Bodestraat 331

1315 HK Almere · Centrum Stad Oost, Almere

  • Lägenhet
  • Byggår 2023
  • 91 m² boarea
  • A++ energiklass
Jämför
AI-assistent

Ställ en fråga om Bodestraat 331

Ställ en fråga om bostaden, området, värdet eller kostnaderna. Assistenten svarar utifrån uppgifterna på den här sidan och söker vid behov efter aktuell information.

Svaren är ungefärliga och utgör inte rådgivning. Samtalen sparas för att förbättra assistenten.

I korthet

Bostaden på Bodestraat 331 i Almere är av typen lägenhet från 2023 med 91 m² boarea och energiklass A++ och ligger i området Centrum Stad Oost (Almere kommun). Bostaden är eller var nyligen en hyresbostad. En marknadsmässig hyra ligger på omkring € 1.660 per månad. Boendemiljö: bullernivå 60 dB (livligt), luftkvalitet över WHO:s riktvärde, 30 % grönyta inom 500 m, ett vattendjup på upp till 2,4 m vid en översvämning. Flygtrafik: cirka 21 flygplan per dag på lägre höjd än 3 000 m inom 2 km. Boendetrivsel i området: otillfredsställande.

Alla uppgifter på den här sidan kommer från offentliga register och kartor och är gratis. Att samla in dem själv tar flera timmar per bostad – här finns allt samlat på en sekund. Under varje avsnitt förklarar vi vad siffrorna betyder för den som bor här.

Läge

Position enligt BAG (52.37246, 5.22224). Öppna i OpenStreetMap

Uthyres

€ 1.958 per månad hyra · annonserad sedan 30 oktober 2026

Förmedlas av Vind je Plek vandaag.

Källa: bostadsutbudet, uppdateras dagligen. Huisleon visar endast utgångspriset, datumet och förmedlaren; det uppskattade värdeintervallet ovan är oberoende av detta.

Skicka visningsförfrågan

Den här bostaden hyrs ut för € 1.958 per månad. Via Huisleon skickar du en visningsförfrågan i några enkla steg: vi sammanställer ett komplett meddelande till fastighetsmäklaren med alla uppgifter som behövs och anger vilka uppgifter du har låtit verifiera.

Logga in och skicka förfrågan Skapa konto

Det är gratis att skapa ett konto. Din förfrågan och fastighetsmäklarens svar hittar du under Mitt konto.

Hyran: rimlig för området?

Begärd hyra: € 1.958 per månad (noterad 30-10-2026). Förmedlas av Vind je Plek vandaag.

Marknadsmässig hyra för denna bostad på den fria marknaden € 1.530 – € 1.790 per månad median € 1.660 · € 18,20 per m² · 14 hyresbostäder av denna typ i närheten

Bedömning av den begärda hyran

Över marknadsnivån +18% jämfört med medianen

  • Begärd hyra € 21,52 per m² jämfört med en median på € 18,20 per m² för 14 jämförbara hyresbostäder i närheten.
  • Energiklass A++: låga energikostnader motiverar en något högre hyra.
  • Boarea 91 m²; jämförelsen görs per kvadratmeter med hyresbostäder av samma typ.

Om denna bostad inte tillhör den oreglerade hyresmarknaden

Med cirka 177–209 poäng i systemet för hyressättning tillhör denna bostad den oreglerade hyresmarknaden: det finns inget lagstadgat hyrestak och marknaden bestämmer hyran.

Poängberäkning baserad på yta, energiklass, WOZ-värde och antaganden; detaljerna finns i avsnittet Hyra nedan.

En uppskattning baserad på offentliga uppgifter och aktuella hyror i närheten, inte rådgivning.

Bostadsfakta

Bostadstyp
Lägenhet
Användningsändamål
Bostad
Byggår
2023
Boarea
91 m²
Byggnadsarea
1.613 m²
Tomtarea
2.046 m²
Energiklass
A++ (4 juli 2023)
Nyttjandeenhetens status
I bruk
Byggnadens status
I bruk
Adressbeteckning i BAG
0034200000102835
Nyttjandeenhet i BAG
0034010000100937
Byggnad i BAG
0034100000117786
Källa och metod

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) och registret över energiklasser. Tomtarean är den totala arean enligt fastighetsregistret. För lägenheter avses hela tomten som byggnaden står på.

Tomt, mark och planbestämmelser

Marken sjunker något, som i många torv- och lerområden. Trädgården behöver därför fyllas upp och markbeläggningen höjas då och då.

Tomtarea (BAG)
2.046 m² hela tomten som byggnaden står på
Risk för grundläggningsskador i Centrum Stad Oost
0,0 % av bostäderna löper risk att drabbas av röta i grundpålar (mycket låg) 2050, högalternativ: 0,0 %, ojämna sättningar 0,0 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Marksänkning i Centrum Stad Oost
−2,3 mm per år i ytliga jordlager −1,1 mm; Almere kommun −2,5 mm
Kadaster, höjdläge, markanvändning, markförhållanden
hämtas…
Källa och metod

Tomt: Kadaster (BRK, via PDOK; tomtgränsen visas på kartan ovan). Höjd: Actueel Hoogtebestand Nederland. Planbestämmelser: ruimtelijkeplannen.nl (detaljplaner fram till 2024-01-01; nyare bestämmelser finns i kommunens plan för den fysiska miljön). Mark och grundläggning: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) och RVO/KCAF. Uppgifterna är ungefärliga och utgör inte byggteknisk eller juridisk rådgivning.

Sol och skugga

Hur ligger fasaderna, trädgården och taket i förhållande till solen, och hur mycket skuggar byggnaderna runt omkring? Beräknat utifrån solens position och byggnadshöjder från 3D BAG.

Fasader, trädgård, tak och dagsljus
beräknas…
Solens bana över bostaden (lokal tid): högt på sommaren, lågt på vintern. Mitten = rakt ovanför, kanten = horisonten. Grön punkt = trädgårdens riktning.

denna bostad skugga från byggnader tomt solens riktning

Byggnader och höjder: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; takets höjd = 70:e percentilen över marknivån vid denna bostad, från AHN). Tomt: Kadaster (BRK). Solens position: NOAA-algoritmen, lokal tid. Flygfoto: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Ungefärlig beräkning: träd, plank, takkupor och terrängens höjdskillnader ingår inte.

Energi och värme

En energieffektiv bostad: låga energikostnader, behagligt inomhusklimat och förmånligare bolånevillkor hos många banker. Ytterligare energieffektivisering ger begränsad nytta här. För en jämförbar bostad är energikostnaderna ungefär € 681 högre per år än för genomsnittsbostaden i Centrum Stad Oost.

Energiklass

A++ registrerad energiklass (NTA 8800)

Besiktigad den
4 juli 2023
Energiklass A eller bättre i Centrum Stad Oost
72% av bostäderna

Bedömd av en certifierad energiexpert enligt den nuvarande metoden.

Förbrukning och kostnader

€ 93 per månad vid genomsnittlig förbrukning

Naturgas
180 m³ per år; området 0
El
2.100 kWh per år; området 1.830
Kostnad per år
€ 1.119 gas € 250, el € 545, fasta avgifter € 324
Genomsnittlig bostad i Centrum Stad Oost
€ 438 per år
Solpaneler
29% av jämförbara bostäder; området 5%
Källa och metod

Genomsnittlig energileverans till bostäder av samma typ och storlek, byggda under samma period (CBS 2025, temperaturkorrigerad), beräknad med genomsnittliga konsumentpriser för sep 2026 (CBS: 1,39 per m³ och 0,26 per kWh inklusive skatt, med hänsyn till fasta avgifter och avdrag på energiskatten). Den faktiska förbrukningen beror på de boende och installationerna.

Omställning av uppvärmningen och bidrag

Fjärrvärmenät i området
100% av bostäderna är anslutna (2023)
Uppvärmning i Centrum Stad Oost
2022
Potential för geotermisk energi
30-50%kans >5MWth Slochterenformationen, WarmteAtlas

ISDE 2026 (500 miljoner €): bidrag för isolering, värmepump (även hybrid), solvärmeberedare, ventilation och anslutning till fjärrvärmenät (fast belopp på 3 775 €). För värmepumpar varierar bidraget från cirka 500 € till drygt 13 000 € beroende på typ och effekt. Ansök hos RVO efter installationen. ISDE hos RVO · Energiesubsidiewijzer (även kommunala bidrag)

Energiklasser i Centrum Stad Oost

  • A eller bättre 72% 489
  • B 9% 60
  • C 13% 91
  • Energiklass saknas 6% 40
Källa och metod

Energiklass och fördelning av energiklasser: EP-Online (RVO) via vår databas; förbrukningsprofiler: CBS 85140NED (CC BY 4.0); energipriser: CBS 85592NED; förbrukning i området: CBS Kerncijfers; fjärrvärmenät, planer, pilotprojekt och fördelning av uppvärmningssätt: WarmteAtlas (RVO, på områdesnivå; planer kopplas till de områden vars mittpunkt ligger inom planområdet); ISDE: RVO. Ungefärliga uppgifter, inte energirådgivning.

Månatliga boendekostnader: köpa eller hyra

Räkna utifrån din egen köpeskilling, hyra och egna antaganden. Alla belopp kan ändras. Resultatet är ungefärligt.

Egen insats 10% Sparpengar eller eget kapital från en bostad som ni använder i stället för att låna.
Amorteringsform
Bolån (brutto) —
varav amortering (förblir ert eget kapital)
Fasta kostnader —
Totalt per månad —
Fasta kostnader per månad (genomsnittsvärden, justera vid behov)
Almere kommun, 2026: OZB 0,0988 % av WOZ-värdet (WOZ-värde saknas, beräkningen utgår från det uppskattade värdeintervallet € 416.000, alltså € 411 per år), avfallsavgift € 479 och avloppsavgift € 271 per år för ett flerpersonshushåll (COELO).
Waterschap Zuiderzeeland, 2026: invånaravgift € 106, avloppsreningsavgift € 254 (tre föroreningsenheter) och vattenförvaltningsavgift 0,0432 % av WOZ-värdet (€ 180) per år (CBS).
Obligatorisk vid bolån; genomsnittlig premie.
Avsättning; ofta 1 % av bostadens värde per år.
180 m³ gas och 2.100 kWh per år (CBS-genomsnitt för bostäder av samma typ och storlek, byggda under samma period) till priserna för sep 2026.
Endast för lägenheter.
Ett vanligt internet- och tv-paket.

Köpa eller hyra?

PostKöpaHyra
Totalt per månad——
Varav amortering (uppbyggnad av eget kapital)——
Boendekostnad exklusive amortering——
Amorterat efter 10 år——

Utan hänsyn till värdeutveckling, ränteavdrag för bolån, schablonintäkt för ägd bostad, bostadsbidrag eller hyreshöjningar. En ungefärlig beräkning, inte rådgivning.

Praktiska verktyg

Gör om inredningen med AI

Ladda upp en bild av ett rum, välj en stil och se inom en halv minut hur rummet kan se ut. Själva rummet förblir detsamma – bara inredningen förändras.

Verktyget är tillgängligt för inloggade besökare. Det är gratis att skapa ett konto.

Logga in

Hyra: poängberäkning och avkastning

Poängberäkning och högsta tillåtna hyra

Se hur bostaden bedöms i hyressystemet: poäng, hyressegment, högsta tillåtna hyra och avkastning.

Gratis med ett konto. Inga betalningsuppgifter behövs.

Skapa ett gratis konto Logga in

Område, distrikt och kommun

Kommun

Almere

Bostäder
97.672
Invånare
229.574
Genomsnittligt WOZ-värde
€ 375.000
Ägarbebodda bostäder
62%
Genomsnittligt byggår
1999
Vanligast
Radhus i mellanläge (46%)
Allt om Almere →

Vilka bor i området?

Vilka bor i området?

Jämför CBS-statistik för området, distriktet och kommunen med hela landet: ursprung, utbildning, inkomst, bidrag och arbete.

Gratis med ett konto. Inga betalningsuppgifter behövs.

Skapa ett gratis konto Logga in

Service och kommunikationer

Du har gångavstånd till mataffären. Grundskolan ligger på cykelavstånd. En hållplats för kollektivtrafik finns runt hörnet. Stadsmiljö: nära till allt, med allt vad det innebär av liv och rörelse.

Stor livsmedelsbutik
200 m
genomsnittligt avstånd i området
Allmänläkarmottagning
500 m
genomsnittligt avstånd i området
Grundskola
800 m
genomsnittligt avstånd i området
Förskola
600 m
genomsnittligt avstånd i området
Närmaste grundskola
730 m
Openbare Basisschool Polygoon
Närmaste hållplats för kollektivtrafik
210 m
Almere Stad, Flevoziekenhuis · bus · 42 vertrekken per uur overdag
Närmaste barnomsorg
370 m
Prokino De Regenboog Almere KDV
Närmaste sändarmast
60 m
Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 28,7 m hoog · veilige afstand 24,4 m
Skolor inom 3 km
23
Urbaniseringsgrad
Mycket hög urbaniseringsgrad
2.578 adresser per km²
Källa och metod

Vägavstånd, i genomsnitt för alla invånare i området (CBS). Skola (DUO), hållplats (OVapi/GTFS, avgångar på en vardag), sändarmast (Antenneregister), laddpunkt och barnomsorg: fågelvägen från denna adress, enligt vår egen databas.

Boendemiljö: buller, vatten, luft, ljus och grönska

Buller

60 dB Livligt

upp till 45 dB mycket tystöver 70 dB extremt högt

Vägtrafik
60 dB
Tågtrafik
under 40 dB
Flygtrafik
41 dB
Vindkraftverk
inget
Vägtrafik, nattetid
50 dB
Tågtrafik, nattetid
30 dB

I Centrum Stad Oost (området) har 20% av bostäderna högre bullernivåer än vid den här adressen. Genomsnittet där är 56 dB.

Hög ljudnivå: över WHO:s rekommenderade nivå för vägtrafik (53 dB). Trafikljud är ett ständigt inslag i huset och trädgården. Ljudisolerande fönster och ljuddämpande ventilationsdon gör skillnad i sovrummen. Den främsta bullerkällan är vägtrafik (60 dB). Nattetid ligger ljudnivån fortfarande på 50 dB, över WHO:s rekommenderade nivå på 45 dB för ostörd nattsömn.

Källa och metod

Lden: årsmedelvärde för bullerexponering under dag, kväll och natt (RIVM:s bullerkartor 2020, flygtrafik 2022, vindkraftverk 2024, rutnät på 10 m). En grov uppskattning, inte en mätning vid fasaden. WHO rekommenderar högst 53 dB för vägtrafik och 45 dB för flygtrafik.

Översvämning

2,38 m Stor

Om området översvämmas kan vattendjupet här bli upp till 2,38 m enligt kartan över maximalt vattendjup.

Bostäder i Centrum Stad Oost som kan översvämmas
100%
Varav med vattendjup över 0,5 m
100%
Maximalt vattendjup i området
2,56 m

Stor: vid en översvämning hamnar hela bottenvåningen under vatten och bostaden blir tillfälligt obeboelig. I sådana områden rekommenderas evakuering. Ta hänsyn till detta vid bostadsvalet och valet av försäkring. Sannolikheten för att det inträffar är liten (1 på 300 till 1 på 3 000 per år): vattendjupet visar vad som händer vid en översvämning, medan sannolikheten anger hur ofta den kan inträffa.

Källa och metod

LIWO (Rijkswaterstaat), karta över maximalt vattendjup vid översvämning, rutnät på 25 m; sannolikhet för översvämning: Klimaateffectatlas. Djupet säger inget om sannolikheten för att en översvämning inträffar. Vallar och översvämningsskydd är dimensionerade utifrån den sannolikheten.

Luftkvalitet

  • NO₂ 12,7 µg/m³ över WHO:s riktvärde
  • PM2,5 8,3 µg/m³ över WHO:s riktvärde
  • PM10 14,7 µg/m³ inom WHO:s riktvärde

Förorenad luft: över EU:s gränsvärden för 2030, oftast på grund av en närliggande hårt trafikerad väg, industri eller intensiv djurhållning. Detta är särskilt relevant för personer med luftvägsbesvär och för små barn. Att vädra på husets lugna sida hjälper.

Genomsnitt i Centrum Stad Oost: NO₂ 12,5, PM2,5 8,3 µg/m³.

Källa och metod

Årsmedelhalter med 25 m upplösning (RIVM, senaste kartan). Strecket i stapeln visar WHO:s riktvärde (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Färgen visar förhållandet till WHO:s riktvärde och EU:s gränsvärde för 2030.

Ljus nattetid

Ljust

mörktmycket ljust

Genomsnitt i Centrum Stad Oost: mycket ljust.

Ljust: mycket artificiellt ljus från vägar, företag eller växthus. Mycket ljus nattetid är kopplat till sämre sömn. Var uppmärksam på sovrummens läge.

Källa och metod

Uppåtriktat artificiellt ljus uppmätt av satelliter (RIVM:s karta över ljusemissioner 2023, rutnät på 375 m), klassificerat i förhållande till alla bostäder i Nederländerna: mörkt motsvarar de mörkaste 20 %, mycket ljust de ljusaste 10 %.

Grönska i området

30% grönska inom 500 m

Genomsnitt i Centrum Stad Oost: 29%.

Lite grönska: mest hårdgjorda ytor och tak, med få trädgårdar och träd. Sådana områden blir varmare på sommaren och upplevs som mer hektiska. Att själv skapa grönska med planteringar längs fasaden eller träd gör direkt nytta.

Källa och metod

Andel grönska (gräs, buskar, träd) i 500 m-rutan runt den här adressen (RIVM:s grönskekarta 2022). Hälften av bostäderna i Nederländerna har mer än 52 % grönska inom 500 m, och en av tio har mindre än 32 %.

Flygtrafik över denna adress

Flygtrafik över denna adress

Se hur många flygplan som passerar här per dag, på vilken höjd, vid vilka tider och vilka flygplatser de flyger till eller från.

Gratis med ett konto. Inga betalningsuppgifter behövs.

Skapa ett gratis konto Logga in

Klimat och säkerhet

Även under heta dagar är värmestressen runt huset måttlig. Omgivningen svalnar relativt bra på kvällen.

Värme

49–50 °C extrem värmestress

Upplevd temperatur en het sommardag (2022), 1 m från huset.

Värmeöeffekt
1,2–1,4 °C varmare än på landsbygden
Varma nätter (20 °C eller mer)
8–14 nätter per år
Genomsnitt i Centrum Stad Oost
46 °C upplevd temperatur

Vatten

Liten sannolikhet för översvämning

Sannolikhet för minst 20 cm vatten vid vallbrott eller högt vattenstånd: 1 på 300 till 1 på 3 000 per år. Maximalt vattendjup om det inträffar: 2,38 m.

Regnvatten vid skyfall (70 mm/timme)
ingen flödesväg direkt intill huset
Problem med högt grundvatten 2050
Betydande ökning
Bostäder i Centrum Stad Oost med medelhög eller hög sannolikhet
0%

Risker från omgivningen

Högspänningsledning
995 m 380 kV
Vindkraftverk
inget inom 5 km
Riskfyllda verksamheter inom 1 km
Vervoer gevaarlijke stoffen

I Centrum Stad Oost ligger 0% av bostäderna inom magnetfältszonen för en högspänningsledning och 0% inom 1 km från ett vindkraftverk.

Källa och metod

Värme, vatten och grundvatten: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; upplevd temperatur och värmeöeffekt 2022, sannolikhet för översvämning och vattendjup från nationella översvämningsscenarier, sannolikhet för problem med högt grundvatten 2050 enligt det höga scenariot, flödesvägar vid 70 mm nederbörd på en timme). Högspänning: RIVM Netkaart med beräknade avstånd (magnetfältszon); vindkraftverk: RIVM; riskfyllda verksamheter: Register Externe Veiligheidsrisico's via RIVM Atlas Leefomgeving (verksamheter med en riskzon inom 1 km). Ungefärliga uppgifter baserade på kartor, inte mätningar.

Trygghet och boendetrivsel

Boendetrivsel – området Centrum Stad Oost

Otillfredsställande Leefbaarometer 2024, klass 3 av 9

  • Fysisk miljö: tillfredsställande
  • Bostäder: otillfredsställande
  • Service: mycket god
  • Social sammanhållning: otillfredsställande
  • Störningar och otrygghet: mycket otillfredsställande

Leefbaarometer 3.0 (BZK): uppskattad boendetrivsel i nio klasser, med fem dimensioner jämförda med riksgenomsnittet. Mer om området

Brott – området Centrum Stad Oost

720 per 1 000 invånare och år +58% jämfört med föregående år

Registrerat sep 2025 – aug 2026
821
Distrikt Centrum Almere Stad
310 per 1 000
Kommun Almere
41 per 1 000
Nederländerna
45 per 1 000
Bostadsinbrott per 1 000 bostäder
0,0 0 inbrott

Vanligast

Fietsdiefstal
119
Winkeldiefstal
67
Zakkenrollerij
28
Vernieling
25
  1. 3902021
  2. 5502022
  3. 6042023
  4. 5692024
  5. 5682025

Långt över riksgenomsnittet. Ofta ett centralt område eller ett område nära en station med många besökare, ibland ett område med strukturella problem. Leefbaarometer och ett kvällsbesök visar vilket det rör sig om. Bostadsinbrott är ovanliga här.

Källa och metod

Polisen, registrerade brott per område (öppna data från CBS och polisen, månadsstatistik). I små områden är antalet brott ofta lågt. Se siffran i förhållande till antalet invånare och bostäder. Alla brott anmäls inte.

Bostadsrapport med budrådgivning

Ska ni lägga bud på Bodestraat 331? Ta reda på vad bostaden faktiskt är värd.

Gratissidan ger er fakta. Rapporten svarar på den avgörande frågan: vad ska jag bjuda? Tre scenarier i euro, baserade på faktiska köpeskillingar för jämförbara bostäder från Kadaster, det modellberäknade värdet, kommunens statistik över bud över utgångspriset och bostadens skick på bilderna. Dessutom får ni frågorna att ställa till fastighetsmäklaren innan ni skriver under.

Räkneexempel: ett bud som är 2% för högt kostar hela € 9 000 för en bostad värd € 450 000. Rapporten kostar € 19.

Försiktigtunder eller omkring utgångspriset, om det är få budgivare
Marknadsmässigvad jämförbara bostäder här har sålts för de senaste månaderna
Goda chanseröver marknadsvärdet, men inom värdeintervallet
  • Budstrategi med tre scenarier
    Ett försiktigt, ett marknadsmässigt och ett konkurrenskraftigt bud i euro, baserade på det modellberäknade värdet, jämförbara försäljningar och hur mycket över utgångspriset köpare betalar i kommunen.
  • Jämförbara försäljningar från Kadaster
    Faktiska köpeskillingar för bostäder i området som liknar den här i fråga om typ, storlek och byggperiod. Priserna är omräknade till dagens prisnivå och visas på en karta och i en tabell.
  • Modellberäknat värde och tidigare försäljningar
    Den automatiserade värdeberäkningen med värdeintervall, försäljningshistoriken för den här adressen och WOZ-värdets utveckling genom åren.
  • Marknadsstatistik för kommunen
    Försäljningstid, hur många procent över utgångspriset bostäder säljs för, pris per m² och ett mått på hur begränsat utbudet är för denna bostadstyp (NVM), så att ni vet hur stor konkurrens ni kan förvänta er.
  • Frågor till fastighetsmäklaren
    En skräddarsydd frågelista inför visningen, baserad på byggår, energiklass, risker i omgivningen, annonsen och bildanalysen.
  • Bostadens skick utifrån bilderna
    En bildanalysmodell bedömer annonsbilderna: allmänt skick, kök och badrum, synliga fel och en ungefärlig budget för upprustning.
  • Månatliga boendekostnader för olika bud
    Vad varje scenario kostar per månad: bolån, köparens förvärvskostnader, kommunala skatter och avgifter, energi och underhåll, jämfört med att hyra.
  • Allt på gratissidan ingår också
    En sammanfattning av bostad, område, energi, boendemiljö, klimat, säkerhet och flygtrafik – allt samlat i en enda PDF.

Vill ni jämföra flera bostäder? 5 rapporter för € 39 per månad, ytterligare rapporter för € 6 styck. Ingen värdering och ingen garanti, men siffror som hjälper er att motivera ert bud.

Vanliga frågor om Bodestraat 331

Vilken typ av bostad är Bodestraat 331?

Bodestraat 331 i Almere är av bostadstypen appartement, byggd 2023, 91 m² boarea. Adressen ligger i området Centrum Stad Oost i kommunen Almere.

Vilken energiklass har Bodestraat 331?

Den registrerade energiklassen är A++ (registrerad 4 juli 2023). För en jämförbar bostad är kostnaden för gas och el i genomsnitt € 93 per månad.

Ungefär hur mycket är Bodestraat 331 värt?

Det ungefärliga marknadsvärdet ligger mellan € 349.000 och € 483.000 (mittvärde € 416.000, prisnivå sep 2026), beräknat utifrån WOZ-värden, utgångspriser och försäljningar av jämförbara bostäder i området. Detta är en uppskattning, inte en värdering.

Vad är hyran för en bostad som Bodestraat 331?

Medianhyran för jämförbara hyresbostäder i närheten är € 1.660 per månad (€ 18 per m², 14 bostäder). Poängberäkningen på den här sidan visar om hyran är reglerad.

Hur tyst är det vid Bodestraat 331?

Årsmedelvärdet för ljudnivån vid fasaden är 60 dB Lden (livligt). Den största bullerkällan är vägtrafik. Varje dag passerar ungefär 21 flygplan på lägre höjd än 3 000 m inom en radie av 2 km.

Kan Bodestraat 331 drabbas av översvämning?

Ja, i teorin: vid en översvämning kan vattnet här nå upp till 2,38 m (stor). Sannolikheten för ett vattendjup på minst 20 cm är liten (1 på 300 till 1 på 3 000 per år).

Hur tryggt är området kring Bodestraat 331?

I Centrum Stad Oost (området) registrerade polisen 720 brott per 1 000 invånare och år, jämfört med 41 i kommunen och 45 i hela landet. Leefbaarometer bedömer boendetrivseln som otillfredsställande.

Vilken service finns nära Bodestraat 331?

Genomsnittliga avstånd i området: stor livsmedelsbutik 200 m, allmänläkare 500 m, grundskola 800 m, förskola 600 m (CBS). På den här sidan visas närmaste skola, kollektivtrafikhållplats, laddpunkt och barnomsorg samt avståndet från adressen.

Varifrån kommer uppgifterna?

Från offentliga myndighetskällor: BAG och Kadaster (bostadsuppgifter, tomt), EP-Online (energiklass), CBS (områdesstatistik, prisindex, energianvändning), RIVM (buller, luft, ljus, grönska), Klimaateffectatlas och LIWO (värme, vatten), polisens öppna data och Leefbaarometer (trygghet) samt ADS-B-nätverk (flygtrafik). Alla beräkningar är ungefärliga och utgör varken värdering eller rådgivning.