Wijk Zuidwest

Wijk in gemeente Noardeast-Fryslân · Fryslân (Friesland)

  • 1.526 woningen
  • 3.625 inwoners
  • gem. bouwjaar 1966
  • gem. WOZ € 298.000

Wonen in Zuidwest: deze wijk in de gemeente Noardeast-Fryslân telt 1.526 woningen, 3.625 inwoners en 1.530 huishoudens. De woningen in Zuidwest zijn vooral van het type vrijstaand (51%) en twee-onder-een-kap (22%), gebouwd vooral in de periode 1970-1989 (29%) en met 70% koopwoningen en 30% huurwoningen. De gemiddelde WOZ-waarde is € 298.000. Van de woningen met een geregistreerd energielabel heeft 38% label A of B; het meest voorkomende energielabel is C. De leefbaarheid scoort ruim voldoende volgens de Leefbaarometer, het gemiddelde geluidniveau is 49 dB (rustig) en de politie registreerde 14,1 misdrijven per 1.000 inwoners (landelijk 45,3). Een supermarkt ligt gemiddeld op 1,0 km, een basisschool op 900 m en 41% van de huishoudens heeft kinderen. Per woning in Zuidwest vindt u op Huisleon de waarde-indicatie, het energielabel, de maandlasten, de leefomgeving en het actuele aanbod te koop en te huur.

Kaart

Grens volgens de CBS wijk- en buurtkaart 2024. Zoom in voor de afzonderlijke woningen; klik een woning voor de details. Open in de woningenkaart

Woningen in Zuidwest

Woningen
1.526
adressen met woonfunctie (BAG)
Gemiddeld bouwjaar
1966
Gemiddelde woonoppervlakte
138 m²
Woningvoorraad (CBS)
1.557
2025

Woningtype

  • Vrijstaand 51% 772
  • Twee-onder-een-kap 22% 338
  • Tussenwoning 11% 166
  • Hoekwoning 10% 145
  • Appartement 7% 105

Energielabel

  • A of beter 18% 271
  • B 19% 296
  • C 20% 300
  • D 12% 183
  • E 3% 51
  • F 8% 120
  • G 19% 283
  • Geen label 1% 22

Bouwperiode

  • Voor 1945 21% 317
  • 1945–1969 25% 379
  • 1970–1989 29% 446
  • 1990–2009 17% 257
  • 2010 en later 7% 100
  • Onbekend 2% 27

Bewoners

Inwoners
3.625
1 januari 2025
Huishoudens
1.530
gem. 2,4 personen
Eenpersoonshuishoudens
31%
Nederland: 40%
Huishoudens met kinderen
41%
Nederland: 32%
Bevolkingsdichtheid
262
inwoners per km²
Oppervlakte
14,1 km²
waarvan 0,1 km² water
Geboren buiten Nederland
3%
Nederland: 16%
Personen in armoede
3%
Nederland: 3%
Bijstandsuitkeringen
28
per 1.000 inwoners · Nederland: 22
Nettoarbeidsparticipatie
73%
Nederland: 72%
Werknemers met vast contract
58%
Nederland: 56%

Leeftijdsopbouw

  • 0–15 jaar 16% 595
  • 15–25 jaar 13% 460
  • 25–45 jaar 24% 855
  • 45–65 jaar 29% 1.040
  • 65 jaar en ouder 19% 675

Herkomst

  • Nederland 94% 3.465
  • Europa (excl. Nederland) 2% 70
  • Buiten Europa 4% 135

Opleidingsniveau (15–75 jaar)

  • Basisonderwijs, vmbo, mbo 1 34% 930
  • Havo, vwo, mbo 2–4 52% 1.420
  • Hbo, wo 15% 400

Bron: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst volgens de CBS-indeling (geboorteland van de persoon of van de ouders); opleidingsniveau van 15- tot 75-jarigen; inkomen gestandaardiseerd voor de grootte en samenstelling van het huishouden; kleine aantallen worden door het CBS niet gepubliceerd.

Wonen en waarde

Gemiddelde WOZ-waarde
€ 298.000
CBS 2024
Koopwoningen
70%
Huurwoningen
30%
22% corporatie
Eengezinswoningen
92%
8% meergezins
Gebouwd in de laatste 10 jaar
6%
Onbewoonde woningen
4%
Nieuwbouw in het jaar
4
opgeleverde woningen

De WOZ-waarde is het gemiddelde van alle woningen in het gebied (waardepeildatum 1 januari van het jaar ervoor), geen marktwaarde van een specifieke woning.

Energie

Gem. stroomverbruik
2.750 kWh
per woning per jaar
Gem. teruglevering
1.260 kWh
zonnestroom per woning
Gem. gasverbruik
1.010 m³
per woning per jaar
Woningen met zonnepanelen
55%
Aardgasvrij
5%
Hoofdzakelijk elektrisch verwarmd
11%

Verbruik is het gemiddelde van alle woningen met een aansluiting in het gebied (CBS); de labelverdeling staat bij "Woningen".

Voorzieningen en bereikbaarheid

Grote supermarkt
1,0 km
gem. afstand
Huisartsenpraktijk
1,0 km
gem. afstand
Basisschool
900 m
gem. afstand
Kinderdagverblijf
700 m
gem. afstand
Scholen binnen 3 km
2
Stedelijkheid
Niet stedelijk
280 adressen per km²
Auto's per huishouden
1,2
1.892 personenauto's
Bedrijfsvestigingen
420
waarvan 90 handel en horeca

Afstanden over de weg, gemiddeld voor alle inwoners van het gebied (CBS).

Scholen

1 school in wijk Zuidwest, met leerlingen en het oordeel van de Inspectie.

Alle scholen in gemeente Noardeast-Fryslân

DUO open onderwijsdata en Inspectie van het Onderwijs; de school is aan de buurt gekoppeld via het adres van de vestiging.

Leefomgeving: geluid, water, lucht, licht en groen

Gemiddeld geluidniveau (Lden)
49 dB
gemeente 49 dB
Woningen met wegverkeer boven 55 dB
19%
gemeente 9%
Woningen met treinverkeer boven 55 dB
3%
gemeente 0%
Woningen met vliegverkeer boven 48 dB
0%
gemeente 0%
Woningen met windturbinegeluid boven 40 dB
0%
gemeente 0%
's Nachts wegverkeer boven 50 dB
7%
gemeente 2%

Geluidniveau van de 1.526 woningen

  • tot 45 dB: zeer rustig 35% 527
  • 46–50 dB: rustig 30% 464
  • 51–55 dB: redelijk 15% 234
  • 56–60 dB: druk 15% 222
  • 61–65 dB: lawaaiig 5% 77
  • 66–70 dB: zeer lawaaiig 0% 2

Overstroming

Woningen die kunnen overstromen
4%
gemeente 75%
Waarvan meer dan 0,5 m water
1%
Waarvan meer dan 2 m water
0%
Maximale waterdiepte
1,7 m
gemiddeld 0,3 m waar het overstroomt

Lucht, licht en groen

NO₂
5,5 µg/m³
0% boven WHO-advies (10)
PM2,5
6,3 µg/m³
100% boven WHO-advies (5)
PM10
12,3 µg/m³
0% boven WHO-advies (15)
Licht 's nachts
Donker
gemeente: donker
Groen binnen 500 m
70%
gemeente 67%

Geluid: RIVM-geluidkaarten (weg en trein 2020, vliegverkeer 2022, windturbines 2024), jaargemiddelde Lden per 10 m, bemonsterd op elk adres. Overstroming: LIWO (Rijkswaterstaat), kaart maximale waterdiepte; de diepte zegt niets over de kans. Lucht: RIVM jaargemiddelde concentraties op 25 m. Licht: RIVM lichtemissiekaart 2023. Groen: RIVM groenkaart 2022, aandeel groen per 500 m. Zet de geluidkaart aan op de kaart hierboven.

Klimaat en veiligheid

Gevoelstemperatuur op een hete dag
46–48 °C
extreme hittestress
Woningen met extreme hittestress (41 °C of meer)
95%
gemeente 97%
Hitte-eilandeffect
0,2–0,4 °C
gemiddeld warmer dan het buitengebied
Woningen met een koele plek binnen 300 m
99%
gemeente 98%
Woningen met middelgrote of grote overstromingskans
0%
gemeente 0%
Woningen met grotere kans op grondwateroverlast in 2050
49%
gemeente 24%
Woningen met een regenstroombaan langs het huis
9%
gemeente 12%
Woningen in de magneetveldzone van een hoogspanningslijn
0%
gemeente 0%
Woningen binnen 1 km van een windturbine
0%
gemeente 23%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): gevoelstemperatuur en hitte-eiland 2022, koele plekken, plaatsgebonden overstromingskans (minstens 20 cm water), droge verdiepingen, kans op grondwateroverlast 2050 (hoog scenario), stroombanen bij 70 mm neerslag per uur; per woning bemonsterd. Hoogspanning: RIVM Netkaart met rekenafstanden. Windturbines: RIVM. Zet de hittekaart aan op de kaart hierboven.

Veiligheid

Misdrijven per 1.000 inwoners
14
sep 2025 – aug 2026
Geregistreerde misdrijven
51
-40% t.o.v. het jaar ervoor
Woninginbraken per 1.000 woningen
0,0
0 inbraken
Gemeente
20
per 1.000 inwoners
Nederland
45
per 1.000 inwoners

Soorten misdrijven (laatste 12 maanden)

  • Vernieling 16% 8
  • Bedreiging 8% 4
  • Mishandeling 8% 4
  • Drugshandel 4% 2
  • Inbraak schuur/garage 2% 1
  • Fietsdiefstal 2% 1

Per jaar

  1. 922021
  2. 1162022
  3. 782023
  4. 922024
  5. 722025

Bron: politie, geregistreerde misdrijven per gebied (CBS/politie open data, maandcijfers). Per 1.000 inwoners op basis van het inwonertal van het gebied; niet elk misdrijf wordt gemeld.

Leefbaarheid

Ruim voldoende Leefbaarometer 2024

zeer onvoldoendeuitstekend

Leefbaarheid
Ruim voldoende
klasse 6 van 9, meting 2024
Score
4,11
+0,01 t.o.v. het landelijk gemiddelde
Sinds de vorige meting
+0,03
meting 2022: Ruim voldoende
Gemeente
Goed
score 4,13

Vijf dimensies, afwijking van het landelijk gemiddelde

  • Fysieke omgeving groen, water, bebouwing, geluid +0,03 voldoende
  • Woningvoorraad type, bouwjaar, eigendom +0,05 ruim voldoende
  • Voorzieningen winkels, scholen, zorg, OV −0,20 ruim onvoldoende
  • Sociale samenhang bevolkingsopbouw, verhuizingen +0,07 ruim voldoende
  • Overlast en onveiligheid criminaliteit en overlast +0,07 ruim voldoende

Bron: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), tweejaarlijkse schatting op basis van ruim honderd kenmerken; de score drukt uit hoe bewoners de leefbaarheid gemiddeld waarderen. Negatief = onder het landelijk gemiddelde.

Inkomen en werk

Gem. inkomen per inwoner
€ 27.400
per jaar
Gem. inkomen per inkomensontvanger
€ 33.900
per jaar
Mediaan vermogen huishoudens
€ 198.400
Nettoarbeidsparticipatie
73%
van 15 tot 75 jaar
Zelfstandigen
17%
van de werkzame bevolking
Hoogste 20% inkomens
11,2%
aandeel personen (landelijk 20%)

Buurten in Zuidwest 4