
energia elektryczna z fotowoltaiki na nieruchomość
Śr. zużycie gazu
1.020 m³
na nieruchomość rocznie
Nieruchomości z panelami fotowoltaicznymi
16%
Bez gazu ziemnego
1%
Ogrzewanie głównie elektryczne
7%
Ogrzewanie (WarmteAtlas)
96% indywidualne centralne ogrzewanie, 4% – ogrzewanie elektryczne
2022
Potencjał geotermalny
Ongunstig
Formacja Slochteren

Zużycie to średnia dla wszystkich nieruchomości z przyłączem na danym obszarze (CBS); rozkład klas energetycznych znajduje się w sekcji „Nieruchomości”.

Lokalna infrastruktura i dostępność komunikacyjna

Duży supermarket
1,0 km
śr. odległość
Gabinet lekarza rodzinnego
2,2 km
śr. odległość
Szkoła podstawowa
900 m
śr. odległość
Żłobek
800 m
śr. odległość
Szkoły w promieniu 3 km
11
Stopień urbanizacji
Obszar słabo zurbanizowany
752 adresów na km²
Samochody na gospodarstwo domowe
0,9
232 samochodów osobowych
Siedziby i oddziały firm
45
w tym 10 w handlu, gastronomii i hotelarstwie

Odległości mierzone wzdłuż dróg, uśrednione dla wszystkich mieszkańców danego obszaru (CBS).

Otoczenie nieruchomości: hałas, woda, powietrze, światło i zieleń

Średni poziom hałasu (Lden)
52 dB
gmina: 51 dB
Nieruchomości narażone na hałas drogowy powyżej 55 dB
16%
gmina 16%
Nieruchomości narażone na hałas kolejowy powyżej 55 dB
0%
gmina 1%
Nieruchomości narażone na hałas lotniczy powyżej 48 dB
0%
gmina 0%
Nieruchomości narażone na hałas turbin wiatrowych powyżej 40 dB
0%
Nocny hałas drogowy powyżej 50 dB
5%
gmina 7%

Poziom hałasu w otoczeniu 258 nieruchomości

  • 46–50 dB: cicho 54% 139
  • 51–55 dB: umiarkowanie 29% 74
  • 56–60 dB: głośno 17% 45

Powódź

Nieruchomości zagrożone powodzią
0%
gmina 0%
W tym zagrożone zalaniem na głębokość ponad 0,5 m
0%
W tym zagrożone zalaniem na głębokość ponad 2 m
0%
Maksymalna głębokość wody
brak

Powietrze, światło i zieleń

NO₂
8,7 µg/m³
0% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (10)
PM2,5
8,0 µg/m³
100% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (5)
PM10
14,0 µg/m³
0% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (15)
Światło w nocy
Półmrok
gmina: umiarkowanie jasno
Tereny zielone w promieniu 500 m
60%
gmina: 40%

Hałas: mapy hałasu RIVM (ruch drogowy i kolejowy 2020, ruch lotniczy 2022, turbiny wiatrowe 2024), średnioroczny poziom Lden w siatce 10 m, odczytywany dla każdego adresu. Powódź: LIWO (Rijkswaterstaat), mapa maksymalnej głębokości zalania; głębokość nie określa prawdopodobieństwa powodzi. Powietrze: średnioroczne stężenia RIVM w siatce 25 m. Światło: mapa emisji światła RIVM 2023. Zieleń: mapa zieleni RIVM 2022, udział zieleni w promieniu 500 m. Warstwę hałasu można włączyć na mapie powyżej.

Klimat i bezpieczeństwo

Temperatura odczuwalna w upalny dzień
43 °C
ekstremalny stres cieplny
Nieruchomości narażone na ekstremalny stres cieplny (41 °C lub więcej)
98%
gmina 90%
Efekt miejskiej wyspy ciepła
0,6–0,8 °C
średnio cieplej niż na terenach pozamiejskich
Nieruchomości z dostępem do chłodnego miejsca w promieniu 300 m
100%
gmina 92%
Kondygnacja niezalewana nawet podczas najpoważniejszej powodzi
100%
Nieruchomości o podwyższonym ryzyku podtopień spowodowanych wodami gruntowymi w 2050 r.
6%
gmina 57%
Nieruchomości, obok których przebiega trasa spływu wód opadowych
8%
gmina 23%
Nieruchomości w strefie pola magnetycznego linii wysokiego napięcia
0%
gmina 0%
Nieruchomości w promieniu 1 km od turbiny wiatrowej
0%
gmina 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): temperatura odczuwalna i miejska wyspa ciepła z 2022 r., chłodne miejsca, lokalne prawdopodobieństwo powodzi (co najmniej 20 cm wody), niezalewane kondygnacje, ryzyko podtopień spowodowanych wodami gruntowymi w 2050 r. (scenariusz wysoki), trasy spływu wody przy opadach 70 mm na godzinę; dane odczytane dla każdej nieruchomości. Linie wysokiego napięcia: RIVM Netkaart z odległościami obliczeniowymi. Turbiny wiatrowe: RIVM. Na powyższej mapie można włączyć warstwę upałów.

Bezpieczeństwo

Przestępstwa na 1000 mieszkańców
37
wrz 2025 – sie 2026
Zarejestrowane przestępstwa
23
+35% względem poprzedniego roku
Włamania do domów lub mieszkań na 1 000 nieruchomości
0,0
0 włamań
Gmina
59
na 1000 mieszkańców
Nederland
45
na 1000 mieszkańców

Rodzaje przestępstw (ostatnie 12 miesięcy)

  • Vernieling 30% 7
  • Bedreiging 9% 2
  • Drugshandel 9% 2
  • Mishandeling 4% 1
  • Overval 4% 1

Według lat

  1. 252021
  2. 332022
  3. 222023
  4. 202024
  5. 182025

Źródło: policja, zarejestrowane przestępstwa według obszaru (otwarte dane CBS i policji, dane miesięczne). Wskaźnik na 1000 mieszkańców obliczono na podstawie liczby ludności danego obszaru. Nie każde przestępstwo jest zgłaszane.

Jakość życia

Zadowalająca Leefbaarometer 2024

bardzo zładoskonała

Jakość życia
Zadowalająca
klasa 5 z 9, pomiar z 2024 r.
Wynik
3,98
−0,12 względem średniej krajowej
Od poprzedniego pomiaru
−0,01
pomiar z 2022 r.: Zadowalająca
Gmina
W pełni zadowalająca
wynik 4,05

Pięć wymiarów — odchylenie od średniej krajowej

  • Otoczenie fizyczne zieleń, woda, zabudowa, hałas +0,00 zadowalająca
  • Zasoby mieszkaniowe typ, rok budowy, forma własności +0,04 w pełni zadowalająca
  • Lokalna infrastruktura sklepy, szkoły, opieka zdrowotna, transport publiczny −0,06 słaba
  • Spójność społeczna struktura ludności, przeprowadzki −0,02 zadowalająca
  • Uciążliwości i brak bezpieczeństwa przestępczość i uciążliwości −0,08 niedostateczna

Źródło: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), szacunek sporządzany co dwa lata na podstawie ponad stu cech. Wynik odzwierciedla średnią ocenę jakości życia wśród mieszkańców. Wartość ujemna = poniżej średniej krajowej.

Grunt i fundamenty

Całkowite osiadanie gruntu
−1,4 mm rocznie
gmina −1,0 mm
Osiadanie gruntu (warstwy przypowierzchniowe)
−0,1 mm rocznie
zagęszczanie się torfu i gliny
Przewidywane osiadanie do 2050 r.
0 cm
scenariusz pesymistyczny
Nieruchomości zagrożone gniciem drewnianych pali fundamentowych
0,0%
zeer laag, gmina 0,0%
Gnicie drewnianych pali fundamentowych w 2050 r.
0,0%
scenariusz pesymistyczny, bardziej suche okresy letnie
Nierównomierne osiadanie w 2050 r.
1,0%
zagrożone nieruchomości na fundamentach bezpośrednich

Źródło: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): osiadanie gruntu na podstawie pomiarów satelitarnych (Bodemdalingskaart), ryzyko uszkodzenia fundamentów według osiedli (Deltares/KCAF, odsetek zagrożonych nieruchomości na drewnianych palach lub fundamentach bezpośrednich). Są to średnie dla osiedla, a nie ocena konkretnej nieruchomości.

Dochody i praca

Mediana majątku gospodarstw domowych
€ 3.000
Wskaźnik zatrudnienia
54%
w wieku od 15 do 75 lat
Osoby samozatrudnione
15%
wśród osób pracujących
Osoby o najwyższych dochodach (górne 20%)
4,9%
odsetek osób (w skali kraju 20%)