Gemeente Bunschoten

Gemeente · Utrecht

  • 9.037 woningen
  • 22.684 inwoners
  • gem. bouwjaar 1982
  • gem. WOZ € 438.000

Wonen in Bunschoten: deze gemeente in de provincie Utrecht telt 9.037 woningen, 22.684 inwoners en 8.833 huishoudens. De woningen in Bunschoten zijn vooral van het type tussenwoning (42%) en appartement (22%), gebouwd vooral in de periode 1970-1989 (32%) en met 73% koopwoningen en 27% huurwoningen. De gemiddelde WOZ-waarde is € 438.000. Van de woningen met een geregistreerd energielabel heeft 49% label A of B; het meest voorkomende energielabel is A. De leefbaarheid scoort goed volgens de Leefbaarometer, het gemiddelde geluidniveau is 51 dB (redelijk) en de politie registreerde 24,4 misdrijven per 1.000 inwoners (landelijk 45,3). Een supermarkt ligt gemiddeld op 800 m, een basisschool op 600 m en 42% van de huishoudens heeft kinderen. Per woning in Bunschoten vindt u op Huisleon de waarde-indicatie, het energielabel, de maandlasten, de leefomgeving en het actuele aanbod te koop en te huur.

Kaart

Grens volgens de CBS wijk- en buurtkaart 2024. Zoom in voor de afzonderlijke woningen; klik een woning voor de details. Open in de woningenkaart

Woningen in Bunschoten

Woningen
9.037
adressen met woonfunctie (BAG)
Gemiddeld bouwjaar
1982
Gemiddelde woonoppervlakte
122 m²
Woningvoorraad (CBS)
8.946
2025

Woningtype

  • Tussenwoning 42% 3.791
  • Appartement 22% 1.946
  • Hoekwoning 20% 1.771
  • Twee-onder-een-kap 10% 864
  • Vrijstaand 7% 665

Energielabel

  • A of beter 31% 2.786
  • B 15% 1.384
  • C 28% 2.496
  • D 8% 764
  • E 3% 287
  • F 4% 400
  • G 4% 326
  • Geen label 7% 594

Bouwperiode

  • Voor 1945 8% 750
  • 1945–1969 19% 1.692
  • 1970–1989 32% 2.857
  • 1990–2009 22% 1.945
  • 2010 en later 20% 1.789
  • Onbekend 0% 4

Bewoners

Inwoners
22.684
1 januari 2025
Huishoudens
8.833
gem. 2,5 personen
Eenpersoonshuishoudens
27%
Nederland: 40%
Huishoudens met kinderen
42%
Nederland: 32%
Bevolkingsdichtheid
744
inwoners per km²
Oppervlakte
34,8 km²
waarvan 4,4 km² water
Geboren buiten Nederland
8%
Nederland: 16%
Gestandaardiseerd inkomen
€ 46.100
gem. per huishouden per jaar · Nederland: € 42.080
Personen in armoede
2%
Nederland: 3%
Bijstandsuitkeringen
10
per 1.000 inwoners · Nederland: 22
Nettoarbeidsparticipatie
80%
Nederland: 72%
Werknemers met vast contract
59%
Nederland: 56%

Leeftijdsopbouw

  • 0–15 jaar 18% 4.156
  • 15–25 jaar 13% 2.850
  • 25–45 jaar 26% 5.979
  • 45–65 jaar 25% 5.704
  • 65 jaar en ouder 18% 3.995

Herkomst

  • Nederland 86% 19.519
  • Europa (excl. Nederland) 6% 1.308
  • Buiten Europa 8% 1.792

Opleidingsniveau (15–75 jaar)

  • Basisonderwijs, vmbo, mbo 1 34% 5.590
  • Havo, vwo, mbo 2–4 47% 7.780
  • Hbo, wo 20% 3.260

Bron: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst volgens de CBS-indeling (geboorteland van de persoon of van de ouders); opleidingsniveau van 15- tot 75-jarigen; inkomen gestandaardiseerd voor de grootte en samenstelling van het huishouden; kleine aantallen worden door het CBS niet gepubliceerd.

Wonen en waarde

Gemiddelde WOZ-waarde
€ 438.000
CBS 2024
Koopwoningen
73%
Huurwoningen
27%
14% corporatie
Eengezinswoningen
78%
22% meergezins
Gebouwd in de laatste 10 jaar
13%
Onbewoonde woningen
4%
Nieuwbouw in het jaar
32
opgeleverde woningen

De WOZ-waarde is het gemiddelde van alle woningen in het gebied (waardepeildatum 1 januari van het jaar ervoor), geen marktwaarde van een specifieke woning.

Energie

Gem. stroomverbruik
3.040 kWh
per woning per jaar
Gem. teruglevering
950 kWh
zonnestroom per woning
Gem. gasverbruik
890 m³
per woning per jaar
Woningen met zonnepanelen
42%
Aardgasvrij
5%
Hoofdzakelijk elektrisch verwarmd
9%

Verbruik is het gemiddelde van alle woningen met een aansluiting in het gebied (CBS); de labelverdeling staat bij "Woningen".

Voorzieningen en bereikbaarheid

Grote supermarkt
800 m
gem. afstand
Huisartsenpraktijk
1,4 km
gem. afstand
Basisschool
600 m
gem. afstand
Kinderdagverblijf
800 m
gem. afstand
Scholen binnen 3 km
9
Stedelijkheid
Matig stedelijk
1.226 adressen per km²
Auto's per huishouden
1,0
9.188 personenauto's
Bedrijfsvestigingen
3.180
waarvan 835 handel en horeca

Afstanden over de weg, gemiddeld voor alle inwoners van het gebied (CBS).

Scholen

12 scholen in gemeente Bunschoten, met leerlingen en het oordeel van de Inspectie.

DUO open onderwijsdata en Inspectie van het Onderwijs; de school is aan de buurt gekoppeld via het adres van de vestiging.

Leefomgeving: geluid, water, lucht, licht en groen

Gemiddeld geluidniveau (Lden)
51 dB
Woningen met wegverkeer boven 55 dB
10%
Woningen met treinverkeer boven 55 dB
0%
Woningen met vliegverkeer boven 48 dB
0%
Woningen met windturbinegeluid boven 40 dB
0%
's Nachts wegverkeer boven 50 dB
1%

Geluidniveau van de 9.037 woningen

  • tot 45 dB: zeer rustig 7% 636
  • 46–50 dB: rustig 44% 3.970
  • 51–55 dB: redelijk 33% 2.954
  • 56–60 dB: druk 15% 1.377
  • 61–65 dB: lawaaiig 1% 91
  • 66–70 dB: zeer lawaaiig 0% 9

Overstroming

Woningen die kunnen overstromen
96%
Waarvan meer dan 0,5 m water
93%
Waarvan meer dan 2 m water
1%
Maximale waterdiepte
2,0 m
gemiddeld 1,2 m waar het overstroomt

Lucht, licht en groen

NO₂
10,4 µg/m³
73% boven WHO-advies (10)
PM2,5
8,9 µg/m³
100% boven WHO-advies (5)
PM10
15,1 µg/m³
33% boven WHO-advies (15)
Licht 's nachts
Verlicht
Groen binnen 500 m
55%

Geluid: RIVM-geluidkaarten (weg en trein 2020, vliegverkeer 2022, windturbines 2024), jaargemiddelde Lden per 10 m, bemonsterd op elk adres. Overstroming: LIWO (Rijkswaterstaat), kaart maximale waterdiepte; de diepte zegt niets over de kans. Lucht: RIVM jaargemiddelde concentraties op 25 m. Licht: RIVM lichtemissiekaart 2023. Groen: RIVM groenkaart 2022, aandeel groen per 500 m. Zet de geluidkaart aan op de kaart hierboven.

Klimaat en veiligheid

Gevoelstemperatuur op een hete dag
46–48 °C
extreme hittestress
Woningen met extreme hittestress (41 °C of meer)
99%
Hitte-eilandeffect
1,0–1,2 °C
gemiddeld warmer dan het buitengebied
Woningen met een koele plek binnen 300 m
72%
Woningen met middelgrote of grote overstromingskans
45%
Woningen met grotere kans op grondwateroverlast in 2050
45%
Woningen met een regenstroombaan langs het huis
7%
Woningen in de magneetveldzone van een hoogspanningslijn
0%
Woningen binnen 1 km van een windturbine
0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): gevoelstemperatuur en hitte-eiland 2022, koele plekken, plaatsgebonden overstromingskans (minstens 20 cm water), droge verdiepingen, kans op grondwateroverlast 2050 (hoog scenario), stroombanen bij 70 mm neerslag per uur; per woning bemonsterd. Hoogspanning: RIVM Netkaart met rekenafstanden. Windturbines: RIVM. Zet de hittekaart aan op de kaart hierboven.

Veiligheid

Misdrijven per 1.000 inwoners
24
sep 2025 – aug 2026
Geregistreerde misdrijven
554
-3% t.o.v. het jaar ervoor
Woninginbraken per 1.000 woningen
1,1
10 inbraken
Nederland
45
per 1.000 inwoners

Soorten misdrijven (laatste 12 maanden)

  • Vernieling 9% 49
  • Fietsdiefstal 8% 46
  • Mishandeling 6% 35
  • Bedreiging 5% 26
  • Diefstal uit auto 4% 23
  • Drugshandel 4% 21
  • Winkeldiefstal 3% 16
  • Woninginbraak 2% 10

Per jaar

  1. 5932021
  2. 6102022
  3. 5672023
  4. 5392024
  5. 5622025

Bron: politie, geregistreerde misdrijven per gebied (CBS/politie open data, maandcijfers). Per 1.000 inwoners op basis van het inwonertal van het gebied; niet elk misdrijf wordt gemeld.

Leefbaarheid

Goed Leefbaarometer 2024

zeer onvoldoendeuitstekend

Leefbaarheid
Goed
klasse 7 van 9, meting 2024
Score
4,16
+0,05 t.o.v. het landelijk gemiddelde
Sinds de vorige meting
+0,01
meting 2022: Goed

Vijf dimensies, afwijking van het landelijk gemiddelde

  • Fysieke omgeving groen, water, bebouwing, geluid +0,00 voldoende
  • Woningvoorraad type, bouwjaar, eigendom +0,02 voldoende
  • Voorzieningen winkels, scholen, zorg, OV −0,04 zwak
  • Sociale samenhang bevolkingsopbouw, verhuizingen +0,02 voldoende
  • Overlast en onveiligheid criminaliteit en overlast +0,05 ruim voldoende

Bron: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), tweejaarlijkse schatting op basis van ruim honderd kenmerken; de score drukt uit hoe bewoners de leefbaarheid gemiddeld waarderen. Negatief = onder het landelijk gemiddelde.

Bodem en fundering

Bodemdaling (totaal)
−1,8 mm per jaar
Bodemdaling (ondiep)
−0,7 mm per jaar
veen en klei die inklinken
Verwachte daling tot 2050
10 cm
hoog scenario
Woningen met risico op paalrot
0,4%
zeer laag
Paalrot in 2050
0,5%
hoog scenario, drogere zomers
Verschilzetting in 2050
0,6%
woningen op staal met risico

Bron: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): bodemdaling uit satellietmetingen (Bodemdalingskaart), funderingsrisico per buurt (Deltares/KCAF, aandeel woningen met houten palen of op staal dat risico loopt). Een buurtgemiddelde, geen uitspraak over één woning.

Inkomen en werk

Gem. inkomen per inwoner
€ 33.200
per jaar
Gem. inkomen per inkomensontvanger
€ 41.600
per jaar
Mediaan vermogen huishoudens
€ 274.300
Nettoarbeidsparticipatie
80%
van 15 tot 75 jaar
Zelfstandigen
19%
van de werkzame bevolking
Hoogste 20% inkomens
19,3%
aandeel personen (landelijk 20%)

Wijken in Bunschoten 1