Wijk Bolsward

Wijk in gemeente Súdwest-Fryslân · Fryslân (Friesland)

  • 4.782 woningen
  • 10.095 inwoners
  • gem. bouwjaar 1960
  • gem. WOZ € 263.000

Wonen in Bolsward: deze wijk in de gemeente Súdwest-Fryslân telt 4.782 woningen, 10.095 inwoners en 4.590 huishoudens. De woningen in Bolsward zijn vooral van het type tussenwoning (33%) en appartement (21%), gebouwd vooral in de periode 1970-1989 (29%) en met 59% koopwoningen en 41% huurwoningen. De gemiddelde WOZ-waarde is € 263.000. Van de woningen met een geregistreerd energielabel heeft 40% label A of B; het meest voorkomende energielabel is C. De leefbaarheid scoort goed volgens de Leefbaarometer, het gemiddelde geluidniveau is 50 dB (rustig) en de politie registreerde 25,3 misdrijven per 1.000 inwoners (landelijk 45,3). Een supermarkt ligt gemiddeld op 900 m, een basisschool op 700 m en 32% van de huishoudens heeft kinderen. Per woning in Bolsward vindt u op Huisleon de waarde-indicatie, het energielabel, de maandlasten, de leefomgeving en het actuele aanbod te koop en te huur.

Kaart

Grens volgens de CBS wijk- en buurtkaart 2024. Zoom in voor de afzonderlijke woningen; klik een woning voor de details. Open in de woningenkaart

Woningen in Bolsward

Woningen
4.782
adressen met woonfunctie (BAG)
Gemiddeld bouwjaar
1960
Gemiddelde woonoppervlakte
122 m²
Woningvoorraad (CBS)
4.843
2025

Woningtype

  • Tussenwoning 33% 1.559
  • Appartement 21% 1.017
  • Hoekwoning 19% 887
  • Twee-onder-een-kap 15% 736
  • Vrijstaand 12% 583

Energielabel

  • A of beter 21% 986
  • B 19% 889
  • C 25% 1.189
  • D 12% 551
  • E 6% 267
  • F 7% 313
  • G 11% 546
  • Geen label 1% 41

Bouwperiode

  • Voor 1945 22% 1.047
  • 1945–1969 27% 1.284
  • 1970–1989 29% 1.371
  • 1990–2009 17% 828
  • 2010 en later 5% 246
  • Onbekend 0% 6

Bewoners

Inwoners
10.095
1 januari 2025
Huishoudens
4.590
gem. 2,1 personen
Eenpersoonshuishoudens
38%
Nederland: 40%
Huishoudens met kinderen
32%
Nederland: 32%
Bevolkingsdichtheid
1.118
inwoners per km²
Oppervlakte
9,4 km²
waarvan 0,4 km² water
Geboren buiten Nederland
7%
Nederland: 16%
Gestandaardiseerd inkomen
€ 37.500
gem. per huishouden per jaar · Nederland: € 42.080
Personen in armoede
2%
Nederland: 3%
Bijstandsuitkeringen
34
per 1.000 inwoners · Nederland: 22
Nettoarbeidsparticipatie
71%
Nederland: 72%
Werknemers met vast contract
58%
Nederland: 56%

Leeftijdsopbouw

  • 0–15 jaar 15% 1.515
  • 15–25 jaar 12% 1.215
  • 25–45 jaar 21% 2.090
  • 45–65 jaar 27% 2.685
  • 65 jaar en ouder 26% 2.580

Herkomst

  • Nederland 87% 8.815
  • Europa (excl. Nederland) 4% 395
  • Buiten Europa 9% 890

Opleidingsniveau (15–75 jaar)

  • Basisonderwijs, vmbo, mbo 1 29% 2.080
  • Havo, vwo, mbo 2–4 48% 3.430
  • Hbo, wo 24% 1.700

Bron: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst volgens de CBS-indeling (geboorteland van de persoon of van de ouders); opleidingsniveau van 15- tot 75-jarigen; inkomen gestandaardiseerd voor de grootte en samenstelling van het huishouden; kleine aantallen worden door het CBS niet gepubliceerd.

Wonen en waarde

Gemiddelde WOZ-waarde
€ 263.000
CBS 2024
Koopwoningen
59%
Huurwoningen
41%
34% corporatie
Eengezinswoningen
77%
23% meergezins
Gebouwd in de laatste 10 jaar
1%
Onbewoonde woningen
3%
Nieuwbouw in het jaar
0
opgeleverde woningen

De WOZ-waarde is het gemiddelde van alle woningen in het gebied (waardepeildatum 1 januari van het jaar ervoor), geen marktwaarde van een specifieke woning.

Energie

Gem. stroomverbruik
2.270 kWh
per woning per jaar
Gem. teruglevering
830 kWh
zonnestroom per woning
Gem. gasverbruik
890 m³
per woning per jaar
Woningen met zonnepanelen
35%
Aardgasvrij
2%
Hoofdzakelijk elektrisch verwarmd
5%

Verbruik is het gemiddelde van alle woningen met een aansluiting in het gebied (CBS); de labelverdeling staat bij "Woningen".

Voorzieningen en bereikbaarheid

Grote supermarkt
900 m
gem. afstand
Huisartsenpraktijk
1,2 km
gem. afstand
Basisschool
700 m
gem. afstand
Kinderdagverblijf
700 m
gem. afstand
Scholen binnen 3 km
4
Stedelijkheid
Matig stedelijk
1.096 adressen per km²
Auto's per huishouden
1,0
4.386 personenauto's
Bedrijfsvestigingen
1.175
waarvan 240 handel en horeca

Afstanden over de weg, gemiddeld voor alle inwoners van het gebied (CBS).

Scholen

6 scholen in wijk Bolsward, met leerlingen en het oordeel van de Inspectie.

Alle scholen in gemeente Súdwest-Fryslân

DUO open onderwijsdata en Inspectie van het Onderwijs; de school is aan de buurt gekoppeld via het adres van de vestiging.

Leefomgeving: geluid, water, lucht, licht en groen

Gemiddeld geluidniveau (Lden)
50 dB
gemeente 50 dB
Woningen met wegverkeer boven 55 dB
9%
gemeente 10%
Woningen met treinverkeer boven 55 dB
0%
gemeente 0%
Woningen met vliegverkeer boven 48 dB
0%
gemeente 0%
Woningen met windturbinegeluid boven 40 dB
0%
gemeente 1%
's Nachts wegverkeer boven 50 dB
2%
gemeente 3%

Geluidniveau van de 4.782 woningen

  • tot 45 dB: zeer rustig 14% 668
  • 46–50 dB: rustig 47% 2.259
  • 51–55 dB: redelijk 30% 1.414
  • 56–60 dB: druk 8% 391
  • 61–65 dB: lawaaiig 1% 49
  • 66–70 dB: zeer lawaaiig 0% 1

Overstroming

Woningen die kunnen overstromen
75%
gemeente 66%
Waarvan meer dan 0,5 m water
19%
Waarvan meer dan 2 m water
0%
Maximale waterdiepte
1,3 m
gemiddeld 0,4 m waar het overstroomt

Lucht, licht en groen

NO₂
6,0 µg/m³
0% boven WHO-advies (10)
PM2,5
6,3 µg/m³
100% boven WHO-advies (5)
PM10
12,5 µg/m³
0% boven WHO-advies (15)
Licht 's nachts
Donker
gemeente: donker
Groen binnen 500 m
56%
gemeente 65%

Geluid: RIVM-geluidkaarten (weg en trein 2020, vliegverkeer 2022, windturbines 2024), jaargemiddelde Lden per 10 m, bemonsterd op elk adres. Overstroming: LIWO (Rijkswaterstaat), kaart maximale waterdiepte; de diepte zegt niets over de kans. Lucht: RIVM jaargemiddelde concentraties op 25 m. Licht: RIVM lichtemissiekaart 2023. Groen: RIVM groenkaart 2022, aandeel groen per 500 m. Zet de geluidkaart aan op de kaart hierboven.

Klimaat en veiligheid

Gevoelstemperatuur op een hete dag
46–48 °C
extreme hittestress
Woningen met extreme hittestress (41 °C of meer)
97%
gemeente 97%
Hitte-eilandeffect
0,4–0,6 °C
gemiddeld warmer dan het buitengebied
Woningen met een koele plek binnen 300 m
99%
gemeente 95%
Woningen met middelgrote of grote overstromingskans
0%
gemeente 0%
Woningen met grotere kans op grondwateroverlast in 2050
12%
gemeente 17%
Woningen met een regenstroombaan langs het huis
7%
gemeente 7%
Woningen in de magneetveldzone van een hoogspanningslijn
0%
gemeente 0%
Woningen binnen 1 km van een windturbine
41%
gemeente 30%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): gevoelstemperatuur en hitte-eiland 2022, koele plekken, plaatsgebonden overstromingskans (minstens 20 cm water), droge verdiepingen, kans op grondwateroverlast 2050 (hoog scenario), stroombanen bij 70 mm neerslag per uur; per woning bemonsterd. Hoogspanning: RIVM Netkaart met rekenafstanden. Windturbines: RIVM. Zet de hittekaart aan op de kaart hierboven.

Veiligheid

Misdrijven per 1.000 inwoners
25
sep 2025 – aug 2026
Geregistreerde misdrijven
255
-25% t.o.v. het jaar ervoor
Woninginbraken per 1.000 woningen
1,5
7 inbraken
Gemeente
30
per 1.000 inwoners
Nederland
45
per 1.000 inwoners

Soorten misdrijven (laatste 12 maanden)

  • Vernieling 18% 46
  • Winkeldiefstal 9% 23
  • Mishandeling 7% 19
  • Fietsdiefstal 6% 16
  • Bedreiging 4% 9
  • Woninginbraak 3% 7
  • Diefstal uit auto 2% 6
  • Drugshandel 2% 4

Per jaar

  1. 3302021
  2. 3282022
  3. 2772023
  4. 2772024
  5. 3162025

Bron: politie, geregistreerde misdrijven per gebied (CBS/politie open data, maandcijfers). Per 1.000 inwoners op basis van het inwonertal van het gebied; niet elk misdrijf wordt gemeld.

Leefbaarheid

Goed Leefbaarometer 2024

zeer onvoldoendeuitstekend

Leefbaarheid
Goed
klasse 7 van 9, meting 2024
Score
4,13
+0,02 t.o.v. het landelijk gemiddelde
Sinds de vorige meting
−0,02
meting 2022: Goed
Gemeente
Goed
score 4,17

Vijf dimensies, afwijking van het landelijk gemiddelde

  • Fysieke omgeving groen, water, bebouwing, geluid +0,01 voldoende
  • Woningvoorraad type, bouwjaar, eigendom +0,03 voldoende
  • Voorzieningen winkels, scholen, zorg, OV −0,08 onvoldoende
  • Sociale samenhang bevolkingsopbouw, verhuizingen +0,01 voldoende
  • Overlast en onveiligheid criminaliteit en overlast +0,06 ruim voldoende

Bron: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), tweejaarlijkse schatting op basis van ruim honderd kenmerken; de score drukt uit hoe bewoners de leefbaarheid gemiddeld waarderen. Negatief = onder het landelijk gemiddelde.

Inkomen en werk

Gem. inkomen per inwoner
€ 29.500
per jaar
Gem. inkomen per inkomensontvanger
€ 35.600
per jaar
Mediaan vermogen huishoudens
€ 118.700
Nettoarbeidsparticipatie
71%
van 15 tot 75 jaar
Zelfstandigen
15%
van de werkzame bevolking
Hoogste 20% inkomens
12,8%
aandeel personen (landelijk 20%)

Buurten in Bolsward 6