Wijk Centrum
Wijk in gemeente Oss · Noord-Brabant
- 3.647 woningen
- 6.280 inwoners
- gem. bouwjaar 1979
- gem. WOZ € 276.000
Wonen in Centrum: deze wijk in de gemeente Oss telt 3.647 woningen, 6.280 inwoners en 3.690 huishoudens. De woningen in Centrum zijn vooral van het type appartement (67%) en tussenwoning (15%), gebouwd vooral in de periode 1970-1989 (33%) en met 38% koopwoningen en 62% huurwoningen. De gemiddelde WOZ-waarde is € 276.000. Van de woningen met een geregistreerd energielabel heeft 58% label A of B; het meest voorkomende energielabel is A. De leefbaarheid scoort ruim voldoende volgens de Leefbaarometer, het gemiddelde geluidniveau is 57 dB (druk) en de politie registreerde 159,9 misdrijven per 1.000 inwoners (landelijk 45,3). Een supermarkt ligt gemiddeld op 400 m, een basisschool op 600 m en 17% van de huishoudens heeft kinderen. Per woning in Centrum vindt u op Huisleon de waarde-indicatie, het energielabel, de maandlasten, de leefomgeving en het actuele aanbod te koop en te huur.
Kaart
Woningen in Centrum
- Woningen
- 3.647 adressen met woonfunctie (BAG)
- Gemiddeld bouwjaar
- 1979
- Gemiddelde woonoppervlakte
- 94 m²
- Woningvoorraad (CBS)
- 3.491 2025
Woningtype
Energielabel
Bouwperiode
Bewoners
- Inwoners
- 6.280 1 januari 2025
- Huishoudens
- 3.690 gem. 1,6 personen
- Eenpersoonshuishoudens
- 58% Nederland: 40%
- Huishoudens met kinderen
- 17% Nederland: 32%
- Bevolkingsdichtheid
- 5.999 inwoners per km²
- Oppervlakte
- 1,0 km²
- Geboren buiten Nederland
- 23% Nederland: 16%
- Gestandaardiseerd inkomen
- € 35.200 gem. per huishouden per jaar · Nederland: € 42.080
- Personen in armoede
- 5% Nederland: 3%
- Bijstandsuitkeringen
- 30 per 1.000 inwoners · Nederland: 22
- Nettoarbeidsparticipatie
- 66% Nederland: 72%
- Werknemers met vast contract
- 53% Nederland: 56%
Leeftijdsopbouw
Herkomst
Opleidingsniveau (15–75 jaar)
Bron: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst volgens de CBS-indeling (geboorteland van de persoon of van de ouders); opleidingsniveau van 15- tot 75-jarigen; inkomen gestandaardiseerd voor de grootte en samenstelling van het huishouden; kleine aantallen worden door het CBS niet gepubliceerd.
Wonen en waarde
- Gemiddelde WOZ-waarde
- € 276.000 CBS 2024
- Koopwoningen
- 38%
- Huurwoningen
- 62% 38% corporatie
- Eengezinswoningen
- 33% 67% meergezins
- Gebouwd in de laatste 10 jaar
- 5%
- Onbewoonde woningen
- 5%
- Nieuwbouw in het jaar
- 26 opgeleverde woningen
De WOZ-waarde is het gemiddelde van alle woningen in het gebied (waardepeildatum 1 januari van het jaar ervoor), geen marktwaarde van een specifieke woning.
Energie
- Gem. stroomverbruik
- 2.080 kWh per woning per jaar
- Gem. teruglevering
- 310 kWh zonnestroom per woning
- Gem. gasverbruik
- 720 m³ per woning per jaar
- Woningen met zonnepanelen
- 17%
- Aardgasvrij
- 4%
- Hoofdzakelijk elektrisch verwarmd
- 4%
Verbruik is het gemiddelde van alle woningen met een aansluiting in het gebied (CBS); de labelverdeling staat bij "Woningen".
Voorzieningen en bereikbaarheid
- Grote supermarkt
- 400 m gem. afstand
- Huisartsenpraktijk
- 700 m gem. afstand
- Basisschool
- 600 m gem. afstand
- Kinderdagverblijf
- 500 m gem. afstand
- Scholen binnen 3 km
- 16
- Stedelijkheid
- Zeer sterk stedelijk 2.887 adressen per km²
- Auto's per huishouden
- 0,7 2.572 personenauto's
- Bedrijfsvestigingen
- 970 waarvan 290 handel en horeca
Afstanden over de weg, gemiddeld voor alle inwoners van het gebied (CBS).
Scholen
4 scholen in wijk Centrum, met leerlingen en het oordeel van de Inspectie.
- Kindcentrum Nicolaas 416 leerlingen · Inspectie: Voldoende
- Kentalis College Oss 63 leerlingen · Inspectie: Voldoende
- Het Hooghuis 1.394 leerlingen
- Het Hooghuis locatie De Singel 235 leerlingen · Inspectie: Voldoende
DUO open onderwijsdata en Inspectie van het Onderwijs; de school is aan de buurt gekoppeld via het adres van de vestiging.
Leefomgeving: geluid, water, lucht, licht en groen
- Gemiddeld geluidniveau (Lden)
- 57 dB gemeente 53 dB
- Woningen met wegverkeer boven 55 dB
- 17% gemeente 15%
- Woningen met treinverkeer boven 55 dB
- 2% gemeente 2%
- Woningen met vliegverkeer boven 48 dB
- 0% gemeente 0%
- Woningen met windturbinegeluid boven 40 dB
- 0%
- 's Nachts wegverkeer boven 50 dB
- 7% gemeente 5%
Geluidniveau van de 3.647 woningen
Overstroming
- Woningen die kunnen overstromen
- 5% gemeente 50%
- Waarvan meer dan 0,5 m water
- 0%
- Waarvan meer dan 2 m water
- 0%
- Maximale waterdiepte
- 0,4 m gemiddeld 0,3 m waar het overstroomt
Lucht, licht en groen
- NO₂
- 11,4 µg/m³ 100% boven WHO-advies (10)
- PM2,5
- 9,1 µg/m³ 100% boven WHO-advies (5)
- PM10
- 15,2 µg/m³ 100% boven WHO-advies (15)
- Licht 's nachts
- Verlicht gemeente: gedimd
- Groen binnen 500 m
- 43% gemeente 62%
Geluid: RIVM-geluidkaarten (weg en trein 2020, vliegverkeer 2022, windturbines 2024), jaargemiddelde Lden per 10 m, bemonsterd op elk adres. Overstroming: LIWO (Rijkswaterstaat), kaart maximale waterdiepte; de diepte zegt niets over de kans. Lucht: RIVM jaargemiddelde concentraties op 25 m. Licht: RIVM lichtemissiekaart 2023. Groen: RIVM groenkaart 2022, aandeel groen per 500 m. Zet de geluidkaart aan op de kaart hierboven.
Klimaat en veiligheid
- Gevoelstemperatuur op een hete dag
- 46–48 °C extreme hittestress
- Woningen met extreme hittestress (41 °C of meer)
- 93% gemeente 93%
- Hitte-eilandeffect
- 1,4–1,6 °C gemiddeld warmer dan het buitengebied
- Woningen met een koele plek binnen 300 m
- 94% gemeente 77%
- Woningen met middelgrote of grote overstromingskans
- 0% gemeente 51%
- Woningen met grotere kans op grondwateroverlast in 2050
- 100% gemeente 84%
- Woningen met een regenstroombaan langs het huis
- 9% gemeente 6%
- Woningen in de magneetveldzone van een hoogspanningslijn
- 0% gemeente 1%
- Woningen binnen 1 km van een windturbine
- 0% gemeente 0%
Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): gevoelstemperatuur en hitte-eiland 2022, koele plekken, plaatsgebonden overstromingskans (minstens 20 cm water), droge verdiepingen, kans op grondwateroverlast 2050 (hoog scenario), stroombanen bij 70 mm neerslag per uur; per woning bemonsterd. Hoogspanning: RIVM Netkaart met rekenafstanden. Windturbines: RIVM. Zet de hittekaart aan op de kaart hierboven.
Veiligheid
- Misdrijven per 1.000 inwoners
- 160 sep 2025 – aug 2026
- Geregistreerde misdrijven
- 1.004 +36% t.o.v. het jaar ervoor
- Woninginbraken per 1.000 woningen
- 1,9 7 inbraken
- Gemeente
- 48 per 1.000 inwoners
- Nederland
- 45 per 1.000 inwoners
Soorten misdrijven (laatste 12 maanden)
Per jaar
Bron: politie, geregistreerde misdrijven per gebied (CBS/politie open data, maandcijfers). Per 1.000 inwoners op basis van het inwonertal van het gebied; niet elk misdrijf wordt gemeld.
Leefbaarheid
Ruim voldoende Leefbaarometer 2024
zeer onvoldoendeuitstekend
- Leefbaarheid
- Ruim voldoende klasse 6 van 9, meting 2024
- Score
- 4,07 −0,03 t.o.v. het landelijk gemiddelde
- Sinds de vorige meting
- −0,01 meting 2022: Ruim voldoende
- Gemeente
- Goed score 4,13
Vijf dimensies, afwijking van het landelijk gemiddelde
- Fysieke omgeving groen, water, bebouwing, geluid −0,02 voldoende
- Woningvoorraad type, bouwjaar, eigendom −0,03 voldoende
- Voorzieningen winkels, scholen, zorg, OV +0,13 goed
- Sociale samenhang bevolkingsopbouw, verhuizingen −0,04 voldoende
- Overlast en onveiligheid criminaliteit en overlast −0,07 zwak
Bron: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), tweejaarlijkse schatting op basis van ruim honderd kenmerken; de score drukt uit hoe bewoners de leefbaarheid gemiddeld waarderen. Negatief = onder het landelijk gemiddelde.
Inkomen en werk
- Gem. inkomen per inwoner
- € 31.500 per jaar
- Gem. inkomen per inkomensontvanger
- € 35.600 per jaar
- Mediaan vermogen huishoudens
- € 21.800
- Nettoarbeidsparticipatie
- 66% van 15 tot 75 jaar
- Zelfstandigen
- 14% van de werkzame bevolking
- Hoogste 20% inkomens
- 11,6% aandeel personen (landelijk 20%)