Ichthus College Dronten
Sekundærskole · vmbo, havo og vwo · Dronten
- 817 elever
Ichthus College Dronten er en skole på sekundærtrinnet med vmbo, havo og vwo i Dronten (Dronten kommune) med 817 elever. Beståelsesprocent for 2024-2025: havo 82%, vmbo 93%, vwo 77%.
Beliggenhed
Jupiterweg 25, 8251AW Dronten
Markøren viser skolen. Skoleikonerne viser andre skoler inden for 2,5 km (klik for at se navnet).
Resultater
Eksamener 2024-2025
Skoleeksamen (SE) og central eksamen (CE) pr. uddannelsestype; forskellen SE–CE giver et indtryk af, hvor strengt skolen bedømmer. Kilder: DUO, eksaminander og eksamenskarakterer. havo SE 6,2 / CE 6,4 · vmbo SE 6,6 / CE 6,4 · vwo SE 6,8 / CE 6,4
Uddannelsesresultater ifølge Inspectie van het Onderwijs
Fire indikatorer over tre skoleår, sammenholdt med normen for sammenlignelige skoler, samt den beregnede vurdering pr. uddannelsestype.
| Uddannelsestype | Niveau i forhold til anbefaling | Progression på de første årgange | Gennemførelse på de sidste årgange | Karakter ved CE | Forskel SE‑CE | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| havo | 18boven de norm | 96%boven de norm | 69%onder de norm | 6,4boven de norm | – | voldoende |
| vmbo (g)t | 18boven de norm | 96%boven de norm | 87%boven de norm | 6,3boven de norm | 0,2gering verschil | voldoende |
| vwo | 18boven de norm | 96%boven de norm | 79%onder de norm | 6,4boven de norm | 0,3gering verschil | voldoende |
Niveau i forhold til anbefaling: andelen af elever på 3. årgang, der går på et højere niveau end anbefalet af grundskolen, minus andelen på et lavere niveau. Progression på de første årgange: andelen, der når 3. årgang uden forsinkelse. Gennemførelse på de sidste årgange: andelen, der afslutter uddannelsen uden at gå et år om. Vurderingen "ingen vurdering" betyder, at der er for få elever.
Omgængere og skift til højere eller lavere niveau
Ud af 963 elever i 2024/25. Kilde: DUO, omgængere pr. skoleafdeling.
Eksamenskarakterer pr. fag
vmbo · højeste CE: natuur- en scheikunde ii 7,3, engelse taal 6,8, natuur- en scheikunde i 6,8 · laveste: duitse taal 5,9, kunstvakken ii beeldende vakken - tekenen 6,0, wiskunde 6,0
| Fag | CE | SE | Eksamener |
|---|---|---|---|
| Natuur- en scheikunde ii | 7,3 | 6,8 | 5 |
| Engelse taal | 6,8 | 6,9 | 76 |
| Natuur- en scheikunde i | 6,8 | 6,4 | 10 |
| Biologie | 6,7 | 6,7 | 47 |
| Aardrijkskunde | 6,6 | 5,6 | 16 |
| Nederlandse taal | 6,4 | 6,7 | 76 |
| Economie | 6,3 | 5,8 | 42 |
| Geschiedenis en staatsinrichting | 6,3 | 6,8 | 33 |
| Wiskunde | 6,0 | 7,1 | 62 |
| Kunstvakken ii beeldende vakken - tekenen | 6,0 | 7,2 | 6 |
| Duitse taal | 5,9 | 6,1 | 42 |
havo · højeste CE: engelse taal en literatuur 7,2, kunst (beeldende vormgeving) 6,9, duitse taal en literatuur 6,5 · laveste: wiskunde b 5,8, economie 5,8, aardrijkskunde 6,0
| Fag | CE | SE | Eksamener |
|---|---|---|---|
| Engelse taal en literatuur | 7,2 | 6,5 | 66 |
| Kunst (beeldende vormgeving) | 6,9 | 7,1 | 14 |
| Duitse taal en literatuur | 6,5 | 6,2 | 17 |
| Nederlandse taal en literatuur | 6,4 | 6,7 | 66 |
| Bedrijfseconomie | 6,4 | 5,6 | 34 |
| Franse taal en literatuur | 6,3 | 6,4 | 15 |
| Wiskunde a | 6,2 | 5,8 | 53 |
| Geschiedenis | 6,2 | 6,3 | 43 |
| Biologie | 6,2 | 6,5 | 23 |
| Scheikunde | 6,2 | 5,6 | 23 |
| Natuurkunde | 6,1 | 6,4 | 12 |
| Aardrijkskunde | 6,0 | 6,7 | 33 |
| Economie | 5,8 | 6,1 | 27 |
| Wiskunde b | 5,8 | 6,0 | 10 |
vwo · højeste CE: wiskunde a 7,1, kunst (beeldende vormgeving) 7,1, engelse taal en literatuur 6,9 · laveste: geschiedenis 5,5, latijnse taal en cultuur 5,9, natuurkunde 6,0
| Fag | CE | SE | Eksamener |
|---|---|---|---|
| Wiskunde a | 7,1 | 6,5 | 11 |
| Kunst (beeldende vormgeving) | 7,1 | 7,3 | 6 |
| Engelse taal en literatuur | 6,9 | 6,8 | 24 |
| Economie | 6,8 | 6,7 | 5 |
| Biologie | 6,7 | 7,0 | 19 |
| Bedrijfseconomie | 6,7 | 6,9 | 11 |
| Duitse taal en literatuur | 6,6 | 6,8 | 9 |
| Wiskunde b | 6,5 | 7,4 | 13 |
| Nederlandse taal en literatuur | 6,2 | 6,7 | 24 |
| Scheikunde | 6,1 | 6,0 | 19 |
| Natuurkunde | 6,0 | 6,6 | 17 |
| Latijnse taal en cultuur | 5,9 | 7,0 | 9 |
| Geschiedenis | 5,5 | 6,7 | 6 |
Elever pr. uddannelsestype
Kilder og forklaringer
- DUO's åbne uddannelsesdata (CC BY 4.0): skoleafdelingernes adresser, elever pr. afdeling og klassetrin, elevernes bopæl fordelt på postnummerområder, anbefalinger til videre skolegang, justeringer af anbefalinger, gennemsnitlige resultater ved doorstroomtoets, eksaminander, elever med bestået eksamen, eksamenskarakterer og omgængere. DUO offentliggør ikke antal under 5; disse medregnes ikke her.
- Inspectie van het Onderwijs, resultatmodel for sekundærtrinnet: uddannelsesniveau i 3. skoleår i forhold til grundskolens anbefaling, progression på de første årgange, gennemførelse på de sidste årgange, gennemsnitskarakter ved den centrale eksamen og forskellen mellem skoleeksamen og central eksamen, alle sammenholdt med normen for sammenlignelige skoler.
- Beståelsesprocenter og eksamenskarakterer gælder pr. uddannelsestype (vmbo, havo, vwo) og skoleår; tallene for det seneste år kan være foreløbige.
- Sammenligningstallene for kommunen og Nederlandene er beregnet af Huisleon som elevvægtede gennemsnit for alle skoler af samme type. Oplysninger om elevernes videre uddannelse efter denne skole er ikke åbne data; se Scholen op de kaart.