Ichthus College Dronten
Școală secundară · vmbo, havo și vwo · Dronten
- 817 elevi
Ichthus College Dronten este o instituție de învățământ de tip școală secundară pentru vmbo, havo și vwo din Dronten (municipalitatea Dronten) cu 817 elevi. Rata de promovare pentru 2024-2025: havo 82%, vmbo 93%, vwo 77%.
Amplasare
Jupiterweg 25, 8251AW Dronten
Marcajul indică școala; pictogramele cu simbolul unei școli indică alte școli aflate pe o rază de 2,5 km (faceți clic pentru a vedea numele).
Rezultate
Examene 2024-2025
Examenul organizat de școală (SE) și examenul național (CE), pe filiere; diferența SE–CE oferă indicii despre exigența școlii. Surse: datele DUO privind candidații și notele la examene. havo SE 6,2 / CE 6,4 · vmbo SE 6,6 / CE 6,4 · vwo SE 6,8 / CE 6,4
Rezultate școlare conform inspectoratului
Patru indicatori pentru trei ani școlari, raportați la standardul pentru școli comparabile, și calificativul calculat pentru fiecare filieră.
| Filieră | Nivel față de recomandare | Promovare fără întârzieri în primii ani | Absolvire fără întârzieri | Nota CE | Diferența SE‑CE | Calificativ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| havo | 18boven de norm | 96%boven de norm | 69%onder de norm | 6,4boven de norm | – | voldoende |
| vmbo (g)t | 18boven de norm | 96%boven de norm | 87%boven de norm | 6,3boven de norm | 0,2gering verschil | voldoende |
| vwo | 18boven de norm | 96%boven de norm | 79%onder de norm | 6,4boven de norm | 0,3gering verschil | voldoende |
Nivel față de recomandare: procentul elevilor din anul 3 aflați peste nivelul recomandat de școala primară, minus procentul celor aflați sub acesta. Promovare fără întârzieri în primii ani: procentul elevilor care ajung în anul 3 fără a repeta vreun an. Absolvire fără întârzieri: procentul elevilor care obțin diploma fără a repeta vreun an. Mențiunea „fără calificativ” înseamnă că numărul elevilor este prea mic.
Repetenție și transferuri între niveluri
Din 963 elevi în 2024/25. Sursa: datele DUO privind elevii repetenți, pe unități școlare.
Note la examene pe discipline
vmbo · cea mai mare notă la examenul național: natuur- en scheikunde ii 7,3, engelse taal 6,8, natuur- en scheikunde i 6,8 · cea mai mică: duitse taal 5,9, kunstvakken ii beeldende vakken - tekenen 6,0, wiskunde 6,0
| Disciplină | Examen național (CE) | Examen organizat de școală (SE) | Examene |
|---|---|---|---|
| Natuur- en scheikunde ii | 7,3 | 6,8 | 5 |
| Engelse taal | 6,8 | 6,9 | 76 |
| Natuur- en scheikunde i | 6,8 | 6,4 | 10 |
| Biologie | 6,7 | 6,7 | 47 |
| Aardrijkskunde | 6,6 | 5,6 | 16 |
| Nederlandse taal | 6,4 | 6,7 | 76 |
| Economie | 6,3 | 5,8 | 42 |
| Geschiedenis en staatsinrichting | 6,3 | 6,8 | 33 |
| Wiskunde | 6,0 | 7,1 | 62 |
| Kunstvakken ii beeldende vakken - tekenen | 6,0 | 7,2 | 6 |
| Duitse taal | 5,9 | 6,1 | 42 |
havo · cea mai mare notă la examenul național: engelse taal en literatuur 7,2, kunst (beeldende vormgeving) 6,9, duitse taal en literatuur 6,5 · cea mai mică: wiskunde b 5,8, economie 5,8, aardrijkskunde 6,0
| Disciplină | Examen național (CE) | Examen organizat de școală (SE) | Examene |
|---|---|---|---|
| Engelse taal en literatuur | 7,2 | 6,5 | 66 |
| Kunst (beeldende vormgeving) | 6,9 | 7,1 | 14 |
| Duitse taal en literatuur | 6,5 | 6,2 | 17 |
| Nederlandse taal en literatuur | 6,4 | 6,7 | 66 |
| Bedrijfseconomie | 6,4 | 5,6 | 34 |
| Franse taal en literatuur | 6,3 | 6,4 | 15 |
| Wiskunde a | 6,2 | 5,8 | 53 |
| Geschiedenis | 6,2 | 6,3 | 43 |
| Biologie | 6,2 | 6,5 | 23 |
| Scheikunde | 6,2 | 5,6 | 23 |
| Natuurkunde | 6,1 | 6,4 | 12 |
| Aardrijkskunde | 6,0 | 6,7 | 33 |
| Economie | 5,8 | 6,1 | 27 |
| Wiskunde b | 5,8 | 6,0 | 10 |
vwo · cea mai mare notă la examenul național: wiskunde a 7,1, kunst (beeldende vormgeving) 7,1, engelse taal en literatuur 6,9 · cea mai mică: geschiedenis 5,5, latijnse taal en cultuur 5,9, natuurkunde 6,0
| Disciplină | Examen național (CE) | Examen organizat de școală (SE) | Examene |
|---|---|---|---|
| Wiskunde a | 7,1 | 6,5 | 11 |
| Kunst (beeldende vormgeving) | 7,1 | 7,3 | 6 |
| Engelse taal en literatuur | 6,9 | 6,8 | 24 |
| Economie | 6,8 | 6,7 | 5 |
| Biologie | 6,7 | 7,0 | 19 |
| Bedrijfseconomie | 6,7 | 6,9 | 11 |
| Duitse taal en literatuur | 6,6 | 6,8 | 9 |
| Wiskunde b | 6,5 | 7,4 | 13 |
| Nederlandse taal en literatuur | 6,2 | 6,7 | 24 |
| Scheikunde | 6,1 | 6,0 | 19 |
| Natuurkunde | 6,0 | 6,6 | 17 |
| Latijnse taal en cultuur | 5,9 | 7,0 | 9 |
| Geschiedenis | 5,5 | 6,7 | 6 |
Elevi pe filiere
Surse și explicații
- Date deschise despre educație publicate de DUO (CC BY 4.0): adresele unităților școlare, numărul de elevi pe unitate și an de studiu, zonele poștale de domiciliu ale elevilor, recomandări de orientare școlară, revizuiri ale recomandărilor, punctaje medii la testul doorstroomtoets, candidați la examene, numărul celor care au promovat și notele la examene, elevi repetenți. DUO nu publică efectivele mai mici de 5; acestea nu sunt incluse în calculele de aici.
- Inspectie van het Onderwijs, modelul de evaluare a rezultatelor învățământului secundar: nivelul elevilor în anul 3 față de recomandarea școlii primare, progresul fără întârzieri în primii ani, reușita în anii finali, nota medie la examenul național și diferența dintre notele la examenul școlar și cele la examenul național. Fiecare indicator este raportat la standardul pentru școli comparabile.
- Ratele de promovare și notele la examene sunt prezentate pentru fiecare filieră (vmbo, havo, vwo) și an școlar; datele pentru cel mai recent an pot fi provizorii.
- Valorile comparative pentru municipalitate și pentru Țările de Jos sunt calculate de Huisleon ca medii ale tuturor școlilor de același tip, ponderate în funcție de numărul de elevi. Informațiile despre unde își continuă elevii studiile după această școală nu sunt disponibile ca date deschise; pentru acestea, consultați Scholen op de kaart.