Buurt Dalfsen Centrum

Buurt in wijk Dalfsen · gemeente Dalfsen · Overijssel

  • 622 woningen
  • 1.130 inwoners
  • gem. bouwjaar 1971
  • gem. WOZ € 356.000

Wonen in Dalfsen Centrum: deze buurt in de gemeente Dalfsen telt 622 woningen, 1.130 inwoners en 560 huishoudens. De woningen in Dalfsen Centrum zijn vooral van het type appartement (44%) en twee-onder-een-kap (22%), gebouwd vooral in de periode 1945-1969 (25%) en met 50% koopwoningen en 50% huurwoningen. De gemiddelde WOZ-waarde is € 356.000. Van de woningen met een geregistreerd energielabel heeft 48% label A of B; het meest voorkomende energielabel is A. De leefbaarheid scoort zeer goed volgens de Leefbaarometer, het gemiddelde geluidniveau is 50 dB (rustig) en de politie registreerde 37,2 misdrijven per 1.000 inwoners (landelijk 45,3). Een supermarkt ligt gemiddeld op 300 m, een basisschool op 600 m en 18% van de huishoudens heeft kinderen. Per woning in Dalfsen Centrum vindt u op Huisleon de waarde-indicatie, het energielabel, de maandlasten, de leefomgeving en het actuele aanbod te koop en te huur.

Kaart

Grens volgens de CBS wijk- en buurtkaart 2024. Zoom in voor de afzonderlijke woningen; klik een woning voor de details. Open in de woningenkaart

Woningen in Dalfsen Centrum

Woningen
622
adressen met woonfunctie (BAG)
Gemiddeld bouwjaar
1971
Gemiddelde woonoppervlakte
112 m²
Woningvoorraad (CBS)
622
2025

Woningtype

  • Appartement 44% 276
  • Twee-onder-een-kap 22% 137
  • Vrijstaand 14% 85
  • Tussenwoning 11% 68
  • Hoekwoning 9% 56

Energielabel

  • A of beter 33% 207
  • B 14% 86
  • C 20% 125
  • D 4% 27
  • E 5% 31
  • F 8% 50
  • G 14% 84
  • Geen label 2% 12

Bouwperiode

  • Voor 1945 23% 140
  • 1945–1969 25% 153
  • 1970–1989 17% 103
  • 1990–2009 13% 82
  • 2010 en later 23% 142
  • Onbekend 0% 2

Bewoners

Inwoners
1.130
1 januari 2025
Huishoudens
560
gem. 1,8 personen
Eenpersoonshuishoudens
49%
Nederland: 40%
Huishoudens met kinderen
18%
Nederland: 32%
Bevolkingsdichtheid
3.132
inwoners per km²
Oppervlakte
0,4 km²
waarvan 0,0 km² water
Geboren buiten Nederland
5%
Nederland: 16%
Personen in armoede
2%
Nederland: 3%
Bijstandsuitkeringen
18
per 1.000 inwoners · Nederland: 22
Nettoarbeidsparticipatie
67%
Nederland: 72%
Werknemers met vast contract
61%
Nederland: 56%

Leeftijdsopbouw

  • 0–15 jaar 11% 125
  • 15–25 jaar 7% 80
  • 25–45 jaar 17% 190
  • 45–65 jaar 20% 225
  • 65 jaar en ouder 45% 515

Herkomst

  • Nederland 91% 995
  • Europa (excl. Nederland) 3% 30
  • Buiten Europa 6% 65

Opleidingsniveau (15–75 jaar)

  • Basisonderwijs, vmbo, mbo 1 18% 120
  • Havo, vwo, mbo 2–4 49% 320
  • Hbo, wo 32% 210

Bron: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst volgens de CBS-indeling (geboorteland van de persoon of van de ouders); opleidingsniveau van 15- tot 75-jarigen; inkomen gestandaardiseerd voor de grootte en samenstelling van het huishouden; kleine aantallen worden door het CBS niet gepubliceerd.

Wonen en waarde

Gemiddelde WOZ-waarde
€ 356.000
CBS 2024
Koopwoningen
50%
Huurwoningen
50%
31% corporatie
Eengezinswoningen
53%
47% meergezins
Gebouwd in de laatste 10 jaar
23%
Onbewoonde woningen
6%
Nieuwbouw in het jaar
0
opgeleverde woningen

De WOZ-waarde is het gemiddelde van alle woningen in het gebied (waardepeildatum 1 januari van het jaar ervoor), geen marktwaarde van een specifieke woning.

Energie

Gem. stroomverbruik
2.190 kWh
per woning per jaar
Gem. teruglevering
790 kWh
zonnestroom per woning
Gem. gasverbruik
850 m³
per woning per jaar
Woningen met zonnepanelen
40%
Aardgasvrij
8%
Hoofdzakelijk elektrisch verwarmd
12%
Verwarming (WarmteAtlas)
84% cv, 1% blok, 9% elektrisch
2022
Aardwarmtepotentie
Ongunstig
Slochteren-formatie

Verbruik is het gemiddelde van alle woningen met een aansluiting in het gebied (CBS); de labelverdeling staat bij "Woningen".

Voorzieningen en bereikbaarheid

Grote supermarkt
300 m
gem. afstand
Huisartsenpraktijk
400 m
gem. afstand
Basisschool
600 m
gem. afstand
Kinderdagverblijf
600 m
gem. afstand
Scholen binnen 3 km
4
Stedelijkheid
Weinig stedelijk
742 adressen per km²
Auto's per huishouden
0,9
516 personenauto's
Bedrijfsvestigingen
160
waarvan 70 handel en horeca

Afstanden over de weg, gemiddeld voor alle inwoners van het gebied (CBS).

Leefomgeving: geluid, water, lucht, licht en groen

Gemiddeld geluidniveau (Lden)
50 dB
gemeente 47 dB
Woningen met wegverkeer boven 55 dB
12%
gemeente 10%
Woningen met treinverkeer boven 55 dB
0%
gemeente 0%
Woningen met vliegverkeer boven 48 dB
0%
gemeente 0%
Woningen met windturbinegeluid boven 40 dB
0%
gemeente 1%
's Nachts wegverkeer boven 50 dB
3%
gemeente 5%

Geluidniveau van de 622 woningen

  • tot 45 dB: zeer rustig 23% 145
  • 46–50 dB: rustig 40% 247
  • 51–55 dB: redelijk 27% 167
  • 56–60 dB: druk 8% 49
  • 61–65 dB: lawaaiig 2% 14

Overstroming

Woningen die kunnen overstromen
80%
gemeente 38%
Waarvan meer dan 0,5 m water
55%
Waarvan meer dan 2 m water
2%
Maximale waterdiepte
12,3 m
gemiddeld 0,8 m waar het overstroomt

Lucht, licht en groen

NO₂
7,4 µg/m³
0% boven WHO-advies (10)
PM2,5
7,4 µg/m³
100% boven WHO-advies (5)
PM10
13,0 µg/m³
0% boven WHO-advies (15)
Licht 's nachts
Donker
gemeente: donker
Groen binnen 500 m
45%
gemeente 56%

Geluid: RIVM-geluidkaarten (weg en trein 2020, vliegverkeer 2022, windturbines 2024), jaargemiddelde Lden per 10 m, bemonsterd op elk adres. Overstroming: LIWO (Rijkswaterstaat), kaart maximale waterdiepte; de diepte zegt niets over de kans. Lucht: RIVM jaargemiddelde concentraties op 25 m. Licht: RIVM lichtemissiekaart 2023. Groen: RIVM groenkaart 2022, aandeel groen per 500 m. Zet de geluidkaart aan op de kaart hierboven.

Klimaat en veiligheid

Gevoelstemperatuur op een hete dag
45 °C
extreme hittestress
Woningen met extreme hittestress (41 °C of meer)
97%
gemeente 94%
Hitte-eilandeffect
0,6–0,8 °C
gemiddeld warmer dan het buitengebied
Woningen met een koele plek binnen 300 m
96%
gemeente 82%
Woningen met middelgrote of grote overstromingskans
1%
gemeente 19%
Droge verdieping bij de zwaarste overstroming
81%
Woningen met grotere kans op grondwateroverlast in 2050
100%
gemeente 53%
Woningen met een regenstroombaan langs het huis
8%
gemeente 2%
Woningen in de magneetveldzone van een hoogspanningslijn
0%
gemeente 0%
Woningen binnen 1 km van een windturbine
0%
gemeente 13%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): gevoelstemperatuur en hitte-eiland 2022, koele plekken, plaatsgebonden overstromingskans (minstens 20 cm water), droge verdiepingen, kans op grondwateroverlast 2050 (hoog scenario), stroombanen bij 70 mm neerslag per uur; per woning bemonsterd. Hoogspanning: RIVM Netkaart met rekenafstanden. Windturbines: RIVM. Zet de hittekaart aan op de kaart hierboven.

Veiligheid

Misdrijven per 1.000 inwoners
37
sep 2025 – aug 2026
Geregistreerde misdrijven
42
+14% t.o.v. het jaar ervoor
Woninginbraken per 1.000 woningen
4,8
3 inbraken
Gemeente
13
per 1.000 inwoners
Nederland
45
per 1.000 inwoners

Soorten misdrijven (laatste 12 maanden)

  • Vernieling 17% 7
  • Winkeldiefstal 10% 4
  • Woninginbraak 7% 3
  • Bedreiging 5% 2
  • Diefstal uit auto 2% 1
  • Autodiefstal 2% 1
  • Fietsdiefstal 2% 1
  • Zakkenrollerij 2% 1

Per jaar

  1. 242021
  2. 382022
  3. 402023
  4. 472024
  5. 362025

Bron: politie, geregistreerde misdrijven per gebied (CBS/politie open data, maandcijfers). Per 1.000 inwoners op basis van het inwonertal van het gebied; niet elk misdrijf wordt gemeld.

Leefbaarheid

Zeer goed Leefbaarometer 2024

zeer onvoldoendeuitstekend

Leefbaarheid
Zeer goed
klasse 8 van 9, meting 2024
Score
4,24
+0,14 t.o.v. het landelijk gemiddelde
Sinds de vorige meting
+0,04
meting 2022: Zeer goed
Gemeente
Zeer goed
score 4,21

Vijf dimensies, afwijking van het landelijk gemiddelde

  • Fysieke omgeving groen, water, bebouwing, geluid +0,06 ruim voldoende
  • Woningvoorraad type, bouwjaar, eigendom +0,04 voldoende
  • Voorzieningen winkels, scholen, zorg, OV −0,10 onvoldoende
  • Sociale samenhang bevolkingsopbouw, verhuizingen +0,03 voldoende
  • Overlast en onveiligheid criminaliteit en overlast +0,12 goed

Bron: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), tweejaarlijkse schatting op basis van ruim honderd kenmerken; de score drukt uit hoe bewoners de leefbaarheid gemiddeld waarderen. Negatief = onder het landelijk gemiddelde.

Bodem en fundering

Bodemdaling (totaal)
−1,2 mm per jaar
gemeente −1,3 mm
Bodemdaling (ondiep)
+0,0 mm per jaar
veen en klei die inklinken
Verwachte daling tot 2050
0 cm
hoog scenario
Woningen met risico op paalrot
0,0%
zeer laag, gemeente 0,0%
Paalrot in 2050
0,0%
hoog scenario, drogere zomers
Verschilzetting in 2050
1,0%
woningen op staal met risico

Bron: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): bodemdaling uit satellietmetingen (Bodemdalingskaart), funderingsrisico per buurt (Deltares/KCAF, aandeel woningen met houten palen of op staal dat risico loopt). Een buurtgemiddelde, geen uitspraak over één woning.

Inkomen en werk

Mediaan vermogen huishoudens
€ 207.700
Nettoarbeidsparticipatie
67%
van 15 tot 75 jaar
Zelfstandigen
16%
van de werkzame bevolking
Hoogste 20% inkomens
14,5%
aandeel personen (landelijk 20%)