Buurt Pronsebroek

Buurt in wijk Heksenberg · gemeente Heerlen · Limburg

  • 320 woningen
  • 575 inwoners
  • gem. bouwjaar 1967
  • gem. WOZ € 196.000

Wonen in Pronsebroek: deze buurt in de gemeente Heerlen telt 320 woningen, 575 inwoners en 365 huishoudens. De woningen in Pronsebroek zijn vooral van het type tussenwoning (32%) en appartement (31%), gebouwd vooral in de periode 1970-1989 (70%) en met 72% koopwoningen en 28% huurwoningen. De gemiddelde WOZ-waarde is € 196.000. Van de woningen met een geregistreerd energielabel heeft 25% label A of B; het meest voorkomende energielabel is C. De leefbaarheid scoort voldoende volgens de Leefbaarometer, het gemiddelde geluidniveau is 54 dB (redelijk) en de politie registreerde 66,1 misdrijven per 1.000 inwoners (landelijk 45,3). Een supermarkt ligt gemiddeld op 800 m, een basisschool op 700 m en 19% van de huishoudens heeft kinderen. Per woning in Pronsebroek vindt u op Huisleon de waarde-indicatie, het energielabel, de maandlasten, de leefomgeving en het actuele aanbod te koop en te huur.

Kaart

Grens volgens de CBS wijk- en buurtkaart 2024. Zoom in voor de afzonderlijke woningen; klik een woning voor de details. Open in de woningenkaart

Woningen in Pronsebroek

Woningen
320
adressen met woonfunctie (BAG)
Gemiddeld bouwjaar
1967
Gemiddelde woonoppervlakte
119 m²
Woningvoorraad (CBS)
320
2025

Woningtype

  • Tussenwoning 32% 103
  • Appartement 31% 98
  • Hoekwoning 14% 46
  • Vrijstaand 12% 38
  • Twee-onder-een-kap 11% 35

Energielabel

  • A of beter 12% 37
  • B 13% 42
  • C 39% 126
  • D 15% 48
  • E 4% 14
  • F 6% 19
  • G 11% 34

Bouwperiode

  • Voor 1945 15% 49
  • 1945–1969 6% 20
  • 1970–1989 70% 223
  • 1990–2009 8% 27
  • 2010 en later 0% 1

Bewoners

Inwoners
575
1 januari 2025
Huishoudens
365
gem. 1,8 personen
Eenpersoonshuishoudens
49%
Nederland: 40%
Huishoudens met kinderen
19%
Nederland: 32%
Bevolkingsdichtheid
3.076
inwoners per km²
Oppervlakte
0,2 km²
Geboren buiten Nederland
15%
Nederland: 16%
Personen in armoede
6%
Nederland: 3%
Bijstandsuitkeringen
35
per 1.000 inwoners · Nederland: 22
Nettoarbeidsparticipatie
64%
Nederland: 72%
Werknemers met vast contract
59%
Nederland: 56%

Leeftijdsopbouw

  • 0–15 jaar 10% 60
  • 15–25 jaar 8% 45
  • 25–45 jaar 23% 135
  • 45–65 jaar 28% 165
  • 65 jaar en ouder 31% 180

Herkomst

  • Nederland 71% 460
  • Europa (excl. Nederland) 16% 105
  • Buiten Europa 13% 85

Opleidingsniveau (15–75 jaar)

  • Basisonderwijs, vmbo, mbo 1 27% 130
  • Havo, vwo, mbo 2–4 52% 250
  • Hbo, wo 21% 100

Bron: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst volgens de CBS-indeling (geboorteland van de persoon of van de ouders); opleidingsniveau van 15- tot 75-jarigen; inkomen gestandaardiseerd voor de grootte en samenstelling van het huishouden; kleine aantallen worden door het CBS niet gepubliceerd.

Wonen en waarde

Gemiddelde WOZ-waarde
€ 196.000
CBS 2024
Koopwoningen
72%
Huurwoningen
28%
6% corporatie
Eengezinswoningen
70%
30% meergezins
Gebouwd in de laatste 10 jaar
0%
Onbewoonde woningen
6%
Nieuwbouw in het jaar
0
opgeleverde woningen

De WOZ-waarde is het gemiddelde van alle woningen in het gebied (waardepeildatum 1 januari van het jaar ervoor), geen marktwaarde van een specifieke woning.

Energie

Gem. stroomverbruik
2.480 kWh
per woning per jaar
Gem. teruglevering
810 kWh
zonnestroom per woning
Gem. gasverbruik
860 m³
per woning per jaar
Woningen met zonnepanelen
35%
Aardgasvrij
2%
Hoofdzakelijk elektrisch verwarmd
5%
Verwarming (WarmteAtlas)
96% cv, 1% blok
2022
Aardwarmtepotentie
Ongunstig
Slochteren-formatie

Verbruik is het gemiddelde van alle woningen met een aansluiting in het gebied (CBS); de labelverdeling staat bij "Woningen".

Voorzieningen en bereikbaarheid

Grote supermarkt
800 m
gem. afstand
Huisartsenpraktijk
700 m
gem. afstand
Basisschool
700 m
gem. afstand
Kinderdagverblijf
700 m
gem. afstand
Scholen binnen 3 km
9
Stedelijkheid
Sterk stedelijk
1.963 adressen per km²
Auto's per huishouden
0,9
344 personenauto's
Bedrijfsvestigingen
60
waarvan 5 handel en horeca

Afstanden over de weg, gemiddeld voor alle inwoners van het gebied (CBS).

Leefomgeving: geluid, water, lucht, licht en groen

Gemiddeld geluidniveau (Lden)
54 dB
gemeente 54 dB
Woningen met wegverkeer boven 55 dB
45%
gemeente 23%
Woningen met treinverkeer boven 55 dB
0%
gemeente 1%
Woningen met vliegverkeer boven 48 dB
0%
gemeente 0%
Woningen met windturbinegeluid boven 40 dB
0%
gemeente 0%
's Nachts wegverkeer boven 50 dB
20%
gemeente 11%

Geluidniveau van de 320 woningen

  • 46–50 dB: rustig 41% 132
  • 51–55 dB: redelijk 14% 45
  • 56–60 dB: druk 30% 97
  • 61–65 dB: lawaaiig 14% 46

Overstroming

Woningen die kunnen overstromen
0%
gemeente 1%
Waarvan meer dan 0,5 m water
0%
Waarvan meer dan 2 m water
0%
Maximale waterdiepte
geen

Lucht, licht en groen

NO₂
9,4 µg/m³
9% boven WHO-advies (10)
PM2,5
7,6 µg/m³
100% boven WHO-advies (5)
PM10
12,9 µg/m³
0% boven WHO-advies (15)
Licht 's nachts
Gedimd
gemeente: verlicht
Groen binnen 500 m
54%
gemeente 49%

Geluid: RIVM-geluidkaarten (weg en trein 2020, vliegverkeer 2022, windturbines 2024), jaargemiddelde Lden per 10 m, bemonsterd op elk adres. Overstroming: LIWO (Rijkswaterstaat), kaart maximale waterdiepte; de diepte zegt niets over de kans. Lucht: RIVM jaargemiddelde concentraties op 25 m. Licht: RIVM lichtemissiekaart 2023. Groen: RIVM groenkaart 2022, aandeel groen per 500 m. Zet de geluidkaart aan op de kaart hierboven.

Klimaat en veiligheid

Gevoelstemperatuur op een hete dag
45 °C
extreme hittestress
Woningen met extreme hittestress (41 °C of meer)
100%
gemeente 89%
Hitte-eilandeffect
1,4–1,6 °C
gemiddeld warmer dan het buitengebied
Woningen met een koele plek binnen 300 m
100%
gemeente 90%
Droge verdieping bij de zwaarste overstroming
100%
Woningen met grotere kans op grondwateroverlast in 2050
100%
gemeente 100%
Woningen met een regenstroombaan langs het huis
10%
gemeente 17%
Woningen in de magneetveldzone van een hoogspanningslijn
0%
gemeente 1%
Woningen binnen 1 km van een windturbine
0%
gemeente 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): gevoelstemperatuur en hitte-eiland 2022, koele plekken, plaatsgebonden overstromingskans (minstens 20 cm water), droge verdiepingen, kans op grondwateroverlast 2050 (hoog scenario), stroombanen bij 70 mm neerslag per uur; per woning bemonsterd. Hoogspanning: RIVM Netkaart met rekenafstanden. Windturbines: RIVM. Zet de hittekaart aan op de kaart hierboven.

Veiligheid

Misdrijven per 1.000 inwoners
66
sep 2025 – aug 2026
Geregistreerde misdrijven
38
+23% t.o.v. het jaar ervoor
Woninginbraken per 1.000 woningen
3,1
1 inbraak
Gemeente
65
per 1.000 inwoners
Nederland
45
per 1.000 inwoners

Soorten misdrijven (laatste 12 maanden)

  • Diefstal uit auto 16% 6
  • Autodiefstal 11% 4
  • Vernieling 8% 3
  • Bedreiging 5% 2
  • Mishandeling 5% 2
  • Woninginbraak 3% 1
  • Fietsdiefstal 3% 1
  • Drugshandel 3% 1

Per jaar

  1. 252021
  2. 212022
  3. 282023
  4. 392024
  5. 382025

Bron: politie, geregistreerde misdrijven per gebied (CBS/politie open data, maandcijfers). Per 1.000 inwoners op basis van het inwonertal van het gebied; niet elk misdrijf wordt gemeld.

Leefbaarheid

Voldoende Leefbaarometer 2024

zeer onvoldoendeuitstekend

Leefbaarheid
Voldoende
klasse 5 van 9, meting 2024
Score
3,97
−0,14 t.o.v. het landelijk gemiddelde
Sinds de vorige meting
+0,01
meting 2022: Zwak
Gemeente
Ruim voldoende
score 4,02

Vijf dimensies, afwijking van het landelijk gemiddelde

  • Fysieke omgeving groen, water, bebouwing, geluid +0,00 voldoende
  • Woningvoorraad type, bouwjaar, eigendom −0,02 voldoende
  • Voorzieningen winkels, scholen, zorg, OV −0,02 voldoende
  • Sociale samenhang bevolkingsopbouw, verhuizingen +0,01 voldoende
  • Overlast en onveiligheid criminaliteit en overlast −0,11 onvoldoende

Bron: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), tweejaarlijkse schatting op basis van ruim honderd kenmerken; de score drukt uit hoe bewoners de leefbaarheid gemiddeld waarderen. Negatief = onder het landelijk gemiddelde.

Bodem en fundering

Bodemdaling (totaal)
+1,9 mm per jaar
gemeente +1,4 mm
Bodemdaling (ondiep)
−0,5 mm per jaar
veen en klei die inklinken

Bron: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): bodemdaling uit satellietmetingen (Bodemdalingskaart), funderingsrisico per buurt (Deltares/KCAF, aandeel woningen met houten palen of op staal dat risico loopt). Een buurtgemiddelde, geen uitspraak over één woning.

Inkomen en werk

Mediaan vermogen huishoudens
€ 86.400
Nettoarbeidsparticipatie
64%
van 15 tot 75 jaar
Zelfstandigen
16%
van de werkzame bevolking
Hoogste 20% inkomens
10,5%
aandeel personen (landelijk 20%)