Buurt Heerlen-Centrum

Buurt in wijk Heerlen-Centrum · gemeente Heerlen · Limburg

  • 1.799 woningen
  • 2.390 inwoners
  • gem. bouwjaar 1978
  • gem. WOZ € 169.000

Wonen in Heerlen-Centrum: deze buurt in de gemeente Heerlen telt 1.799 woningen, 2.390 inwoners en 2.125 huishoudens. De woningen in Heerlen-Centrum zijn vooral van het type appartement (92%) en tussenwoning (6%), gebouwd vooral in de periode 1990-2009 (28%) en met 19% koopwoningen en 81% huurwoningen. De gemiddelde WOZ-waarde is € 169.000. Van de woningen met een geregistreerd energielabel heeft 52% label A of B; het meest voorkomende energielabel is A. De leefbaarheid scoort ruim voldoende volgens de Leefbaarometer, het gemiddelde geluidniveau is 56 dB (druk) en de politie registreerde 391,2 misdrijven per 1.000 inwoners (landelijk 45,3). Een supermarkt ligt gemiddeld op 700 m, een basisschool op 1,3 km en 6% van de huishoudens heeft kinderen. Per woning in Heerlen-Centrum vindt u op Huisleon de waarde-indicatie, het energielabel, de maandlasten, de leefomgeving en het actuele aanbod te koop en te huur.

Kaart

Grens volgens de CBS wijk- en buurtkaart 2024. Zoom in voor de afzonderlijke woningen; klik een woning voor de details. Open in de woningenkaart

Woningen in Heerlen-Centrum

Woningen
1.799
adressen met woonfunctie (BAG)
Gemiddeld bouwjaar
1978
Gemiddelde woonoppervlakte
94 m²
Woningvoorraad (CBS)
1.596
2025

Woningtype

  • Appartement 92% 1.656
  • Tussenwoning 6% 101
  • Hoekwoning 1% 22
  • Vrijstaand 1% 11
  • Twee-onder-een-kap 1% 9

Energielabel

  • A of beter 25% 453
  • B 19% 349
  • C 18% 330
  • D 5% 91
  • E 9% 155
  • F 3% 49
  • G 7% 125
  • Geen label 14% 247

Bouwperiode

  • Voor 1945 17% 311
  • 1945–1969 18% 327
  • 1970–1989 19% 346
  • 1990–2009 28% 499
  • 2010 en later 17% 313
  • Onbekend 0% 3

Bewoners

Inwoners
2.390
1 januari 2025
Huishoudens
2.125
gem. 1,3 personen
Eenpersoonshuishoudens
74%
Nederland: 40%
Huishoudens met kinderen
6%
Nederland: 32%
Bevolkingsdichtheid
6.701
inwoners per km²
Oppervlakte
0,4 km²
Geboren buiten Nederland
31%
Nederland: 16%
Personen in armoede
8%
Nederland: 3%
Bijstandsuitkeringen
50
per 1.000 inwoners · Nederland: 22
Nettoarbeidsparticipatie
61%
Nederland: 72%
Werknemers met vast contract
41%
Nederland: 56%

Leeftijdsopbouw

  • 0–15 jaar 4% 95
  • 15–25 jaar 11% 265
  • 25–45 jaar 30% 715
  • 45–65 jaar 22% 525
  • 65 jaar en ouder 33% 790

Herkomst

  • Nederland 58% 1.655
  • Europa (excl. Nederland) 21% 590
  • Buiten Europa 21% 590

Opleidingsniveau (15–75 jaar)

  • Basisonderwijs, vmbo, mbo 1 21% 460
  • Havo, vwo, mbo 2–4 45% 1.010
  • Hbo, wo 34% 770

Bron: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst volgens de CBS-indeling (geboorteland van de persoon of van de ouders); opleidingsniveau van 15- tot 75-jarigen; inkomen gestandaardiseerd voor de grootte en samenstelling van het huishouden; kleine aantallen worden door het CBS niet gepubliceerd.

Wonen en waarde

Gemiddelde WOZ-waarde
€ 169.000
CBS 2024
Koopwoningen
19%
Huurwoningen
81%
29% corporatie
Eengezinswoningen
5%
95% meergezins
Gebouwd in de laatste 10 jaar
4%
Onbewoonde woningen
11%
Nieuwbouw in het jaar
82
opgeleverde woningen

De WOZ-waarde is het gemiddelde van alle woningen in het gebied (waardepeildatum 1 januari van het jaar ervoor), geen marktwaarde van een specifieke woning.

Energie

Gem. stroomverbruik
1.850 kWh
per woning per jaar
Gem. teruglevering
50 kWh
zonnestroom per woning
Gem. gasverbruik
500 m³
per woning per jaar
Woningen met zonnepanelen
3%
Aardgasvrij
21%
Stadsverwarming
26%
Hoofdzakelijk elektrisch verwarmd
1%
Warmtenet
24%
van de woningen aangesloten (WarmteAtlas 2023)
Verwarming (WarmteAtlas)
53% cv, 16% blok, 20% stadsverwarming
2022
Aardwarmtepotentie
Ongunstig
Slochteren-formatie

Verbruik is het gemiddelde van alle woningen met een aansluiting in het gebied (CBS); de labelverdeling staat bij "Woningen".

Voorzieningen en bereikbaarheid

Grote supermarkt
700 m
gem. afstand
Huisartsenpraktijk
700 m
gem. afstand
Basisschool
1,3 km
gem. afstand
Kinderdagverblijf
600 m
gem. afstand
Scholen binnen 3 km
10
Stedelijkheid
Zeer sterk stedelijk
2.957 adressen per km²
Auto's per huishouden
0,5
994 personenauto's
Bedrijfsvestigingen
595
waarvan 290 handel en horeca

Afstanden over de weg, gemiddeld voor alle inwoners van het gebied (CBS).

Leefomgeving: geluid, water, lucht, licht en groen

Gemiddeld geluidniveau (Lden)
56 dB
gemeente 54 dB
Woningen met wegverkeer boven 55 dB
37%
gemeente 23%
Woningen met treinverkeer boven 55 dB
10%
gemeente 1%
Woningen met vliegverkeer boven 48 dB
0%
gemeente 0%
Woningen met windturbinegeluid boven 40 dB
0%
gemeente 0%
's Nachts wegverkeer boven 50 dB
23%
gemeente 11%

Geluidniveau van de 1.799 woningen

  • 46–50 dB: rustig 11% 205
  • 51–55 dB: redelijk 44% 784
  • 56–60 dB: druk 23% 414
  • 61–65 dB: lawaaiig 22% 393
  • 66–70 dB: zeer lawaaiig 0% 3

Overstroming

Woningen die kunnen overstromen
0%
gemeente 1%
Waarvan meer dan 0,5 m water
0%
Waarvan meer dan 2 m water
0%
Maximale waterdiepte
geen

Lucht, licht en groen

NO₂
13,3 µg/m³
100% boven WHO-advies (10)
PM2,5
7,9 µg/m³
100% boven WHO-advies (5)
PM10
13,6 µg/m³
0% boven WHO-advies (15)
Licht 's nachts
Zeer helder
gemeente: verlicht
Groen binnen 500 m
26%
gemeente 49%

Geluid: RIVM-geluidkaarten (weg en trein 2020, vliegverkeer 2022, windturbines 2024), jaargemiddelde Lden per 10 m, bemonsterd op elk adres. Overstroming: LIWO (Rijkswaterstaat), kaart maximale waterdiepte; de diepte zegt niets over de kans. Lucht: RIVM jaargemiddelde concentraties op 25 m. Licht: RIVM lichtemissiekaart 2023. Groen: RIVM groenkaart 2022, aandeel groen per 500 m. Zet de geluidkaart aan op de kaart hierboven.

Klimaat en veiligheid

Gevoelstemperatuur op een hete dag
45 °C
extreme hittestress
Woningen met extreme hittestress (41 °C of meer)
93%
gemeente 89%
Hitte-eilandeffect
1,6–1,8 °C
gemiddeld warmer dan het buitengebied
Woningen met een koele plek binnen 300 m
83%
gemeente 90%
Droge verdieping bij de zwaarste overstroming
100%
Woningen met grotere kans op grondwateroverlast in 2050
100%
gemeente 100%
Woningen met een regenstroombaan langs het huis
19%
gemeente 17%
Woningen in de magneetveldzone van een hoogspanningslijn
0%
gemeente 1%
Woningen binnen 1 km van een windturbine
0%
gemeente 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): gevoelstemperatuur en hitte-eiland 2022, koele plekken, plaatsgebonden overstromingskans (minstens 20 cm water), droge verdiepingen, kans op grondwateroverlast 2050 (hoog scenario), stroombanen bij 70 mm neerslag per uur; per woning bemonsterd. Hoogspanning: RIVM Netkaart met rekenafstanden. Windturbines: RIVM. Zet de hittekaart aan op de kaart hierboven.

Veiligheid

Misdrijven per 1.000 inwoners
391
sep 2025 – aug 2026
Geregistreerde misdrijven
935
+15% t.o.v. het jaar ervoor
Woninginbraken per 1.000 woningen
0,6
1 inbraak
Gemeente
65
per 1.000 inwoners
Nederland
45
per 1.000 inwoners

Soorten misdrijven (laatste 12 maanden)

  • Winkeldiefstal 12% 109
  • Fietsdiefstal 10% 93
  • Mishandeling 6% 59
  • Drugshandel 6% 53
  • Vernieling 5% 47
  • Diefstal uit auto 5% 43
  • Bedreiging 4% 35
  • Zakkenrollerij 1% 12

Per jaar

  1. 6442021
  2. 8382022
  3. 8182023
  4. 8412024
  5. 8392025

Bron: politie, geregistreerde misdrijven per gebied (CBS/politie open data, maandcijfers). Per 1.000 inwoners op basis van het inwonertal van het gebied; niet elk misdrijf wordt gemeld.

Leefbaarheid

Ruim voldoende Leefbaarometer 2024

zeer onvoldoendeuitstekend

Leefbaarheid
Ruim voldoende
klasse 6 van 9, meting 2024
Score
4,01
−0,09 t.o.v. het landelijk gemiddelde
Sinds de vorige meting
−0,05
meting 2022: Ruim voldoende
Gemeente
Ruim voldoende
score 4,02

Vijf dimensies, afwijking van het landelijk gemiddelde

  • Fysieke omgeving groen, water, bebouwing, geluid −0,02 voldoende
  • Woningvoorraad type, bouwjaar, eigendom −0,07 zwak
  • Voorzieningen winkels, scholen, zorg, OV +0,18 zeer goed
  • Sociale samenhang bevolkingsopbouw, verhuizingen −0,05 zwak
  • Overlast en onveiligheid criminaliteit en overlast −0,13 onvoldoende

Bron: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), tweejaarlijkse schatting op basis van ruim honderd kenmerken; de score drukt uit hoe bewoners de leefbaarheid gemiddeld waarderen. Negatief = onder het landelijk gemiddelde.

Bodem en fundering

Bodemdaling (totaal)
+0,4 mm per jaar
gemeente +1,4 mm
Bodemdaling (ondiep)
−0,1 mm per jaar
veen en klei die inklinken

Bron: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): bodemdaling uit satellietmetingen (Bodemdalingskaart), funderingsrisico per buurt (Deltares/KCAF, aandeel woningen met houten palen of op staal dat risico loopt). Een buurtgemiddelde, geen uitspraak over één woning.

Inkomen en werk

Gem. inkomen per inwoner
€ 32.800
per jaar
Gem. inkomen per inkomensontvanger
€ 34.700
per jaar
Mediaan vermogen huishoudens
€ 4.600
Nettoarbeidsparticipatie
61%
van 15 tot 75 jaar
Zelfstandigen
12%
van de werkzame bevolking
Hoogste 20% inkomens
11,5%
aandeel personen (landelijk 20%)